Майнінг біткоїну: огляд видобутку криптовалюти Bitcoin у 2021 році. Принцип роботи, види, обладнання, програми, параметри, як почати майнить

На 2021 рік про біткоїн не чув лише глухий, але більшість понять, пов’язаних із цим словом, залишаються таємницею для пересічного громадянина.

Майнінг (англ. mining – видобуток) – процес, в результаті якого з’являється криптовалюта.

Що таке майнінг біткоїну

Майнінг біткоїну часто порівнюють із системою торрент-трекерів. Мережа Bitcoin – така сама p2p-мережа. У випадку з торентами будь-який бажаючий може викласти музику або фільм, отримати за це певний рейтинг, а також завантажувати інформацію, яку роздають інші учасники.

А Bitcoin – мережа, де роль тих, хто роздає, грають майнери, на них тримається робота всієї системи: з їх допомогою виробляються транзакції, система залишається стабільною. Проте за вкладені ресурси вони одержують не рейтинг, а цілком конкретну криптовалюту .

Процес майнінгу біткоїну

Суть біткоін-майнінгу полягає в наступному : пристрої, розташовані в різних куточках світу, вирішують обчислювальні завдання, результат яких – віртуальні монети Bitcoin. Безпека процесу забезпечується за рахунок розподіленості, немає якогось одного центру, що контролює майнінг.

Усі операції, що здійснюються в мережі, вносяться в своєрідний лог і по черзі передаються майнерам, чиє завдання – знайти серед мільйонів можливих комбінацій певний «хеш», який підійде до всіх транзакцій, скоєних останнім часом, та особливого секретного ключа. Знаходження такого хеша забезпечує майнеру нагороду (на даний момент це 12.5 BTC, а після халвінгу у 2020 році винагорода зменшиться до 6.25 BTC). Отримати винагороду не так просто, адже за неї одночасно борються тисячі людей. Коли хеш відгаданий, блок транзакцій закривається, а черга переходить до наступного.

До складу хеша блоку входять :

 • хеш попереднього блоку;
 • сумарний хеш операцій, здійснених користувачами протягом останніх 10 хвилин;
 • випадкове число, яке змінюється для того, щоб результат відповідав виставленим системою умовам.

Зміна умов – ключовий фактор у визначенні складності майнінгу; вони коригуються через кожні 2016 знайдених блоків (приблизно раз на 14 днів).

Де продати або обміняти добуті біткоїни

З видобутими монетами BTC можна надійти на свій розсуд:

 1. Нагромаджувати і чекати наступного зростання криптовалюти. Інвестиційна стратегія, розрахована кілька місяців чи років.
 2. Відразу продавати та виводити у фіат, фіксуючи дохід, отриманий від майнінгу.
 3. Збільшувати кількість коїнів, торгуючи біткоіном на біржі . Найліквідніші майданчики – BitMEX, Bybit , Currency , Binance Futures та інші.

З першим варіантом все зрозуміло: потрібно накопичувати криптовалюту в гаманці і чекати “туземун”. Зберігати намайне краще на холодних гаманцях, наприклад Ledger або Trezor.

У другому випадку потрібно знайти спосіб, як продати біткоїни. Зробити це можна через:

 • Криптобіржі. З фіатом та стейблкоінами працюють такі майданчики: LocalBitcoins, Currency, EXMO, Binance, Crex24, Livecoin, Cryptolocator, Bitpapa та інші.
 • Обмінники.
 • p2p-обмінники.

Види біткоїн-майнінгу

Саме для биткоїну кількість видів майнінгу значно скоротилося. Якщо інші криптовалюти ще можна видобувати за допомогою відеокарт, процесорів, жорстких дисків тощо, то висока складність Bitcoin робить усі ці способи не тільки неефективними, а й навіть збитковими.

