Розгін відеокарти для майнінгу – як правильно розігнати

Підтримка працездатності блокчейна та спосіб підтвердження транзакцій залежать від алгоритму досягнення консенсусу. Популярні механізми – Proof-of-Work (PoW) та Proof-of-Stake (PoS). У першому випадку для підтвердження транзакцій та видобутку нових монет використовують послуги майнерів. Вони вирішують математичні завдання, додають чергові блоки до мережі. За це майнери отримують комісію та здобуті монети.

У 2022 році нагорода в мережі Біткоїн складає 6,25 BTC. Для видобутку монет потрібне високопродуктивне обладнання. Інші криптовалюти можна майнути на центральному процесорі ПК або відеокарти. Потрібні ігрові графічні прискорювачі або топові ЦП. Користувачі також виконують розгін відеокарти для майнінгу. Це допомагає підвищити продуктивність обладнання.

Для чого потрібний розгін відеокарт

У майнінгу криптовалюти нагороду отримує користувач, який першим записав блок у мережу. Щоб бути попереду, потрібне потужне обладнання. Виробники відеоплат допускають підвищення продуктивності на 20-40% (залежить від моделі). Примусову зміну робочих параметрів називають розгоном.

На потужність карти впливає тактова частота таких компонентів:

 • Процесор.
 • Пам’ять.

Потрібно розуміти, як правильно розігнати відеокарту для майнінгу. Продуктивне обладнання потребує посиленого живлення. Прискорювач відноситься до вимогливих компонентів ПК. Через розгін підвищиться енергоспоживання. Тому потрібно знати, яка потужність блоку живлення. Краще закладати запас під час збирання ферми, розраховуючи на можливий розгін відеоадаптера.

Енергоефективність у майнінгу

Заводські установки комп’ютерних компонентів включають характеристики, спрямовані на оптимальний режим роботи. Розгін плати передбачає зміну параметрів. А це призводить до більшого споживання електроенергії. Велика продуктивність обладнання супроводжується високими показниками хешрейту. У цьому ефективність видобутку постраждає.

Користувачі оцінюють продуктивність обладнання для майнінгу по відношенню до 1кВт потужності.

Параметри відеокарти для розгону

Графічний прискорювач (GPU) – складний пристрій, який слугує для обчислень. До складу відеоплати входять такі компоненти:

 • Процесор.
 • Оперативна пам’ять.
 • Система охолодження.

Це базові елементи, які є у відеоплаті, незалежно від призначення та характеристик. Робота обладнання оцінюється за такими параметрами:

 • Потужність.
 • Напруга ядра.
 • Частота оперативної пам’яті.
 • Температура.
 • Частота ядра.

Для параметрів потужності та температури застосовують додаткове значення ліміту споживання (Power або Temperature Limit).

Як ефективніше використовувати ресурси відеоадаптера? Залежить від типу завдання та монети. В одному випадку навантажуються пам’ять, в іншому – ядро. Також вирізняються вимоги до параметрів. Від особливостей майнінгу залежить вибір напряму розгону – процесор чи оперативна пам’ять.

Новачки можуть переживати, щоб плата не вийшла з ладу від зміни робочих параметрів. Турбуватися не варто, адже напруга в мережі не підвищується. У найгіршому випадку GPU самостійно поверне змінений показник до заводського значення, скине частоту.

Алгоритм дій при розгоні відеокарти для майнінгу

Видобуток цифрових активів, які використовують PoW , може виконуватись на різних пристроях. Це ASIC-обладнання чи відеокарти. Вибір криптовалюти залежить від пристрою. На початку 2022 року на відеокарті вигідніше видобувати Ethereum . Майнінг другої по капіталізації криптовалюти здійснюється за допомогою алгоритму шифрування Ethash або Dagger Hashimoto.

На згадку про графічний прискорювач завантажується блок даних, які використовуються для розрахунків. У лютому 2022 року обсяг DAG-файлу Ethereum перевищує 4,7 Гб. У цьому алгоритм передбачає обчислення всередині пам’яті. Для ETH значення має швидкість цього розділу. Зміна параметрів графічної карти відбувається за рахунок підвищення частоти оперативної пам’яті. Параметри ядра не впливають на хешрейт, тому їх не чіпають, іноді навіть знижують.

Теоретично алгоритм включає 3 операції:

 1. Підвищення частоти.
 2. Синтетичний стрес-тест.
 3. Перевірка під навантаженням.

Збільшення частоти виконується з невеликим кроком. Не можна відразу збільшувати показник. Професійні майнери використовують крок 50 МГц.

