Майнінг Ethereum на процесорі

Напередодні переходу Ефіріуму на версію 2.0 PoW-видобуток криптовалюти ще актуальна. У 2022 році ETH – як і раніше найпопулярніша монета для майнінгу. Через складність мережі актив частіше видобувають на відеокартах та асиках . Проте спочатку розробники оптимізували алгоритм Ethereum для майнінгу на центральних процесорах, щоб збільшити децентралізацію системи. Після того, як DAG файл криптовалюти виріс до 4 Gb, карбувати монети на CPU стало неможливо. Майнінг Ethereum на процесорі знову набув популярності в 2020 році з появою технологій AVX512 і Adaptive Boost, які додали ядрам процесорів недостатню пам’ять (до 5 Gb).

Особливості майнінгу Ethereum на процесорі

Основна функція CPU (Central Processing Unit) – розподіл ресурсів ПК для оптимального виконання обчислень. Майнінг ETH на процесорі – один з найбільш економних способів видобутку криптовалюти. Відеокарти і асики мають більшу продуктивність, але споживають багато електрики. На CPU можна встановити менш гучні вентилятори, що дозволить видобувати криптовалюту в домашніх умовах.

Багато розробників виступають проти використання ASIC-пристроїв, що шкодять децентралізованості мережі. Обчислювальні потужності зосереджуються в однієї групи осіб, отже, зростає ризик «атаки 51%». З появою нової моделі асика для популярної монети видобуток на фермах із невеликим хешрейтом стає нерентабільною. Приватні воркери йдуть із ринку.

Для захисту мережі алгоритм Ethash спочатку був оптимізований для видобутку ЦПУ. Продуктивність майнінгу ETH залежить від швидкості довільного доступу до пам’яті, яка у центральних процесорів є досить високою. На ефективність видобутку впливає наявність апаратної підтримки обчислень (протокол AES). Тому старі моделі ЦПУ, у яких такої функції немає, не підходять для видобутку активу.

Для роботи з алгоритмом Ethash воркерам потрібно завантажувати DAG-файл. Його розмір невпинно зростає. У травні 2022 року DAG-файл Ethereum займає 4,86 ​​Gb. Тому видобувати ефіріум можна лише на нових процесорах з великим обсягом кеш-пам’яті та підтримкою протоколів AES.

GPU vs CPU

Продуктивність центральних блоків у майнінгу поступається потужності відеокарт. У GPU використовується швидший тип пам’яті, тому пропускна здатність збільшується. Це має значення для паралельних обчислень. CPU та GPU служать для різних завдань. Функції процесорів представлені у таблиці.

CPUGPU
Керує компонентами ПКВідповідає за обробку текстур
Ядро ЦПУ обробляє чотири 32-бітові інструкції за тактПроходить 3,2 тис. 32-бітових інструкцій за такт
Проводить 1 або 2 потоки розрахунків на одному ядріПроводить тисячі потоків на кожному чипі

Доцільність майнінгу ETH на CPU

У 2022 році на частку ефіріуму припадає понад 70% всього обсягу монет, що видобуваються. Більшість воркерів використовують відеокарти, що стало однією із причин різкого подорожчання останніх. Крім того, нерідко відбуваються порушення ланцюжка постачання. Іноді майнерам доводиться чекати на потрібну модель кілька місяців.

Користувачі почали шукати альтернативні способи видобутку ефіру. У 2020 році з’явилися потужні ЦПУ Intel 11 серії. Вони можуть конкурувати з бюджетними відеокартами з хешрейту, але споживають менше електрики. Це особливо актуально в регіонах з дорогою енергією, де потужні відеокарти стають нерентабельними через високі витрати на розетку.

Майнінг ефіру на процесорі варто розглянути в таких випадках:

 • Якщо для роботи потрібна потужна CPU. Під час простою ПК можна отримати невеликий додатковий дохід.
 • У регіонах із дорогою електрикою. Потрібно ретельно розрахувати рентабельність ферми на GPU та CPU.

