Просто про біткоїн: принцип роботи, емісія, як створити гаманець та перевірити транзакцію

Криптовалюта Біткоїн – різновид електронних грошей. Являє собою децентралізовану цифрову валюту без єдиних керуючих органів чи адміністраторів. Актив можна передавати від користувача в одноранговій неконтрольованій мережі без посередників. Всі транзакції підтверджуються мережевими вузлами за допомогою криптографії та зберігаються в публічному розподіленому реєстрі, який називається блокчейном.

Передумови виникнення біткоїну

У світі давно обговорюється питання, що існуюча фінансова система не досконала і несправедлива, що вона не захищає інтереси простих людей і країн, що розвиваються, а в довгостроковій перспективі і зовсім нежиттєздатна і її потрібно змінювати.

А чи був першим Біткоїн

Якщо говорити про Біткоіна, як про замінника державних грошей, його прообразів було вже досить багато.

Наприклад:

 • “Додаткові гроші” – валюта, яка за домовленістю певної групи може доповнювати або замінювати державну фінансову систему.
 • «Вільний гроші» — термін, що означає валюту, використовувану лише як обміну, «звільнений від відсотків».
 • Вільний банкінг — суспільство чи регіон, де немає банківського регулювання, а фінансові організації працюють за такими ж законами, як звичайні підприємства.
 • Торгова система місцевого обміну – концепція впорядкованого обороту товарів та послуг всередині однієї спільноти.
 • Банк часу — організація, яка враховує кількість часу, витрачене виконання конкретної послуги і використовує час, як розрахункову одиницю обмінюватись послугами.

Всі ці альтернативи грошей та фінансових систем працювали з різним ступенем успішності. Багато хто з них був заборонений урядами, інші просто зникли через ті чи інші обставини, деякі продовжують працювати і в наш час. Проте жодна з цих систем не набула такого глобального поширення, як Біткоїн.

Криптовалюта як альтернатива фіатним грошам

Багато хто вважає, що криптовалюта — це гроші майбутнього, новий фінансовий інструмент та наступний крок розвитку світової економіки. Але насправді, якщо відкинути технічну складову, а говорити лише про практичну користь, криптовалюта — це гроші минулого. Можна навіть сказати, що це первісна валюта.

Справа в тому, що перші гроші були придумані як унікальний засіб обміну товарів і послуг, а також як міра їх вартості.

Їх властивості:

 • децентралізація;
 • безконтрольність;
 • анонімність;
 • свобода від відсотків.

Всі ці характеристики, якими володіє криптовалюта (крім технічної частини), були притаманні найпершим грошам. Але потім з’явилися уряди, банківські картелі, фінансові регулятори, вони взяли гроші під централізований контроль і встановили відстеження.

Також почали видавати гроші у борг. Кожен долар (та інші валюти), надрукований банком, видається під відсотки. Тобто, повертати завжди доведеться більше, ніж взяли. Цей борг неможливо погасити і згодом він лише збільшуватиметься. Якщо сказати, вся світова економіка — це один великий кредит.

Протест криптовалюти проти традиційної фінансової системи полягає в тому, що вона не видається в кредит і ніким не контролюється, але відповідає первісному задуму грошей: міра цінності та спосіб обміну. У криптовалютній економіці не потрібно довіряти посередникам, вона виключає цю необхідність, замінюючи її технологічним рішенням.

Основні ознаки криптовалютних активів

Якщо говорити про технічну складову, то криптовалюти мають такі властивості:

 • Щоб використовувати криптовлюту, не потрібно довіряти посередникам.
 • Децентралізована система — працездатність забезпечується всім співтовариством, кожен учасник приймає рішення про створення транзакції.
 • Розподілена мережа — не існує єдиного центру чи організатора, якого можна закрити чи заборонити та вплинути на функціонування системи.
 • Щодо висока швидкість транзакцій, особливо у міжнародних платежах. Спочатку переклади Біткоіна проходили в лічені секунди, але зі збільшенням кількості користувачів швидкість сповільнилася. Проте з’явилися інші, швидші криптовалюти.
 • Публічність – вся історія перекладів зберігається у відкритому реєстрі, подивитися транзакцію може будь-хто. Але існують анонімні криптовалюти, в яких неможливо відстежити транзакцію.
 • Анонімність — для використання криптовалюту не потрібно надавати будь-які персональні дані або документи.
 • Безпека — криптвалютні рахунки неможливо заблокувати або відмовити в облуджуванні (якщо вони не створені на біржах та інших сервісах).
 • Безконтрольність — криптовалюту неможливо законно відібрати за рішенням суду чи фінансового регулятора. Так замислювалося спочатку, але згодом почали з’являтися приклади того, як власників криптовалютних гаманців примусово позбавляли їхньої власності.
 • Глобальність транзакцій — криптовалюту можна використовувати скрізь, де є інтернет незалежно від регіонів, законів та інших факторів. Маючи приватні ключі, користувач може отримати доступ до своїх засобів з будь-якої точки світу.

Хоча більшість користувачів вважають усі ці фактори перевагами, є й зворотний бік медалі — якщо криповалюту було вкрадено або переведено шахраям, повернути її законним шляхом дуже важко.

Як з’явився біткоін та його філософія

Марк Андерсен, творець першого криптографічного барузера NCSA Mosaic, уважно вивчав біткоїн, спираючись на власний 20-річний досвід, а також 40-річний досвід інших вчених. Інженер вважає, що криптовалюта – це прорив у сфері комп’ютерних технологій.

Ідеї, властиві Біткоіну, було викладено задовго до створення. В 1983 криптографи Девід Чаум і Стефан Брендс описали протоколи «електронної готівки». Пізніше їх дослідження доповнили багато вчених.

Серед них:

 1. Адам Бак. Запропонував спосіб захисту від DDoS-атак шляхом застосування Hashcash — системи, що базується на доказах виконаної роботи. Пізніше цей принцип був використаний у механізмі генерації блоків Біткоїна.
 2. Вей Дай розповів про концепцію цифрової валюти “b-money” у 1998 році. У той самий час інший криптограф Нік Сабо описав подібну ідею у проекті «bit-gold», але він також згадав ринкову модель з урахуванням управління емісією. Крім того, Сабо провів низку досліджень у напрямку децентралізованих мереж.
 3. Через деякий час Хел Фінні створив комбінацію хеш-блоків на основі процесора шифрування IBM всередині специфікації TPM. У майбутньому розробник став другим (після автора) учасником системи Біткоіна.
 4. У 2008 році анонімний розробник або група розробників під псевдонімом Сатосі Накамото (Satoshi Nakamoto) опублікували документ, який містить опис роботи однорангової фінансової системи. Як стверджував сам Сатосі, розробка протоколу розпочалася у 2007 році і закінчилася у 2009 році, тоді він і оприлюднив програмний код.
 5. 3 січня 2009 року видобуто перший блок та перші 50 BTC. Через 9 днів створено першу транзакцію: Сатосі Накамото переклав 10 Біткоінов своєму першому соратнику Хелу Фінні.
 6. У вересні 2009 року вперше здійснено обмін Біткоіна на фіатну валюту: Мартін Малмі перевів анонімному одержувачу NewLibertyStandard 5050 BTC, а натомість прийняв $5,02 на особистий рахунок.
 7. У травні 2010 року відбулася покупка товару за криптовалюту: користувач з Америки Ласло Ханеч замовив дві піци з доставкою додому за 10 000 BTC.

Подальша робота над протоколом Біткоїна ведеться самоствореною групою програмістів-ентузіастів і значні зміни можливі лише за згодою більшості майнерів.

Як влаштований біткоїн

Біткоїн за своєю суттю — це децентралізований цифровий актив, який використовує криптографічний алгоритм управління та контролю емісії, без впливу централізованих органів управління.

