Смолій: Ми вперше розробили стратегію НБУ з цілями на середньострокову перспективу

Інтерв’ю тимчасово виконуючого обов’язки голови правління Національного банку України Якова Смолія.

Питання вашого призначення стояв на порядку денному вже місяці три, проте Нацбанк за цей час тричі брав непопулярні в українському політикумі рішення про підвищення облікової ставки. В останні кілька тижнів такий політичний тиск на НБУ тільки посилилося, зокрема прем’єр заявив про необхідність зниження облікової ставки, а перший віце-прем’єр – про передачу частини повноважень Нацбанку Раді з фінансової стабільності. У парламенті звучать ще більш радикальні пропозиції. Наскільки принципово ви готові продовжувати незалежну політику, незважаючи на таку позицію Кабміну і Верховної Ради? Це ваша принципова позиція? Ви її з усіма фракціями відстоювали?

Принципово чи ні, тут слід виходити з іншого: Національний банк наділений певним мандатом. Цінова і фінансова стабільність – наші ключові завдання. Ми сьогодні виходимо з того, що інфляція – ворог заощаджень людей і інвестицій бізнесу. Якщо гроші, які на руках, знецінюються, гріш ціна Національному банку. Відповідно, не дивлячись ні на які політичні заяви і коментарі, ми повинні робити все, що від нас залежить, щоб досягти поставлених цілей по інфляції. Так, висока облікова ставка не сприяє економічному розвитку, і ми це теж враховуємо, приймаючи рішення щодо монетарної політики. Крім того, ми спостерігаємо, що з моменту підвищення облікової ставки вартість кредитних ресурсів майже не змінилася. Тобто, ліквідність банківської системи дозволяє видавати кредити, і облікова ставка не є для них перешкодою.

Вартість кредитних ресурсів для позичальників залежить не тільки від вартості грошей для комерційного банку, а й від ризиків, які комерційний банк бере на себе, кредитуючи клієнта. І про це ми говорили на фракціях, коли я спілкувався з депутатами. Чи не повністю ще оновлена ​​судова система і не пройшла ще очікувана бізнесом судова реформа. Не прийнятий також ряд законопроектів, про які ми вже більше півтора року говоримо: про захист прав кредиторів і взаємовідносинах із позичальниками. Велике навантаження на банки дає портфель непрацюючих кредитів, оскільки немає інструменту для їх нормальної реструктуризації. З іншого боку, немає закону про захист прав споживачів фінансових послуг. Якби парламент зміг в короткий період проголосувати необхідні законопроекти, це стало б стимулом для більш вільного режиму кредитування.

Ми говорили ще про те, що банківський сектор сконцентрований у держави – це більше 50% ринку. Держбанки, по суті, стали маркетмейкерами. Щоб впливати на їх діяльність, потрібно прийняти законопроект про корпоративне управління державними банками. Відсутність наглядових рад в двох держбанках – Ощадбанку та Укрексімбанку – не сприяє їх нормальному функціонуванню.

Як ви плануєте покращувати координацію з Кабміном і Радою з фінансової стабільності, до чого вас постійно закликають?

У нас координація з Кабінетом міністрів і зараз непогана, особливо з Міністерством фінансів. Починаючи приблизно з середини минулого року, ми ведемо комунікації на постійній основі, проводимо постійні наради з обслуговування зовнішнього боргу, з внутрішніх запозичень, по платіжному календарем. В цьому році вже кілька разів зустрічалися з платіжного календаря цього року і склали вже прогноз по обслуговуванню запозичень на 2018 м і 2019 роки.

Вже є календар і на 2019 рік?

Так, вже маємо для себе прогноз у вигляді платіжного календаря. Нагадаю, що ми в минулому році зробили репрофайлінг ОВДП у портфелі Нацбанку разом з Мінфіном. Це знизить навантаження з обслуговування Мінфіном внутрішнього боргу.

