Що таке Блокчейн (Blockchain)

Блокчейн (Blockchain) – це спосіб записувати та зберігати цифрову інформацію, так, щоб її неможливо було підробити, видалити або змінити, не привертаючи до себе уваги. Блокчейн складається з ланцюжка блоків, що містять інформацію, при цьому кожен наступний блок пов’язаний з попереднім. Якщо замінити або прибрати хоча б один із них, зруйнується весь ланцюжок.

Блокчейн як вічний цифровий розподілений журнал економічних транзакцій, який може бути запрограмований для запису не тільки фінансових операцій як криптовалюти , а й практично всього, що має цінність (права на нерухомість, автомобілі, нотаріальні договори, контракти тощо).

Але таке визначення не дає достатнього розуміння, що це таке і як він працює. Розглянемо блокчейн більш докладно і постараємося просто і зрозуміло пояснити, що ж це за технологія.

Блокчейн – це універсальний інструмент для побудови різних баз даних, який має наступні переваги:

 • Децентралізація.  Відсутній головний сервер зберігання даних. Усі записи зберігаються у кожного учасника системи.
 • Повна прозорість.  Будь-який учасник може відстежити всі транзакції, що відбувалися у системі.
 • Конфіденційність.  Усі дані зберігаються у зашифрованому вигляді. Користувач може відстежити всі транзакції, але не може ідентифікувати одержувача або відправника інформації, якщо він не знає номер гаманця. Для проведення операцій потрібний унікальний ключ доступу.
 • Надійність.  Будь-яка спроба внесення несанкціонованих змін буде відхилена через невідповідність попереднім копіям. Для легальної зміни даних потрібен спеціальний унікальний код, виданий та підтверджений системою.
 • Компроміс.  Дані, що додаються до системи, перевіряються іншими учасниками. Якщо говорити розумними словами – вони перераховують хеш. (Хешування присвячена окрема стаття, але по суті вони вважають яблука з використанням складних математичних формул).

Дозволяючи цифровій інформації розповсюджуватись, але не копіюватися, технологія блокчейн створила основу нового виду інтернету. Технологія була спочатку розроблена для цифрової валюти, біткоїну, але в даний час технічне співтовариство шукає інші потенційні варіанти використання цієї технології.

Криптовалюту біткоін називають ” цифрове золото “, і небезпідставно. На сьогоднішній день загальна вартість валюти становить близько $68 млрд. Блокчейн може створювати інші види цифрової цінності. Не обов’язково знати, як працює блокчейн, щоб використовувати його, як і, наприклад, інтернет або автомобіль. Однак, наявність базових знань про цю нову технологію допоможе зрозуміти, чому вона вважається революційною.

Технологія блокчейн простими словами

Блокчейн (ланцюжок блоків) — це розподілена база даних, у якій пристрої зберігання даних не підключені до спільного сервера. Ця база даних зберігає список упорядкованих записів, званих блоками. Кожен блок містить мітку часу та посилання на попередній блок.

Якщо пояснювати на пальцях, то блокчейн часто порівнюють зі стандартним щоденником або картотекою, куди послідовно в хронологічному порядку вносяться записи про те, що зроблено – поспав, поїв, виправ, погуляв, позичив, заплатив 100 доларів за вечерю тощо. Щоб ніхто сторонній було внести на власний розсуд зміни у щоденник, вся інформація особливим чином шифрується, причому шифр продуманий якісно. Якщо щоденник в одному екземплярі, з ним будь-яке може статися – згорів будинок і він разом з ним, вкрали, за величезного бажання розшифрували і внесли корективи.

Тому для надійності щоденник має безліч копій, які зберігаються в різних місцях. Причому коли в щоденник вноситься нова інформація, вона після перевірки оновлюється на всіх примірниках.

Застосування шифрування гарантує, що користувачі можуть змінювати ті частини ланцюжка блоків, якими вони «володіють» у тому сенсі, що у них є закриті ключі, без яких запис у файл неможливий. Крім того, шифрування гарантує синхронізацію копій розподіленого ланцюжка блоків у всіх користувачів.

У технологію блокчейн спочатку закладено безпеку лише на рівні бази даних. Концепцію ланцюжків блоків запропонував у 2008 році Сатоші Накамото (Satoshi Nakamoto). Вперше реалізована вона була у 2009 р. як компонент цифрової валюти — біткоїна, де блокчейн відіграє роль головного загального реєстру для всіх операцій із біткоїнами. Завдяки технології блокчейна біткоїн став першою цифровою валютою, яка вирішує проблему подвійних витрат (на відміну від фізичних монет або жетонів, електронні файли можуть дублюватися та витрачатися двічі) без використання авторитетного органу або центрального сервера.