Блокчейн

Це безперервний послідовний ланцюжок, що зберігає інформацію про угоди. Система складається з блоків, кожен з яких містить хеш попереднього блоку, аж до першого – генезис-блоку. Мережа зв’язується за допомогою вузлів, що працюють під керуванням програмного забезпечення Біткоїна. Під час транзакції платник – власник рахунку Х – відправляє Біткоїни Y-одержувачу – власнику рахунку Z, а вся інформація записується до публічного реєстру.

Мережеві вузли здатні:

 • перевіряти транзакції;
 • додавати їх до власної копії реєстру;
 • публікувати інформацію у реєстрах інших вузлів.

Для забезпечення надійності та незалежної перевірки кожен вузол містить власну копію блокчейну. Приблизно кожні 10 хвилин генерується нова група підтверджених транзакцій, які утворюють наступний блок, він записується в блокчейн і публікується у всіх вузлах (знову-таки без централізованого контролю). При цьому користувачеві необов’язково підключатися завжди до одного вузла – маючи приватний ключ, він може отримати доступ до своїх засобів через будь-який пристрій та гаманець.

Така система дає можливість програмного забезпечення Біткоїна визначати, коли було переведено кожен конкретний Біткоїн. Це потрібно для запобігання подвійним витратам. У звичайний реєстр записуються вже підтверджені і щойно створені транзакції, що проводяться незалежно. Але блокчейн є єдиним місцем, де Біткоїни зберігаються у формі непотрачених активів.

Програмне забезпечення

Перший гаманець з назвою Bitcoin (іноді званий гаманцем Сатосі) випущений у 2009 році самим Сатосі Накамото як ПЗ з відкритим вихідним кодом. Згодом з’явилася версія 0.5 Bitcoin-Qt, а потім клієнт 0.9 під ім’ям Bitcoin Core. Ця назва залишається загальноприйнятою до сьогодні.

Bitcoin Core є безкоштовним програмним забезпеченням з відкритим вихідним кодом, яке підключається до мережі як повноцінний вузол (сукупність таких вузлів становить мережу Біткоїна), і одночасно є гаманцем для Біткоїнів, що включає механізм перевірки транзакцій. Це програмне забезпечення є стандартом і прабатьком всіх інших криптовалютних гаманців.

Bitcoin Core перевіряє весь блокчейн, включаючи всі транзакції, починаючи з першого дня запуску Біткоіна. Станом на січень 2019 року розмір повного реєстру досяг 235 Гб, і він має бути повністю завантажений та синхронізований до першого підключення комп’ютера.

Транзакції

Щоб перевірити транзакцію, в мережі біткоїн застосовується Forth-подібна мова сценаріїв. Кожна транзакція може складатися з однієї або кількох вхідних та вихідних адрес. Коли користувач створює переклад, він повинен взяти Біткоїну адресу (або кілька адрес) і кількість Біткоїнів. Щоб уникнути подвійних витрат, кожен вхід повинен випливати з попереднього виходу в блокчейні. Враховуючи, що кожна транзакція може мати кілька виходів, користувач може надіслати Біткоїни одразу на кілька адрес одним перекладом.

Визначення ціни Біткоїна

Угода між Мартіном Малмі та анонімним користувачем NewLibertyStandard стала першим в історії обміном Біткоіна на фіатну валюту. Учасники цієї угоди домовилися, що з оцінки вартості Биткоина візьмуть еквівалент вартості електроенергії, витраченої його видобуток. Таким чином 5050 BTC були продані за $5,02, тобто за ціною 1006 Біткоїнів за 1 долар. Це стало найдешевшою покупкою Біткоїна за всю історію його існування.

На початку розвитку Біткоіна основна сфера його застосування була знайдена на тіньових ринках, зокрема на майданчику Silk Road, що функціонує в даркнеті, де проводилися угоди з продажу та купівлі заборонених товарів. До літа 2011 року Біткоїн досяг $32, але в червні стався злом біржі Mt.Gox. В результаті ціна різко опустилася до кількох центів. У відсотковому співвідношенні це найбільший обвал в історії Біткоіна.