Вибір частоти

Визначення параметра графічної системи ПК для зміни залежить від криптовалюти. Для алгоритму Dagger Hashimoto, який використовується в Ethereum та інших монетах, ефективним буде коригування частоти відеопам’яті. Налаштування ядра не впливають на хешрейт, щоб скоротити енергоспоживання, показники можна знизити.

Виробник відеопам’яті

На початку 2022 року на цифровому ринку лідирують 3 розробники графічних прискорювачів:

 • NVIDIA.
 • AMD.
 • Intel.

Однак безпосередньо виробництвом можуть займатися різні компанії (ASUS, MSI, GIGABYTE та ін.). Одні вендори співпрацюють з усіма розробниками, інші представляють певний бренд.

Для налаштування необхідно дізнатися виробника обладнання. Від цього залежить, наскільки МГц можна піднімати значення частоти.

У подібних цілях можна використовувати штатні засоби Windows, наприклад, диспетчер пристроїв або сторонні програми. Популярні утиліти для перегляду інформації:

 • AIDA64 (мониторинг ПК).
 • GPU-Z (ПЗ спеціалізується тільки на відеоадаптерах).

Є й інші програми. Але можливостей зазначених утиліт є достатньо. Вони працюють у операційній системі Windows. Для Linux також є спеціальні програми. Доступні консольні методи перегляду параметрів за допомогою утиліт lspci, lshw, glxinfo та інших залежно від дистрибутива.

Стрес-тест

Наступним етапом буде перевірка роботи графічної плати за умов максимального навантаження. Для стрес-тестів є спеціальні програми. Вони штучно створюють високе навантаження та перевіряють ефективність роботи плати із заданими параметрами.

Популярні програми для тестування:

 • FurMark.
 • ВЕРЕСЕНЬ
 • 3DMark.
 • SiSoftware Sandra та інші.

Вибір утиліти залежить від виробника та переваг користувача. Кожна програма забезпечує потрібний результат.

Підйом частоти

У цьому етапі змінюють параметри графічної карти. Підйом частоти виконується поступово. Рекомендується підвищувати 50 МГц. Після кожного етапу підвищення частоти потрібно регулювати налаштування.

Для розгону використовують різні програми. Як приклад можна назвати MSI Afterburner. Програма від виробника комп’ютерного обладнання підтримує 2 основні плати:

 • AMD.
 • NVIDIA.

Результати кожного етапу відображатимуться на стрес-тесті. Можна побачити, що обладнання працює нестабільно. Основні ознаки перерозгону:

 • Явні артефакти на екрані програми для тестування під навантаженням.
 • Автоматичне припинення роботи ПЗ операційною системою.
 • Проблеми з доступом до відеодрайвера – він перестане відповідати на запити ОС, на екрані з’явиться відповідне повідомлення.
 • Дисплей ПК може змінити колір на білий або чорний.
 • З’явиться “синій екран смерті” – це критична помилка операційної системи Windows.

Проблеми мають разовий характер. Перезавантаження ПК допоможе їх позбутися. Після увімкнення відеоплата комп’ютера буде працювати на початковій частоті, зміни не збережуться. Потрібно знову провести налаштування. Нову спробу необхідно зупинити на частоті нижче 50 МГц.

Перевірка стабільності майнінгу

Тестування роботи комп’ютера за умов максимального навантаження програми покаже реальну картину. Потрібно залишити ПК у робочому стані на добу та перевірити його поведінку за чек-листом:

 • Відсутність довільних перезавантажень та зависань комп’ютера.
 • Работа графики без проблем, скачков.
 • Стабільна доходність без перепадів.
 • Розрахунковий прибуток відповідає фактичному.

Якщо який-небудь пункт не виконано, потрібно зменшити частоту картки ще на 50 МГц. Важливіша стабільність, ніж показники.

За будь-яких підозр рекомендується знижувати частоту. На графічній платі, що стабільно функціонує, з меншими показниками можна заробити більше, ніж на розігнаній, але з проблемами і зависаннями.

Зниження енергоспоживання

Майнінг – витратний процес. При цьому відеокарта в комп’ютері споживає найбільше електроенергії. Підвищення параметрів призводить до зростання витрат на видобуток монет. Збільшується споживання електрики.

Із цим треба боротися. Можна знизити енерговитрати без падіння продуктивності та прибутковості майнінгу. У програмі MSI Afterburner, що використовується, необхідно зменшити ліміт потужності (Power Limit). Це потрібно робити доти, доки не почне падати показник прибутковості. Можна обмежити споживання електроенергії на максимально допустимому рівні. Відеоплата працюватиме на частоті та при напрузі, що відповідають заданому ліміту потужності.

Не варто боятись змінювати Power Limit. Пристрій не отримає додаткове навантаження, оскільки показники живлення, потужності та температури також знизяться. Стандартне обладнання працює в безпечному режимі.