Безпека у технології блокчейн забезпечується через децентралізований сервер, що проставляє мітки часу, та однорангові мережеві з’єднання. У результаті формується база даних, що управляється автономно, без центру. Це робить ланцюжки блоків дуже зручними для реєстрації подій (наприклад, внесення медичних записів) та операцій з даними, управління ідентифікацією та підтвердження справжності джерела.

Чим блокчейн відрізняється від бази даних?

Блокчейн схожий на реєстр або базу даних, яка зберігається на різних пристроях і постійно синхронізується в режимі реального часу. Але є відмінності:

 1. У блокчейні зберігаються не дані, а записи про події – транзакції – у хронологічній послідовності.
 2. Перш ніж потрапити до блокчейну, всі записи перевіряються на справжність і підтверджуються за допомогою криптографії.
 3. Запис має підтвердити більшість учасників мережі, тільки тоді він заноситься до блокчейну. У цьому суть децентралізації тут немає єдиного органу, який все контролює.
 4. Записи групуються над таблиці, а блоки, які чіпляються друг за друга, як ланки ланцюжка. При цьому кожен наступний блок містить шифровану інформацію про попереднє.
 5. Дані, що потрапили в блокчейн, не можна змінити або видалити, не порушивши цілісність всього ланцюжка.

Де використовують блокчейн?

Технологію блокчейн використовують там, де потрібно зберігати відомості про різні події або транзакції.

Блокчейн знадобиться :

 • банкам та іншим фінансовим компаніям , щоб записувати відомості про фінансові транзакції – хто, кому і коли відправив гроші;
 • біржам і нотаріусам :  фіксувати угоди та право власності на цінні папери, нерухомість, автомобілі та будь-які інші активи;
 • державним органам та регуляторам , щоб видавати ліцензії та дозволи, перевіряти справжність документів, засвідчувати особи;
 • торговим і транспортним компаніям , щоб відстежувати переміщення товарів та вантажів;
 • брендам , щоб відстежувати та підтверджувати справжність свого товару.

Це лише кілька найбільш очевидних прикладів. Багато хто називає блокчейн-технології революційними, а їхні можливості безмежними. Наприклад, глава Ощадбанку Герман Греф ще в 2016 році  говорив  про те, що блокчейн переверне всі індустрії без винятку, у тому числі й державні органи.

Як працює система блокчейну?

Іноді технологію блокчейн називають «інтернетом цінностей», і ми вважаємо, що це хороша метафора.

Кожна людина може розмістити в Інтернеті інформацію, а потім інші люди можуть отримати доступ до неї з будь-якої точки світу. Ланцюжки блоків дозволяють відправляти будь-яку точку світу, де буде доступний файл блокчейна, будь-які цінності. Але у вас повинен бути закритий ключ, створений за криптографічним алгоритмом , щоб дозволити вам доступ тільки до тих блоків, якими ви володієте.

Надаючи комусь ваш закритий ключ, ви по суті передаєте цій особі грошову суму, що зберігається у відповідному розділі ланцюжка блоків.

У разі біткоінов такі ключі використовуються для доступу до адрес, за якими зберігаються деякі суми у валюті, що представляють пряму фінансову цінність. Цим реалізується функція реєстрації переказу коштів, зазвичай таку роль виконують банки.

Крім того, реалізується ще одна важлива функція: встановлення відносин довіри та підтвердження справжності особистості, тому що ніхто не може змінювати ланцюжок блоків без відповідних ключів. Зміни, які не підтверджені цими ключами, відхиляються. Звичайно, ключі (як і фізична валюта) теоретично можуть бути вкрадені, але захист кількох рядків комп’ютерного коду зазвичай не потребує великих витрат. (Порівняйте, наприклад, із витратами на зберігання золотого запасу в горезвісному Форт-Ноксі).

Це означає, що основні функції, що виконуються банками: перевірка справжності особистості (для запобігання шахрайству) і подальша реєстрація угод (після чого вони стають законними) можуть виконуватися ланцюжком блоків швидше і точніше.

Що таке розподілена база даних?

Уявіть таблицю, яка тисячі разів продубльована у комп’ютерній мережі. Потім уявіть, що ця мережа розроблена таким чином, що вона регулярно оновлює цю таблицю, і у вас вже є загальне уявлення про блокчейн.

Інформація, що зберігається в блокчейні існує як загальна база даних, що постійно звіряється. Такий спосіб використання мережі має очевидні переваги. База даних блокчейна не зберігається в одному місці, а це означає, що він зберігає записи дійсно публічно і вони легко перевіряються. Немає централізованої версії цієї інформації, яку міг би пошкодити хакер. Копії зберігаються на мільйонах комп’ютерів одночасно, і її дані доступні всім бажаючих в Інтернеті.

Для того, щоб перейти до аналогії з електронними таблицями Google, пропоную прочитати думку спеціаліста в сфері блокчейн.

Типи блокчейнів – приватний та публічний

Оскільки на даній технології можуть будуватися різні типи сервісів та додатків, то й виділяють приватний та публічний blockchain.