У Мінфіні, наскільки я знаю, досить нервово сприймають ваше підвищення облікової ставки, так як це призводить до подорожчання держзапозичень.

У визначенні ставок по держзапозичень ключову роль грає не облікова ставка, а те, яка у внутрішнього ринку є ліквідність, наскільки зовнішні інвестори готові вкладати кошти в українську економіку, і залежить під який відсоток Мінфін може собі дозволити розмістити облігації. Дуже цікава картина спостерігалася в кінці січня – початку лютого, коли іноземні інвестори увійшли у внутрішні гривневі ОВДП.

Їх вхід також ставлять Нацбанку в провину: на високих ставках по ОВДП заробляють ще й нерезиденти, а в економіку гроші не йдуть.

Справа в тому, що Мінфін повинен якимось чином фінансувати дефіцит держбюджету, який прийнятий Верховною Радою: або на внутрішньому, або на зовнішньому ринку, але вони повинні запозичувати. Плюс є накопичені борги попередніх років, які теж треба обслуговувати. Тому без нових запозичень і ролловера Мінфіну не обійтися. Ідеальний варіант – бездефіцитний бюджет або профіцитний, коли ми почнемо погашати зобов’язання і борг буде знижуватися. Але з року в рік Верховна Рада приймає дефіцитний бюджет.

Чи не боїтеся “гарячих” грошей від нерезидентів на ринку ОВДП? Україна вже проходила це в 1998 році.

Обсяги, які були залучені, не такі великі – менше 2% гривневих ОВДП в обігу. І ми надлишки викуповуємо в валютні резерви. Крім того, на відміну від ситуації з фіксованим курсом, яку ми мали в 1998, зараз у нас плаваючий курс гривні. А значить, при активному припливі валюти в країну курс зміцнюється, і це позбавляє нерезидентів, які інвестують “гарячі” гроші, стимулу заводити їх сюди.

А чи є небезпека, що обсяги будуть дуже великими?

Ми обговорили ризики з Мінфіном, і він поступово обмежує обсяг короткострокових ОВДП, що розміщуються на первинних аукціонах, і перемикається на більш довгі. У них це повільно, але виходить.

Давайте загострити питання про незалежність Нацбанку і його керівника. Україна вступає в передвиборний рік. Уявімо, що одного разу вам дзвонить президент і каже: Яків Васильович, як було б добре знизити облікову ставку або потримати стабільним курс гривні … Яка ваша реакція?

У нас (в НБУ – ІФ) не приймає рішення одна людина. У нас є комітети – діють органи в складі центробанку, на яких обговорюються всі фактори, що впливають на різні процеси. Ось на днях була дуже жвава дискусія на комітеті по монетарній політиці: ми оцінюємо тренди на міжнародних ринках, особливо щодо наших експортних товарів, трудову міграцію, дивимося, що відбувається на валютному ринку. Федеральна резервна система оголосила, що чотири рази буде підвищувати облікову ставку через те, що у них почала зростати інфляція. Це, в тому числі, невеликими кроками добігає до України. Ми спостерігали недавно, як відгукнулася на українських євробондах потрясіння на світових ринках цінних паперів: їх прибутковість зросла до 8%.

Починаючи з січня, ми почали публікувати докладний опис дискусії під час засідань монетарного комітету. Думка кожного члена, який ухвалював рішення по обліковій ставці, було відображено. Це також говорить про колегіальність рішення і про прозорість його прийняття.

Тоді існує небезпека незалежності Нацбанку з точки зору кадрових рішень? Ви можете впливати на кадрові призначення в НБУ. Чи влаштовує вас нинішній склад його керівництва?

Я сьогодні не бачу потреби в зміні діючого складу правління. Правління ефективно працює і здатне приймати рішення незалежно від ситуації на політичному горизонті. Доказ цьому – дотримання нашого мандата під час відсутності глави, яка знаходиться в вимушеному у відпустці з травня минулого року.

