Блокчейн здійснить переворот у сфері фрілансу

Фріланс чи вільна робота стрімко захоплює світ. За прогнозами експертів, до 2025 року близько 40% населення розвинених країн стануть фрілансерами. Темпи зростання диктуються розвитком нових технологій та проектів на кшталт Upwork, FL.ru, Fiverr. Щороку з’являються нові майданчики для співпраці замовників та виконавців.

Висока популярність не вирішує актуальних проблем. Швидке переведення коштів між роботодавцями та фрілансерами – непросте завдання. Складно контролювати рівень якості виконаної клієнтами роботи – це чергова проблема, що ускладнює ведення бізнесу за допомогою таких майданчиків.

Впровадження блокчейну вирішить безліч проблем. Альтернативні платформи для роботодавців та фрілансерів дозволять працювати з низькими комісіями, швидкими переказами коштів, а також дають змогу додати економічні стимули, які підвищать зацікавленість у якісному виконанні роботи.

Пропонуємо розібратися наскільки реалістичні дані обіцянки та чи зможуть замовники та фрілансери в майбутньому працювати за новою децентралізованою моделлю з набагато більш високою ефективністю.

Поточний стан ринку фрілансу

Тільки в одних Сполучених Штатах налічується 57 млн. фрілансерів, які заробляють понад 1.4 трлн доларів на рік. Опитування платіжної системи Payoneer показує, що близько 70% вільних працівників шукають роботу саме на фріланс-майданчиках. Це величезний ринок, він швидко розвивається і чекає на впровадження нововведень.

Яку роботу виконують фрілансери? Пошукавши інформацію на біржі Upwork, а це найбільший майданчик для фрілансу, ми знайшли відповідь на це запитання:

 • 33% – розробка програмного забезпечення та мобільних додатків.
 • 18% – дизайн та творчість.
 • 15% – маркетинг та сфера продажів.
 • 11 % – копірайтинг, рерайтинг, переклад та інше, пов’язане з текстами.
 • 8% – управління та підтримка.
 • 15% – інші види робіт.

Види платформ для вільного найму

У мережі існує багато сайтів для пошуку роботи у численних нішах.

Платформи поділяються на загальні категорії:

 1. Сайти на кшталт Upwork. Підходять для виконання будь-якої роботи. Фрілансерам платять погодинно після завершення проекту. Також замовники інколи пропонують повну зайнятість. Такі майданчики дозволяють створювати команди та агенції. Вони функціональні. Яскравий приклад такої платформи Freelancer.com.
 2. Проекти на кшталт Fiverr. Підійдуть для невеликих проектів, що вимагають бюджет 5$. Тому сайт і називається fiver – пятак. Це дуже прості види робіт, гроші за які фрілансер отримує за кілька хвилин. Таку саму структуру має Gig Bucks.
 3. Сайти на зразок TopTal. Підходить висококласним фрілансерам. На таких майданчиках є суворий контроль і перевірка фрілансерів. Потрібне проходження верифікації.
 4. Майданчики на зразок Codeable. Підійдуть для пошуку кадрів майже у будь-якій ніші. Фрілансер може розпочати роботу лише після перевірки його компетентності працівниками платформи.

Розподіл прибутку на платформах

Сьогоднішні блокчейн-платформи для фрілансерів мають просту платіжну структуру. Комісійні збори стягуються з кожного платежу. Деякі платежі фіксовані, інші – плаваючі залежно від виду роботи чи статусу працівника.

Звід комісій найбільших фріланс-бірж:

 1. Upwork: 20 % до 500 $, 10 % до 10 000 $, 5 % – понад 10 000 $ на фрілансера.
 2. Codeable: 15%.
 3. Fiverr: 20% (1$ із замовлення на 5$).
 4. Freelancer.com: 13% (3% із замовника та 10% із виконавця).
 5. TopTal: немає інформації про комісійні. Замовники платять 65-200$ на годину.

Комісії виведення коштів можуть підвищуватися. Невеликий фріланс-проект на Upwork з 500$ заплатить 100$, плюс комісія платіжної системи, наприклад, PayPal, банківські перекази, Skrill. Великі платформи не приймають криптовалют і не виводять зароблені гроші в монетах.

