NFT-майданчики для художників

Криптомистецтво цього року підірвало інтернет. Картини художників продаються за мільйони долларів, люди перетворюють на токени меми та пісні, а NFT-майданчики з’являються як гриби після дощу. Деяким манімейкерам вдалося добре наваритися на темі і продати цифрове мистецтво з великим профітом.

У цій статті поговоримо про те, що таке криптоарти, як їх купити на біржах і чи можна наперед обчислити лот, який принесе прибуток у майбутньому. Зібрали відповіді на запитання, які цікавлять веб-сайти та підготували список майданчиків для торгівлі криптомистецтвом.

Що таке NFT? 

Абревіатура NFT розшифровується як незамінний токен. Він існує в середовищі блокчейну, на базі якого працюють усі відомі криптовалюти: від Біткоїна до тисяч альткоїнів.

Блокчейн – величезна база даних, яка зберігається на віддалених комп’ютерах по всьому світу. При цьому блокчейн не має центру і відповідно, повністю позбутися його не можна. Усі вузли виступають у ролі ключових точок збереження за аналогією з іграми, тому відключення одного вузла не вплине стан інших.

Незамінний токен створюється на базі блокчейна і є цифровим сертифікатом, який підтверджує право володіння криптоартом. Людям, які далекі від світу криптовалют і навіть на базовому рівні не розуміють, як працює блокчейн, розібратися у технології досить складно.

Розберемо NFT на простому прикладі, щоб навіть новачки змогли приблизно зрозуміти, як усе працює:

Уявіть, що у вас зберігається перша фішка з покемонами, якій вже 50 років і вона існує в єдиному екземплярі. За неї постійно борються колекціонери та називають значні суми, але продавати артефакт не хочеться.

На допомогу приходить NFT – за допомогою технології можна перетворити фізичний об’єкт на віртуальний актив та продати на будь-якому майданчику або знайти покупця самостійно. Можна зробити фотографію фішки, випустити NFT-токен та виставити лот на продаж.

Якщо інтересу до артефакту немає і хочеться вичавити більше грошей, можна знищити фішку, і тоді фотографія стане єдиним оригіналом, вихідники якого будуть існувати в одному екземплярі. За такого розкладу вартість криптоарта сильно збільшиться.

Аналогічно надійшла одна американська компанія – вони купили картину цифрового художника Бенксі за $95k, оцифрували її, а потім спалили і записали процес на відео. А за час продали арт за $100k. При цьому робота є однією із 500 копій.

Якщо повернутись до історії з фішками покемонів та уявити, що власник не знищив фізичну копію, він все одно може продати оригінальну фотографію у вигляді NFT. У цьому вся суть роботи незмінних токенів.

Фотографію фішки можна зберегти на комп’ютер, роздрукувати в будь-якій кількості екземплярів і навіть створити свій NFT. І за фактом він нічим не відрізнятиметься від аналогічного токену. Тільки якщо автор оригіналу має докази унікальності.

Блокчейн підтверджує право володіння цифровим активом, та заодно фізична копія може бути у початкового власника. Фішка NFT у тому, що новий володар криптомистецтв може перепродувати його і автор отримуватиме відсоток з кожного продажу.

З головою занурюватися в принцип роботи віртуальних токенів немає сенсу, тому що технічних деталей дуже багато. Манімейкерам варто лише знати, що на цій темі можна добре заробити. Зараз цифрові художники продають копії своїх робіт за мільйони доларів і вигадують нові способи підвищити ціну на арти.

NFT-токени продаються на спеціальних майданчиках – маркетплейс криптомистецтво. Їх можна порівняти зі звичним “Озоном” або “Вайлдберріз”. Сервіс виступає у ролі посередника, а покупець і продавець проводять угоду без взаємодії друг з одним.

Технологію NFT запустили ще у 2017 році, але увага до неї значно підвищилася лише через 3 роки. Зараз це не просто ще один інструмент на базі криптотехнології, а паровоз хайпа, який мчить на великій швидкості інтернетом.

Наприклад, діджей 3LAU продав свій музичний альбом за $11,6 млн, а співачка Граймс заробила $5,8 млн на продажі токенів, створених із чотирьох звичайних малюнків. За 2020-2021 роки багато відомих особистостей змогли наваритися на токенах та заробити мільйони з мінімальними зусиллями.