Приватний блокчейн

Такі блокчейни вважаються ексклюзивними та створюються для розвитку приватного бізнесу. Вони закриті та централізовані, підтримуються та контролюються своїми творцями та підпорядковані корпоративним цілям. Щоб стати учасником приватного Blockchain, потрібно виконати певні умови, а майнути нові блоки можуть лише певні сертифіковані користувачі.

Публічний блокчейн

До публічних систем блокчейн може приєднатися і стати майнером будь-який бажаючий, оскільки їх адмініструванням займається сама спільнота.

Яка надійність і довговічність блокчейна?

Блокчейн-технологія, як і Інтернет, має вбудовану стійкість до помилок. Зберігаючи блоки інформації, ідентичні у всій мережі, блокчейн не може:

 1. Контролюватись кимось одним;
 2. Немає єдиної точки відмови.

Біткоїн був винайдений у 2008 р. З цього часу блокчейн Біткоїна працює без істотних збоїв. (На сьогоднішній день, проблеми, пов’язані з Біткойном, були через злом  сервісів, побудованих поверх нього,  або недостатній контроль. Іншими словами, ці проблеми виникають через погані наміри та людські помилки, а не через недоліки в архітектурі протоколу ).

За майже 30 років Інтернет довів свою надійність. Це досягнення є гарною ознакою для блокчейн-технології, яка продовжує розвиватися.

Хоч би як революційно це звучало, блокчейн дійсно є механізмом, що забезпечує вищий ступінь обліку та ідентифікації. Більше не буде пропущених транзакцій, помилок людини чи машини або навіть змін, зроблених без згоди залучених сторін. А найважливіше те, що блокчейн допомагає гарантувати законність транзакції шляхом запису її у головному реєстрі, а розподіленій системі реєстрів, пов’язаних через захищений механізм перевірки.

Сфери застосування блокчейну

Сутність «ланцюга блоків» як загальнодоступної, розподіленої та 100% достовірної бази даних робить застосування блокчейн дуже привабливим для компаній, що працюють у різних галузях.

В даний час вже існує ряд розширень для розробки бізнес-додатків на блокчейн, які забезпечують:

 • безпечне адміністрування мереж, що виключає хакерські атаки MIM (“людина посередині”) та знімає проблему “єдиного адміністратора”;
 • зберігання цифрових сертифікатів, що робить повністю захищеним доступ користувачів до сайтів (зокрема, крім перехоплення паролів);
 • безпечні двосторонні угоди без залучення третьої сторони, що гарантує (юридичної фірми, нотаріуса, банку та ін.);
 • фіксацію часу розміщення документів, що дозволяє вирішувати питання патентування, авторського права та ін;
 • підтвердження справжності продукту (товару) за допомогою надійно захищеного сертифіката;
 • підтвердження прав на будь-яку власність;
 • створення загальнодоступних електронних візиток, інформація на яких автоматично оновлюється навіть після «роздачі» інтернет-ресурсами;
 • систему DNS, невразливу для DDOS-атак,
 • та інше.

Впровадження технології блокчейн у Росії та Україні

У РФ технологію збираються офіційно узаконити і почати впроваджувати в 2021, прийнявши на той час необхідні нормативно-правові акти. Поки що великі банки країни разом із Центробанком з метою підвищення ефективності фінансової системи створили платформу «Майстерчейн».

Цікавий проект на блокчейні діє у Москві. Платформа називається «Активний громадянин», і за її допомогою проводять усілякі голосування щодо покращення життя в столиці.

В Україні вже сьогодні на блокчейн частково переклали Державний земельний кадастр. Зокрема, на цій технології працює процес перевірки виписки. На другому і третьому етапі блокчейнізації кадастру на розподілений реєстр переведуть існуючу базу даних, а потім приступлять і до хешування всіх транзакцій, що проводяться. На черзі також Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

Плюси та мінуси технології

Як бачимо, блокчейн – універсальна технологія, яка застосовується у різних сферах життя, що є однозначним її плюсом. Крім уже розглянутих вище відкритості, безпеки та захищеності, при впровадженні блокчейну на глобальному рівні можна назавжди забути про такі проблеми, як:

 • Невиправдано тривалий час виконання фінансових операцій.
 • Високі витрати на утримання надпотужних серверів та систему захисту інформації.
 • Монополізація ринку.
 • Корупція
 • Грошові махінації та інші фінансові зловживання.