Майнінг за допомогою асик-майнерів (ASIC)

У перекладі англійської ASIC – це інтегральна схема спеціального призначення. По суті, це просто мікросхема, розрахована виключно на один вид роботи – розшифровку конкретного алгоритму. Для біткоїну це SHA-256. Завдяки відсутності багатозадачності, пристрої показують значно більшу потужність, ніж ті, що підходять одразу для всіх алгоритмів.

Технічно асик являє собою пристрій, всередині якого розташовані:

 • робочі чіпи;
 • пам’ять, де закладено програмну складову;
 • вентилятор для охолодження

Зовні корпус обладнаний декількома роз’ємами, що допускають підключення сторонніх пристроїв.

ASIC – пристрої дуже енерговитратні. Однак якщо зібрати ферму з відеокарт, яка сумарно даватиме таку ж потужність, то електрики йтиме ще більше, та й початкові вкладення вище. Тому з цього погляду майнінг на асиках вигідніший.

Найперші ASIC були настільки компактними, що їх можна було підключити до звичайного комп’ютера через порт USB. Однак зараз вони значно більших габаритів і поділяються на дві групи:

 • домашні;
 • професійні (промислові).

Перші відрізняються меншими розмірами та скороченим рівнем шуму, оснащуються менш потужним блоком живлення. Відповідно, другі набагато енерговитратні і водночас ефективні для майнінгу біткоїну. Часто використовують великі корпорації.

Хмарний майнінг Bitcoin

Чим складнішим стає біткоін і чим сильніше знижується окупність домашнього майнінгу, тим більше майнерів шукають способи підвищення ефективності процесу. Спочатку це виявилося у появі пулів, а зараз поширені спеціалізовані сайти, які пропонують приватним особам вкладатися у великі майнінг-ферми. Це одночасно вирішує проблеми надмірної витрати електроенергії, охолодження, нестачі потужності, шуму – тобто всього, що турбує людей при майнінгу у себе вдома.

По-справжньому прибутковий Bitcoin-майнінг останніми роками поступово переміщається в data-центри промислового масштабу. Розташовані вони переважно у країнах, де електроенергія коштує дешево (Китай), відмінне природне охолодження (Скандинавія, Ісландія), лояльні податкові збори (Естонія).

Здебільшого популярність хмарного майнінгу біткоїнів пов’язана зі зниженим порогом входу. Можна почати заробляти на криптовалюті , маючи в кишені лише $100 – тоді як у реальному майнінгу початкові капітали становлять тисячі доларів. Крім того, це хороша можливість диверсифікувати вкладення, купивши контракти на кілька різних монет. При оформленні договору купується не устаткування, а кілька хешрейта (потужності мережі).

Компанія-власник сайту продає користувачам потужності та автоматично переводить їм дохід з майнінгу, утримуючи комісію. Коли контракт закінчується, потужності повертаються назад до компанії. На багатьох подібних сайтах є подібність біржі, де користувачі можуть перепродувати контракти іншим. Хтось навіть спеціалізується саме на цьому для заробітку .

Як почати майнити біткоїни дома

Покрокова інструкція про те, як новачкові почати добувати біткоїни :

 1. Підібрати обладнання. Для майнінгу біткоїну (алгоритм SHA-256) сьогодні актуальні асик-майнери (ASIC) . Ціна залежить від моделі. Цілком імовірно, що для виходу на бажаний дохід доведеться придбати не один, а кілька пристроїв.
 2. Підключити та налаштувати асик відповідно до інструкції. Забезпечити швидкий та безперервний інтернет. Обов’язково перевірити проводку у приміщенні, далеко не вся витримає таку потужність.
 3. Вибрати відповідний майнінг-пул, завантажити з його сайту програму-майнер, належним чином налаштувати.
 4. Створити гаманець для криптовалюти або рахунок на біржі, куди нараховуватимуться зароблені біткоїни .
 5. Вибрати надійні сервіси ( біткоін-обмінники або біржі криптовалют ), через які згодом можна буде обмінювати крипту на фіат, якщо не планується зберігати її як інвестиції.

