Просте відновлення даних

Нижче описуються методи відновлення даних з справних носіїв, якими можна оволодіти за мінімальний час, не володіючи спеціальними знаннями в цій області.

Відновлення даних з несправних пристроїв, а також методи отримання інформації з пошкоджених файлів, в цій статті не розглядаються.

Отже …

Сталося страшне:
Абсолютно несподівано «зник» логічний диск, або розділ з файловою системою став відображатися як невідформатований, «загубилися» окремі файли або каталоги, при спробі відкрити файл додаток стало видавати помилку.

А може бути, Ви просто випадково видалили важливі файли або відформатували розділ з потрібними даними і поставили на нього операційну систему. Помилка у виборі жорсткого диска, при створенні таблиці розділів, також досить поширена причина втрати інформації.

Хто винен?

У першому випадку, перераховані неприємності сталися через появу помилок в таблиці розділів або структурах файлових систем. Це може статися, наприклад, після некоректного відключення пристрою, збоїв в роботі програмного і апаратного забезпечення або в результаті діяльності вірусів. Також однією з поширених причин виникнення такого роду помилок є частковий вихід з ладу поверхні диска – поява «бед-секторів». На жаль, зараз це явище не рідкість навіть для нових жорстких дисків, що експлуатуються протягом декількох тижнів або навіть днів.

Хто винен в разі втрати інформації через помилки користувача, Ви можливо здогадуєтеся 🙂

Що робити?

Якщо запис в сектори, що містять файли не проводилася, то дані фізично залишилися на своїх місцях, але загубилися або спотворилися відомості про їх розташування. Таким чином, потрібно визначити, де саме знаходяться сектори, що містять потрібну інформацію, і вважати їх у правильній послідовності.

У разі, коли проводився запис на диск, наприклад, форматування з подальшою установкою операційної системи, ймовірність фізичного знищення потрібної інформації може бути досить велика. У подібних ситуаціях можливість успішного відновлення даних залежить від везіння і співвідношення обсягів втраченої і записаної інформації. Скажімо, якщо Ви випадково видалили 1Гб бухгалтерських баз і після цього записали на цей же логічний розділ 70Гб цікавих фільмів, ймовірність відновлення хоч чогось близька до нуля.

Також варто взяти до відома, що при втраті даних через помилки в файлової системі, запуск програм типу ScanDisk істотно зменшує ймовірність успішного відновлення. Основне завдання цих утиліт – приведення в порядок службових структур файлової системи, що вони і роблять, не особливо дбаючи про долю призначених для користувача даних. При цьому знищуються «сліди», за якими можна було б реконструювати структуру файлової системи до пошкодження і врятувати дані. Про те, що можна зробити, якщо скандіск все-таки був запущений, написана стаття «Відновлення даних з chk-файлів».

У загальному випадку, програма для відновлення даних спочатку сканує всі носії. За результатами сканування, на основі виявлених службових записів, складається карта розташування фрагментів відновлюваних файлів і будується дерево каталогів. У карті містяться відомості про те, який кластер до якого файлу відноситься, розміри, назви та інші атрибути елементів сканируемой файлової системи – все, що вдалося дізнатися на підставі залишків службової інформації. Якщо отриманих в результаті сканування відомостей мало, то використовуються певні методи екстраполяції. Потім файли і папки, які потрібно відновити, вибираються відповідно до складеної картою і переносяться на інший носій.

Мій досвід говорить, що найчастіше все, що в принципі можливо відновити з справного носія інформації, дістається за допомогою програм, згаданих нижче. І лише в меншій частині випадків, висококваліфікований фахівець, працюючи на більш низькому рівні, здатний відновити інформацію в більшому обсязі.

Перед тим, як приступити до самостійного відновлення даних, слід взяти до уваги можливість фізичної несправності пристрою. Особливо це ймовірно у випадках, коли дані пропали без видимих ​​причин, або при спробі відкриття файлів видається повідомлення про помилку. І хоча нижчезгаданих програми самі по собі не роблять деструктивних дій (вони взагалі нічого не пишуть на розділ, з яким працюють), подальша робота з несправним накопичувачем без спеціального обладнання може призвести до погіршення ситуації, аж до повної неможливості відновлення даних. Тому, в разі втрати критично важливої ​​інформації, настійно рекомендую відразу звернутися до фахівців.

Чим робити?

Значний досвід використання різних програм для відновлення даних показує, що жодна з них не дає кращий результат у всіх випадках втрати інформації. Вони використовують різні алгоритми, які мають свої переваги і недоліки. Тому, в залежності від характеру пошкодження, на одній і тій же файлової системи кращий результат можуть показати різні утиліти.