У разі вашого призначення главою Нацбанку хто стане першим заступником ?. Чи готові ви вже назвати прізвище кандидата? Це буде людина з Нацбанку або ви хочете когось запропонувати з банківського сектора?

На цю вакансію повинен претендувати фахівець, який володіє певними навичками, так як у мене крім приставки “перший заступник” є профільна відповідальність: інформаційні технології, платіжні системи, готівковий обіг. На заміщення цієї вакансії буде оголошений конкурс. Ми розглядаємо зовнішніх і внутрішніх кандидатів, але при рівних умовах перевага віддаємо внутрішнім кандидатам.

Необхідно також донести до журналістської спільноти і до наших стейкхолдерів, що в Нацбанку в кадровій політиці є певні обмеження. Припустимо, прийшов би сюди завтра інший керівник, не зсередини, і захотів би змінити склад правління, привести свою команду. Цивілізовано зробити це теж не дуже легко: закон про Національний банк сьогодні виписаний так, що у кожного заступника є термін каденції і прописані умови, при яких він може звільнитися. Якщо людина не хоче за власним бажанням звільнитися, то підстав для його звільнення на сьогоднішній день лише декілька: невиконання обов’язків або втрата бездоганної ділової репутації.

Наступність заступників не дозволить одномоментно змінити напрямок політики реформ, яке було обрано ще в 2014 році і задокументовано в Комплексній програмі розвитку фінсектора до 2020 року. Наприклад, Нацбанк три роки тому сказав, що ми переходимо до плаваючого курсу. Припустимо, приходить новий керівник і каже, що курс буде фіксованим. Як на це реагуватиме бізнес? Це – шок і потрясіння. І тому система побудована так, щоб політика Нацбанку не могла різко помінятися і дотримувалася спадкоємність. Вона, звичайно, може бути змінена, але про це потрібно говорити наперед, до цього треба підготувати ринок і тих, хто з нами працює, щоб вони розуміли, що ми робимо.

Наша політика сьогодні прозора: ми будемо дотримуватися жорсткої монетарної політики, якщо інфляція буде істотно відхилятися від встановлених цілей, ми будемо дотримуватися плаваючого обмінного курсу. Ми говоримо, які чинники впливають на прийняття наших рішень. Наші комунікації завжди доступні і зрозумілі для преси і експертів. Публікація наших інфляційних звітів та інших матеріалів, які розміщуються на нашому сайті, також говорять про прозорість. Так що рішення, які ми приймаємо, можуть обговорюватися і бути предметом дискусії, але вони зрозумілі і загальнодоступні. І на питання, що буде завтра, завжди є відповідь: ми про це говорили і це публікували. Ми відкриті до дискусії про те, куди рухається Нацбанк.

А якщо Верховна Рада в популістським угарі розширить мандат Нацбанку і наділить вас не тільки відповідальністю за цінову стабільність, а й за зростання економіки і боротьбу з безробіттям?

Сьогодні дуже багато закликів з різних джерел, що, можливо, Нацбанк недопрацьовує, ні за що не відповідає або його мандат дуже вузький. Але перш, ніж прийняти рішення, повинен бути якийсь здоровий глузд: ніде в світі центральний банк не відповідає за економіку. Тільки одна Федеральна резервна система – володар світової валюти – може взяти на себе відповідальність за забезпечення робочих місць. Жоден інший центральний банк не має такого мандата. І, до речі, розширення мандата – це зміни в Конституції, а не тільки в законі про Нацбанк.

Тобто ви не готуєтеся до “Плану Б”?

Ми не прогнозуємо, що такі речі можуть відбутися.