Наступне сильне падіння зафіксовано на рубежі 2013-2014 років, коли ціна за 3 місяці опустилася із $1200 до $380.

Такий обвал був спровокований двома подіями:

 • Народний банк Китаю оголосив про заборону використання криптовалюти для всіх фінансових організацій;
 • повторна атака та банкрутство біржі Mt.Gox.

Історичного максимуму було досягнуто 17 грудня 2017 року на позначці приблизно $19 700, на деяких біржах — понад $20 000. Загальна капіталізація у цей час склала $330 млрд, а добовий обсяг торгів близько $15 млрд. Далі почалася сильна корекція, яка за своєю тривалістю виявилася Довгою за всю історію існування криптовалют. Станом на початок 2019 року ще не закінчилася — у лютому курс утримується в діапазоні $3400 – $3700, а загальна капіталізація становить приблизно $70 млрд.

Цінність та критика

З питання: «Чи можна вважати Біткоїн валютою?» ведеться багато дискусій. За даними видання The Economist, криптовалюта має три якості, властиві традиційним грошам: «Складно заробити, вони обмежені в емісії та захищені від підробок». Економісти визначають гроші як засіб накопичення та обміну, а також розрахункову одиницю, і погоджуються з тим, що Біткоїн може відповідати всім цим вимогам.

Але ставлення регуляторів досі не одностайне і в тих чи інших ситуаціях криптовалюту класифікують по-різному:

 • альтернативна валюта;
 • гроші у прямому значенні цього слова;
 • віртуальна валюта;
 • обмежена криптовалюта;
 • товар;
 • майно;
 • нематеріальний актив;
 • платіжна система;
 • інвестиційний інструмент;
 • Фінансовий інформаційний товар.

Bank for International Settlements у 2018 році опублікував звіт, в якому навів ряд критичних зауважень про Біткоїна: нестабільний курс, мінливі, іноді завищені комісії, можливості для шахрайства, ймовірність знецінення.

Криптовалютний міхур

Щонайменше вісім Нобелівських лауреатів, серед яких: Роберт Шіллер, Джозеф Стігліц, Річард Талер визнали Біткоїна економічним міхуром.

Також серед відомих особистостей, які висловлювали аналогічні думки:

 • економіст Пол Кругман;
 • професор Нью-Йоркського університету Нуріель Рубіні;
 • колишній голова Федеральної резервної системи Алан Грінспен;
 • успішні інвестори Уоррен Баффет та Джордж Сорос.

Проте такі твердження більше нагадують маніпуляцію поняттями. Бульбашка у загальноприйнятому сенсі — це те саме, що піраміда, а криптовалюта насправді нею не є.

Енергоспоживання

Ще одна причина критики Біткоіна — висока кількість електроенергії, яка витрачається на його видобуток. За оцінками експертів, наприкінці 2017 року майнінг Біткоїна споживав 1–4 гігават електроенергії. Проте видання Politico висміяло ці твердження, вказавши на те, що на видобуток криптовалют витрачається лише 6% загальної потужності, яку споживає світовий банківський сектор.

Також аналітики виділяють у Біткоїні інші недоліки:

 • Схема Понці. Є думка, що криптовалюта має ознаки фінансової піраміди, яка існує лише за рахунок постійного припливу нових користувачів.
 • Проблеми із безпекою. Тримачі криптовалют часто піддаються шахрайству із застосуванням фішингу, зломів та обманів. За даними компанії CipherTrace, у 2018 році через різні схеми було вкрадено криптовалют на суму $1,7 млрд.
 • Інтеграція у тіньову економіку. Біткоїн використовується в незаконних угодах: продаж зброї та наркотиків, фінансування тероризму, відмивання грошей тощо.

Подібна критика виникає протягом усієї історії існування криптовалют, проте індустрія продовжує розвиватися, залучаючи нових користувачів.