Оптимізація системи охолодження

Зниження споживання енергії позитивно впливає на нагрівання. Тепловиділення падає, тому можна змінити налаштування системи охолодження, знизити швидкість обертання вентиляторів.

Зазначене як приклад ПЗ MSI Afterburner забезпечує гнучке налаштування. Можна змінювати швидкість обертання вентиляторів системи охолодження, підбирати температуру. І тому використовується графічний метод. На схемі відповідності швидкості обертання та температури потрібно пересувати точки, щоб досягти необхідного результату.

Така оптимізація системи охолодження – це пошук компромісного рішення. Процес ручного зниження показників називається downclocking. Високе навантаження на вентилятор призведе до його виходу з експлуатації. Щасливий режим роботи системи охолодження чреватий поломкою графічної плати. Необхідно знайти компроміс між інтенсивністю вентилятора, температурою компонентів та рівнем шуму. Останній фактор також має значення. Постійно працюючий на високих оборотах вентилятор створює дискомфорт для людей, що знаходяться в одному приміщенні з обладнанням.

Замінити або відремонтувати вентилятор дешевше ніж купити нову графічну карту. Щоб зменшити дискомфорт від шуму системи охолодження, бажано встановлювати ферму для майнінгу в нежитлових приміщеннях.

Після виконання всіх процедур рекомендується зафіксувати внесені зміни, настроїти розгін відеокарти на майнінг. Перед цим необхідно переконатись у стабільності роботи ферми із заданими параметрами.

Спеціальні програми для розгону відеокарт

Заводські установки обладнання використовують оптимальні характеристики. Це знижує продуктивність, але збільшує ресурс пристрою та термін його служби. Користувачі, які мають максимальну потужність, намагаються обійти базові налаштування. Цей процес називається overclocking. Він цікавить насамперед майнерів та геймерів. Для налаштування зазвичай використовується програмне забезпечення від виробників. Також є програми від сторонніх розробників, які оптимізують відеокарти різних вендорів.

MSI Afterburner – це одна з найпопулярніших програм для розгону відеокарти для майнінгу. Існують й інші утиліти:

 • Програмне забезпечення AMD Radeon.
 • RivaTuner.
 • ATIWinflash.
 • Polaris Bios Editor.
 • NVIDIA Inspector та інші.

Пример разгона видеокарт для майнинга

Загальний принцип підвищення продуктивності ПК, який використовується для майнінгу, є однаковим для всіх типів графічних прискорювачів. Але кожен розробник має свої особливості. Розгін графічних карток відрізняється для продукції таких виробників:

 • NVIDIA.
 • AMD серії Radeon.
 • Intel.

NVIDIA

Майнери використовують різні товари компанії. Для NVIDIA існує утиліта System Management Interface (SMI). Вона має консольний інтерфейс, налаштування потрібно виконувати в режимі командного рядка.

Утиліта nvidia-smi входить до складу комплекту драйверів, знаходиться у відповідній папці на диску С (за умови застосування Windows). Як приклад, буде розглянута ця операційна система, оскільки саме вона встановлена ​​на 90% ПК користувачів.

Для роботи з утилітою необхідно увімкнути командний рядок Windows і перейти до директорії, в якій зберігається програма. За умовчанням шлях виглядає так:

С:\Program Files\NVIDIA Corporation\NVSMI\.

Як приклад розгону відеокарти Nvidia для майнінг Ефіра можна розглянути популярний графічний прискорювач GTX 970. Підвищення параметрів здійснюється поетапно. Необхідно пройти такі кроки:

 1. Перевірити поточне значення P-карти. Використання команди nvidia-smi -q -d PERFORMANCE. Перед перевіркою потрібно навантажити пристрій, увімкнути режим видобутку монет.
 2. Перевірити значення максимальної частоти, що відповідає показнику P0. Застосувати команду nvidia-smi-q-d SUPPORTED_CLOCKS | більше. Список буде великий, однак інтерес представляє частота чіпа та пам’яті.
 3. Встановити вибрані значення кожного компонента. Наприклад, частота пам’яті становить 3505 МГц, а чипу — 1455 МГц. Ввести nvidia-smi-ac 3505, 1455.
 4. Дані частоти будуть виставлені всім відеокарт, встановлених у системі. Якщо ферма побудована на різних компонентах, потрібно налаштовувати кожен із них окремо, використовуючи команду nvidia-smi -i 0 -ac 3505,1455 nvidia-smi -i 1 -ac 3550, 1390. Тут оператор -i вказує на номер плати, в даному у разі система застосовує 2 графічні прискорювачі.