Скептики висувають такі контраргументи:

 • Відсутність законодавчої бази, що регулює статус блокчейн проектів.
 • Атака 51% призведе до колапсу мережі.
 • Неможливість модифікації блокчейн. Якщо виникає потреба змінити дані або вихідний код єдиний вихід це хардфорк мережі.
 • Втрата приватних ключів стає лихом для інвестора. Якщо private key зберігається тільки у власника криптомонет разом із ключами він назавжди втрачає доступ до активів.
 • Високе енергоспоживання блокчейн мереж, що працюють на Proof of Work. Майнерам біткоїн потрібно більше мегават електрики, ніж деяким європейським державам.
 • Регістри блокчейн екосистем у майбутньому можуть непомірно розростись, що призведе до зниження кількості вузлів мережі

Щодо загрози 51% треба сказати, що на молоді екосистеми «атака Голдфінгера» цілком реальна, але щоб зосередити під своїм контролем понад 50% обчислювальної потужності мереж Ethereum або Bitcoin потрібно викинути на вітер величезну суму. І не факт, що блокчейн обрушиться, хоч такий сценарій серйозно вплине на вартість криптовалюти. Хакери вже давно стали частиною системи, її темною стороною, і вони не зацікавлені в обвал цін і тим більше знищенні віртуальних активів.

Що ж до проблеми зростання блокчейну, то й прогрес не стоїть на місці. Жорсткі диски в 1ТБ вже давно доступні звичайним користувачам. На момент написання статті розмір блокчейну Bitcoin 234 ГБ, а в майбутньому, безсумнівно, будуть винайдені ще більш об’ємні та компактні носії цифрової інформації.

Блокчейн гаманець

Від назви інноваційної бази даних отримав своє ім’я один із гаманців для зберігання біткоїнів, який був заснований у 2011 році. Це лише один із багатьох блокчейн гаманців, він дано тут для прикладу, з усіма їхніми видами можете ознайомитись у нашому огляді криптовалютних гаманців .

Blockchain-гаманець пропонує нам не просто зберігати наші монети, але і є оглядачем блоків, тобто саме тут можна переглянути яка транзакція, куди була відправлена, а також простежити ланцюжок передачі монет від моменту їх виникнення (якщо необережно  купити криптовалюту  або продати, то можна видати дані про себе, які будуть доступні для кожного).

Гаманець давно має хорошу репутацію як надійний і зручний сервіс, і якби не високі комісії, то майданчик і справді можна було б назвати кращим. Але останнім часом Blockchain вимагає надто багато за здійснення транзакції, а при маленьких зборах (їх встановлює сам користувач) транзакція може довго десь блукати, а потім так і повертатися до свого власника непідтвердженої. Незважаючи на це, багато користувачів вірні сервісу – завести на ньому обліковий запис можете і ви.

Зареєструватись Blockchain гаманець для биткоина

Якщо ви наважилися зареєструвати онлайн биткоин-гаманець, то чому б не зробити це зараз? Представляємо короткий посібник користувача, який за кілька кроків зробить вас щасливим володарем гаманця для блокчейна біткоїну.

 1. Перейдіть на офіційний сайт https://blockchain.com та виберіть розділ «Гаманець».
 2. Далі, вибираємо одну з кнопок створення гаманця – у верхній частині екрана або по центру виберіть “Sign Up”.
 3. Вводимо мінімум даних про себе: пошту, пароль та приймає умови використання сервісу.
 4. Реєстрація завершена, раджу відразу ж верифікувати пошту, адже це дозволить отримати доступ до гаманця за різних несприятливих моментів.

Для входу в систему виберіть у розділі “Гаманець” функцію “Login in”, а потім вкажіть дані, які були задані під час реєстрації. Вже з особистого кабінету ви можете налаштувати рівень безпеки облікового запису, який вам буде найбільш зручний.

Також дуже важливо зберігати пароль доступу до гаманця, адже його втрата загрожує втратою грошей. Для того, щоб мати можливість відновлення доступу, раджу відразу ж запросити мнемонічний код і зберігати його в надійному місці.

Реєстрація мульти-гаманця Матбі

Якщо вам потрібен гаманець відразу для кількох криптовалют, оптимальним вибором буде онлайн-гаманець “Матбі” ( https://matbea.com ). Сервіс пропонує найнижчі комісії на транзакції, зручний інтерфейс та безпечне зберігання криптовалютних активів.

Матбі це сервіс для обміну криптовалют, що працює з 2014 року, який пропонує ще й функціонал гаманця, захищаючи засоби користувачів трифакторною аутентифікацією:

 • за pin-кодом;
 • коду із смс;
 • коду з електронного листа.

Це робить “Матбі” відносно безпечним сервісом для зберігання цифрових грошей.

Гаманець на “Матбі” з’явиться автоматично після реєстрації, що міститься у заповненні пари полів та підтвердження. Для кожної криптовалюти “Матбі” пропонує окремий гаманець: для Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash, Zcash, Monero та інших.

Транзакції в мережі блокчейн

Блокчейн – це захищений від несанкціонованого доступу цифровий реєстр загального користування, який веде облік транзакцій у публічній або закритій одноранговій мережі. Розподілений між усіма вузлами мережі реєстр безперервно записує історію операцій з активами між одноранговими (одного порядку) вузлами мережі як блоків інформації.

