Суть та принципи роботи криптовалют

Вітаю! Криптовалюти дуже популярні у ЗМІ. Хтось заробляє мільйони на зростанні курсу, хтось називає їх черговою «бульбашкою». Політики звинувачують власників криптовалют у відмиванні грошей, а великі магазини починають приймати оплату у криптовалюті. Я сам кілька разів згадував про криптовалюти, а зараз вирішив пояснити, що таке криптовалюта і навіщо вона потрібна — простою та зрозумілою мовою .

Що це таке

Криптовалюта (крипта, коїни, монети, як тільки не називають) – це цифрові децентралізовані гроші . Тепер треба прояснити кілька запитань.

Що таке гроші? Це універсальний засіб обміну, який не можна підробити або створити повітря. Паперові гроші, карбовані монети, шкіри тварин, черепашки — все це виконує функцію обмінного засобу. Продавець і покупець визнають цінність грошей і зможуть обміняти їх на потрібний товар. При цьому гроші мають бути цінними власними силами, щоб їх було досить важко видобути або виготовити. Тому листочки дерев не можуть бути грошима — їх дуже легко добути, тому вони не становлять цінності.

Поява криптовалюти – наступний крок у розвитку економіки . Монети та папірці – це минуле століття. Їх не завжди зручно використовувати: з собою можна носити обмежену кількість, самостійно відраховувати та перевіряти здачу, їх можна втратити чи зіпсувати. Електронні гроші – еквівалент паперових, тільки керувати ними зручніше . З погляду держави та бізнесу безготівкові розрахунки також зручні — електронні платежі проходять швидко , дешево , безпечно .

Що таке децентралізація? Це спосіб роботи системи, де всі учасники рівні . При оплаті карткою термінал надсилає запит на сервер банку, який перевіряє наявність грошей на рахунку, списує потрібну суму та надсилає підтвердження. Якщо сервер впаде, він не зможе підтвердити оплату – це нестача централізації. У децентралізованій системі термінал звернеться до будь-яких найближчих учасників системи, які підтвердять оплату.

Хто ж випускає?

Хтось має робити гроші. ЦБ друкує рублі, мисливці видобувають шкури, пірначі шукають черепашки, а крипту – майнят. Майнінг нерозривно пов’язаний з децентралізацією та блокчейном. Блокчейн – це архів , що складається з послідовних блоків . У кожному блоці записана інформація про транзакції в мережі криптовалюти, тобто в блокчейне зберігається інформація про рух взагалі всіх монет за час існування крипти. У кожному блоці є хеш-сума попередніх блоків. Якщо змінити один блок, хеш наступних блоків перестане з ним збігатися, через що зламати або змінити блокчейн неможливо. Блокчейн одночасно зберігається у всіх учасників системи. Структура блокчейна – на картинці.

Майнінг – процес пошуку та підпису нових блоків. Для цього майнери запускають на комп’ютері програму, яка займається перебором і хешуванням випадкових чисел, поки хтось із майнерів не знайде число, що підходять під умову. Умови підбираються автоматично, щоб забезпечити певну швидкість видобутку блоків, залежно від потужності комп’ютерів, зайнятих у майнінгу. За знайдене число майнер отримує нагороду у крипті. Якщо хочете дізнатися більше про майнінг – дивіться відео.

Структура

Інформація про всі транзакції зберігається у блокчейні. Незабаром вийде стаття про те, що таке технологія блокчейн із докладним описом, як працює вся система. Якщо дуже спростити, то за записами в блокчейні можна відстежити всі монети і дізнатися баланс будь-якого гаманця . Так можна обійтися без центрального сервера – найближчі учасники системи можуть підтвердити, що на гаманці є гроші, підтвердити транзакцію та додати її до наступного блоку, щоб завершити переказ. За перекази треба сплачувати комісію , розмір комісії впливає на швидкість виконання транзакції.

Переваги перед фіатними грошима

 • Неможливо вкрасти – зняти гроші можна тільки якщо знати приватний ключ . Закликаю всіх уважно ставитися до питання безпеки : ми щодня чуємо про черговий злом гаманця, біржі чи приватної особи.
 • Маленькі комісії — за переведення кількох мільйонів доларів до іншої країни візьмуть від нуля до 5 доларів.
 • Немає центрального сервера , який може зламати або вивести з ладу.

Навіщо потрібна криптовалюта?

