Словник найпопулярніших криптовалютних термінів українською та англійською мовами

Криптовалютний ринок активно розвивається і в ньому постійно з’являються нові терміни, а коріння деяких понять вже навпаки так глибоко відійшло в історію, що не всі правильно розуміють їхнє значення.

Щоб новачкам (і не тільки) було простіше орієнтуватися в криптовалютному просторі, ми склали словник усіх найпопулярніших криптовалютних термінів українською та англійською мовами.

Популярні криптовалютні терміни українською мовою

Альткоін (англ. altcoin) – назва всіх криптовалют, крім біткоїну. Перші альткоїни з’явилися у 2011 році. Їхньою метою було подолати всі технічні обмеження, які має біткоїн. Існують сотні альткоїнів, наприклад на сайті Coinmarketcap перераховано понад 2000 альткоїнів. Щодня з’являються нові й нові альткоїни. Читати про Альткоін детальніше .

Арбітражна торгівля  (угоди) – це торгові операції з одними й тими самими фінансовими активами одночасно і на різних ринках, з метою отримання вигоди з різниці цін. Докладніше про арбітражну торгівлю. Читати про арбітражну торгівлю докладніше .

Атака 51% – це маніпуляції, що мають на увазі використання 51% обчислювальної потужності для мережі, що використовує доказ proof-of-work (POW). При атаці наявні потужності застосовуються для генерації блоків на користь зловмисника. Читати про атаку 51% докладніше .

Атомарний своп ( atomic swap ) – Обмін однієї криптовалюти на іншу без участі третіх осіб. Не всі криптовалюти підтримують такий обмін. Atomic Swap підтримується у коді: Bitcoin, Litecoin, Vertcoin, Decred. Читати про атомарний своп докладніше .

АСІК (ASIC) – спеціалізоване технічне обладнання для майнінгу криптовалюти. Читати про ASIC докладніше .

Айрдроп (Airdrop) – це один із двох найдієвіших методів для безкоштовного отримання криптовалюти (токенів). У ході AirDrop, розробники проекту, дають безкоштовні монети для всіх бажаючих, а натомість просять пройти реєстрацію на їхньому ресурсі. Ще зустрічається варіант, коли розробники нараховують власникам їх токенів бонуси, у розмірі 10-15% від їхньої суми. Читати про Airdrop докладніше .

Баунті – це можливість отримати нагороду в криптовалюті за певні рекламно-інформаційні дії без необхідності вкладати свої гроші у проект. Здебільшого це стосується ICO. Читати про баунті-програми докладніше .

Біла книга (англ. white paper) – офіційне повідомлення письмово, зазвичай цей термін застосовується в США, Великобританії, Ірландії та інших англомовних країнах. У кріптоіндустрії термін закріпився за офіційною документацією, що містить опис технічних рішень проектів ICO.

Блокчейн – це безперервний і послідовний блоковий ланцюжок інформації (цифровий зв’язковий список). При побудові блокчейн-ланцюга, копії зв’язаних блоків одночасно зберігаються на багатьох комп’ютерах. Читати про блокчейн докладніше .

Блок біткоїну – це елемент ланцюга блокчейн, набір записів про виконані транзакції в криптовалютній мережі.

Біржі криптовалют – це місце (платформа), де люди обмінюють одні криптовалюти на інші або на основні фіатні валюти (долар, євро, рублі, юані). Це друге місце, де їх можна отримати після майнінгу і на даний момент перше місце, де їх можна витратити. Читати про біржі криптовалют докладніше .

Биткоїн адреса – ідентифікатор (номер рахунку), що починається з 1 або 3 і містить 26-35 буквено-цифрових латинських символу (крім 0, O, I). Адреса також може бути представлений у вигляді QR-коду , є анонімним і не містить інформації про власника. Його можна отримати на безоплатній основі, використовуючи, будь -який біткоін-гаманець .

Біткоїн-ETF — це біржовий фонд, який використовуватиме біткоїн як базовий актив, тобто закуповуватиме криптовалюту і продаватиме інвесторам свої акції. Інвестори, які придбають ці цінні папери, зможуть заробляти на зміні курсу монети. Читати про біткоін-ETF докладніше .