Ще один цікавий лот, який продали за космічну суму, — токен з оригінальної гіфки з райдужним котом. Автор отримав $590k за NFT, хоча аналогічну картинку можна завантажити абсолютно безкоштовно.

З технічного погляду будь-який NFT є набором рядків коду. Але сертифікат містить унікальну інформацію щодо кожного цифрового твору. Саме тому люди з усього світу витрачають купу грошей, щоби зібрати особисту колекцію і в майбутньому продати її за мільйони. Ну чи хоча б відбити витрати.

Що можна продати у вигляді токену

По факту на токен можна перетворити все. Взяти долар, написати на ньому фразу латиною, оцифрувати «твір мистецтва», заплатити комісію та виставити на біржі. Можливо, хтось навіть придбає лот і дозволить автору заробити кілька сотень баксів.

На майданчиках продажу NFT мешкають тисячі колекціонерів, які годинами вишукують серед однотипного мотлоху унікальні лоти. Щоправда, критерії унікальності у кожного свої. Тому заздалегідь передбачити прибуток від покупки цифрового активу неможливо.

Що можна перетворити на токени та продати:

 • фотографії;
 • GIF;
 • відео;
 • 3D-моделі;
 • музику;
 • картини;
 • малюнки;
 • цифрові ілюстрації;
 • предмети із ігор;
 • домени;
 • нерухомість.

Конвертувати в NFT можна практично будь-який об’єкт, все залежить від фантазії автора. За даними відкритих джерел, токени останнім часом активно використовуються для угод з нерухомістю, а одній художниці вдалося навіть продати 3D-модель будинку за $500k.

 

Особливий попит у фанатів NFT мають цифрові персонажі. Колекції криптопанків та криптокотят йдуть з молотка за величезні гроші. У травні цього року один із найавторитетніших аукціонних будинків Christie’s продав 9 рідкісних NFT із персонажами CryptoPunks за $17 млн.

До поширення цифрових колекцій приєдналися тисячі художників з усього світу. Наприклад, зараз на біржі Binance продають токен, прив’язаний до ілюстрації кота за 9000$.

В описі до лоту написано, що це одна ілюстрація із колекції на 5 000 малюнків. Активність поки не дуже велика, але автор має всі шанси продати свої твори за вказану суму. Спрогнозувати успішне завершення аукціону неможливо, але величезний попит робить свою справу.

Окрему увагу варто звернути на домени. Останнім часом продавці почали активно виставляти лоти як NFT. У звичайних селлерів поки що справи йдуть не дуже успішно, а ось організація, яка управляє проектом TOR, у травні 2021 року продала перший домен .onion за $1,7 млн.

До речі, днями завершилася угода із продажу домену nft.com. Його викупили за $2 млн. Домен вперше зареєстрували у 1995 році і досі він лежав без діла. Інвестиції завдовжки 26 років окупилися сповна.

Чому NFT продають, купують і скільки це коштує

Відповісти на це питання складно, тому що багато людей думають, що ніша не заслуговує на увагу. Зі скептиками можна погодитися — NFT є цифровим сертифікатом, який не має юридичної сили.

Шукати відповідь на запитання немає сенсу. Це все одно що запитати, чому арбітражники ллють трафік. Відповідь буде простою — щоб заробити. З NFT аналогічна ситуація — що більше хайпа навколо теми, то більше можливостей наваритися.

Якщо вже зібралися відкрити гаманець у сервісі та приготували гроші на покупку токенів, не варто поспішати. Можна скуповувати дешеві лоти, сподіваючись, що якийсь із них через час зросте в ціні, але ця тактика може виявитися провальною.

Занурюватись у нову тему треба правильно. Насамперед, розібратися, за якими критеріями потенційні покупці оцінюють NFT та витратити час на аналіз трендів. Для цього достатньо заглянути на популярні маркетплейси та простежити за ходом торгів.

Наприклад, на одній із топових бірж OpenSea продаються мільйони лотів, але особливий інтерес викликають криптопанки. 7 місяців тому цифрового персонажа продали за 4200 ETH або $14,6 млн за поточним курсом.

Вартість NFT варіюється в залежності від унікальності цифрового активу, прив’язаного до токену, особистості автора та розкрученості профілю на біржі. Новачки теж можуть швидко продати свої лоти, але сума угоди навряд чи буде суттєвою.

Справи йдуть добре переважно у лідерів думок, які привертають увагу громадськості до своєї активності на криптобіржах та топових продавців, які регулярно потрапляють на перші рядки рейтингу маркетплейсів.