 • Як і будь-який обмінний засіб, крипту потрібно використовуватиме обміну на товари чи іншу валюту. За криптовалюту можна купувати товари та послуги , при цьому зменшити комісії за переказ грошей. Також потоки монет можна добре заплутати та зробити свої покупки повністю анонімними .
 • Крипта – хороший інструмент для довгострокових інвестицій . Можна просто купити монети і чекати, доки вони виростуть у ціні. Курс біткоїну виріс із $10/BTC до $10 000/BTC лише за кілька років.
 • Курс криптовалют волатилен , стрибки в 5-6% на день – норма. Спекулянти та вмілі скальпери добре заробляють на таких короткострокових коливаннях за допомогою криптобірж.

Значні криптовалюти

Монети різняться між собою набагато сильніше, ніж фіатні гроші. Вони відрізняються способом видобутку, комісіями та сферою використання. Але основні показники – ринкова капіталізація і курс .

Топ 5 криптовалют з капіталізації:

 1. Bitcoin . Найпопулярніша монета у світі, вартість – $8000 . Працює зі звичайним блокчейном, майне на фермах і приносить прибуток;
 2. Ethereum . Друга за популярністю крипта, створена російським програмістом Віталіком Бутеріним . На Ефірі пишуть смарт-контракти, які виконуються автоматично після досягнення прописаних умов. Вартість – $ 500 ;
 3. Litecoin . Зроблено на основі коду Біткоіна, у ній з’явилася технологія швидких транзакцій, крос-валютного обміну та смарт-контрактів. Вартість – $ 200 ;
 4. Ripple . “Банківська” криптовалюта. Використовується для швидких та наддешевих транзакцій між банками, її не можна майнути. Вартість – $ 0.5 ;
 5. Monero . Анонімна криптовалюта, популярна у Даркнеті. За рахунок цього не так сильно схильна до коливань ціни. Вартість – $200 .

Крім гігантів є і дешеві криптовалюти з невеликою капіталізацією, але цікавою ідеєю .

 • El Petro . Національна криптовалюта Венесуели, перша державна крипта у світі;
 • GRAM . Криптовалюта від засновників Телеграма ;
 • CryptoKitties . Криптовалюта на основі блокчейна, в якій замість монеток картки із зображеннями котиків .Це все? Ні, є ще кілька тисяч криптовалют, які відрізняються функціоналом та аудиторією.

Там є основні показники: капіталізація, вартість однієї монети, щоденний обсяг торгівлі, кількість монет в обігу, графік курсу. Більшість коїнів котируються на біржах, а ця інформація допоможе виявити тренд та заробити грошей на коливаннях курсу .

Технічний аналіз

Щоб заробити на трейдингу, потрібно знати все про колишні рухи ціни. На сайті tradingview є всі потрібні інструменти для аналізу : графік, інструменти для малювання, індикатори, обсяги торгів, історія руху цін. Якщо ви новачок, можете подивитися на ідеї та нотатки інших користувачів. А ще можна запустити симуляцію ринку , щоби протестувати свою торгову стратегію. Сайт складний, але дуже корисний , можливо, в майбутньому я напишу повний гайд із розробки власних стратегій торгівлі.

Як купити криптовалюту?

Крипта має попит , тому популярні обмінники додають у функціонал автоматичну покупку монет. Я використовую Bestchange, щоб знайти варіант з найвигіднішим курсом. Купувати на обмінниках вигідно , тому що їхні пропозиції часто оновлюються із запізненням. Підгадав момент, можна купити на 5-10% більше монет, ніж ви купили б на відкритій біржі з актуальним курсом. Обмінники приймають електронні гроші, оплату банківськими картками та іншими криптомонетами, між оплатою та отриманням криптовалюти проходить приблизно 15 хвилин.

Криптовалюту можна придбати на біржах. Тут буде посилання на огляд кращих криптобірж, можете почитати. Відмінності бірж у функціоналі – на них можна купити та зберігати крипту на гаманці або одразу почати трейдити. Гаманець на біржі можна використовувати так само, як і звичайний: можна приймати та відправляти гроші без обмежень. Зазвичай під час реєстрації не запитують ім’я, але у зв’язку з «легалізацією» та створення регуляторів у США, у майбутньому біржі можуть зобов’язати користувачів підтвердити особистість .

Список вигідних криптобірж

 • Binance ;
 • Yobit ;
 • Exmo ;
 • Bittrex .