Починають з’являтися невеликі фріланс-біржі на кшталт XBTFreelancer, що працюють з біткоіном. Таким майданчикам непросто набрати популярності: у категоріях за день з’являється по 2-3 проекти – там мало хто сидить.

Як блокчейн сприятиме прориву у фрілансі?

Блокчейн потихеньку підриває банківську систему, електронні платіжні системи та сферу охорони здоров’я, влаштовуючи глобальну зміну.

А як же ринок фрілансу? Існує кілька напрямків, у яких блокчейн буде цікавий і фрілансерам, і замовникам:

 1. Швидкі криптовалютні транзакції.
 2. Нівелювання комісійних зборів (за підсумками року це буде величезна економія коштів).
 3. Доступ до використання токенів та смарт-контрактів для створення нових стимулів та підвищення професійних навичок фрілансерів.

Криптовалютні платежі

Понад 15% фрілансерів бажають швидше отримувати гроші за виконану роботу. Це природно, оскільки платежі в інтернеті у деяких людей викликають занепокоєння. У випадку з Upwork необхідно дочекатися підтвердження заявки на виведення від фрілансера, а потім почекати 5 робочих днів. Гроші прийдуть на рахунок лише після обробки платежу банком, а це ще тиждень очікування.

Платежі в криптовалютах відбуваються моментально і неважливо, в якій країні ви знаходитесь. Крипта відкриває широкі можливості тим 40% населення, яке не має доступу до банківських рахунків. Мільярди людей підключені до інтернету, але не до банківської системи. Криптовалюти просто усунуть потребу у банках.

Низькі комісії посередників

Криптовалютні програми загрожують посередникам у різних секторах економіки. При взаємодії користувачів безпосередньо через блокчейн цінність посередника нівелюється. Це вже відбувається у сфері міжнародних банківських переказів та інтернет-реклами.

Майданчик Openbazaar не стягує комісію на своєму «базарі», тобто на ринку, а нові блокчейн-платформи, створені як біржі фрілансу, обіцяють зниження комісій до 0-1 %.

Токени та смарт-контракти для стимулу фрілансерів

Швидше за все, найближчими роками розвиватиметься можливість токенізації будь-чого за допомогою блокчейн-додатків. Серйозна проблема для роботодавців та фрілансерів на сьогоднішніх інтернет-майданчиках – це відсутність довіри. Частина замовників та виконавців діє нечесно, що негативно позначається на всій системі загалом.

З використанням криптотокенів та смарт-контрактів, можна мотивувати користувачів працювати чесно та професійно. Ethearnal пропонує токенізувати репутацію та продати їй реальну ринкову вартість на фріланс біржі. Якщо репутація впаде, це сильно вдарить по гаманцю. Це вигідно і замовникам, і фрілансерам, які хочуть працювати чесно.

Переваги для фрілансерів

Виконавці мають вигоду з наступних факторів:

 1. Миттєве отримання грошей на крипто-гаманці.
 2. Низьких комісій. Тому прибуток можна суттєво підвищити. Також можна зменшити тариф за послуги, щоб отримати більше замовлень від роботодавців.
 3. Доступу тим 40% жителям планети до ресурсу для реалізації творчого потенціалу та заробітку. Нема доступу до банкінгу – не біда, адже є крипта.
 4. Токенізації репутації. Чесна людина, яка якісно виконує роботу і не зриває терміни, запрацює набагато більше.
 5. Зниження централізації та контролю. Бізнес і прибуток будуть у безпеці, їх ніхто не зможе відібрати.

Переваги для замовників

Частина цих позитивних якостей не стосуються інтересів роботодавців. Їм не важливо, як швидко працівники одержують їхні гроші, головне – це якісне виконання роботи. Якщо фрілансери забажають збільшити дохід за рахунок зниження комісійних зборів, замовники не одержують від цього жодної вигоди.

Плюсом для замовників є те, що на кону буде менше грошей, якщо хтось вирішить втрутитися у діяльність крипто-біржі фрілансу. Необхідно відзначити, що платити криптовалютою за роботу може бути незручно, особливо на початку її введення, поки платформа не набрала популярності.

