Як створити гаманець для криптовалюти

Новачки вважають, що потрапити на ринок цифрових активів дуже складно. Але як тільки вони розуміють концепцію віртуальних грошей, порядок дій стає простішим. Насамперед потрібно завести гаманець для криптовалюти. Це важливо: так користувачі можуть використовувати цифрові активи як платіжні засоби.

Як працюють криптовалютні гаманці

Інвестиції у віртуальні монети та токени вимагають певних інструментів. Необхідно створити електронний гаманець для кріптовалюти на своєму комп’ютері або телефоні. Це програми, які дозволяють відправляти та отримувати цифрові активи: біткоін, ефіріум та інші. ПЗ можна використовувати для одночасного розміщення кількох токенів та монет. Однак більшість криптогаманців підтримують лише обмежену кількість криптовалют. Програми для цифрових активів служать для зберігання закритих ключів: довгих шістнадцяткових кодів, відомих лише власнику.

Приватні ключі

Користувачам необов’язково розбиратися у всіх технічних деталях шифрування, щоб забезпечити безпеку своїх активів. Важливо дотримуватися одного простого правила: зберігати закриті ключі в секреті і нікому не розголошувати.

Справедлива приказка: Not your keys, not your coins. Російською: «Не твої ключі, не твої монети!»

Зрозуміти схему роботи криптогаманців легко на прикладі поштової скриньки. У звичайній системі обміну листами кожна людина має унікальну адресу або номер абонентської скриньки, на яку інші люди надсилають свої повідомлення. Якщо людина хоче надіслати фізичний лист, йому потрібно знати точну поштову адресу одержувача.

У криптовалютах працює схожа схема: щоб відправити біткоїни, потрібен номер криптогаманця, який називають відкритим ключем. Користувач може, не побоюючись, повідомляти всім публічну адресу, щоб інші надсилали на нього кошти.

Коли в поштову скриньку одержувача опускається лист, що проходить повз людей, воно недоступне. Тільки той, хто має ключ, відкриває замок і забирає відправлення.

У випадку з криптовалютами будь-хто може дізнатися адресу криптогаманця для перерахування монет. Але щоб розпорядитися активами, що знаходяться на ньому, знадобиться закритий ключ для розшифровки транзакції. Той, хто має доступ до приватного коду, може розблокувати адресу зберігання криптовалют і управляти активами.

Якщо користувач захоче перевірити кількість монет на криптогаманці, йому не доведеться розшифровувати свою адресу. Отже, закритий ключ не потрібний. Код необхідний для транзакцій з криптовалютою, і його потрібно зберігати в безпеці. Найнадійніше записати ключ на паперовому носії, продублювати та сховати у різних місцях.

Приватний ключ — це набір літер та цифр, що генерується випадковим чином у момент створення криптогаманця. Приклад того, як виглядає закритий код біткоїну:

5J7ZwJE1fMSjqSTyeBqD4cxickkKA7xFdyHdeZvxmobPBLrey

Якщо користувач втратить приватний ключ і не знайде резервну копію, він більше не зможе надсилати свої активи.

Види гаманців

Щоб забезпечити безпеку криптовалюти, потрібно повністю володіти закритими ключами. Гроші знаходяться в мережі, а коди для доступу до них генеруються та зберігаються у файлі. Важливо не просто створити свій криптокошелек і купити криптовалюту, а вибрати правильний захист для ключів.

Є 2 категорії криптогаманців. У кожної — переваги та недоліки.

ГАРЯЧІ КРИПТОГАМАНЦІХОЛОДНІ КРИПТОГАМАНЦІ
Підключаються до інтернетуМають фізичну форму та працюють автономно
Зазнають злому, вразливіМають більш міцний захист
Мають зручний та зрозумілий інтерфейс, багато додаткових опційХарактерний обмежений функціонал, менш гнучкі у використанні
Встановлюються на цифровий пристрій і працюють лише тоді, коли комп’ютер або смартфон підключено до ІнтернетуЗ’єднуються через кабель або Bluetooth і можуть виконувати завдання без підключення до мережі

У кожній категорії є різні види сховищ. До 3 основних холодних типів відносяться програмні, апаратні та паперові гаманці. Кожен вид задовольняє обмежену кількість вимог. Деякі ПЗ навіть дозволяють завести криптогаманець російською мовою.