Валідність – термін, який використовується в економіці, психології, фінансовій справі та інших соціальних дисциплінах. Значить ступінь надійності, правильності та достовірності інформації, організації, підприємства. Етимологія поняття має французьке коріння, від “valide”, що у перекладі означає “дійсний”. У криптовалютній сфері використовують для вимірювання рівня безпеки біржі, достовірності ICO.

Волатильність – фінансовий термін, що означає статистичний показник мінливості ціни. Етимологія терміна: від англійської “volatility”, що у перекладі означає “літаючий, летючість”. У криптовалютному світі використовується трейдерами як показник управління фінансовими ризиками. Тобто є мірою виміру торгового ризику та як фінансовий аналітичний інструмент гри на біржі.

Генезис блок (genesis block) – це криптовалютний термін, яким позначають перший блок у блокчейн-ланцюжку. Завдяки створенню цього блоку народжується нова криптовалюта. Генезис блок – це єдиний блок у ланцюжку, який не має батьківського блоку і пов’язаний “хеш” в односторонньому порядку з наступним блоком. Як і наступні блоки, генезис складається з – “head” заголовка та “playload” запису про транзакцію. Заголовок “head” та “playload” генеза блоку містять таку інформацію: Точний час створення блоку. Читати про генезис блок докладніше .

Подвійне витрачання  або подвійне витрачання (Double spending) – спроба витратити гроші двічі. Це відбувається, коли хтось виконує фінансову транзакцію, а потім здійснює другу угоду з тими самими грошима.

Криптовалюта — вид цифрової валюти, емісія та облік якої засновані на криптографічних методах, наприклад, методі захисту Proof-of-work та асиметричному шифруванні, а функціонування системи відбувається децентралізовано у розподіленій комп’ютерній мережі. Читати про криптовалюту докладніше .

Криптовалютний гаманець (cryptocurrency wallet) – система зберігання криптовалюти. Існують два типи гаманців: холодного (оффлайн) та гарячого (онлайн) зберігання. Різниця полягає в тому, що перші зберігають цифрові монети в офлайні без доступу до інтернету. Читати про криптовалютні гаманці докладніше .

Ключі  (keys) — рядок символів (бітовий рядок), що використовується криптографічним алгоритмом під час шифрування та дешифрування повідомлень, постановки та перевірки цифрового підпису, а також ідентифікації. Ключі бувають симетричні (один і той же ключ використовується для шифрування та дешифрування) та асиметричні (публічний та приватний).

Кільцевий підпис  (ring signature) – різновид цифрового підпису, що дозволяє одному анонімному користувачеві підписати документ від імені групи користувачів, тобто від імені деякого “кільця користувачів”.

Крос-чейн – технологія, яка дозволяє обміняти одну криптовалюту на іншу без використання централізованих посередників, таких як криптовалютні біржі.

Краудсейл (CrowdSale, ICO) – це економічний термін, який означає процес передпродажу товару. Докладніше про ICO .

Кіт (WHALE) – цей термін прийшов у криптовалютний світ зі спекуляцій. Кітом називають трейдера з величезними фінансовими можливостями, який намагається вплинути на динаміку тієї чи іншої кріптовалюти з метою отримання вигоди.

Криптовалютні хайпи – це процес заробляння грошей за допомогою залучення фінансових коштів інвесторів у той чи інший проект.

Ліквідність – термін, який означає можливість реалізувати (продати) будь-які фінансові активи (нижче або вище за ринкову ціну). Термін «ліквідність, у перекладі з латині, означає рідкий, поточний. Сьогодні прийнято використовувати три види ліквідності: низьку (складно продати за ринковою ціною), високу (легко продати) та неліквідні активи (майже неможливо продати).