Розглянемо непрямі переваги. Зниження зборів на 15-20% дозволить фрілансерам зменшити ставки для збереження конкурентоспроможності. Вартість послуг впаде, робота коштуватиме дешевше. Якщо криптовалютні платформи сподобаються фрілансерам, вони залучать більше людей, серед яких будуть найкращі фахівці.

Якщо майданчик, що працює на базі блокчейну, смарт-контрактів та токенізованих стимулів, працюватиме ефективно, він сподобається замовникам, які хочуть знайти кваліфіковані кадри. Ризики за найм впадуть, якість роботи підвищиться.

Перехід на криптоплатформи

Напевно, перехід на криптовалютні платформи буде непростим завданням? Відповісти на це питання складно. Якщо підхід до реалізації буде правильним, простим та зрозумілим, біржі швидко зберуть мільйони фрілансерів. Великі проекти на зразок Ethearnal та Canya вже працюють над цим. Головні їх пріоритети – це практичність, а додатковою перевагою є можливість взяти на озброєння найпередовіші напрацювання фріланс-бірж останнього покоління.

Додатковий стимул. Перед фрілансерами на початку роботи виникне проблема, відома як «курка та яйце». Для отримання замовлень потрібна репутація, але для її напрацювання потрібні замовлення. Хто працюватиме з фрілансером, у якого маленька чи взагалі нульова репутація? Мало хто, тож фінансовий розвиток на таких майданчиках буде дуже поступовим.

Токенізація репутації означає її монетизацію. Кожен зможе купувати та продавати репутацію. Чи це не стане корупційною схемою? Чесно кажучи, щось корупційне в цьому є, адже репутацію люди отримуватимуть не за якісне виконання завдань, а за гроші. З іншого боку, вона може стати підживленням самої платформи. Люди купуватимуть репутацію, а біржа – отримуватимуть комісію з кожної такої покупки – як варіант.

Які проблеми будуть вирішені?

Нам відомо, що проблема ескроу-платежів можна вирішити. Випуск токенів та збір коштів за допомогою смарт-контрактів та ICO – теж. Проте технологія блокчейн ще молода, тому проблеми, які виникають практично, вирішуються не одномоментно. Децентралізовані платформи працюють повільно, їх складніше використовувати, вони не такі звичні, як централізовані і розробники повинні знайти способи обходу складнощів, що виникають.

Інші проблеми, які стоять перед новими криптовалютними платформами, більш суб’єктивні, ніж об’єктивні. Застосування економічних стимулів досить важко, особливо нових, маловивчених і раніше не використовуваних. Ви можете сказати, що ці проблеми вирішуються на ходу, але ні, децентралізовані протоколи та смарт-контракти дуже складно модифікувати після запуску програми.

Нові блокчейн-проекти

Це новий ринок, проте вже створено кілька хороших проектів, які прагнуть створити платформи та протоколи, що мають перераховані вище переваги. Нижче ми опишемо деякі перспективні блокчейн-проекти.

Openbazaar – тут можна буде купити все

Найближчий до ідеалу проект із існуючих – Openbazaar. Це майданчик, на якому можна купувати та продавати товари за криптовалюту без посередників. Компанія зіткнулася з більшістю перерахованих вище проблем.

Відразу після початку свого розвитку Openbazaar зустрівся із проблемою практичності. Розробники зрозуміли, що співпраця між замовниками та виконавцями в децентралізованому додатку не завжди така проста і зрозуміла для користувачів, як хотілося б. Необхідно продумати дизайн, зробити його зручним для користувачів.

Також було виявлено, що розробка децентралізованої платформи, яка працювала б без центрального контролю, завдання вкрай непросте. Головною мотивацією під час створення Openbazaar був високий рівень конфіденційності, про практичність ніхто не подумав. Проте інвестори підтримали проект, і ICO пройшло ідеально.