Усі затверджені блоки транзакцій з’єднуються в ланцюжок – з початкового блоку до останнього доданого, звідси і назва технології – блокчейн (англ. block chain – ланцюжок блоків). Таким чином, блокчейн виступає як єдине джерело достовірних даних, а учасники блокчейн-ланцюга бачать ті транзакції, які відносяться саме до них.

Замість того, щоб звертатися до третіх осіб, наприклад, фінансово-кредитних організацій, як посередники при проведенні транзакцій, вузли блокчейн-мережі використовують спеціальний протокол консенсусу для узгодження вмісту реєстру, а також криптографічні алгоритми хешування та електронно-цифрові підписи для забезпечення цілісності транзакції. передачі параметрів.

Механізм консенсусу гарантує, що розподілені реєстри є точними копіями, що знижує ризик появи шахрайських транзакцій, оскільки стороннє втручання може виникнути у багатьох місцях одночасно. Криптографічні алгоритми хешування, такі як алгоритм обчислень SHA256, гарантують, що будь-яка зміна вхідних даних транзакції, навіть незначна, призведе до появи іншого значення хешу в результатах розрахунків, що вказує на ймовірність компрометації вхідних даних транзакції. Електронно-цифрові підписи гарантують, що транзакції здійснюються легітимними відправниками (підписані закритими ключами), а чи не зловмисниками.

Децентралізована однорангова блокчейн-мережа позбавляє окремих учасників чи груп учасників можливості контролювати базову інфраструктуру чи дестабілізувати всю систему. Усі учасники мережі рівні та підключаються до неї за одними й тими же протоколами. Учасниками може бути фізичні особи, державні структури, організації чи об’єднання всіх перелічених типів учасників.

По суті, система записує хронологічний порядок проведення транзакцій з усіма вузлами мережі, що визнали дійсність транзакцій за допомогою обраної моделі консенсусу. Результатом є не підлягають скасування транзакції, узгоджені всіма учасниками мережі децентралізовано.

Блокчейн зараз і у майбутньому

Цілком можливо, що зараз – саме той час, коли технологія проходить обкатку наживо на вельми значущих областях суспільного життя, і незабаром ми побачимо все більше і більше проектів і платформ, що використовують блокчейн. Вже зараз банки намагаються активно впроваджувати це в себе (у тому числі і для зниження операційних витрат), на ринку з’являються нові й нові гравці, які прагнуть популяризувати використання технології.

Нові проекти на блокчейні ґрунтуватимуться на його головних перевагах – відкритості, захищеності, безпеці.

Тому блокчейн стане гарною підмогою для будь-яких сервісів, де користувачі могли переживати про можливе шахрайство або збереження даних:

 • мікроплатежі
 • банківські операції
 • логістика
 • юриспруденція
 • медицина

За кілька років блокчейн вже пройшов шлях від новинки в технологічному світі до інструменту, яким починають користуватися великі банки, корпорації та держави.

Що тільки зміцнює впевненість у тому, що у майбутньому технологія розкриє свій потенціал ще сильніше.

Сфера застосування

Ситуація на ринку наочно демонструє, що технологія блокчейн працює не лише у фінансовій індустрії. Існують десятки галузей економіки, у яких знайшла практичне застосування система розподілених реєстрів:

 • Авторське право . За допомогою блокчейн-стартапу Ascribe художники та люди інших творчих професій підтверджують та зберігають авторство та право власності. Ідентифікатори та цифрові сертифікати спрощують підтвердження авторських прав та справжності творів.
 • Операції з товарами та сировиною.  The Real Asset Company це платформа для торгівлі золотом, яка використовує блокчейн. Real Asset Co дозволяє людям по всьому світу безпечно купувати золоті та срібні зливки. Нещодавній запуск Goldbloc криптовалюти із золотим забезпеченням підвищує рівень прозорості та контролю для інвестицій у золото.
 • Управління даними.  У проекті Factom блокчейн технології застосовуються для аналізу та систематизації даних. Підприємці та політики, а також некомерційні структури використовують Factom. Всі записи зберігаються в системі блокчейн, що знижує вартість створення бази даних та зменшує складність управління та аудиту.
 • Дорогоцінне каміння.  У ПАР компанія Everledger допомагає ідентифікувати алмази та підтверджувати законність операцій з ними за допомогою «цифрового паспорта», створеного за технологією блокчейн.
 • Енергетика.  Компанія Energy Blockchain Labs працює над енергетичними інтернет-проктами, заснованими на блокчейн-технології.
 • Електронне голосування.  Платформа Follow My Vote варта анонімних онлайн-голосувань. За допомогою технології блокчейн і забезпечується достовірність та точність підрахунку голосів.
 • Азартні ігри.  Гральна індустрія є прикладом успішного використання технології блокчейн у сфері дозвілля та розваг.
 • Організація приватного та державного управління.  Платформа Advocate допомагає покращити взаємодію населення з державними чиновниками. Проект допомагає як пересічним громадянам, так і претендентам на посади у місцевому управлінні.
 • Медицина та охорона здоров’я. Технологію розподілених реєстрів у охороні здоров’я, медицині та фармацевтиці можна використовувати для створення електронних медичних карток пацієнтів. А також для управління постачанням медпрепаратів, розподілу донорських органів. Блокчейн допоможе спростити проведення клінічних та біомедичних досліджень, віддалений моніторинг хворих, процедури страхування та формування рахунків за платні послуги. А також допомогти в аналізі медичних даних. Розподілений реєстр легко можна використовувати як електронний щоденник. Наприклад, як медичну картку. Щоб стежити за перебігом захворювання та розуміти, наскільки ефективно діють призначені лікарем препарати необхідно забезпечити доступність та незмінність інформації про процес лікування. При використанні технології блокчейн дуже легко забезпечити. Блоки даних в електронній медичній карті матимуть особливі маркери. Відредагувати блок, доданий до реєстру, неможливо, а доступ до реєстру зможуть отримати лише за згодою власників приватних ключів. В даному випадку ними будуть лікар і сам пацієнт, але подібну схему можна використовувати практично у будь-якій галузі. Вся інформація в системі блокчейн надійно захищена від посередників та третіх осіб. За допомогою технології розподілених реєстрів вже зараз можна автоматизувати деякі медичні процедури. Наприклад, лікар і хворий вводять свої секретні ключі від медкарти в пристрій, що контролює рівень глюкози в крові даного пацієнта. Електронний гаджет регулярно перевіряє хворого на цукор і як тільки його рівень стає критичним, дає команду на впорскування інсуліну. Таким чином виконується смарт-контракт. Якщо сформувалися певні умови, виконується заздалегідь обумовлена ​​дія. У даному випадку: рівень глюкози досяг критичної позначки — спрацювала апаратура ліків, що впорскують.

Список можна було ще продовжити, але для повного огляду недостатньо формату цієї статті.

Блокчейн у Росії та Україні

Не лише на Заході, а й на теренах СНД підприємці зуміли оцінити потенціал блокчейн технологій. Ось кілька прикладів.

На початку 2018 року було запущено лабораторію блокчейн в Ощадбанку. Вона призначена для:

 • Дослідження нових блокчейн технологій;
 • Запуск пілотних проектів;
 • реалізації прикладних рішень для Ощадбанку в РФ.

Команда лабораторії працюватиме з іншими учасниками крипторинку, підтримуватиме нові проекти, займатиметься популяризацією блокчейн технології.

Альфа-Банк та компанія S7 продають авіаквитки через систему блокчейн Ethereum. Наступною авіакомпанією реалізацією авіаквитків в системі розподілених реєстрів став Аерофлот.

2017 року Україна створила державну блокчейн-платформу OpenMarket. За минулий період обіг коштів на цьому онлайн-аукціоні становив кілька мільйонів гривень.

Приклади найпопулярніших проектів на технології блокчейн

Таких проектів існує дуже багато і постійно з’являються нові, тут розглянемо лише кілька.

Переваги, які дає використання блокчейну, розкриваються при вирішенні широкого спектра завдань, що виникають у реальному житті: відправлення валюти, документообіг, зберігання файлів та децентралізована торгівля. При цьому будь-яка людина може вкласти гроші в стартапи, які використовують ланцюжок блоків як базову платформу для розробки. Блокчейн знаходиться на ранньому етапі свого розвитку, тому прибуток інвесторів у перспективі може виявитися ще більшим, ніж зростання біткоїну протягом останніх шести років.

Представляємо вашій увазі найперспективніші блокчейн-проекти, які через кілька років можуть кардинально змінити наше життя.

Ethereum

Ethereum  (Ефіріум) – другий за капіталізацією проект серед усіх публічних криптовалют. Основною ідеєю “Ефіріуму” є використання розумних контрактів – записів, що містять умови виконання певних дій. Умовою може стати будь-яка дія – наприклад, передача товару замовнику або поява запису про відвантаження нової партії шоколадних цукерок. Розробник, який використовує блокчейн Ethereum , може запрограмувати необхідні тригери та дії за допомогою вбудованої мови сценаріїв. При цьому кожен запис може бути перевірений усіма зацікавленими сторонами: реєстр даних залишається відкритим та децентралізованим.

Завдяки високій гнучкості розумних контрактів саме Ethereum став однією з найпопулярніших платформ для створення нових блокчейн-проектів. Розробникам більше не потрібно вигадувати власну реалізацію ланцюжка блоків: достатньо створити потрібну надбудову над вже існуючою системою.

Головний недолік розумних контрактів Ethereum  — відсутність виразних моделей взаємодії з деякими реальними процесами: наприклад, за допомогою програмного коду неможливо відстежити фізичну передачу товару від постачальника до покупця. Наступний проект намагається вирішити цю проблему.