Майнінг – вид діяльності для створення нових блоків у ланцюжку блокчейн для забезпечення справної роботи системи. Етимологія терміна: від англійської “mining”, що у перекладі означає “видобуток копалин”. У криптовалютному світі, майнінг має дві основні функції: 1.Підтримка роботи блокчейн-платформи та внесення скоєних транзакцій у ланцюжок. Кожна транзакція фіксується майнерами в новий блок. 2.Система підтримки емісії криптовалюты. Читати про майнінг докладніше .

Мастернода – це повний вузол (нода) мережі блокчейна з розширеними функціями. Основні умови для створення майстерні – це наявність стабільного безперебійного інтернету, певна кількість монет, які мають бути заморожені, а будь-які транзакції для життєдіяльності виключені. Найвідоміші монети з майстернодами це – DASH, PIVX, SysCoin, Strat та безліч інших монет. У цілому нині володіння майстернодою є непоганий стабільний спосіб пасивного доходу , і дозволяє брати участь у діяльності мережі обраної вами монети, але вартість вкладення досить висока. Докладніше про майстерноди .

Міграція токенів – coin swap, це процес переходу криптовалюти з одного блокчейна до іншого. Такий процес може бути обумовлений хардфорком чи запуском основної мережі. Власникам токенів необхідно виконати рекомендації для успішного переходу, щоб не втратити монети.

Нода (від англ. node – вузол) – будь-який комп’ютер, який підключається до мережі біткоін і використовує p2p протокол, який дозволяє нодам спілкуватися між собою в мережі та поширювати інформацію про транзакції та блоки. З таких вузлів, між якими розподілено інформацію, і складається мережа блокчейна. Читати про ноди докладніше .

Ордер – автоматична заявка на купівлю чи продаж криптовалюти. Ордера використовують під час торгів на біржі для відкриття та закриття позиції. На кшталт виконання біржові ордери типизируют на: Лімітні біржові ордери – заявки на купівлю–продаж за вказаною ціною або вище. Ринкові ордери – заявки виконуються за середньою ринковою ціною біржі. “Стоп-ордери” – використовують для термінової купівлі-продажу крипто-активів за середньою ринковою ціною або гірше.

Хмарний майнінг (cloud mining) – веб-сервіси, що продають потужності для майнінг криптовалют. Саме обладнання знаходиться на майданчику продавця та обслуговується його силами. Покупець оплачує замовлену обчислювальну потужність та отримує дохід від майнінгу. Читати про хмарний майнінг докладніше .

Памп та Дамп (Pump & dump) – це маніпулятивна схема гри на біржі з метою швидкого заробітку. Суть схеми – це штучне підвищення курсу валюти над ринком, біржі з наступним її обвалом, чи навпаки: обвал із наступним підйомом.

Підтвердження транзакції (англ., «confirmation») необхідне запобігання повторної витрати одним і тієї ж коштів. Зазвичай, при отриманні криптовалюти новий власник не може відразу ж розпоряджатися ними. Як тільки транзакція зроблена – вона відправляється в блокчейн мережу для виконання і повинна бути включена в блок, щоб стати легітимною. Читати про біткоін-транзакції докладніше .

Пули – об’єднання майнерів до груп для видобутку криптовалюти. Участь у пулі значно збільшує шанси на здобуття виграшу всіма учасниками. Кожен майнер відповідно до своєї потужності отримує завдання знайти значення nonce (одноразовий код) на певному інтервалі. Виконавши це завдання, майнер отримує таке. Вклад кожного учасника у закриття блоку оцінюється в шейр (або кулі – від англ. “share” – частка, частина). Шейр (куля) – це частина роботи з пошуку рішення хеш-функції для підписання блоку, яка видається пулом майнеру. Читати про майнінг-пули докладніше .

Премайнінг (Pre-mining) – видобуток криптомонет творцем криптовалюти до того, як офіційно оголошено про її появу. Дозволяє здійснити емісію криптовалюти до її виходу ринку. Найчастіше використовується в шахрайських криптовалютах, але не всі премайнінгові монети є шахрайськими.

Приватний (закритий) ключ (private key) — кодовий рядок, за допомогою якого здійснюється доступ до гаманця або біткоін-адреси. Необхідна для здійснення транзакцій. Як зберігати приватний ключ?