Докладніше про підготовку ASIC для домашнього майнінгу біткоїнів, тому що саме з цим у новачка найчастіше виникають складності:

 1. Встановити придбаний пристрій на рівну поверхню, підключити БП (блок живлення). Частина асиків продається вже з БП, іншим доведеться купити цей елемент окремо. Важливо правильно визначити необхідну потужність – якщо цей параметр буде вибраний неправильно, є ризик зламати дорогий пристрій. Якщо планується розганяти ASIC, потрібно передбачити підключення додаткового блоку.
 2. Включити БП у розетку. Підключити асик до інтернету через Etherenet-кабель. При першому увімкненні пристрій набирає потужність повільно, це пов’язано з необхідністю усунути пил, що накопичився за час перевезення.
 3. Вибираючи пул, потрібно орієнтуватися на сумарний хешрейт, методи виплати, простоту налаштування та загальну репутацію у знаючих колах. Деякі пули також дозволяють працювати і в соло-режимі. Головне – зайти на сайт, зареєструватися та створити так званого воркера.
 4. Перед початком майнінгу визначити IP-адресу приладу. Для цього є спеціальний софт, наприклад, Advanced IP Scanner.
 5. Зайти в інтерфейс налаштувань асика, ввести там логін та пароль від пула. Багато моделях при першому вході можна просто ввести «root».
 6. Ввести основну інформацію – порти, URL-адресу пула, налаштування воркера.
 7. Зайти на пул та вписати там ID користувача. Як тільки дані збережено, починається безпосередньо майнінг. Орієнтовно через 10 хвилин потужність асика має досягти максимуму.

Щоб перевірити, що майнінг біткоїну справді йде, достатньо зайти до статистики (розділ Статут майнера). Немає сенсу здійснювати таку перевірку раніше, ніж через годину після початку процесу. Важливо не забувати прослідковувати температуру пристрою, уникаючи перегріву.

Устаткування для майнінгу криптовалют

Небагато теорії. Загалом у криптовалютному світі використовуються або використовувалися такі види майнінг-обладнання:

 • Процесор. Зараз популярні криптовалюти майнути так уже невигідно – енергії витрачається багато, а прибуток мінімальний, а отже, неминучий відхід у мінус.
 • Відеокарти. Згодом майнінг на процесорах змінився GPU – відеокарта влаштована так, що способу порахувати за одиницю часу в рази більше чисел, ніж будь-який ЦП. Також утворилася можливість створювати майнінг-ферми, поєднуючи в одну конструкцію відразу кілька графічних карток.
 • Майнінг FPGA зараз практично не використовується, хоча він зіграв чималу роль свого часу. Чіпи FPGA були потужними, економічними з погляду енерговитрат, проте дуже дорогими у виготовленні – тому поступово від їхнього випуску відмовилися всі виробники.
 • ASIC-майнінг. Про нього ми розповіли вже багато і ще раз нагадаємо, що на 2019 рік це єдиний економічно вигідний спосіб видобутку BTC.
Однак коли йдеться про інші криптовалюти, то частіше користувачі зупиняють вибір на фермах із відеокарт. Не всі вірять у світле майбутнє біткоїну, багато хто вважає більш перспективним напрямком альткоїни , яких зараз безліч.

Ферма для майнінгу

В основному поняття ферм для майнінгу асоціюється з відеокартами, проте комплектуючі можуть бути й іншими – наприклад, набирають обороти ферми з ASIC. У будь-якому випадку мається на увазі конструкція з декількох пристроїв, спрямована на вирішення обчислювальних завдань.

GPU-ферми стали популярні з появою криптовалюти Ethereum , який має меншу складність, ніж Bitcoin, але при цьому досить вигідний при продажі. Коли майнінг ефіру на процесорах став неактуальним, постало питання, на чому його видобувати. Тоді згадали, що у 2012–2013 роках успішно копали біткоїн на відеокартах, і застосували цей метод до ефіру.