А готові йти на якісь компроміси, на які постійно натякають: довгострокове пільгове рефінансування для особливо важливих проектів і держпрограм, промислово фінансова політика …

Нацбанк є кредитором останньої інстанції. Сьогодні суб’єктом кредитування економіки залишаються комерційні банки. А кредитувати бізнес – це вже їхня функція. У разі недостатньої ліквідності ми готові підтримати банківський сектор. У нас для цього розроблені певні інструменти, які банки можуть використовувати при виникненні у них такої потреби і при відповідності банків стандартним для всіх критеріям. Але ні в якому разі не може бути, щоб Нацбанк дав кредит кінцевому суб’єкту господарювання. Ми не кредитуємо бізнес. Є трирівнева архітектура, де центральний банк має свій мандат, комерційний банк – свій, а бізнес – це бізнес.

Мова не про пряме кредитування, а про надання якихось пільгових умов банкам, щоб вони далі кредитували якихось обраних клієнтів.

Поняття пільгових умов не існує – є вартість ресурсу, і вона формується ринком. І привілей, дати тому чи іншому сектору нижче відсоток по кредиту, – це привілей самого комерційного банку, який працює з клієнтами.

Візьмемо для прикладу угоду з GE з купівлі тепловозів, в якій їх покупцем на першому етапі замість “Укрзалізниці” виступив державний Укрексімбанк. Наскільки я знаю, Нацбанк погодив якісь послаблення для Укрексімбанку, так звані waivers.

Ми можемо розглядати за зверненнями міністерств чи відомств питання недотримання деяких нормативів за розміром кредиту в одні руки або так звані waivers. У нас є право не застосовувати санкції за порушення нормативу. Це практика, яка використовується нами. Але тут немає економічної складової, що Нацбанк комусь дав кредит безкоштовно або за заниженими цінами. Це різні речі.

У кризовий період у нас навіть діяв антикризовий закон, згідно з яким Нацбанк мав право не застосовувати заходи впливу до комерційних банків у разі недотримання адекватності капіталу в певні періоди. Мова про те, що під індивідуальні нормативи можуть надаватися окремі дозволи, якщо це – питання державної ваги.

Які професійні виклики ви ставите перед собою після призначення? Можливо, є якісь проекти, які ви хотіли б реалізувати на цій посаді. Викликом для Валерії Гонтаревої називали розчищення банківської системи і формування нової команди в НБУ. Можливо, вашим викликом буде розчищення небанківського фінансового сектора або надання більших можливостей для розвитку сектора Фінтех. А може, ви хочете запам’ятатися будівництвом нової будівлі Нацбанку?

Насправді це не така вже й жарт. У (колишнього керівництва – ІФ) Нацбанку був проект будівництва сучасного офісного центру у себе у внутрішньому дворі. У 2014 році було таке управління капітального будівництва. Вони прийшли до мене і сказали, що там, де у нас мийка та гаражі, буде стояти “свічка”, але нам її не погоджує сусід – Кабмін: ми їм заслін вікна або з якихось інших міркувань. В результаті ми розібралися з запланованими проектами Нацбанку – все такі новації були припинені. НБУ мав дуже багато непрофільних активів, а закладені плани по нашій стратегії не передбачали потреби в таких приміщеннях і інвестиціях.

Якщо говорити про реальні проекти, тобто ряд сучасних трендів, до яких Нацбанк повинен примкнути. Згідно з Комплексною програмою розвитку фінсектора до 2020 року, це – наш проект cashless. Ми сьогодні витрачаємо дуже багато ресурсів на виготовлення і обслуговування готівки. Для банківського сектора це теж заняття не з приємних: інкасація, перевезення, вилучення, перерахунок плюс додаткові ризики. В останні роки злочинність значно зросла: були пограбування інкасаторських машин і вбивства інкасаторів. Переклад здебільшого розрахунків в безготівкову форму – це одне з наших завдань на перспективу.