Апаратні

Найбезпечніший варіант розміщення криптовалют – автономне використання. Апаратні криптогаманці містять закриті ключі на пристрої, а не в програмі. Більшість таких криптосховищ працюють аналогічно флешці. Їх можна підключити до цифрового пристрою через USB-кабель. Апаратні гаманці знижують вразливість і схильність до кібератаків.

Криптогаманці оснащені простою, але надійною операційною системою. Тому ключі залишаються в безпеці всередині пристрою, навіть якщо він підключений до комп’ютера, зараженого шкідливим програмним забезпеченням.

Якщо користувач має секретну фразу для відновлення, він легко поверне криптоактиви на баланс, навіть якщо апаратний гаманець вкрадуть або пошкодять.

Закритий ключ генерується при надсиланні транзакції і вже ніколи не залишає пристрій. Криптокошелек запитує деталі операції, а потім перевіряє дані. Таким чином, закритий ключ користувача завжди знаходиться у безпечному місці.

Найкращі апаратні гаманці

Trezor і Ledger – найнадійніші та найпопулярніші інструменти. Ці сховища сумісні з багатьма програмами та блокчейнами. Можуть працювати із різними типами криптовалют.

Хоча ціна на апаратні гаманці вища, ніж на програмні, перші забезпечують найвищу безпеку цифрових активів. Вони особливо рекомендуються тим, хто довго зберігає великі суми криптовалют. Найбільш надійними вважаються:

 • Trezor – перший у світі апаратний криптогаманець для біткоінов.
 • Ledger – ще одне популярне сховище. Подібно до Trezor, Ledger допомагає захистити секретні цифрові ключі, дозволяє керувати засобами та контролювати їх на одному невеликому пристрої. Потрібно вручну натиснути 2 кнопки на криптогаманці, щоб підписати та підтвердити транзакцію. Завдяки цьому хакеру майже неможливо отримати доступ.

Де купити

Апаратні криптогаманці купують тільки у виробника або авторизованого продавця. При цьому більшість надійних пристроїв мають вбудований механізм, який попереджає, якщо комп’ютер або смартфон були зламані.

Апаратні криптогаманці повинні бути запечатані голографічною наклейкою, що показує, що пристрій ніколи не розкривається.

Секретну фразу генерують самі користувачі під час запуску пристрою. Виробник не уповноважений видавати коди та паролі.

Паперові

Це ще один тип холодного криптогаманця. Фізично є аркуш паперу. Документ містить усі дані, необхідні для доступу до криптовалюти. Хоча холодні сховища забезпечують велику безпеку, формат паперового гаманця все-таки вразливий. Якщо користувач втратить документ, він втратить свої кошти.

Як створити

Замість збереження закритого ключа в мережі, його можна роздрукувати на папері у вигляді QR-коду. Такі служби, як BitAddress, дозволяють швидко і легко створити паперовий гаманець. Користувачеві потрібно:

 1. Перейти до сайту bitaddress.org.
 2. Переміщати курсор миші по екрану доти, доки ступінь випадковості не досягне 100%.
 3. Натиснути кнопку Paper Wallet, щоб зробити паперовий криптогаманець.
 4. Вибрати кількість адрес.
 5. Натиснути кнопку «Створити» та роздрукувати документ.

Оскільки важлива інформація генерується на аркуші паперу, під час формування криптогаманця варто переконатись, що ніхто не спостерігає за процесом.

Після налаштування користувачеві слід переконатися, що він відключився від інтернету та зберіг ключі. Перед друком принтер переводять в автономний режим. Електронну копію документа можна зберігати на USB або зовнішньому жорсткому диску.