Потім можна перевірити збільшення продуктивності майнінгу. Рекомендується запустити процес до підвищення параметрів і після порівняння даних. Для карти GTX 970 від GIGABYTE, що використовується в прикладі, приріст продуктивності склав 2 мегахеші в секунду. У цьому енергоспоживання зросло на 10 Вт.

AMD Radeon

Для розгону відеокарт від Advanced Micro Devices необхідно змінити прошивку програмою ATIWinflash. Це програмне забезпечення від виробника для роботи з BIOS на графіку з чіпами AMD (ATI) Radeon.

Перепрошивка виконується лише від імені адміністратора Windows. Для прикладу буде використовуватися AMD RX 470. Потрібно зробити такі операції:

 1. Сохранить образ BIOS.
 2. Створити резервні копії біосу на випадок проблем із прошивкою.
 3. Через утиліту Polaris Bios Editor змінити таймінги (значення залежать від пристрою та виробника).
 4. Змінити частоту ядра до 1150 МГц та напругу живлення.
 5. Розігнати кулер за необхідності, змінивши значення швидкості обертів системи.
 6. Зберегти файл із розширенням .rom.
 7. Програмою ATIWinflash прошити BIOS.
 8. Для цього виберіть опцію Load Image.
 9. Вказати шлях до модифікованого файлу та потрібну відеокарту.

На цьому етап прошивки біосу завершено. Тепер необхідно виконати розгін відеокарти AMD для майнінгу програмою MSI Afterburner. Існують табличні значення різних параметрів. Вони залежать від алгоритму, виробника та інших аспектів. Рекомендується визначити оптимальні значення досвідченим шляхом.

Параметри карти однієї серії відрізняються, не варто підходити шаблонно до вибору параметрів.

Intel

Відеокарти від AMD або NVIDIA – це дискретні пристрої з пам’яттю, процесором та системою охолодження. Вони мають високу продуктивність. Відеокарти використовують, коли для вирішення завдань потрібне потужне обладнання.

Існують убудовані графічні прискорювачі Intel. Ще їх називають інтегрованими. Пристрої забезпечують виконання базових функцій ПК, які не вимогливі до потужності графічного прискорювача:

 • Робота в офісних програмах.
 • Серфінг в Інтернеті.
 • Перегляд відео та інші.

Чіпи Intel занадто слабкі для майнінгу або вибагливих ігор. Тому ПК з інтегрованими відеокартами не підходять для видобутку криптовалюти. Навіть примусова зміна параметрів не забезпечує необхідну майнінгу продуктивність.

Розгін відеокарти на ноутбуці

Мобільні пристрої можна порівняти з ПК за можливостями та завданнями. Однак у них використовуються спеціальні комплектуючі, що адаптовані для роботи в обмеженому просторі. У ноутбуці складно охолодити компоненти із високим виділенням тепла. Тому виробники використовують версії з обмеженим споживанням, іншими робочими параметрами.

Існують програми для розгону у ноутбуках різних виробників. Однак така оптимізація не призведе до підвищення потужності. Майнінг за допомогою ноутбука виконувати невигідно.

Переваги та ризики при розгоні відеокарти

Виробники підбирають оптимальні параметри кожної моделі GPU. Примусова зміна заводських параметрів може призвести до виходу з ладу плати. З іншого боку підвищення прибутковості потрібно збільшити продуктивність пристрою. Необхідно знайти компроміс, щоб графічна карта прослужила довго та приносила прибуток. Зміна заводських налаштувань має переваги та недоліки. Основні характеристики відображені у таблиці.

ПЕРЕВАГИРИЗИКИ
Підвищується продуктивність, що призводить до збільшення хешрейту.Імовірний вихід із ладу відеокарти.
Знижується споживання електроенергії. З урахуванням постійної роботи ферми це істотна частина витрат, що впливає прибуток.Можлива втрата гарантії через несанкціоноване втручання у роботу обладнання.
Існує багато програм для розгону від виробників.Графічний адаптер працює нестабільно.

Розгін необхідно виконувати поетапно, перевіряючи кожне підвищення частоти. Інакше порушиться робота пристрою. Це призведе до падіння доходу від майнінгу.

Висновок

Видобуток криптовалюти – спосіб заробітку на цифрових активах. Для майнінгу застосовують центральні процесори ПК, відеокарти, ASIC-пристрої. Можна використовувати топову продукцію AMD та NVIDIA. Майнути на інтегрованих відеоплатах Intel і ноутбуках не можна.

Щоб підвищити продуктивність та прибуток, штучно змінюють робочі характеристики графічних прискорювачів. Існують програми для розгону карти для майнінгу від виробників обладнання та сторонніх розробників. Процедура залежить від криптовалюти та моделі графічного прискорювача.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close