Анонімність біткоїну – принцип роботи транзакцій BTC, як зберегти анонімність при купівлі та перекладах

Однією з основних проблем фіату, для вирішення яких створювався Bitcoin, є відсутність конфіденційності інформації про користувачів. Невідомий розробник криптовалютної платіжної системи прагнув зробити Біткоїна анонімним. Для цього автор використовував технологію децентралізованого зберігання інформації та інші методи підвищення конфіденційності. Проте абсолютної анонімності біткоїну досягти не вдалося. У зв’язку з цим користувачам криптовалюти корисно знати, як зберігати конфіденційність особистої інформації.

Принцип роботи біткоін-транзакцій

Для досягнення консенсусу (єдиної точки зору на криптовалютний ланцюжок) у блокчейні Bitcoin майнер використовують алгоритм Proof-of-Work (PoW). Механізм ґрунтується на застосуванні обчислювальної потужності комп’ютерної техніки. Вона виконує 2 завдання:

 • Знаходження хеша (скороченого ідентифікатора масиву зашифрованої інформації) транзакцій та блоків мережі.
 • Перевірка валідності (дійсності) оновленої версії системи та синхронізація майнерами копій ланцюжка, якщо отримані значення є вірними.

Біткоїн-транзакції послідовно включаються до блоків. Ієрархія потрібна для побудови правильної структури криптовалютного ланцюжка . З цієї ж причини Bitcoin транзакції посилаються один на одного. Наприклад, випадковий користувач надсилає 10 BTC своєму товаришу. Спочатку майнери мають перевірити, звідки ці кошти з’явилися у гаманці ініціатора транзакції, а потім куди їх потрібно перевести.

Для підтвердження операцій учасники мережі Bitcoin використовують цифровий підпис. Вона генерується на основі приватного ключа, закріпленого за гаманцем ініціатора перекладу.

У кожному новому блоці початком списку Bitcoin-транзакцій є винагорода майнера за створення ланки цифрового ланцюжка. Таким операціям надається програмна властивість coinbase, яка може мати будь-який зміст. Однак у наступних транзакціях Bitcoin воно заміщається на параметр scriptSig, що включає публічний криптовалютний ключ одержувача попередньої транзакції.

Що робить біткоїн анонімним

Блокчейн зберігає конфіденційність даних користувачів. Анонімність Bitcoin обумовлюють такі особливості мережі:

 • Відсутність прив’язки криптовалютних адрес (номерів) до користувачів. Для створення нового сховища учасникам системи Біткоїн не потрібно вказувати особисту інформацію. Також вони можуть створювати гаманці у будь-якій кількості, коли потрібно.
 • Відсутність прив’язки біткоін-транзакцій до їх ініціаторів. Для здійснення криптовалютного перекладу власникам BTC також не потрібно вказувати персональну інформацію.
 • Випадковість вибірки вузлів (нід) для обробки операцій. Дані про біткоін-транзакції ретранслюються майнерами всередині мережі. Хоча видобувні вузли зв’язуються між собою через IP-адреси, вони не можуть бути впевнені, що одержують на обробку перекази від їхніх ініціаторів.

Як розкривається анонімність

Конфіденційність користувачів мережі Біткоїн може бути порушена. Через це криптовалютне ком’юніті вважає систему Bitcoin псевдоанонімною монетою. Існує 5 способів ідентифікувати особистість відправника або одержувача BTC:

 • Час.
 • Джерело коштів.
 • Граф транзакцій.
 • Кластеризація.
 • Евристика.

Час

Bitcoin – прозорий цифровий ланцюжок. Користувачі можуть вільно брати публічну інформацію з блокчейна, якщо потрібно. Робити це простіше через послуги моніторингу криптомереж.

Використовуючи публічну інформацію, методом аналізу можна визначити територію, де проживає власник обраного гаманця. Для цього потрібно:

 1. Вибрати біткоін-транзакцію.
 2. Копіювати хеш перекладу.
 3. Знайти гаманець відправника або одержувача (залежно від мети) по ідентифікатору біткоін-транзакції через сервіс моніторингу криптовалютної мережі.
 4. Використовувати отриману адресу гаманця в просунутому браузері блокчейна на кшталт oxt.me.
 5. Визначити період найменшої активності гаманця (у сервісі моніторингу вказується UTC).