Онлайн гаманці

Більшість програмних криптовалютних сховищ належать до категорії гарячих, оскільки вони підключаються до Інтернету. Існує багато типів програмного забезпечення для захисту цифрових активів, але найпоширенішими онлайн гаманцями вважаються настільні та мобільні.

Веб-гаманці

Доступ до цього типу сховищ здійснюється через будь-який браузер. Завантажувати спеціалізоване програмне забезпечення на комп’ютер чи телефон не потрібно. Користувач може відкрити криптогаманець і керувати активами з будь-якого місця, якщо має пароль.

Найчастіше власник не застосовує закритий ключ, оскільки сайт зберігає код, а отже, має повний доступ до криптовалюти. Відповідно інвестор має менше контролю за активами.

Деякі сайти пропонують криптогаманці з мультипідписом, у яких є 2 ключі. Один знаходиться у розробників, другий у користувача. Це дає більше можливостей для забезпечення збереження цифрових валют.

Оскільки ключі хоча б частково належать провайдеру криптогаманця, важливо вивчити безпеку обраного сайту, оскільки фактично кошти довіряються компанії, що володіє сервісом.

Є більш безпечний вид веб-гаманців, які працюють як розширення для браузерів Chrome, Firefox та Brave. Це MetaMask, TronLink, Binance Chain. Найчастіше ці гаманці налаштовані працювати з конкретним блокчейном (Ethereum, BSC чи Tron) і як мосту між звичайним браузером і ланцюжком блоків.

Найкращі веб-гаманці

Популярні криптовалютні сховища для будь-яких браузерів:

 • MyEtherWallet.
 • Magnum.
 • Blockchain.
 • Robinhood.

Як створити

Прості кроки з використання онлайн гаманця:

 1. Перейти до офіційного сайту. Ввести домен в адресний рядок і переконатися, що поруч із URL є невеликий символ блокування, який показує, що посилання є безпечним і починається з https.
 2. Перегляньте повідомлення, які пояснюють принципи роботи сайту (якщо передбачено).
 3. Ввести електронну пошту та пароль.
 4. Завантажити файл із закритими ключами (якщо надаються) та записати секретну фразу. Наприклад, MyEtherWallet надає доступ до приватних кодів. Зберегти ці дані на USB-накопичувачі, роздрукувати та помістити їх у безпечне місце.
 5. Підтвердити реєстрацію з пошти.
 6. Встановити PIN-код, якщо це потрібно.
У браузері Google Chrome можна встановити розширення під назвою EAL, яке забезпечує захист від фішингу для учасників блоку Ethereum. Ця програма попередить, якщо користувач випадково зайде на фальшивий сайт.

Мобільні

Криптогаманці для смартфонів працюють практично так само, як і десктопні версії. Основна відмінність полягає в тому, що сховище є мобільним додатком на телефоні. Такий сервіс дає велику гнучкість у використанні. Власник може відкрити криптовалютний гаманець і розпорядитися своїми коштами у будь-який час за умови, що він має доступ до інтернету. Мобільні гаманці часто поставляються з QR-кодами, щоб було простіше купувати та продавати криптовалюту.

У той же час, програми для смартфонів вимагають додаткових заходів безпеки. Мобільні криптогаманці не повинні заражатися вірусами. Втрата телефону також може негативно вплинути на збереження цифрових активів.

Найкращі мобільні гаманці

Ось деякі з популярних мобільних програм, доступні як для пристроїв iOS, так і Android:

 • Exodus.
 • MyCelium.
 • Copay.
 • Trust Wallet.

Як створити

Мобільний криптокошелек працює як програма на телефоні. Послідовні кроки налаштування даються при першому запуску програми. Важливо записати секретну фразу та включити двофакторну автентифікацію. Багато з цих програм синхронізуються з апаратними сховищами.