Публічний (відкритий) ключ (public key) — парний відповідний приватний ключ кодовий рядок, до якого є відкритий доступ. Використовується поряд секретним приватним ключем для відправлення транзакцій. Публічний ключ відповідає біткоін-адресі.

Софтфорк – незначна зміна коду без порушень основного протоколу. Його застосовують самі розробники криптовалюти або топові майнінг-пули, яким необхідно внести дрібні зміни у роботу мережі. Оновлення програмного забезпечення вузлів не вимагає, мережу відкочують на кілька блоків назад і вносять потрібні зміни в код. Читати про софтфорк докладніше .

Сатоші Накамото (Satoshi Nakamoto) – особистість, відома як засновник Bitcoin і творець оригінального Bitcoin-клієнта. У своєму профілі в P2P Foundation він говорив, що родом з Японії. Більше про його особистість практично нічого не відомо. Сатоші Накамото розробляв проект з 2007 року, а 2010 року припинив свою участь у розвитку Bitcoin.

Скам (від англ. scam) – шахрайство. Русифікований термін надійно закріпився за інвестиційними інтернет-проектами, які спочатку не думали виконувати свої зобов’язання перед інвесторами. Поняття скама переважно використовується серед інвесторів хайпів. Коли хайп перестає робити виплати інвесторам, його називають лавкою або кажуть, що він зісковзнув.

Складність (англ, difficulty) — це одиниця виміру, яка показує, наскільки складно знайти хеш, який буде нижчим від запропонованої системою мети (таргета). Читати про складність майнінгу детальніше .

Смарт контракт (англ. smart contract, також self-executing contract, blockchain contract, або digital contract) – це електронний алгоритм, призначений для автоматизації процесу виконання контрактів блокчейн. Основна ідея смарт контрактів – виключити розбіжність трактувань умов договору сторонами, що уклали його. Читати про смарт-контракти докладніше .

Стекінг – це альтернативний спосіб майнінгу, що передбачає зберігання віртуальних монет на підключеному до Мережі гаманці. Іншими словами, це видобуток монет, які працюють на механізмі консенсусу PoS. Читати про стекінг докладніше .

Токен — це облікова одиниця, яка використовується для представлення цифрового балансу в активі. Облік токенів ведеться в базі даних на основі технології блокчейн, а доступ до них здійснюється через спеціальні програми з використанням схем електронного підпису. Використання токенів обмежено рамками проекту, але багатофункціональні: їх можна використовувати як валюту всередині проекту, як показник володіння акціями або для права голосувати за зміни в проекті. В цьому і полягає їхня головна відмінність від криптовалют. У електронних валют одна функція – обмін на товари та послуги. Токенами можна обмінюватись на різних майданчиках незалежно від походження. Читати про токени докладніше .

Транзакція — це підтверджена підписом секція даних, яка передається мережею  блокчейн і збирається в блоки. Зазвичай вона містить посилання на попередні транзакції та асоціює певну кількість біткойнів з одним або декількома публічними ключами (біткойн адресами). Вона не зашифрована, тому що в системі біткойн нічого не зашифровано. Читати про транзакції докладніше .

Трейдинг – економічний термін, що означає процес незалежної торгівлі, самостійного аналізу ринку та укладання торгових угод. Етимологія поняття: від англійського “Trader” – “продавець”. Найчастіше використовують “трейдер”. Докладніше про криптовалютний трейдинг .

Ту зе Мун (TO THE MOON) – на Місяць. Фраза відноситься до криптовалютної лихоманки 2017 року. Тоді часто можна було зустріти заяви на кшталт: The price of this coin will one day go to the moon! («Одного разу вартість цієї монети злетить до Місяця!»).