Після п’ятого кроку потрібно додати деякий час до знайденого проміжку. Наприклад, якщо в середньому період найменшої активності був з 17:00 до 22:00 за UTC, варто відсунути його на 8 годин у більшу сторону. Тоді вийде проміжок з 01:00 до 06:00 за GMT+8. На території цього часового поясу, найімовірніше, і проживає власник вибраного гаманця.

Джерело коштів

У цифрових мережах є поняття “входи транзакцій”. Вони є своєрідною історією, звідки криптовалюта приходить на нову адресу, — UTXO (джерелом коштів). Входи транзакцій дозволяють оминати анонімність BTC.

Оскільки біткоін-переклади складаються в послідовний ланцюжок, UTXO не є адресою гаманця відправника або хешем самої транзакції. Технічно джерело коштів – це невитрачений вихід (одержувач) попереднього переказу.

Визначити UTXO можна, використовуючи просунуті моніторинг-сервіси криптомереж. Вони показують весь список входів та виходів Bitcoin-транзакцій та те, як насправді виробляються переклади. З цією інформацією легко дізнатися кількість біткоїнів на гаманці відстежуваного користувача.

Граф транзакцій

Завдяки UTXO біткоін-переклади збираються в ланцюжок. У спільноті користувачів цифрових активів вона називається графом транзакцій BTC. Через нього можна відстежити передачу криптовалюти з Bitcoin-гаманця A до сховища B. При цьому глибина використання графа не обмежена. Учасники блокчейну Bitcoin можуть відстежити повну історію передачі криптовалюти до і після конкретної угоди.

Власники деяких адрес відомі громадськості. Здебільшого це номери сховищ популярних особистостей чи великих компаній. Коли біткоїни надійдуть на відому адресу, можна буде точно сказати, кому належить криптовалюта.

Кластеризація

Bitcoin-переклади можуть мати кілька джерел. До них часто входять адреси здачі. Такі номери автоматично генеруються сервісом, де користувач створив гаманець. Вони потрібні для переведення здачі на рахунок ініціатора BTC-операції.

У блокчейні Bitcoin цей процес відбувається автоматично та часто непомітний його учасникам.

З технічного погляду загальна кількість монет у сховищі є однією «купюрою». Не можна відправити лише її частину. Для проведення біткоін-транзакції потрібно надіслати цілу купюру. Залишок суми повертається як здавання. Цей принцип аналогічний до оплати товарів у магазині.

Біткоїн-адреси здачі та інші UTXO можна збирати до груп. Цей процес називається кластеризацією. Аналітик збирає інформацію про різні джерела коштів, щоб визначити їхню причетність до фінансування конкретного гаманця. Зібравши такий кластер, можна припустити, що вони належать до спільного господаря. У цьому розкриття власника однієї адреси призведе до деанонімізації всієї групи.

Евристичні дані

Час, UTXO, граф Bitcoin-транзакцій та кластери разом дозволяють пов’язати одного власника з групою адрес. Вся ця інформація називається “евристичними даними”. Вони здатні знизити анонімність біткоїну. Однак конфіденційну інформацію можна захистити.

Як зберегти анонімність біткоїну

У 2021 році існувало 3 популярні методи збільшення конфіденційності:

 • TOR. Браузери на основі технології The Onion Router використовують для підключення до інтернету багаторівневе шифрування з’єднання 3 ключами. Вони генеруються випадково при проходженні сигналу через проксі-сервери (проміжні ланки між користувачем та мережею). Tor дозволяє приховувати IP-адресу та будь-яку іншу інформацію.
 • Міксери. За допомогою такого ПЗ можна анонімізувати ініціатора наступних біткоін-транзакцій. Міксери збирають криптовалюту користувачів і ретельно перемішують її, переганяючи цифрові активи за різними адресами. В результаті учасники мережі отримують вкладену суму назад, але від різних відправників та частинами.
 • Спеціальні гаманці. Існують непрозорі сховища, якими можна анонімно відправляти криптовалюту. Вони закривають доступ до інформації про адреси та біткоін-транзакції клієнтів. В цьому випадку у власників сервісу є кілька криптогаманців. Отримавши монети однією, вони відправляють аналогічну суму з інших. Внаслідок цього практично неможливо пов’язати ці транзакції.