Canya.io

Майданчик для фрілансу, створений на базі блокчейну. Вона обіцяє користувачам децентралізовані транзакції, управління, зберігання та на перспективу – децентралізовані комп’ютери. Проект CanYa створений амбітними хлопцями, він більш всеосяжний, ніж Upwork і є майданчиком для взаємодії роботодавців та виконавців. Фрілансер можуть працювати як онлайн, так і офлайн, головний приклад – наявність можливості знайти сантехніка. Виходить, що фрілансер не обов’язково щось створюватиме на ПК, його можна викликати додому.

Головні переваги проекту CanYa:

 1. Простота. Замовники легко знайдуть, наймуть та оцінять фрілансера.
 2. CanYaCoin. Криптовалюта, яку можна використати для оплати реальних послуг.
 3. Розподілений ескроу-сервіс страхує фрілансерів від стрибків цін на криптовалюту і не потребує довіри.
 4. Мінімальні комісійні збори близько 1%. Частина комісії йде на заохочення користувача поведінки та професійного зростання.

Запуск ICO було здійснено у листопаді 2017 року. Платформа вже доступна і має широкий функціонал. Глобальний запуск відбувся і CanYa повідомляє про стрімке підвищення кількості замовників та фрілансерів. Система стимулює розвиток екосистеми проекту.

Ethearnal

Проект тестується, ICO підходить до завершення. Через якийсь час майданчик стане, як обіцяють розробники, буквально підривним. Вона нагадала нам децентралізовану версію Upwork із характеристиками, властивими блокчейну.

У цьому плані Ethearnal першопрохідник. Якщо судити з white paper, це перша крипто-платформа, яка намагається токенізувати та монетизувати репутацію, найцінніший ресурс у світі фрілансу. Але як ми вже сказали вище, купівля та продаж репутації схожа на корупцію.

Монети ERT – це і є репутація, за сумісництвом – криптовалюта проекту. За роботу роботодавець платить фрілансеру ефіром. Крипту ERT можна обміняти та використовувати для роботи всередині платформи Ethearnal. Фрілансери можуть купувати або заробляти ERT, що підвищує конкурентоспроможність.

Замовники бачать, що у людини висока репутація і швидше за все, виберуть її як виконавець. Але одного розробники не врахували. Або хто може зареєструватися, купити крипту проекту (читай – репутацію) і не маючи ніяких професійних навичок взяти завдання, та й провалити його.

Криптовалюта ERT використовуватиметься в децентралізованій мережі для вирішення спорів. У разі виникнення спірної ситуації, власники ERT допоможуть її вирішити і отримати токени репутації однієї зі сторін, яка виграла суперечку, а ось сторона, що програла в суперечці, втратить гроші.

Комісійні збори становлять лише 0-1% і повертаються в систему для стимулювання всіх сторін до накачування економіки проекту. Розробники не беруть жодних відсотків із фінансових операцій. Гроші на розвиток проекту йдуть за рахунок ICO.

ICO Etherearnal відрізняється новаторством. Це перший майданчик, який оголосив про застосування в ICO схемі DAICO Віталіка Бутеріна. Це дозволило розтягнути за часом фінансування ICO зниження інвесторських ризиків і рівня довіри центральній команді. Розробники після завершення ICO заберуть лише 10% грошей, решта залишиться у системі.

90%, що залишилися, виділятимуться поетапно, в моменти, коли співтовариство голосуватиме за виплату. Якщо користувачі проголосують за повернення грошей, то всі кошти, що залишилися в системі, повернуться людям, які зберегли токени проекту. Це підтримає активність спільноти під час розробки програми, що є вкрай важливим для плавного довгострокового розвитку платформи.

Висновок

Глобальний ринок фрілансу продовжує збільшуватися, але він все ще має недоліки. Користувачі платять великі комісії, довго чекають, поки прийдуть гроші на рахунок, якість роботи невисока, багато тих, хто хитрує і намагається видати неякісну роботу за якісну. Також класичні фріланс біржі контролюються централізовано, а такий контроль може зруйнувати кар’єру у разі отримання бана, а він справедливий далеко не завжди.

Блокчейн вже дозволив створити багато децентралізованих рішень. Розробка нових проектів дозволить покращити ринок фрілансу, забезпечивши фрілансерів та замовників новими можливостями для роботи.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close