Недоліки

Якщо все ж таки вважати Біткоїн грошима і порівняти криптовалютну економіку з традиційною, то можна виділити такі недоліки:

 • Емісія не лише обмежена. Кількість монет згодом може зменшуватися, оскільки втрачені кошти неможливо відновити з технічних причин.
 • У цифровій економіці неспроможна працювати грошово-кредитна система.
 • Біткоїн нічим не забезпечений.
 • Низька ліквідність та сильна волатильність, через що криптовалюту можна вважати високоризикованим фінансовим інструментом.
 • Технічна складність використання більшості населення.
 • Втрата приватних ключів рівносильна втраті всіх коштів, що зберігаються на гаманці, повернути доступ неможливо.
 • У разі крадіжки коштів повернути їх дуже складно, часто неможливо.
 • Нестабільний курс ускладнює застосування у повсякденних розрахунках.
 • Повні гаманці вимагають багато місця на жорсткому диску і їхній розмір постійно збільшується.
 • Схильність до маніпуляцій — великі гравці можуть впливати на курс, вводячи та виводячи з ринку великі суми, а також вкидаючи різні тематичні (іноді брехливі) новини.
 • Низька швидкість транзакцій не дозволяє використовувати Біткоїн у повсякденних розрахунках. Проте якщо говорити про міжнародні перекази — криптовалюта працює швидше, ніж банківська система.

Варто відзначити, що над поліпшенням Біткоіна постійно працюють висококваліфіковані фахівці, які поступово виправляють недоліки, створюють надбудови, покликані звести нанівець вплив цих недоліків.

Як отримати Біткоїн

Існує безліч різних способів отримати Біткоїн. Безумовно, найпопулярнішим є покупка на біржах. Майже кожен учасник спільноти зареєстрований хоча б на одному торговому майданчику. А професійні трейдери ними користуються постійно. Багато бірж дають можливість обмінювати фіатні гроші на криптовалюту і навпаки, а також виводити кошти на банківські рахунки.

Другим за популярністю способом вважається майнінг. Однак у поточній ситуації видобуток Біткоїна став прерогативою лише великих гравців. За 2018 курс головної криптовалюти сильно опустився, через що домашній майнінг став нерентабельним. Крім того, за час корекції збанкрутували й багато промислових дат-центрів.

Є й інші менш популярні способи:

 • Обмінники – сайти, що дозволяють обміняти криптовалюту на інші різновиди цифрових грошей та фіат.
 • Біткойн-банкомати.
 • Онлайн-ігри та лотереї.
 • Хмарний майнінг.
 • Хайпи, що використовують Біткоїни.
 • Заробітна плата за виконання різних завдань як фрілансер.
 • Крани – сайти, які дають криптовалюту за виконання простих дій (кліки, перегляди реклами та ін.).

Якщо говорити про корпоративних користувачів, то вже існує безліч онлайн та офлайн-магазинів та закладів, що приймають до оплати цифрову валюту. Крім того, є компанії, які офіційно виплачують зарплати у криптовалюті.

Як зберігати Біткоїн

Перед тим, як завести Біткоїн гаманець, потрібно вибрати одну з чотирьох категорій:

 • десктнопні – встановлюються як програмне забезпечення на комп’ютер;
 • мобільні – програми для мобільних пристроїв;
 • апаратні – технічні пристрої, вироблені спеціально для зберігання криптовалют;
 • веб-гаманці — різні онлайн-сервіси, що дозволяють зберігати цифрові активи.

За способом зберігання гаманці діляться на гарячі та холодні.

Гарячі

Відрізняються тим, що вони постійно (або дуже часто) підключені до інтернету та використовуються для надсилання та прийому платежів.

До них відносяться онлайн-сервіси:

 • Blockchain;
 • Xapo;
 • BitGo;
 • інші.

Для використання таких сервісів, достатньо пройти просту реєстрацію на сайті та створити Біткоїн гаманець.

Мобільні додатки:

 • Mycelium;
 • GreenAddress;
 • Eclair Mobile;
 • інші.

Досить просто завантажити офіційний додаток.

Легкі гаманці для ПК:

 • Electrum;
 • Copay;
 • Bither;
 • Та інші.

Також поставляються у готовому вигляді, не вимагають синхронізації, їх можна використовувати одразу після завантаження.