Форк (від англ. “fork” – що в перекладі “відгалуження”) – це навмисне використання однієї кодової бази програмного проекту для старту іншого. Тобто зміна коду блокчейн для його розщеплення на двоє. Кожна нова гілка ланцюжка може розвиватися незалежно від основного проекту. Це стосується і функцій: у новому напрямку можна реалізувати можливості, яких не було здебільшого. Як база для форків виступає Біткоїн. Решту криптовалюти називають форками BTC. Головні відмінні риси форків один від одного: Алгоритм шифрування, Швидкість та складність емісії, Алгоритм хеш-функцій, хешування (SHA-256, scrypt, Scrypt-Adaptive-Nfactor (Scrypt-N), Keccak). Читати про форки докладніше .

Фішинг (англ. phishing, від fishing – риболовля, вивужування) – вид інтернет-шахрайства, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів – логінам і паролям. Читати про фішинг докладніше .

Ф’ючерсний контракт на біткоїн – це зобов’язання продати або купити певну кількість біткоїнів за певною ціною до закінчення терміну дії контракту. Поняття ф’ючерс, або, у ширшому розумінні, дериватив, тобто похідний фінансовий інструмент. Дериватив — це фінансовий договір між сторонами угоди, що ґрунтується на майбутній вартості базисного активу. Читати про ф’ючерси на біткоїн докладніше .

Хардфорк – кардинальна зміна вихідного коду, несумісне зі старим протоколом і використовуваним ПЗ. Новий ланцюжок відривається від старого і більше з ним не взаємодіє. Транзакції, виконані в попередньому ланцюжку, новим ланцюжком не визнаються. Для проведення хардфорка потрібне схвалення учасників мережі. Однак якщо частина майнерів виступить проти, відбудеться розкол. На основі одного вихідного коду з’являться два окремі ланцюжки. Вони можуть існувати паралельно, але найчастіше виживає той ланцюжок, який обрало більшість користувачів. Друга ж одразу відмирає чи минає тривалий період стагнації.

Халвінг або уполовинення – зниження вдвічі нагороди майнерам за знайдений блок. З 2012 по 2016 рік винагорода майнера становить 25 біткоїнів, після уполовинювання ця сума становитиме 12,5 біткоїнів. Фінальна кількість у 21 млн біткоїнів імовірно буде згенерована до 2140 року. Читати про халвінг докладніше .

Хеш (хеш, хеширование) – криптографічний термін, що означає зміна вхідних даних різного розміру вихідні дані чітко заданого розміру, з допомогою спеціального математичного алгоритму. Термін використовується майнерами для розрахунку числа нижче “target” – позначки, а також під час криптографічного кодування. Наприклад, якщо потрібно кодувати імена учасників транзакції в блокчейні, вони обробляються спеціальною програмою, а вихідний літерно-числовий код називається хеш. У майнінгу, хеш – це число, яке необхідно видобути, щоб внести блок у ланцюжок та отримати винагороду.

Чейнкод — (chaincode ) Hyperledger Fabric це ніщо інше, як смарт-контракт. Чейнкод може бути написаний на Go, Java і, незабаром, на JavaScript.

Шилінг (від англ. shilling, shill — «підсадна качка», зазивала) — діяльність у Мережі, спрямовану поширення інформації про деяких криптовалютах з метою викликати інтерес користувачів і, як наслідок, підвищити їхню вартість.

Шиткоїн (SHITCOIN) – криптовалюта без внутрішньої вартості або практичної користі.

Популярні криптовалютні терміни англійською мовою

Airdrop — безкоштовні криптомонети, які роздають як рекламу, щоб донести інформацію про токене до потенційних інвесторів та ентузіастів криптовалют.

ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) – інтегральна схема спеціального призначення або асик, – процесор для роботи з хешами, що використовується в майнінг криптовалют.

ATH (All Time High) – найбільше значення за весь час. Максимальний курс криптовалюти.

BIP (Bitcoin Improvement Proposal) — Проект розвитку Біткойна — документ, в якому описується технічний дизайн, нові можливості, нові процеси або програмне середовище, що змінюють протокол Біткоіна.

Bitcoin Investment Trust (Біткойновий інвестиційний фонд) — Приватний фонд, який здійснює інвестиції виключно в біткойни та використовує зберігання біткойнів від імені та за дорученням своїх вкладників. Надає фінансові послуги для людей, які бажають інвестувати в біткоїни, без необхідності самому купувати та безпечно зберігати криптовалюту.