Aragon

Aragon став одним із найуспішніших блокчейн-стартапів 2017 року: його творці зібрали понад 25 мільйонів доларів на розвиток свого проекту протягом 15 хвилин, після чого капіталізація плавно зросла ще втричі протягом тижня.

Ідея, запропонована розробниками Aragon, комусь може здатися надмірно амбітною: проект реалізує концепцію децентралізованих організацій, що існують виключно в рамках блокчейну: жодних паперів та бюрократичних процедур, лише цифрові дані. Тим часом навіть побіжна оцінка проекту показує, що нічого утопічного в цих деклараціях немає. На сайті Aragon вже доступна альфа-версія програмного забезпечення, яка успішно справляється із завданнями, що виникають під час створення стартапів та інших приватних онлайн-проектів:

 • управління частками власників підприємства;
 • процедура голосування, реалізована з урахуванням розумних контрактів;
 • фандрайзинг (функціонал зі збирання коштів на розвиток бізнесу);
 • розподіл посад працівників.

Згідно з дорожньою картою Aragon, саме малі інноваційні бізнеси стануть першими користувачами проекту. Найближчими місяцями планується значне розширення функціональності та запровадження системи вирішення спорів, яка дозволить прив’язати виконання розумних контрактів до реальних бізнес-процесів. Таким чином, Aragon закладає основи нової децентралізованої економіки та дозволяє суттєво знизити витрати компаній.

NEM

Проект NEM , створений великою командою розробників з Японії, багато в чому схожий на вже розглянутий нами Ethereum і є платформою для розробки різних блокчейн-проектів. Однак, на відміну від Ефіріуму, даний стартап ставить на чільне місце швидкість обробки транзакцій: підтвердження дії в системі займає лічені секунди. Ця перевага дозволяє NEM конкурувати з біткоіном, який останнім часом має великі проблеми зі швидкістю та вартістю здійснення грошових переказів.

На відміну від Bitcoin, орієнтованого на здійснення перекладів між приватними особами, NEM пропонує платформу, яка дозволяє здійснювати мільярди транзакцій на міжбанківському ринку. Розробники проекту активно працюють над подальшим збільшенням пропускної спроможності мережі та зниженням комісій. Завдяки високій швидкості відправлення коштів NEM є привабливою криптовалютою для банків та інших великих фінансових організацій.

Ripple

Ripple  – головний конкурент проекту NEM. Використання блокчейна Ripple дозволяє банкам істотно знизити транзакційні витрати та скоротити час проходження грошових переказів у всьому світі.

Примітно, що Ripple вже тестується декількома великими фінансовими корпораціями, що побічно говорить про добрий потенціал проекту. Про свою участь у проекті заявили такі потужні структури, як Mitsubishi UFG, UniCredit та Національний банк Абу-Дабі.

Недоліком Ripple вважається не надто прозора система розподілу активів: понад 50% капіталу під контролем розробників. Таким чином, при складанні інвестиційного портфеля найрозумнішим вибором стане рівний розподіл коштів між конкуруючими проектами NEM та Ripple.

Sia

Sia  – проект децентралізованого хмарного сховища. На відміну від традиційних сервісів на кшталт Google Drive або Amazon S3, що зберігають дані користувача на власних серверах, Sia пропонує механізм розподілу зашифрованої інформації на безлічі незалежних комп’ютерів.
Розглянемо модель роботи Sia докладніше.

 1. Власники комп’ютерів та серверів у всьому світі надають частину свого дискового простору в оренду, створюючи так звану ноду. При цьому дохід власника ноди залежить від стабільності роботи її каналу і збереження файлів.
 2. Користувач отримує платну передплату та завантажує файл зі свого комп’ютера в розподілену мережу. При цьому файл надійно шифрується та розбивається на блоки, які завантажуються на комп’ютери «орендодавців». Інформація багаторазово дублюється на випадок відключення одного або кількох сегментів мережі.
 3. Розумний договір автоматично виплачує винагороду власникам нод після певного періоду часу. Прибуток нараховується з власної валюти проекту — Siacoin.

У чому полягає перевага Sia перед традиційними хмарними сервісами? Вся справа у вартості підписки: витрати на зберігання файлів у децентралізованому сховищі у 10-15 разів нижчі, ніж у традиційних файлових хостингів. Крім того, зашифровані файли не можуть бути розкриті на вимогу поліції та інших державних структур.
Ще один проект, практично ідентичний Sia – розподілене сховище Storj. При інвестуванні найрозумніше розподілити кошти між обома проектами.

DASH

ДАШ – це цифрова готівка з покращеними характеристиками конфіденційності та анонімності. Ключовою перевагою Біткоіна була надійна децентралізована система обміну цінністю між людьми, які мали всі причини не довіряти один одному.