Ми розглядаємо кілька варіантів, наприклад, використання системи електронних платежів (СЕП) Нацбанку, яка була впроваджена на початку 90-х років. Хоча вона вже мала на протязі своєї роботи певні модифікації, сьогодні, якщо ми рухаємося до європейської спільноти банків, необхідно впровадження Payment Services Directive 2 (PSD2). Це дозволить розширити формати фінансових документів і транзакцій, які можна реалізувати в нашій системі платежів. Чим сьогодні ринок зайнятий? – Це перекази між фізичними особами, які дуже популярні: переказ грошей без відкриття рахунків.

P2P?

Так, P2P, небанківський сектор. Ми вважаємо, що такий функціонал можна буде зробити в новій СЕП, так звані instant payments – швидкі переклади з гарантією від платника до одержувача: функціонал, в якому ми розглядаємо Нацбанк, комерційний банк і його клієнтів як таку собі виноградне гроно. Частина операцій фізосіб гарантовано можна буде робити з використанням нашої платіжної системи, хоча це зажадає доопрацювання банківських систем комерційних банків. Ми плануємо, що тоді СЕП буде працювати цілодобово. І якщо банки захочуть надавати своїм клієнтам таку послугу і такий сервіс 24/7 365 днів в році, то це буде користуватися попитом.

Є у нас також проект, який ми анонсували ще в кінці 2016 року, – ми його називаємо електронна гривня. Це, по суті, готівкові в електронному вигляді, аналог фіатной валюти, яка один до одного буде обмінюватися на готівку або безготівкові. Транзакції власників гаманців цих електронних грошей будуть здійснюватися за допомогою мобільних пристроїв, якими сьогодні наповнений весь ринок. Ймовірно, вже скоро кожен школяр матиме мобільний телефон і робити якісь фінансові транзакції.

Ми зробили певні напрацювання в минулому році, маємо досвід інших країн і розраховуємо, що цей проект буде доповнювати існуючу платіжну систему. Деякі операції, можливо, будуть перетинатися, але для певних клієнтів, наприклад, для торгової мережі, це буде зручно: щоб отримати гроші за безготівковим розрахунком їй потрібно якийсь час, а електронні гроші виглядають привабливіше.

Важливий також тренд кібербезпеки. Ця тема обговорюється сьогодні практично на кожному форумі. Навіть на останній зустрічі МВФ восени минулого року ця була одна з тем дискусії. Розробники програмного забезпечення намагаються розширити сервіси з використанням гаджетів, а по іншу сторону барикад намагаються написати якісь хакерські програми, щоб вкрасти коди і паролі.

Питання кібербезпеки буде стояти наріжним каменем. І чим більше ми будемо просуватися в цифрову економіку і технології, тим більше буде виникати загроз і треба буде відповідно більше інвестувати в кібербезпека.

У нас є проект, ми його анонсували, – центр обробки даних Національного банку. Проект повністю готовий з точки зору проектування.

На аутсорсинг не віддаватиме цю функцію?

Нацбанк – це така структура, яка не може все віддати на аутсорс, наприклад, золотовалютні резерви або технології. Для цього повинна бути власна інфраструктура. Центр обробки даних розрахований не тільки на інформацію, яка обробляється в Нацбанку (до речі, у нас інформація на 90% становить банківську таємницю, тому і з цієї точки зору передача на аутсорсинг пов’язана з ризиками). Ми зможемо надавати послуги іншим держустановам, які з нами співпрацюють, наприклад, Держказначейству, митниці, податкової, які сьогодні не мають можливості резервного копіювання та зберігання інформації. Ми проговорювали ці питання і готові їм виділити певний ресурс в наших обчислювальних резервах.

Днями у нас була зустріч з потенційними забудовниками. Ми показали розроблений проект і його перспективу. Буде оголошено конкурс з відбору генерального підрядника. Основне будівництво ми плануємо завершити в цьому і наступному році, завезти туди всю обчислювальну начинку з таким розрахунком, щоб в кінці наступного року центр вже запустити в експлуатацію.