Щоб збільшити прибуток, можна виконати такі дії:

 • Запустити одночасно видобуток на ЦПУ та відеокарті.
 • Чеканить на процесорі 2 монети. У 2022 році актуальний одночасний видобуток ETH і TonCoin.

Прибутковість

У 2022 році складність мережі Ethereum настільки висока, що видобуток на недорогих моделях CPU є збитковим. Хешрейт в 20-30 Th/s можуть забезпечити лише сучасні моделі Intel 11-ї серії та вище (або аналоги інших виробників). Середня ціна таких CPU у травні 2022 року – 115 тис. рублів. Прибуток від майнінгу можна збільшити, якщо вдасться купити модель у хорошому стані на вторинному ринку зі знижкою.

При роботі в цілодобовому режимі за місяць можна заробити $18-20 (при ціні ETH $1,8 тис.). 2022 року криптовалютний ринок переживає затяжну корекцію. Біткоїн знизився з максимальних значень на 55%, ефіріум – на 60%. Багато аналітиків прогнозують збільшення ціни ETH до $10 тис. на наступному імпульсі зростання. І тут дохід воркерів примножиться.

Як майнити ефіріум на процесорі

Видобувати ETH можна на комп’ютері, який постійно використовується для роботи. Інший варіант – зібрати новий спеціально під майнінг. Рішення залежить від цілей користувача – створити стабільне джерело доходу або запускати ПК іноді, щоб уникнути простою.

Реєстрація гаманця

В 2022 розробники пропонують велику кількість сервісів для зберігання криптовалют. Невелику частину коштів можна розмістити на біржових гаманцях, щоби торгувати монетами або інвестувати їх. Великі суми зберігати на онлайн-платформах не рекомендується. Безпечніше використовувати для холдингу некастодіальні гаманці.

Такі послуги не зберігають приватні ключі від облікових записів, а передають їх користувачам. У 2022 році майнери найчастіше обирають такі гаманці:

 • Geth.
 • MetaMask.
 • MyEtherWallet.
 • Trust Wallet та інші.

Алгоритм реєстрації облікового запису єдиний для більшості сервісів:

 1. Перейти на веб-сайт розробника. Завантажити та встановити додаток. Доступні програми для мобільних пристроїв та стаціонарних комп’ютерів.
 2. Натиснути кнопку «Створити новий гаманець» (Create new wallet).
 3. На екрані з’явиться менімонічний код із 12 слів. Його необхідно записати та зберігати у надійному місці. Це єдиний спосіб відновити доступ до активів у разі втрати пароля.
 4. Підтвердити правильність запису Seed. Для цього виставити слова у заданому порядку.

Адреса гаманця можна знайти в меню “Гаманець” (Wallet). Щоб отримувати нагороди за майнінг, його потрібно скопіювати та вставити у відповідне поле файлу .bat обраного пулу.

Устаткування для майнінгу

Щоб створити новий блок, потрібно вирішити складне криптографічне завдання. Воркер, який першим знайде валідний хеш, отримає нагороду. Устаткування для майнінгу на CPU – це комплектно встановлені в корпус комплектуючі:

 • Блок живлення. Від цього елемента залежить працездатність системи. Тому потрібна надійна серверна модель.
 • Відеокарти. Обчислення здійснює CPU. Якщо користувач не майне одночасно на центральному і графічному процесорах, підійде будь-яка відеокарта. Можна використовувати вбудовану.
 • Процесор. Це є головним компонентом ферми. Для видобутку ефіру потрібні потужні сучасні моделі (мінімальний розмір кеш-пам’яті 5 Gb, підтримка протоколу AES). Можна використовувати серверні блоки, які призначені для роботи в умовах дата-центру. Вони витримують максимальні навантаження в режимі 24/7 та мають великий обсяг кеш-пам’яті. Недолік – висока ціна.
 • Материнська плата. Основа комп’ютера. На ній розташовані слоти для підключення комплектуючих, тому не варто економити. При короткому замиканні в материнці найчастіше ЦПУ теж виходить із ладу.
 • Оперативна пам’ять. Для майнінгу потрібно мінімум 8 Гб. Краще купити із запасом – 16-24 Gb.
 • Жорсткий диск. Найефективніше використовувати SSD. У таких дисків вища швидкість роботи, що впливає на продуктивність системи. Потрібно мінімум 128 Гб.