Якщо виставити в налаштуваннях OpenSea фільтр по аукціонах, що завершуються, стане зрозуміло, що зайти в нішу не так просто. Купити артефакти на кілька тисяч доларів можна без проблем, а перепродати їх проблематично.

Більшість угод закриваються із мінімальними ставками до $1-2k, а деякі завершуються без продажу. Заздалегідь передбачити, наскільки високою буде активність покупців, неможливо. Якщо тільки як лот не виступає черговий криптопанк.

NFT купують з кількох причин:

 1. Тема зараз на хайпі. Інтерес до неї зростає, обсяг фінансових вливань зростає величезними темпами.
 2. Є шанс швидко заробити. Оптимістичний сценарій дозволить перепродати лот навіть із x1000 мультиплікатором.
 3. Нікуди подіти гроші. Іноді краще купити NFT, ніж витрачати кілька сотень доларів на арбітраж,

Якщо розглядати криптоарти з погляду інвестицій, то ідея така ж ризикована, як і вкладатися в біткоїни. Криптовалюту ховають багато років поспіль, але динаміка її вартості підтверджує протилежне.

Тому інвестувати в NFT можна, але лише суму, яку можна втратити без потенційної шкоди. Продавати машину або віддавати всі накопичення за чергову ілюстрацію – не найкраща ідея.

NFT-майданчики для художників 

В інтернеті працює величезна кількість маркетплейсів, де можна купити та продати токени. Щодня тисячі продавців зі всього світу виставляють лоти зі своїх колекцій.

Багато маркетплейс виступають у ролі конвертерів. Вони дають змогу випустити токени, прив’язані до цифрових активів, але беруть за це комісію. Деякі майданчики пропонують виставити лот на продаж, а NFT формується вже в процесі угоди.

За короткий термін існування бірж у продавців токенів сформувався перелік топових майданчиків. Ми коротко розповімо про кожну з них та виділимо ключові особливості, які допоможуть зробити вибір на користь певного сервісу.

Foundation

Маркетплейс заточений під продаж цифрових картин, ілюстрацій та відео. Для покупки токена необхідно авторизуватися через криптогаманець MetaMask або WalletConnect, а продавати лоти можуть не всі.

Для розміщення артів потрібний інвайт, який можна отримати за активність в офіційному Discord-каналі. Майданчик позиціонується як ком’юніті для художників, тому всі рішення ухвалюють саме вони. Для верифікації профілю можна авторизуватися через обліковий запис у Instagram або Twitter.

За публікацію першої роботи система стягує комісію, яка залежить від поточної ситуації у блокчейні. Майданчик бере 15% від вартості лота, за кожний перепродаж NFT автор отримує 10%. Як валюта використовується тільки ETH.

Binince

Нещодавно топова біржа Binance запустила власний маркетплейс з продажу NFT. Незважаючи на величезну аудиторію платформи, поки що там немає великої активності. Можливо, через те, що на момент релізу ніша вже була практично поділена.

Реєстрація вільна, але реалізовано процедуру верифікації. Сервіс відрізняється низькою комісією – до 3,5% від суми угоди. Головна відмінність у тому, що купити чи продати NFT можна за допомогою 161 криптовалюти на вибір.

Для верифікації просять заповнити велику анкету, завантажити скан паспорта та зробити селфі. Процедура підтвердження особи займає близько 10 днів, але здебільшого проходить швидше.

Rarible

Майданчик відомий тим, що тут продаються дорогі лоти, присвячені криптомистецтву. Продавець може створити кілька NFT з одного цифрового активу або випустити токен у єдиному екземплярі.

Для реєстрації профілю знадобиться адреса в одному з криптогаманців. В системі доступні 3 типи угод: фіксована ціна, аукціон з обмеженням за часом та вільний аукціон.

За публікацію лоту із фіксованою ціною сервіс бере 2,5%. З угод утримується комісія у вигляді 10%. Реалізована підтримка 5 криптовалют, є програма для смартфонів.

OpenSea

Перша та найбільша біржа токенів, яка займає позицію лідера ніші. Працює за принципом eBay, але лише з NFT. У сервісі можна продавати будь-які лоти без прив’язки до певних категорій.