Крім того, до гарячих гаманців можна віднести біржові рахунки.

Холодні

Холодні гаманці рідко підключаються до Інтернету. Найчастіше для зберігання використовуються повні гаманці, які вимагають завантаження всього блокчейна та синхронізації. Найпопулярнішим є Bitcoin Core, також існує Bitcoin Knots, інші Armory. Загалом у їх установці немає нічого складного, але це вимагає чимало часу та ресурсів комп’ютера. Після повної синхронізації, вони готові до використання.

Важливо:

 • онлайн-рахунки та мобільні програми завжди застосовуються тільки як гарячі гаманці;
 • легкі та повні клієнти для ПК, можуть використовуватись як холодні та як гарячі;
 • апаратні гаманці, у свою чергу, завжди вважаються тільки холодними.

Існують ще паперові гаманці, які є фізичним носієм, з надрукованим на ньому приватним ключем або QR-кодом. Це найдешевше холодне сховище, ясна річ, що і зламати його неможливо.

Правовий статус Біткоїна

Через децентралізований характер Біткоіна, а також його торгівлі на біржах, розташованих у різних країнах, регулювання дуже утруднене. Однак у деяких регіонах регулятори все ж таки можуть заборонити використання криптовалюти під загрозою кримінальної відповідальності.

На сьогоднішній день юридичний статус Біткоіна істотно відрізняється в різних країнах, крім того, в одному і тому ж регіоні ставлення регуляторів може змінюватися з часом. Станом на початок 2019 року Біткоїн тією чи іншою мірою легалізовано принаймні 112 країнах світу.

При цьому, за даними Бібліотеки Конгресу (Library of Congress), повна заборона на будь-яке використання криптовалют діє лише у восьми країнах: Алжирі, Болівії, Єгипті, Іраку, Марокко, Непалі, Пакистані та Об’єднаних Арабських Еміратах. І ще в 15 країнах застосовується «невиразна заборона», включаючи Бахрейн, Бангладеш, Китай, Колумбію, Домініканську Республіку, Індонезію, Іран, Кувейт, Лесото, Литву, Макао, Оман, Катар, Саудівську Аравію та Тайвань. Під «невиразною забороною» мається на увазі обмеження деяких видів операцій із цифровими активами або окремих аспектів криптовалютної індустрії.

Майбутнє Біткоїна

Якщо подивитися графік курсів, то можна помітити, що перша криптовалюта (та й решта віртуальних активів) переживали безліч зльотів і падінь. Однак якщо не зважати на ціну, а проаналізувати розвиток самої технології, то можна дійти висновку, що прогрес не зупиняється ні на мить:

 • кращі програмісти працюють над розвитком криптовалютної індустрії навіть під час падіння тренду;
 • постійно з’являються нові онлайн та офлайн-сервіси;
 • підприємства, корпорації та фінансові установи впроваджують криптовалюту у свої бізнес-процеси,
 • її легалізують державному рівні.

Щодо ціни — експерти висловлюють різні думки щодо цього:

 • На Всесвітньому економічному форумі технічний інвестор Джіт Сінгх (Jeet Singh) заявив, що курс Біткоіна може досягти $50 000 до кінця 2019 року.
 • Ще один відомий криптоїнтузіаст Джон МакАфі підтвердив зроблений раніше прогноз. У своєму Твіттері він написав, що все ще впевнений, що Біткоїн досягне мільйона доларів до кінця 2020 року.
 • Але є аналітики, які дають більш стримані прогнози, наприклад, генеральний директор Galaxy Digital Capital Майк Новограц заявив, що цього року ціна Біткоіна не підніметься вище за $9000.

Протягом усієї історії існування Біткоіна багато аналітиків і просто рядові користувачі передбачають його крах. Але це не заважає стрімкому розвитку всієї криптовалютної галузі. І сьогодні можна впевнено говорити, що сама технологія вже нікуди не зникне. Курс активів на біржових графіках не відбиває реальний розвиток революційної промисловості.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close