Ще один проект, пов’язаний зі згаданим уже вище cashless, – анонсований нами переказ готівки на обслуговування комерційному сектору. Ми сьогодні виходимо з регіонів: в перспективі в 2019 році всі наші приміщення і сховища, де зберігаються готівкові, ми плануємо передати банкам. Сьогодні у нас три банки, які відповідають нашим вимогам: державні Ощадбанк і Приватбанк і приватний банк “Аваль”, у яких є вся інфраструктура прийняти наші приміщення і обслуговувати на місцях комерційний сектор. У деяких регіонах ці банки вже працюють: ми передали готівку на обслуговування, і цей процес триває.

Завершальним або паралельним кроком в обробці готівки і диверсифікації їх розміщення ми розробили проект будівництва в західному регіоні касового центру – сучасного касового вузла зі зберігання й обробки готівки.

Касового центру Національного банку?

Так, нашого центру. Це другий об’єкт капітального будівництва, який ми запланували побудувати і ввести його в експлуатацію. Його реалізація триваліша, так як там вимоги до конструкції, логістики та безпеки інших. Зараз ведуться передпроектні роботи, після цього буде оголошено тендер на проект і далі, також по необхідної процедури, будівництво. Ми розраховуємо, що це займе три, можливо, три з лишком роки.

Виходить, що в стратегію розвитку фінансового сектора-2020 треба вносити певні зміни.

Безумовно, програма писалася на 5 років, ми її вже оновлювали на початку 2017 року. Однак за рік певні зміни вже відбулися на ринку. Тому тепер ми повинні розглядати програму на 2020-2025 рр., Так як тенденції змінюються.

Крім того, ми вперше розробили стратегію Національного банку України, яка встановлює наші цілі на середньострокову перспективу. Ми встановили для себе сім цільових орієнтирів, в напрямку яких ми будемо розвиватися. До того ж до певного законом про Нацбанк мандату в підтримці низької і стабільної інфляції та забезпеченні стабільності і ефективності банківської системи ми зосередимося на відновлення кредитування і плавний перехід до вільного руху капіталу. Були визначені також нові амбітні завдання: забезпечення ефективного регулювання всього фінансового сектора і розвиток фінансової інклюзії.

Подібний комплексний документ був створений нами вперше серед всіх державних органів в Україні. Ми готуємося представити його стейкхолдерам вже в середині березня і будемо раді його обговорення.

У своєму запитанні ви ще згадували небанківський фінансовий сектор, який також чекає реформ і поділу функцій Нацкомфінпослуг між Нацбанком і НКЦБФР. Відповідний законопроект у першому читанні був прийнятий влітку 2016 року.

Це питання порушувалося під час ваших зустрічей з фракціями?

Це питання періодично виникає на нашому профільному банківському парламентському комітеті і, гадаю, ми повернемося до нього в цьому році і поставимо крапку. Функціонально ми готові до такого поділу. У нас є бачення переходу частини суб’єктів небанківського фінансового сектора під наше регулювання.

У законопроекті передбачаються певні заходи, щоб такий перехід не став потрясінням для учасників ринку. Але регуляція сьогодні потрібна, щоб клієнт мав вибір і розумів, куди йому йти: чи створювати накопичення в пенсійному фонді, або в компанії зі страхування життя. Є свої плюси і мінуси в цих варіантах, але коли цей ринок буде нормально відрегульований, то населення і бізнес зможуть зорієнтуватися.

Питання про перспективи відновлення фінансування МВФ. Ви сказали, що Нацбанк став більш оптимістично оцінювати ситуацію, ніж в кінці минулого року. Але припустимо все ж найгірший варіант, що співпраця не відновилося. Що тоді?

Ми обговорювали кілька сценаріїв розвитку подій, які можуть бути: базовий і два альтернативних. І у нас є розрахунки, що буде і що треба робити в разі того чи іншого. Всяке може бути, і ми прораховуємо наперед можливі сценарії.

Можна сказати, що якщо не буде траншу МВФ, то не буде і підстав для зниження облікової ставки?

