Особливості Bitcoin та передумови виникнення

Спочатку віддалені платежі здійснювалися прямим пересиланням готівки. У цьому боку угоди нічого не винні були довіряти друг другу. Для продавця головне — отримати гроші та переконатися у їхній справжності. Якщо все гаразд, то до покупця більше питань не буде. Для покупця головним було підтвердження відправлення грошей, щоб з продавця можна було вимагати виконання зобов’язань. Згодом з’явилися посередники, яким довіряли обидві сторони угоди. Покупець передавав представнику посередника гроші, а продавець іншому місці від іншого представника отримував їх. Фізично гроші не завжди треба було транспортувати, тому що міг використовувати попередній запас. Це дозволило прискорити та здешевити платежі, зробити їх безпечнішими.

З розвитком комп’ютерних технологій дедалі частіше виникала потреба у електронних платежах. Але спроби створити «електронні гроші», які можна було б передавати між комп’ютерами так само легко та надійно, як готівка, не призводили до успіху. Проблемою була здатність комп’ютерів робити точну копію будь-якої цифрової інформації, що потенційно могло призводити до багаторазового використання для різних платежів тих самих «монет». Покупець міг сплатити товар, а потім направити точну копію електронної монети іншому продавцю. Лише сторонній довірений посередник міг гарантувати продавцям відсутність суперечок у платежі. Саме контроль з боку посередника дозволяє продавцеві переконатися, що у покупця вистачить коштів і це не буде копія комусь раніше сплачених грошей.

Обов’язковість посередників дозволила суттєво спростити систему державного контролю за електронними платежами — достатньо було встановити контроль за посередниками або зобов’язати їх контролювати «підозрілі» угоди. Потрібно було також зниження транзакційних витрат, які у деяких випадках забирали до половини прибутку від угоди. Неодноразово робилися спроби створити систему віддалених платежів, яка була б дешевшою, менш залежною від посередників, але не менш надійною і безпечною.

Марк Андрессен, розробник першого графічного інтернет-браузера NCSA Mosaic, зазначає, що система «Біткойн» є першим практичним рішенням давньої інформаційної проблеми — як забезпечити довіру між сторонами до отриманої інформації в ситуації, коли жодна зі сторін не має довіри до дій іншої сторони. і до відкритого незахищеного каналу зв’язку, яким ця інформація передається. “Біткойн” першим надав можливість прямої передачі прав власності іншій особі через Інтернет без залучення зовнішніх гарантів, при цьому передача безпечна та надійна, ніхто не може її оскаржити, відсутня обов’язкова комісія за проведення операцій, будь-які транзакції можуть здійснюватися для кожної із сторін безкоштовно. Білл Гейтс в інтерв’ю Bloomberg сказав, що “Біткойн” показує, наскільки дешевими можуть бути грошові перекази.

Що таке Bitcoin?

Слово “Bitcoin” утворене в англійській мові від “bit” – мінімальна одиниця інформації та “coin” – монета. Дотримуючись правил англо-російської транскрипції, цей термін потрібно перекладати російською мовою як «Біткойн». Досі широко поширений варіант «Біткоїн» походить від першого перекладу інтерфейсу гаманця на основі прямої транслітерації. Найпоширеніше скорочення від Bitcoin – BTC – зазвичай застосовується у біржовій торгівлі та статтях фінансової спрямованості. Кирилове скорочення, БТК, у спільноті не прижилося.

Bitcoin – це перша і найвідоміша з безлічі криптовалют , символ і флагман криптовалютного світу, а також однойменна грошова одиниця, яка обертається всередині системи.

У чому найважливіша особливість Биткойна з погляду економіки? Це цифровий товар з обмеженою пропозицією, його алгоритм влаштований таким чином, що в системі може існувати максимум 21 мільйон одиниць, кожна з яких також називається біткойн. Графік емісії визначено програмно та заздалегідь відомий. Після того, як будуть згенеровані останні монети, їх кількість не змінюватиметься. Економіка Біткойна побудована на дефляційній моделі, що викликає побоювання у багатьох економістів.

Насправді такого відносно невеликої кількості монет цілком достатньо для повсякденних розрахунків, оскільки 1 біткойн ділиться на 100 000 000 частин, які називаються «сатоші», на честь творця системи. Іноді використовуються поняття “мілібіткойн” (mBTC, одна тисячна) і “мікробіткойн” (uBTC, одна мільйонна).