Вибір пулу

У 2022 році соло-видобування топових монет нерентабельне через високу складність мереж. Тому майнери об’єднуються у пули. Такі послуги поділяють загальне завдання на безліч більш простих. При цьому кілька разів збільшується ймовірність знаходження блоку. Нагорода ділиться між усіма воркерами пропорційно до їх обчислювальних потужностей.

Вибрати пул потрібно з урахуванням його особливостей:

 • Репутація Деякі платформи занижують хешрейт користувачів, збільшуючи власний прибуток до 20-30%. Перед початком роботи потрібно переглянути відгуки на форумах.
 • Спільний хешрейт. Чим більше у пулу потужностей, тим вищий шанс знайти блок.
 • Спосіб розподілу прибутку. В 2022 великі пули використовують PPS (оплату за кожну валідну кулі) або PPLNS (розрахунок за всі прийняті частини рішень під час знаходження блоку).
 • Розташування. Пінг повинен перевищувати 100 мс. При затримках деякі кулі не доходитимуть до пулу.

Програми-майнери

Видобуток цифрових активів – автоматичний процес. Роботу обладнання контролюють спеціальні програми. Більшість програм поширюються безкоштовно. У деяких за промовчанням виставлено винагороду розробника. Програмне забезпечення підключає обчислювальні потужності воркера до блокчейну, щоб підтверджувати операції та отримувати нагороду за майнінг.

У 2022 році для видобутку ефіру на центральному блоці використовують такі програми:

 • Ethminer. Універсальна програма підходить для всіх популярних операційних систем (macOS, Windows, Lunix).
 • CGMiner. Програма дозволяє майнути на відеокарті та процесорі одночасно.
 • ClayMoreDual. У додатку можна видобувати дві валюти паралельно (одна з них – ETH).

Налаштування та запуск майнінгу

Видобуток криптовалюти на процесорі низькоприбутковий. Щоб збільшити продуктивність, користувачі штучно збільшують параметри CPU. Доступні зміни характеристики представлені у таблиці.

ПАРАМЕТРПРИЗНАЧЕННЯ
Тактова частотаВпливає на кількість операцій, що проводяться в одиницю часу
ВольтажРегулює споживання електроенергії
Ширина шини данихВідповідає за обсяг інформації, яку CPU може обробити за одне коло

Налаштування центрального блоку – це пошук оптимального поєднання хешрейту і енергії, що споживається. Якщо підвищити показники шини даних та тактової частоти, зросте потужність. Щоб уникнути збоїв системи, необхідно збільшити напругу живлення. Одночасно підвищиться енергоспоживання, тому потрібне якісне охолодження. При розгоні CPU процесор може вийти з експлуатації. Якщо він використовується в основному для роботи, не варто досягати максимальних показників.

Після налаштування обладнання та програми-майнера залишається запустити видобуток. Порядок дій такий:

 1. Активувати програму.
 2. Вимкнути автооновлення WIndow.
 3. Встановити програму віддаленого доступу (наприклад, TeamViewer).

Резюме

У 2022 році видобувати ефіріум можна лише на потужному устаткуванні. Ще кілька років тому було вигідно майнути монету на CPU. До 2019 року розмір файлу DAG криптовалюти досяг 4 Gb. Майнути ETH на звичайному ПК стало неможливо.

Ситуація змінилася з появою CPU нового покоління. У 2022 році такі моделі коштують дорого. При цьому курс криптовалюти знизився на 60%. Тому термін окупності ферми на CPU становить 3-4 роки.

Майнінг ефіру на процесорі доцільний при дорогій електриці. CPU споживає менше енергії, порівняно з відеокартою, при порівнянні хешрейті. Щоб збільшити дохід, можна видобувати монети одночасно на GPU та центральному процесорі. Інші варіанти – майнути 2 монети одночасно (наприклад, ETH та Toncoin) або орендувати додаткові потужності.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close