Співпраця з МВФ – один з факторів, що впливають на макроекономічну ситуацію. Але говорити, що перегляд ставок або наших монетарних механізмів залежить тільки від співпраці з МВФ, не варто. Як я вже говорив вище, на монетарному комітеті ми обговорюємо різні фактори, які впливають на макроекономічну ситуацію: зростання споживчого попиту, перспективи для зростання експорту і як це відображається на внутрішньому ринку, перспективи припливу капіталу з різних джерел, вплив фіскальної політики, стан валютного ринку трудову міграцію, яка, з одного боку, веде до відтоку робочої сили, а з іншого – до припливу зовнішніх переказів.

Чи розглядаєте ви сценарій, що під час відсутності траншу МВФ Україна випустить єврооблігації, нехай це і буде набагато дорожче, ніж позики Фонду. Але зате дозволить не проводити непопулярні реформи.

Співпраця з МВФ є основною запорукою проведення реформ. Наявність такого співробітництва є гарантією, що до нас прийдуть інші міжнародні фінансові організації: Світовий банк, ЄБРР, ЄІБ, які також дають кредити та інвестиції.

Крім того, приватні інвестори також дивляться, як у нас йде співпраця з основними міжнародними донорами. Якщо ми в програмі з МВФ, то тоді привабливість наших облігацій вище і можна їх розмістити дешевше і більше.

На адресу Нацбанку досить часто звучить критика з приводу занадто повільного зняття валютних обмежень, що стримують залучення нових інвестицій.

Більша частина валютних обмежень, які були введені під час кризи в 2015 році, Нацбанк вже зняв. Ми навіть скасували або послабили деякі обмеження, що існували до цього, зокрема, в ліцензуванні. Для фізосіб ми зробили спрощений варіант електронного ліцензування, коли в момент переведення за кордон автоматично дається дозвіл в межах $ 50 тис. На рік. І таким інструментом скористалося досить велика кількість людей.

Але найважливішим кроком буде розгляд сьогодні на Національну раду реформ при президенті презентації проекту закону «Про валюті». Петро Порошенко 28 лютого на своїй прес-конференції про це заявив.

Цей документ істотно змінює підходи до валютного регулювання, які сьогодні є. Декрет Кабміну 1993 року, яким виповнилося 25 років 19 грудня, працює так, що все заборонене і можна тільки те, що дозволяє Нацбанк. На відміну від цього декрету закон про валюту буде говорити, що все дозволено, але НБУ має право в разі несприятливої ​​ситуації на валютному ринку або погіршення макроекономічної ситуації вводити якісь тимчасові обмеження. І то – при узгодженні з Радою фінансової стабільності і не більше ніж на півроку.

Мало того, при прийнятті цього закону ряд обмежень, які сьогодні є в декреті і на які Нацбанк не може впливати, будуть зняті або істотно пом’якшені. Як, наприклад, 180-денний повернення валютної виручки або штрафи за перевищення термінів за зовнішньоекономічними контрактами. Сьогодні діють драконівські штрафи – в межах 100% операції: суб’єкт порушив на $ 1 тис. За контракті на $ 1 млн, а штраф отримує на $ 1 млн, що призводить до практично повної зупинки бізнесу.

Сподіваюся, що цей законопроект все фракції підтримають, так як він прогресивний, всім полегшує зовнішньоекономічну діяльність і вводить більш прозорі умови для інвесторів.

Коли ви розраховуєте на його прийняття?

Якщо сьогодні на Нацраді реформ законопроект схвалять, а президент внесе до парламенту як першочерговий, то він може бути досить швидко розглянуто на профільному комітеті і проголосований в першому читанні. Поправки в другому читанні теж можна прийняти досить швидко, і тоді буде дано перехідний період в шість місяців, щоб він вступив в силу. При нормальному проходженні процедур ми б вже до кінця року мали новий діючий закон.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close