Десктопні

Такий гаманець вимагає завантаження на комп’ютер. За допомогою десктопної версії створюється файл з даними, у якому будуть закриті ключі. Також потрібно створити пароль для доступу до своїх приватних кодів.

Одна з переваг десктопного криптогаманця – користувач залишається єдиним власником закритого ключа. Однак, переконайтеся, що на комп’ютері немає вірусів або шкідливих програм. Важливо зберігати пароль у надійному місці.

Якщо користувач встановлює десктопну версію, слід експортувати файл із закритими ключами і створити резервну копію в надійному місці. Так він зможе отримати доступ до засобів, якщо щось станеться з комп’ютером.

Найкращі десктопні гаманці

Ось деякі з найпопулярніших інструментів, доступні в Linux, Windows та macOS:

 • Electrum.
 • Exodus.
 • Bitcoin Core.
 • Armory.

Як створити

Доступ до десктопного сховища відкривається через спеціальне програмне забезпечення, яке встановлюється на комп’ютер. Кроки інсталяції:

 1. Перевірити, чи підтримує криптокошельок монету, яку користувач планує зберігати.
 2. Завантажити програмне забезпечення з офіційного сайту монети.
 3. Встановити софт та запустити його.
 4. Щоб розшифрувати криптокошелек, необхідно скопіювати та вставити свої закриті ключ у ПЗ або надійно зберегти приватний код, запропонований при інсталяції.

Біржові

Технічно можна тримати криптовалюту на торговому майданчику. Будь-хто, хто купував криптоактиви, бачив, що монети спочатку зберігаються в обліковому записі, який схожий на баланс банківського рахунку. У акаунті кілька рівнів безпеки. Криптовалютні біржі мають страхові поліси для захисту від збитків. Кошти також знаходяться на рахунках, відкритих під гарантією FDIC.

Але ці заходи не допоможуть, якщо хтось зламає обліковий запис і переведе криптовалюту на свою адресу. Страхові поліси біржі не покривають цей тип втрат, тому кошти зникнуть без сліду. Хоча цифрові активи неможливо захистити на 100%, криптогаманець забезпечить найвищий рівень безпеки.

Найкращі біржі

Популярні платформи для торгівлі криптовалютами:

 • Binance – найбільша біржа для роботи з криптоактивами із цілодобовою підтримкою.
 • Coinbase – це криптокошелек, який можна використовувати для покупки, продажу, передачі та розміщення цифрової валюти. Він надійно зберігає криптоактиви в автономному місці.
 • Gemini – повністю регульована біржа. Допомагає користувачам володіти криптовалютами на законній основі. Пропонує посилені заходи безпеки.
 • FTX – біржа для сучасних власників криптовалют. FTX має криптокошелек, в якому користувачі можуть зберігати свої цифрові активи. З моменту заснування біржа не піддавалася діям, пов’язаним із порушенням безпеки, і не стикалася із шкідливими програмами.

Реєстрація та створення гаманця

Незважаючи на те, що не всі налаштування криптовалютних бірж ідентичні, існує загальний процес, що дозволяє зробити крипто гаманець. Порядок схожий на всіх платформах. Він виглядає так:

 1. Надати особисту інформацію: найчастіше адресу електронної пошти. Біржа надсилає електронного листа, щоб підтвердити, що користувач контролює пов’язану адресу.
 2. Додати спосіб оплати, який можна застосовувати для поповнення та зняття коштів.
 3. Для деяких достатньо виконати 1 та 2 кроки. Однак, залежно від обсягу валюти та рівня активності користувача, багато бірж вимагають пройти верифікацію «Знай свого клієнта» (KYC), яка є перевіркою особи.

Додаткова процедура при створенні гаманця для криптовалюти передбачає надання домашньої адреси, номера телефону, посвідчення особи державного зразка та селфі, на якому користувач містить свій ID-документ.