Bitcoins per Block або Block Reward (біткоінов за блок) – винагорода, що виплачується майнеру за успішне вирішення криптографічного завдання та приєднання блоку до блокчейну.

BPI (Bitcoin Price Index) – індекс ціни біткойна, – розроблений сайтом Coindesk, представляє середню ціну біткойна на найбільших світових біржах.

Coinprizm — додаток (гаманець) та однойменна мережа для цифрового підтвердження прав власності на довільні об’єкти та роботи з кольоровими монетами (Colored coins).

CryptoNote — протокол, який забезпечує обфускування (заплутування) транзакцій з метою підвищення ступеня анонімності.

DA або Dapp (Decentralized Application) – децентралізована програма, – програма з відкритим вихідним кодом, яка працює автономно і зберігає свої дані в ланцюжку блоків.

DAO (Decentralized Autonomous Organization) – децентралізована автономна організація (ДАО).

Difficulty (складність) – параметр, що характеризує складність майнінгу, тобто. складність розв’язання криптографічного завдання.

DGW (Dark Gravity Wave) – алгоритм підстроювання складності майнінгу.

DLT (Distributed Ledger Technology) — Технологія розподіленого реєстру обліку (блокчейн Біткоїна) — Комбінація компонентів, що включають мережі peer-to-peer (P2P), розподілене зберігання даних і криптографію.

DPoS (Delegated proof-of-stake) – алгоритм досягнення консенсусу в децентралізованому середовищі, альтернативний консенсусу PoW і PoS. Був розроблений у 2014 році в рамках проекту Graphene та вперше був задіяний у проекті Bitshares, пізніше у проекті Steemit.

EEA (Enterprise Ethereum Alliance) — некомерційний альянс фінансових та технологічних компаній та фондів, метою якого є просування та підтримка технологій та стандартів, заснованих на Ефіріумі, а також узгодження референсної архітектури EntEth 1.0.
Членами EEA є ряд великих банків, серед яких JP Morgan, Santander, UBS та BNY Mellon, а також IT-компанії Microsoft, Intel та інші.

ECDSA (Elliptic Curve Digital Signature Algorithm) – алгоритм, який використовується для підтвердження транзакцій у протоколі Bitcoin.

Equihash – алгоритм хешування, який застосовується в Proof-of-Work деяких криптовалют (ZCash, Bitcoin Gold та ін.). Є досить складною функцією хешування і вимагає багато оперативної пам’яті для виконання. Оптимізовано для майнінгу за допомогою графічних карток, т.зв. GPU-майнінг.

ETF (Exchange Traded Fund) – біржовий інвестиційний фонд. Фонд, паї (акції) якого звертаються на біржі. Детальніше…

EVM (Ethereum Virtual Machine) – віртуальна машина Ефіріуму.

FOMO (Fear of missing out) – синдром упущеної вигоди, нав’язлива боязнь упустити вигоди від зростання ціни криптовалют.

Hashrate (хешрейт або обчислювальна потужність) – обчислювальна продуктивність комп’ютерного обладнання для майнінгу криптовалют. Вимірюється хеш (hash) в секунду.

HODL (Hold On for Dear Life – Тримати так, начебто від цього залежить життя) – інтернет-мем зі світу біткойнів і криптовалют, який є навмисним орфографічним спотворенням слова “hold” (зберігати, тримати, зберігати) або його друкарською помилкою.
Слово узвичаїлося 8 грудня 2013 року, коли користувач форуму BitcoinTalk.org під ніком GameKyuubi опублікував пост під назвою I AM HODLING. У цій посаді він визнає, що перебуває під впливом алкоголю і пояснює причину поведінки BTC на ведмежому ринку.
Howey test (тест Хоуї) – критерії, що використовуються для визначення інвестиційного контракту та цінних паперів. Включає чотири ознаки:
— Інвестування грошей.
– Загальне підприємство.
– Очікування прибутку.
— Зусилля промоутера чи третіх осіб.
Іншими словами, згідно з тестом Хоуї, інвестиційний контракт — це інвестування грошей в очікуванні прибутку від загального підприємства залежно від зусиль промоутера або третьої сторони.