Як купити BTC анонімно

Зловмисники можуть встановити особу власника гаманця кількома методами. З цієї причини багато інвесторів і трейдерів намагаються купувати біткоїни анонімно. Є 3 основних способи:

 • Lightning Network (LN) .
 • Пряме придбання.
 • Даркнет (тіньовий інтернет).

Lightning Network

LN — протокол другого рівня або технологія створення платіжних каналів поверх головного блокчейна монети BTC. Lightning Network створено у 2015 році командою розробників криптовалютної організації Bitcoin Core.

Технологія LN здатна зберегти анонімність біткоїну з трьох причин:

 • BTC-транзакції з платіжних каналів не обов’язково включати до блоків публічного реєстру Bitcoin.
 • Використовується технологія TOR для анонімізації.
 • Немає можливості провести кластеризацію Lightning-транзакцій.

Інші способи

Щоб зберегти конфіденційність персональних даних, можна придбати монети BTC безпосередньо. Спочатку потрібно знайти продавця та домовитися про умови здійснення операції. Рекомендується наполягати на угоді під час особистої зустрічі. Такий підхід дозволить знизити ризик шахрайства.

За прямої угоди користувач отримує монети звичайним переказом від відправника. Сам факт покупки не фіксується в Інтернеті.

Ще один спосіб зберегти конфіденційність – використання послуг сервісів у даркнеті. Проте такі ресурси працюють напівлегально чи незаконно. Також послуги з тіньового інтернету беруть велику плату за свої послуги. Наприклад, місячна підписка на використання напівлегального ресурсу Helix коштує 0,01 BTC ($464 за курсом на 15 грудня 2021 року), а також потрібно віддавати комісію 2,5% з кожної операції.

Політика бірж щодо анонімності Bitcoin

Більшість популярних криптовалютних торгових платформ зобов’язують клієнтів верифікувати особу за паспортом або іншим документом. Це з тиском фінансових регуляторів країн, біля яких біржі ведуть своєї діяльності. Тому торгові майданчики негативно ставляться до віртуальних активів, що зберігають повну конфіденційність користувачів.

Анонімна криптовалюта

Батьком таких цифрових активів вважається Bytecoin. Проект розроблено у 2012 році на основі алгоритму шифрування CryptoNote. Цей механізм забезпечив конфіденційність даних користувачів. У 2021 році існувало ще понад 5 анонімних цифрових проектів.

МОНЕТАКОРОТКИЙ ОПИС
MoneroПроект створено у 2014 році як відгалуження основного ланцюжка Bytecoin. Раніше криптовалюта називалася BitMonero, але через кілька днів після релізу була перейменована. У блокчейні використовується алгоритм шифрування CryptoNote.
ZcashПроект офіційно запущено у 2016 році. Головний розробник черпав натхнення з Bitcoin, але намагався зробити Zcash анонімним. Одним із радників проекту був Віталік Бутерін – творець Ethereum . Для анонімізації Zcash використається протокол zk-SNARK.
DashПроект заснований у 2014 році Еваном Дафілдом. Він також надихнувся системою Біткоїн, але використовував у Dash вбудовані міксери для підвищення анонімності.
VergeПроект з’явився у 2014 році та став відгалуженням основного блокчейну Bitcoin. У мережі Verge використовуються технології TOR та I2P («невидимий інтернет») для заплутування IP-адрес та транзакцій.
PIVXПроект створено у 2016 році. Мережа PIVX стала відгалуженням блокчейна DASH. Монета вважається ще анонімнішою порівняно з батьківською цифровою валютою. У PIVX використовується надійний алгоритм хешування Zerocoin.

Резюме

Незважаючи на відсутність прив’язок даних транзакцій та гаманців до користувачів, мережа Bitcoin псевдоанонімна. Конфіденційність інформації можна порушити, використовуючи методи евристики. Головну роль цьому відіграють джерела коштів — невитрачені виходи попередніх транзакцій — UTXO.

Зберегти анонімність біткоїну допоможуть:

 • The Onion Router. Технологія багаторівневого шифрування інтернет-з’єднання.
 • Міксери. Програмне забезпечення для перемішування UTXO.
 • Непрозорі гаманці. Сховища, які закривають доступом до персональної інформації користувачів.
 • Технологія Lightning Network. Протокол другого рівня системи Біткоїн.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close