Одновалютні та мультивалютні

Найбільш безпечними вважаються гаманці для розміщення однієї конкретної криптовалюти. Якщо шахраї матимуть доступ до інструменту, вони не зможуть вкрасти всю крипту відразу. Однак незручно створювати або купувати сховища для окремого типу токена та зберігати десятки приватних ключів для кожного цифрового активу.

Мультивалютні гаманці мають ті ж самі правила, що й моновалютні. Різниця в тому, що перші підтримують кілька типів даних і дозволяють транзакції з різними токенами.

Запобіжні заходи

Безпека – це гаряча тема, що охоплює всі процеси, які користувачі здійснюють в Інтернеті.

Наприклад, у серпні 2021 року хакери вкрали криптовалюту на $600 млн із блокчейн-платформи Poly Network.

Анонімність

Оскільки реєстр блокчейнів загальнодоступний, підтримувати конфіденційність складно. Наприклад, Bitcoin вважається псевдоанонімним, тобто людину можна пов’язати з публічною біткоін-адресою, але не з реальним ім’ям або фізичним місцем проживання. Користувачі можуть знати, що адреса відноситься до однієї людини, але не конкретного імені. Отже, біткоін (та інші криптовалюти) в повному обсязі анонімні.

Крім простих правил безпеки (використовувати окремі облікові записи, наприклад електронну пошту та номер телефону, відмінні від основних), забезпечити анонімність при роботі з криптовалютою допомагають такі технології:

 • VPN. Допоможуть приховати особисті дані користувача, що робить транзакцію за допомогою іншої IP-адреси або географічного розташування. Ці інструменти не дозволять зловмисникам відстежувати трафік, корелюючи IP-адреси та транзакції.
 • Нові біткоін-адреси для кожної транзакції. Тим самим ускладнюється пошук взаємозв’язків між перекладами. Особа користувача не асоціюватиметься з його адресами.
 • CoinJoin. Технологія для анонімізації транзакцій біткоїну, працює за принципом мікшування, поєднуючи кілька перекладів в одну транзакцію з кількома виходами.
 • Безпечні гаманці. Деякі криптосховища передбачають анонімність та забезпечують її двома методами: Stealth Addresses та CoinJoin.
 • Стелс-адреси. При їх використанні ховаються пункти призначення транзакції та особи одержувача.
 • Zcash або інші анонімні криптовалюти.

Захист від злому

Щоб зареєструвати та убезпечити свої облікові записи від дій хакерів, можна використовувати цю покрокову інструкцію:

 1. Перевірити домен сайту під час реєстрації та авторизації в Особистому кабінеті. Хакери відомі фішинговими атаками. Вони підробляють сайти, і коли неуважний користувач вводить дані облікового запису, зловмисники зберігають цю інформацію та застосовують для крадіжки активів.
 2. Встановити двофакторну аутентифікацію (2FA) для всіх облікових записів. Не варто покладатися тільки на підтвердження СМС або e-mail. Пошта може бути зламана, а номер телефону перенесено на інший пристрій.
 3. Зберегти секретну фразу для відновлення в безпечному автономному місці, наприклад, у сейфі.
 4. Використовувати менеджер паролів та встановлювати складні комбінації для різних сайтів. При цьому коди та секретні фрази мають бути зашифровані.
 5. Переконайтеся, що облікові записи електронної пошти в безпеці: встановлено 2FA, а відновлення даних облікового запису налаштовано на проходження через кілька етапів взаємодії з користувачем.
 6. Регулярно оновлювати програмне забезпечення, особливо те, що пов’язане з криптовалютою, наприклад апаратного гаманця.

Який гаманець для криптовалюти краще створити

Тим, хто зберігає великі запаси криптовалюти, підійде комбінація холодного та гарячого гаманців. Гібридний підхід допоможе максимізувати рівень захисту, збільшуючи гнучкість використання.

Важливо захистити закриті ключі, суворо дотримуючись правил безпеки.

Криптоентузіастам зручно використовувати гарячий гаманець (програмний) для торгівлі на біржах та апаратне сховище для довгострокових інвестицій у HODLing .

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.