Особливості Bitcoin

Особливості Bitcoin, що відрізняють його від інших видів електронних та паперових грошей:

  1. Децентралізація та доступність . Мережа Bitcoin є поєднанням всіх клієнтських програм (гаманців) та розподіленої бази даних blockchain (блокчейн, ланцюжок блоків), що зберігається на кожному комп’ютері, де встановлений повний клієнт. Блокчейн є повністю відкритим для перегляду реєстр всіх операцій у системі. Підключення до цього реєстру можливе за допомогою власного гаманця або веб-інтерфейсу спеціальних сервісів моніторингу з будь-якої точки світу, без паролів та будь-якої іншої авторизації.
  2. Повна прозорість розрахунків . Історію будь-якого платежу можна (теоретично) відстежити аж до моменту генерації монет і він ніколи не буде видалено з бази даних. Знаючи тільки адресу Bitcoin, можна в будь-який час дізнатися про всі транзакції, прийняті цією адресою або надіслані з неї.
  3. Вільний вибір ступеня участі . Ви можете встановити офіційного клієнта Bitcoin Core, який зберігає всю історію транзакцій. Якщо вам не потрібна автономна робота та аналіз блокчейну, можна встановити один із легких або мобільних гаманців, які вимагають значно менше ресурсів. Якщо ж ви збираєтеся тільки оплачувати невеликі покупки в дорозі або просто спробувати технологію – достатньо буде мобільного або гаманця онлайн. Для максимальної безпеки є апаратні гаманці з додатковими ступенями захисту.
  4. Відсутність контролю над мережею . Так як блокчейн – розподілена база, створена на основі рівноправних вузлів, мережа Біткойн не має контролюючого центру, який може заморозити будь-який рахунок, змінити кількість грошових одиниць у системі, заблокувати або скасувати платіж. Є невеликі комісійні, розмір яких практично майже невідчутний і залежить від суми переказу. Угоди в системі є безповоротними так само, як і операції з готівкою.
  5. Можливість анонімних розрахунків . Біткойн надає зручний і за бажання анонімний засіб розрахунків, адреса номер рахунку в системі не пов’язаний з його власником, і для його відкриття не потрібно ніяких документів. Це рядок завдовжки близько 34 символів із цифр та букв латинського алфавіту в різному регістрі. Адреса виглядає, наприклад, так: 1BW7qza7fn9snSCyJQB3ZcN46biBtkt6ee. Його можна перевести у форму QR-коду або іншого двомірного коду для зручності розрахунків, а також передати як є.
  6. Нагорода за підтримку мережі . Нові біткойни надходять в обіг у вигляді нагороди для тих, хто здійснює обчислювальні операції, що забезпечують передачу транзакцій. Обчислення одержали назву «майнінгу», від англійського слова «mining» – видобуток корисних копалин. Тих, хто займається цими обчисленнями, називають “майнерами”. Їхнє завдання полягає в тому, щоб записати в один блок усі транзакції, що відбулися в мережі з моменту випуску попереднього (в середньому 10 хвилин), та «запечатати» його складним криптографічним підписом. Наступний блок обчислюється на основі підпису попереднього, що дає гарантію безповоротності транзакцій, а також запобігає попаданню до системи «фальшивих» грошових знаків. Так блоки зчіплюються між собою, утворюючи ланцюжок – блокчейн.
  7. Неперевершений захист . З кожним новим блоком зростає обчислювальна потужність, необхідна майнерам для розрахунку всього ланцюжка з нуля, і чим довше ланцюг – тим важче зламати мережу. На сьогоднішній день Біткойн – це децентралізована обчислювальна мережа, продуктивність якої більш ніж у 8 разів (за швидкістю розрахунку хешів SHA-256) перевищує сумарну обчислювальну потужність усіх суперкомп’ютерів у світі. Для того, щоб захопити над нею навіть обмежений контроль, потрібні величезні ресурси та витрати у сотні мільйонів доларів.

Біткойн у житті

Спочатку біткойни були затребувані лише серед математиків, криптографів, і навіть людей, дуже захоплених комп’ютерними і мережевими технологіями. Тоді біткойни були просто доказом того, що можливі електронні гроші, що не мають гарантованого забезпечення. Швидше, їх можна назвати електронним аналогом золота – як і золото, біткойн складно добувати, його кількість обмежена, а трудомісткість видобутку з часом лише зростає. Восени 2009 року 1 BTC можна було купити за 0.8 цента. З цього часу почалася історія біржової торгівлі, в якій було чимало зльотів та падінь, гучних банкрутств та успішних проектів. Угоди за біткойни спочатку були рідкісними та епізодичними. Першою та найвідомішою була купівля двох піц за 10 000 BTC, яка відбулася у травні 2010 року (на той момент еквівалент $25).

На ранньому етапі розвитку Біткойна його популярність створили японська біржа MtGox та нелегальний онлайн-ринок Silk Road. Наразі Bitcoin не залежить від однієї біржі чи пулу, а з незаконною діяльністю у криптовалютах правоохоронці навчилися боротися так само, як і з іншими економічними злочинами.

Сьогодні Bitcoin – сучасна цифрова валюта, яка чудово підходить для розрахунків у мережі Інтернет. Все більше магазинів приймають Bitcoin як одну з опцій оплати. Простота і зручність відкриття рахунку в Біткойнах приваблюють до цієї цифрової валюти все більше людей з країн, що розвиваються. У багатьох країнах Азії та Африки мережа Біткойн замінює людям важкодоступне та дороге банківське обслуговування. У розвинених країнах набули поширення POS-термінали для розрахунків Біткойнами в магазинах, банкомати для криптовалют, апаратні гаманці для Біткойна. Виник справжній бум стартапів, які використовують Bitcoin. Виявилося, що технологія блокчейна підходить не тільки для фінансових розрахунків, але і для розподіленого зберігання даних про різні активи. Вже існує кілька тисяч інших криптовалют,

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close