Цей факт добре відомий, тому в процесі роботи фахівцями використовуються добірки програм від різних виробників, і в кожній ситуації застосовується утиліта, найкращим чином підходить під конкретний випадок. Або використовується кілька різних програм послідовно.

UFS Explorer – найбільш універсальний з відомих мені пакетів програм для відновлення даних. Утиліти повністю русифіковані, включаючи документацію. UFS Explorer Standard Recovery зручний для професіоналів, підтримує відновлення інформації з різних типів накопичувачів і всіх поширених на поточний момент файлових систем. Є версії під Windows, Linux, BSD, Mac OS. Редакція Raise Data Recovery являє собою набір утиліт для користувачів, яким потрібно разове відновлення даних «тут і зараз». Функціонал кожної з них обмежений підтримкою однієї конкретної файлової системою, працюють тільки під Windows.

Безкоштовна програма для відновлення даних R.saver допоможе врятувати дані з FAT або NTFS. Вона призначена для користувачів, не знайомих з пристроєм файлових систем і принципами відновлення даних, тому інтерфейс максимально спрощений. Налаштування виконуються автоматично, щоб почати інсталяцію досить натиснути всього одну кнопку. Це робить програму менш зручною для професіоналів, але значно спрощує її застосування звичайними користувачами. Інтерфейс та інструкції російською. Установка не потрібно, достатньо завантажити і розпакувати. Умови ліцензії допускають виключно некомерційне використання на території колишнього СРСР.

Якщо алгоритми зазначених вище програм виявилися не оптимальними для конкретного випадку, рекомендую спробувати R-studio або GetDataBack.

Як робити?

Майже всі виробники пропонують завантажити демо-версії своїх продуктів. Як правило, їх функціонал може обмежувати збереження файлів, знайдених в результаті сканування. Наприклад, демо-версії UFS Explorer дозволяють зберігати файли об’ємом не більше 64 Кб. Тому, якщо для вирішення поставленого завдання не підходить програма для відновлення даних, яку можна завантажити безкоштовно, то спробуйте демо-версії комерційних утиліт, і купуйте ту, що дасть хороший результат.

Багато програм мають чудову документацію російською мовою і з кольоровими картинками, тому наводити тут детальні описи використання не бачу сенсу. Наприклад, відмінне керівництво по UFS Explorer, доступно через кнопку «Керівництво» в панелі управління. Покрокові інструкції з відновлення даних розміщені на сторінках підтримки UFS Explorer і R.saver, там же є посилання на розділи форуму, в яких можна задати запитання.

Тому нижче я опишу загальну послідовність дій і особливості використання, однакові майже для будь-яких утиліт.

1) Установка або розпакування завантаженої програми. Перш ніж приступити до цих дій, переконайтеся, що плануєте виконувати їх на диску або розділі відмінному від того, де втрачена інформація.

2) Запуск і попереднє сканування, яке виконується автоматично. Утиліти використовують для цього різні алгоритми, через що у них відрізняються час запуску і списки виявлених файлових систем. Деякі програми можуть відразу показати пошкоджені розділи, які не видно засобами операційної системи, а якісь не покажуть навіть пристрій, з якого планується відновити дані. Якщо все, що потрібно, відобразилося, то переходьте до третього пункту. Якщо немає, читайте далі про можливі варіанти:

а) Ваш пристрій відображається в списку, але потрібний розділ на ньому не знайдений:

  • Якщо такий функціонал програмою підтримується, то можна скористатися поглибленим варіантом первинного сканування. Наприклад, в UFS Explorer для цієї мети є функція «Знайти розділ».
  • Запустити сканування по всьому пристрою відразу. Деякі програми, наприклад R-studio, дозволяють це зробити, показуючи в результатах сканування можливі знайдені розділи з приблизною файловими структурами.
  • Скористатися іншою програмою.

б) Пристрій відсутній у списку, але при цьому визначається засобами операційної системи. У Windows це можна перевірити, подивившись список пристроїв Пуск> Панель_управленія-> Адміністрування-> Управління компьютером-> Управління дисками. Якщо накопичувач був підключений після запуску програми, то запустіть її або поновіть список пристроїв. Не допомогло – спробуйте іншу програму.

в) Пристрій не визначається засобами операційної системи. Перевірте, чи правильно підключено і подачу харчування. Якщо все підключено вірно, а накопичувач все одно в системі не видно, то, найімовірніше, ви зіткнулися з фізичної несправністю. Розгляд таких випадків виходить за рамки цієї статті. Вивчайте інші матеріали або звертайтеся до фахівців.