Основні параметри: складність майнінгу, хешрейт мережі, винагорода за блок, алгоритм

Час, що витрачається формування нового блоку транзакцій, залежить від двох показників – складності і випадковості. Випадковість у тому, що не можна заздалегідь передбачити, яким вийде хеш. Головне, щоб він відповідав певним критеріям, заданим мережею. Так як кожен набір даних оснащений лише одним виходом для hash-функції, то майнер додають до цих даних параметр nonce, тим самим отримуючи новий хеш. Якщо результат вийшов невідповідним, то майнер пробує те саме з іншим nonce і так до успіху.

У біткоїні програмно закладено, що хеш відповідає складності майнінгу. Правильне значення має бути нижче заданого цільового і іноді коригуватися відповідно до правил протоколу. Виходить, що чим менше, тим важче майнеру знайти відповідне значення – це називається підвищенням складності.

На питання про те, навіщо потрібна складність майнінгу, є певна відповідь у технічній документації біткоїну. Складність необхідна для компенсації збільшення хешрейту мережі, щоб емісія відбувалася приблизно за заданим планом. А якщо ні, то всі монети будуть здобуті занадто швидко, що негативно позначиться на їх вартості.

А тепер розглянемо докладніше, що таке хешрейт мережі Bitcoin та алгоритм майнінгу .

Параметр Hash Rate відображає, скільки сумарної потужності підключено до мережі для її безперервної роботи. Саме така потужність потрібна, щоб своєчасно (кожні 10 хвилин) генерувати блок транзакцій.

Мережа Bitcoin вимагає витрат великої кількості енергії, адже у ній постійно виробляються складні математичні обчислення. А ускладнює пошук таке поняття, як алгоритм хешування.

Алгоритм бере інформацію довільних розмірів (це можуть бути цифри, літери або навіть файли медіа) і перетворює їх на якийсь фіксований рядок з літер та цифр. Розмірність її може коливатися залежно від хеш-функції, що застосовується (наприклад, 64, 128 або 256 bit).

Алгоритм хешування – це одностороння функція, що працює строго лінійно – маючи хеш, не можна у зворотному порядку відновити мережу.

Програми для майнінгу BTC

П’ятірка найпопулярніших на 2020 рік програм для видобутку біткоїну.

NiceHash Miner Legacy

Безкоштовна універсальна програма з простим інтерфейсом. Підтримує кілька алгоритмів майнінгу, тому дозволяє видобувати не тільки біткоїн. Є функція автоматичного вибору найвигіднішої монети в даний час.

Завдяки простоті, програма подобається новачкам, хоч і професіонали вважають її одним із найзручніших варіантів. Примітно, що будь-яка валюта не видобувалася, виплати завжди здійснюються в BTC.

Claymore’s Dual Miner

Також універсальна та безкоштовна програма з відкритим вихідним кодом. Націлена працювати з відеокартами, підтримує більшість алгоритмів альткоинов. Вважається найефективнішим інструментом для майнінгу ефіру.

Софт підходить більше для досвідчених користувачів, ніж для новачків. Тут багато тонких налаштувань, здатних суттєво підвищити ефективність.

EasyMiner

Найпростіша програма з легким зрозумілим інтерфейсом. Дозволяє майнути біткоїн та низку інших монет. Поєднується з консольними програмами Minerd, Cudaminer, Ccminer, Cgminer. Працює з асиками, процесорами, відеокартами.

Доступний режим соло-майнінгу біткоїну із самостійним вибором пулу. Відображається докладна інформація про процес та зароблені кошти.

BFGMiner

Багатофункціональний безкоштовний додаток, що підходить для видобутку BTC та альткоїнів. Працює із GPU, FPGA, ASIC. Відрізняється багатим вибором налаштувань, що дозволяють дуже тонко підігнати все під свої потреби.