При публікації першої роботи система бере комісію, дізнатися про її розмір заздалегідь не вдасться. За проведення угоди доведеться дати біржі 2,5%. Підтримуються 3 криптовалюти. Реєстрація вільна, без інвайтів та верифікації.

SuperRare

Біржу часто порівнюють із Rarible, але всі топові лоти зосереджені саме тут. Позиціонується як преміум-сервіс у ніші, тому потрапити до числа селлерів досить складно. Реєстрація вільна, але для розміщення лоту необхідно пройти співбесіду.

Комісії за публікацію NFT немає, система утримує з угоди 15%. Оплата провадиться тільки в ETH. Обсяг торгів не дуже великий проти іншими біржами.

Async Art

Особливість майданчика в тому, що можна виставляти роботи, що змінюються залежно від дати чи інших подій. Реєстрація вільна, комісії за публікацію немає, сервіс забирає 10% вартості лоту після завершення угоди.

Для створення профілю знадобиться логін та email. Цифрові картини розбиті на шари та змінюються за заданими автором правилами. Для публікації робіт необхідно заповнити невелику форму та надати портфоліо.

На кожній біржі свої умови та особливості, скористайтесь зручною таблицею для швидкого порівняння. За допомогою неї можна знайти майданчики з низькою комісією та мінімальним порогом входу.

Як продати NFT-мистецтво 

Для продажу токена знадобиться гаманець MetaMask та реєстрація на будь-якому маркетплейсі, який сподобався. Можна виставляти роботи одночасно на кількох біржах, але в кожному випадку доведеться платити комісію за випуск токенів.

Минулої статті про NFT ми опублікували покрокову інструкцію щодо створення криптогаманця. Якщо плануєте купувати лоти на OpenSea або на будь-якій іншій біржі, цього достатньо для базового занурення в ринок.

У разі потреби можна створити профіль на біржі Binance та купити будь-яку криптовалюту. Але більшість майданчиків заточені під ETH, тому варто зробити вибір на користь.

Початківцям слід враховувати, що за перетворення цифрового активу на NFT доведеться заплатити комісію — «gas fee». Її вартість формується з урахуванням завантаженості мережі Ethereum. Наприклад, сьогодні вартість «газу» може становити 10$, а згодом піднімається до 100$.

Рекомендуємо відстежувати розмір “gas fee” за допомогою EtherDrops Tracking Bot . У налаштуваннях бота можна виставити поріг для отримання повідомлень та створювати NFT з мінімальною комісією.

Якщо вирішите заробляти на токенах за допомогою перепродажу, випускати їх знову не доведеться, але варто звертати увагу на умови покупки лотів. Наприклад, якщо автор отримує роялті у вигляді 20% і ще 10% забирає біржа, розмір комісій буде досить високим.

Майже всі поради з продажу NFT марні, тому що вартість кожного токена залежить від великої кількості факторів. Мабуть, простіше зробити точний прогноз про динаміку ціни біткоїну, ніж впевнено сказати, за скільки куплять криптоарт.

Продаж криптоартів: прогноз на майбутнє 

Ринок незамінних токенів зараз на піку популярності, але експерти прогнозують, що обсяг продажів найближчими роками тільки збільшиться. Вже зараз топові майданчики проводять операції на сотні мільйонів доларів щомісяця, а інтерес інвесторів продовжує зростати.

Манімейкерам, які далекі від світу криптомистецтв, варто дотримуватися пасивної стратегії інвестицій. Якщо є бажання, можна купити токени на невелику суму і спробувати перепродати.

Творчим особистостям однозначно варто придивитися до NFT, тому що заробити на токенах можуть не лише зірки. Звісно, ​​у них більше шансів на успішний продаж лоту, але колекціонери оцінюють твори не лише за популярністю автора.

У найближчі кілька років ринок криптомистецтв буде на підйомі і цим можна скористатися, щоб заробити. Зараз вже не час купувати криптопанків, але у маркетплейс багато інших лотів, які можуть принести прибуток з відносно невеликими інвестиціями.

Висновок

NFT – один із цікавих варіантів для вкладення коштів. Декому вдається виручити на продажі цифрових токенів тисячі доларів. Але при цьому заздалегідь не можна передбачити, чи прибутковим чи збитковим буде куплений арт-об’єкт.

Незамінні токени можна вважати одним із найзначніших досягнень ринку tech останнім часом. Якби інтерес до них сформувався ще в 2017 році, кількість угод зараз була б набагато вищою.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.