ICO (Initial Coin Offering – первісна пропозиція монет) – абревіаутра за аналогією з IPO (Initial Public Offering – перший публічний продаж акцій компанії) – це спосіб залучення первинного капіталу з використанням криптовалюти.

ISO (Initial Scam Offering – первинне речення афери) – гра слів, алюзія на ICO, з натяком, що більшість (якщо не всі) з них є пустушками. Вигадав фразу підприємець та розробник Ethereum Жюльєн Бутелу (Julien Bouteloup), щоб попередити людей про аферу на ринку криптовалют.

InstantSend – сервіс для миттєвих транзакцій.

Lightning Network (LN) – технологічне рішення щодо масштабування біткоїну та інших криптовалют (Lightcoin etc.). Запропоновано компанією Blockstream. Є надбудовою над протоколом біткоїну, яка дозволяє проводити транзакції без попереднього запису в блокчейн. Функціонує як двонаправлених платіжних каналів. Детальніше…

MAST (Merkelized Abstract Syntax Trees — меркелізовані абстрактні синтаксичні дерева) — технологія розширення Біткоіна, яка дозволяє підвищити гнучкість смарт-контрактів, покращити масштабованість та збільшити приватність. Поєднує потенціал P2SH з можливостями дерев Меркла. Знаходиться на стадії розробки. Детальніше…

Nocoiner (нокоінер) — людина, яка не має біткоїнів. Нокоінери (як правило, соціалісти, юристи або економісти MBA) — це люди, які пропустили можливість купити біткоїн за низькою ціною, тому що вважали, що це шахрайство, і зараз шкодують, що змарнували можливість. Нокоінер приховує своє жаль постійно заявляючи, що біткоін впаде, що це шахрайство, це піраміда чи міхур. Найгірші нокоінери — це академіки та фінансисти («золоті жуки»). Вони вважають, що світ повинен їм все, чого вони хочуть, тому що вони є частиною еліти.

Nonce («нонс») — числовий параметр, що шукається в ході майнінгу (алгоритмі PoW) і записується в заголовок блоку. Власне, метою майнінгу, як процесу змагання за право додати блок транзакцій в блокчейн, і є підбір такого Nonce, щоб шуканий хеш блоку (Block Hash) був менше деякого заданого числа Target, що рівнозначно отриманню хеша блоку, що починається з певного числа нульових бітів.

P2P (Peer to Peer) — однорангова комп’ютерна мережу, де всі учасники (вузли) рівноправні і можуть взаємодіяти друг з одним, будучи клієнтом і сервером одночасно.

P2SH (Pay to Script Hash) – технологія мультипідпису, що знижує навантаження на інфраструктуру Біткоіна з точки зору зберігання даних.
PoI (Proof-of-Importance) — альтернативний PoW алгоритм досягнення консенсусу при записі блоку в блокчейн, при якому визначення користувача, який записуватиме наступний блок, відбувається з урахуванням вкладу кожного учасника процесу у розвиток та просування криптовалюти.

PoS (Proof-of-Stake) – підтвердження частки володіння, – альтернативний PoW алгоритм досягнення консенсусу при запису блоку в блокчейн, при якому ймовірність запису нового блоку в блокчейн та отримання відповідної винагороди пропорційна долі володіння користувача в системі:
Окремо взятий власник валюти частку P від ​​загальної кількості монет в обороті створює новий блок з ймовірністю P.

PoW (Proof-of-Work) – доказ виконаної роботи, – алгоритм, за допомогою якого мережа майнінгу біткоїну приходить до консенусу, визначаючи який з майнінгових вузлів запише сформований блок блокчейн.
Суть PoW зводиться до двох основних пунктів:
Необхідність виконання певної досить складної та тривалої обчислювальної задачі.
Можливості швидко та легко перевірити результат.

PPS (Pay per Share) – метод оплати (нагороди) за майнінг у пулі. Оплата за кожен знайдений Шейр (кулі).