Така природа “Темних ринків” ( Даркнет ). Сумнозвісний “Шовковий Шлях” був закритий владою США за торгівлю наркотиками, підробленими паспортами та іншими нелегальними товарами. Люди, які користувалися цією системою в багатьох країнах, очевидно, працювали поза законом — можна сміливо припустити, що більшість користувачів цієї системи були злочинцями. Як два злочинці, які мають всі причини не довіряти один одному, можуть надійно вчинити угоду через Інтернет? Тут і знайшлося первинне “забійне” застосування для Біткоіна (хоча власне випадки оплати замовних вбивств через цей торговий майданчик не відомі).

На жаль, заголовки в пресі тих років захопили увагу і уяву публіки таким чином, що кримінал і криптовалюти все ще тісно асоціюються один з одним. Усі “забули”, що злочинці також були першими користувачами мобільного зв’язку, пейджерів, радіозв’язку, автомобілів, електронної пошти та інших передових технологій. Складається враження, що поліція завжди знаходиться в ролі наздоганяючого.

Сьогодні вже з великою ймовірністю можна говорити про те, що будь-яка транзакція Біткоіна може бути відстежена, і кілька злочинців з Даркнета вже випробували це на власній шкурі. Так що конфіденційність Біткоїна, що здається, швидко зникає, коли владі дійсно треба когось знайти.

DASH повертає нас у ті ранні часи недоторканої конфіденційності, що діє на принципах готівки. Готівка, як і будь-який інструмент, сама по собі не має моралі – вона не може бути “поганою” або “хорошою”. Це просто засіб передачі цінності. І цілком природно, що люди хочуть зберігати конфіденційність своїх фінансів. Закони в різних країнах можуть сильно відрізнятися, і спроба купити Біблію в Північній Кореї може закінчитися тюремним ув’язненням… або чимось гіршим…

ДАШ забезпечує анонімізацію транзакцій на рівні протоколу мережі, що дозволяє зберегти невизначеність джерела та одержувача грошових переказів. І якщо уряди висловлювали претензії навіть щодо Біткоіна, то можливості DASH їм точно не сподобаються. Цей функціонал є досить цікавим, а головне — затребуваним у сучасному світі тотального стеження. Крім цього, у ДАШ реалізовано механізм миттєвого підтвердження транзакцій, а також унікальна модель управління та самофінансування — Біткоїну тут є чому повчитися.

Bitshares

Bitshares позиціонує себе як блокчейн 3-го покоління. Його токени можуть використовуватись як доказ володіння об’єктами. Навіть власність у фізичному світі може бути пов’язана з цими токенами для її розпізнавання та ідентифікації. Це дозволяє торгувати та простежувати зміну прав власності у децентралізованій мережі.

Також Bitshares працює як децентралізований торговий майданчик для обміну об’єктами власності. При цьому їхню поточну ціну можна зафіксувати, висловивши її в стабільніших одиницях, таких як долар або золото.

Стверджується, що торги можуть вестись у глобальних масштабах. Bitshares цілком може стати чимось подібним до платформи для електронної торгівлі наступного покоління для будь-якого виду об’єктів.

Застосування криптовалют та інших децентралізованих технологій все ще перебуває на етапі осмислення. Передбачити, які з існуючих проектів зможуть пробити собі дорогу у велике життя, досить важко. У цьому блокчейн використовується як реальними розробниками, а й творцями фінансових пірамід, бажаючих заробити зростання інтересу до цієї технології.

Перед прийняттям рішення про інвестування коштів у конкретний блокчейн-стартап радимо докладно вивчити доступну інформацію щодо проекту:

 • прочитати Whitepaper (документ, що пояснює концепцію розвитку);
 • виділити унікальні риси, властиві даному стартапу;
 • розібратися у технічних особливостях;
 • переконатися в тому, що інформація про хід розробки регулярно з’являється у соціальних мережах та на сайті проекту;
 • ознайомитись зі списком розробників;
 • звернути увагу на технічні параметри: вік, капіталізацію, характер зростання чи падіння курсу.

Є ще сотні цікавих та перспективних блокчейн проектів, за новинами про них слідкуйте на нашому сайті.

Висновок

Закінчуючи розповідь про системи розподілених реєстрів слід зазначити, що технологію недооцінюють, а то й бажають приймати як державні діячі, і прості громадяни. Все нове часто зустрічається в багнети. Важливо пояснити людям принцип дії, потенціал та економічну потребу впровадження децентралізованих систем. У майбутньому блокчейн змінить наше життя.

За великим рахунком, Всесвітня павутина є децентралізованою веб-платформою. Але, на жаль, її окупували посередницькі служби. Якщо потрібно зробити переказ грошей у мережі, ми вдаємося до послуг сторонніх сервісів. Різні електронні гаманці для фіатних засобів, як правило, інтегруються з банківським рахунком або карткою.

 

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close