Моніторить температуру пристроїв, швидкість роботи кулерів. Дозволяє працювати одночасно відразу в кількох пулах. Є версії під Windows та Linux. Програма підходить в першу чергу для професіоналів, оскільки є досить складною в налаштуванні.

CGMiner

Одна з перших програм, що працює з 2011 року, допомогла отримати дохід уже тисячам криптоентузіастів. Із самого початку була заточена лише під алгоритм біткоїну – SHA-256, але згодом підключила інші протоколи (Neoscrypt, phornix, Cryptonight та ін.).

Софт консольний, тобто графічної версії у нього немає, робота здійснюється через командний рядок. Якщо комфортніше з графічним інтерфейсом, додатково можна поставити програму CGWatcher.

Пули для видобутку біткоїну

Незабаром після появи биткоина кмітливі майнери зрозуміли, що процес заробітку можна значно прискорити, якщо діяти над самотнім, а об’єднуватися. Вигоду такого способу відчули навіть ті, хто мав високопотужне обладнання. Адже якщо майнути без пулу, доведеться постійно збільшувати хешрейт, купуючи чи вдосконалюючи обладнання. А робити це нескінченно неможливо, тоді йтиметься про захмарні суми.

Майнінг-пул є сервером, мета якого полягає в поділі однієї великої і важкої обчислювальної задачі на безліч легших і їх роздачі всім підключеним до мережі пристроїв.

Виходить так, що потужності всіх учасників одночасно працюють над завданням і шанси на знаходження блоку збільшуються. Кожен майнер у міру своїх можливостей вносить внесок у загальну справу, а потім отримує винагороду, також відповідно до вкладених ресурсів.

При виборі майнінг-пулу важливо звертати увагу на сумарний хешрейт. Чим він більший, тим більша ймовірність закриття блоку. У маленьких пулів шансів на успіх не набагато більший, ніж у соло-майнерів.

Існує такий підтип пулів як мультипул. Він дозволяє видобувати багато різних монет і автоматично перемикається на найвигіднішу, якщо користувач активує відповідне настроювання.

Перспективи майнінгу біткоїнів у 2021 році

Вік біткоїна вже переступив десятирічну позначку. Спочатку про нього практично ніхто не знав, але за останні кілька років дізнався весь світ. Навіть великі портали новин активно цікавляться криптовалютою і показують курс BTC на великих сторінках.

За 2017 рік творці асиків, наприклад Bitmain, отримали гіперприбуток зі своєї продукції. Але скільки зараз працює майнерів, наприклад, S9? Криптовалюти прозорі, і вся інформація на увазі. В наявності факт, що кількість ASIC, що використовуються стабільно, воно не збільшується. Виразно простежується переломна точка. Вартість BTC не дозволяє користувачам закуповуватись новим обладнанням. Витрати електроенергію зводять нанівець всю окупність.

Ні про який гіперприбутку вже не йдеться, у багатьох країнах індустрія майнінгу повністю зійшла нанівець. Що буде в 2020 – покаже виключно курс біткоїну . Якщо ціна зросте, то майнінг відродиться і навпаки. Проте навчені гірким досвідом майнери вже будуть значно обережнішими і не кидатимуться у вир із головою. Бізнес повною мірою виявив свої ризики.

Крім того, вважається, що дрібні майнери зовсім підуть з індустрії – дуже великий термін окупності. Якщо раніше йшлося про окупність за півроку, то зараз неможливо відбити витрати на ASIC навіть за рік.

Нові домашні майнери не приходять до сфери, тему вже не можна назвати хайповою. Отже, на ринку залишаться тільки великі гравці, що збільшує ризик контролю та маніпулювання. Щодо інвесторів, їм залишається притримати свої заощадження в надії на покращення становища. Стабільність частково лякає на тлі такої волатильності, яка спостерігалася раніше. З цим нічого не можна вдіяти, тільки чекати.

 

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close