3) Налаштування параметрів сканування зазвичай виконується після вибору накопичувача або розділу і натискання кнопки запуску, безпосередньо перед початком самого процесу. Деякі програми, в тому числі R.saver, виконують попередню настройку автоматично. Утиліта може запросити:

а) Межі сканування. Якщо відомо, в якій саме області пам’яті слід шукати потрібні дані, то настройка цих параметрів може заощадити час. Якщо не знаєте – залиште значення за замовчуванням.

б) Тип файлової системи. Деякі програми пропонують вибрати один тип зі списку, підказуючи при цьому оптимальний вибір, інші можуть запропонувати виключити зі списку файлові системи, яких на накопичувачі точно не може бути.

в) Для певних типів файлових систем багатомовна програма може запросити передбачувану кодування. Наприклад, для російськомовної FAT32 слід вибирати cp866.

г) Крім перерахованих вище налаштувань, утиліти часто пропонують вибрати один або кілька алгоритмів, які будуть використовуватися в процесі сканування. Їх можна умовно розділити на три типи, в залежності від призначення і особливостей роботи:

  • Відновлення видалених файлів на справній файлової системи. Повне сканування для більшості типів файлових систем в таких випадках не потрібно. Використовується виключно для відновлення видалених файлів. Деякі програми запускають його автоматично, в процесі попереднього сканування.
  • Реконструкція файлової системи після ушкоджень або форматування. Мета – створення віртуального дерева каталогів, що відображає вміст просканувати файлової системи в початковому стані, без пошкоджень. У разі успіху звідти можна зберегти потрібні дані на інший розділ.
  • Відновлення даних по сигнатурам, так зване «чорнове» відновлення або «raw recovery». Сигнатура – це характерна послідовність символів, по якій можна зрозуміти, що знайдений фрагмент даних відноситься до файлу певного типу. Використовується в тих випадках, коли інші методи не допомогли. Результатом застосування будуть файли без назв, розсортовані по папках залежно від типу містяться в них даних.
  • Кожен тип носія інформації, файлова система і особливості експлуатації, вносять свої критерії в вибір оптимального методу відновлення даних. Наприклад, не дивлячись на те, що відновлення по сигнатурам рекомендується використовувати як крайній захід, в одному з найбільш поширених випадків втрати даних його можна запустити відразу і отримати відмінні результати. Цей випадок – випадкове видалення, форматування або пошкодження структури FAT флешки фотоапарата. Імена файлів і структура папок в таких випадках не важливі. Крім того, фотографії зазвичай пишуться послідовно на порожню флешку, тому дані кожного файлу зберігаються разом у вигляді одного ланцюжка. Це і створює ідеальні умови для використання «чорнового» відновлення.

4) Сканування може займати від декількох хвилин до декількох годин і більше в залежності від характеристик накопичувача, способу його підключення до комп’ютера і використовуваних алгоритмів. Після завершення процесу утиліта відобразить вміст віртуальних каталогів зі знайденими файлами.

5) Вивчення результату сканування, вибір файлів для збереження. У багатьох програмах для оцінки стану знайдених файлів передбачена функція попереднього перегляду. Потрібні файли помічаємо або виділяємо. Якщо в процесі перевірки частина шуканих даних виявити не вдалося, саме час скористатися відновленням по сигнатурам, якщо це ще не було зроблено.

6) Збереження файлів – по суті це і є саме відновлення даних, оскільки в процесі сканування програма просто визначає розташування їх фрагментів (див. Розділ Що робити?). Натискаємо відповідну кнопку на панелі інструментів або вибираємо розділ в випадаючому меню. Потім вибираємо місце для збереження. Переконайтеся, що папка, в яку буде зберігатися результат, знаходиться на розділі або носії відмінному від того, який сканувався. Далі тиснемо підтвердження і медитуємо, спостерігаючи за процесом відродження дорогоцінних даних.

Перед закриттям програми переконайтеся, що коректно відновилося все, що потрібно, або збережіть результат сканування. Інакше, якщо виявиться, що вам потрібно щось ще, доведеться сканувати заново. Це може погіршити результат в тих випадках, коли поверхня жорсткого диска починає виходити з ладу.

7) Помилки читання, «зависання» програм під час сканування жорсткого диска або збереження результату можуть означати наявність читаються секторів. Цілком ймовірно, втрата даних і була викликана їх появою. Чим їх більше, тим повільніше буде йти процес. Для перевірки припущення, можна скористатися HDDScan.

У подібних випадках рекомендується зняти посекторного копію на справний накопичувач і відновлювати дані з неї. Пам’ятайте, робота c подібним диском погіршує його стан. Якщо не впевнені в тому, що робите, і на диску важлива інформація – краще зверніться в спеціалізовану організацію. Там при відновленні даних з «посипалися» дисків використовують програмно-апаратні комплекси, спеціально призначені для таких робіт.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close