PPLNS (Pay Per Last N Shares) – метод оплати (нагороди) за майнінг у пулі. Оплата за останні N шейрів (куля).

PROP (Proportional) – метод оплати (нагороди) за майнінг у пулі. Нагорода розраховується пропорційно долі відправлених майнером шейрів (куля) при знаходженні блоку пулом.

RBF (Replace-By-Fee) – у Біткоїні заміна існуючої транзакції новою транзакцією з підвищенням комісії. Ця функція дозволяє збільшувати розмір комісії для прискорення процесу підтвердження існуючої транзакції в блокчейні. RBF описаний у BIP-0125. За допомогою Replace-By-Fee користувачі можуть замінити власну транзакцію більш нову транзакцію з вже включеною збільшеною комісією.

Scrypt – криптографічний алгоритм хешування, розроблений для валюти лайткоін (LTC). У порівнянні з функцією SHA-256 обчислення відбуваються швидше та вимагають меншої обчислювальної потужності.

Seed (насіння, джерело) – кодова фраза (послідовність слів) за допомогою якої користувач отримує доступ до приватного ключа (private key) від гаманця або біткоін-адреси.

SegWit (Segregated Witness – “відокремлений свідок”) – софтфорк, пропонований командою розробників Bitcoin Core, метою якого є оптимізація розміру блоку. Детальніше…

SHA-256 – криптографічна функція хешування, що лежить в основі протоколу доказу виконання роботи Bitcoin, а також деяких інших криптовалют. Докладніше про алгоритм майнінгу SHA-256 .

Share (Шейр або кулі) – частина завдання з пошуку крипторішення, яку видає майнінг-пул клієнтам-майнерам.

Shitcoin – шиткоін – криптомонет, які пропонують шахраї.

Solidity — мова програмування на платформі Ethereum розробки розумних контрактів.

SPV (Simplified Payment Verification) – спрощена верифікація платежів – особливість протоколу Bitcoin, яка дозволяє нодам засвідчувати транзакцію без завантаження повного ланцюжка блоків. Натомість для верифікації транзакції достатньо завантаження заголовків (Head) блоків, у яких містяться хеші.

State channels (Канал стану) — технологія, що дозволяє проводити обмін інформацією (транзакціями) між вузлами в мережі без попереднього запису в блокчейн. Ідея каналів стану полягає в переміщенні багатьох проміжних процесів поза блокчейном, зберігши при цьому характерну надійність блокчейну.

Target або Difficulty Target — цільова складність — максимальне число, яке не повинно перевищувати хеш блоку, що шукається при майнінгу (Block Hash). Фактично визначає кількість нульових бітів на початку шуканого хешу.

Testnet – тестовий ланцюжок блоків транзакцій. Використовується розробниками, щоб не витрачати гроші в основному ланцюжку.

TGE (Token Generating Event) – у загальному випадку синонім ICO, а якщо точніше – то однієї зі стадій ICO, а саме – випуск та розподіл токенів (Token sale).

UTXO (unspent transaction output) – непотрачений вихід транзакції – неподільні шматки біткоінов, прив’язані до конкретного власника, записані в blockchain, і визнані валютою у всій мережі.
У Bitcoin немає поняття рахунків чи балансів; є лише
непотрачені виходи транзакцій (UTXO).

Wire transfer (Безготівковий або банківський переказ) – переказ грошей від однієї людини іншій в електронному вигляді. Зазвичай використовується для відправлення та отримання традиційної валюти в обмінниках криптовалют.

X11 – система алгоритмів хешування використовує ланцюжок з 11 хеш-функцій. Використовується для доказу виконання роботи при майнінг криптовалюти DASH.

Zero Knowledge Proof — Доказ із нульовим розголошенням, — інтерактивний криптографічний протокол, що дозволяє одній із сторін, що взаємодіють («The verifier» — Перевіряючої) переконатися в достовірності будь-якого твердження (зазвичай математичного), не маючи при цьому жодної іншої інформації від другої сторони ( “The prover” – Доводить).

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.