Який спосіб я вибрав? Я купую крипту на відкритих біржах, щоб отримати максимальну вигоду щодо комісій. Але зберігати віддаю перевагу на окремому гаманці, тому що біржі регулярно зламують і крадуть монети із гаманців користувачів. Раджу прочитати лікнеп на тему як вигідно купити криптовалюти, там є кілька хитрощів.

Де зберігати?

На спеціальному гаманці. У кожного з них є публічна адреса та приватний ключ . Творці криптовалют вигадали цікаву схему безпеки — для кожної операції гаманець створює нові унікальні адреси . Допустимо, ви захотіли перевести коїни, які лежать на гаманці А . Гаманець спочатку сам створить другий гаманець B , а потім надішле гроші на потрібну адресу. Для того, щоб прийняти угоду створює гаманець C , з якого гроші автоматично відправляється на гаманець A . Таким чином, ніхто не дізнається справжню адресу гаманця, на якому зберігаються гроші.

Але не всі гаманці мають такі функції і не всі однаково зручні для використання. Усього є чотири типи :

 1. Онлайн-гаманець . Це сайт, прошарок між вами та вашими грошима. На сайті зберігаються дані гаманця, щоб отримати доступ до них, потрібно ввести логін і пароль. При цьому сайти дають зручний інтерфейс та можливість керувати своїми грошима з будь-якого пристрою, на якому є інтернет-браузер. На такому гаманці не варто зберігати великі суми , тому що логін та пароль може вкрасти вірус, кейлогер або інша шкідлива програма. Приклади: Coinbase , Exodus , Wallet.BTC .
 2. Гаманець на біржі . Онлайн-гаманець з обмеженим функціоналом, тому що на більшості бірж ви купуєте не монети, а контракти . На гаманці біржі можна зберігати лише основну валюту, у якій біржа проводить розрахунки: зазвичай це USD , BTC чи ETH . Зручно, якщо вам не потрібні інші валюти і ви активно торгуєте на ринку крипти.
 3. Холодний гаманець . Дані для доступу (адреса, паролі) зберігаються у спеціальному файлі wallet.dat . Чому б не зберігати цей файл там, де його ніхто не зможе вкрасти або піддивитися, наприклад, на окремій флешці? Холодний гаманець — зберігання даних на пристрої, яке взагалі не підключено до інтернету та захищене від сторонніх. Не дуже зручно, проте дуже безпечно, якщо хочете зробити велике вкладення. Приклади: флешка, пароль на папері, хард-гаманці типу Trezor.
 4. Локальний гаманець . Гроші можна зберігати на своєму комп’ютері, приймати та відправляти транзакції через спеціальну програму-гаманець. Досить безпечно, але для використання доведеться завантажити файл блокчейна, який важить кілька десятків чи сотень гігабайт. Приклади: Electrum , Jaxx .

Гаманців багато, тому я вибрав кілька популярних та надійних із кожного типу – читайте в огляді популярних гаманців. А ще можете подивитися огляд на Trezor – “залізний” гаманець.

Це безпечно?

Так, безпечно . Криптовалюта – це такі ж електронні гроші, як WMZ чи Яндекс.Гроші. Але ЗМІ та політики намагаються переконати нас у протилежному, оскільки користуючись криптовалютами, ми не сплачуємо податки. Отже, популярні міфи :

 • Це міхур . Ні , оскільки криптовалюти мають попит у всьому світі. Це спосіб безпечно та швидко передавати гроші за мінімальну комісію, зберігаючи анонімність , тому криптокоїни завжди будуть цінуватися користувачами інтернету. Можете порівняти капіталізацію криптовалют та ринкову вартість відомих компаній.
 • Криптовалюту вкрадуть . Якщо користуватиметеся холодним гаманцем – ніхто не зможе отримати ключ. Онлайн-гаманці можна убезпечити, підключивши автентифікацію через телефон та користуватися окремим робочим ноутбуком.
 • Криптовалюта – не гроші . Криптовалюта – засіб для купівлі товарів, інвестування в ICO та заробітку на трейдингу.
 • Це незаконно . Поки що державний апарат не встиг написати закони для регулювання ринку криптовалюту, оподаткування та інших речей. А якщо закону зворотної дії не маємо, значить, жодних проблем за використання криптовалюти не буде.

Але якщо ви не знаєте, як користуватися криптою, ви ризикуєте втратити гроші:

 • Гаманець можуть зламати . Якщо ви не дбаєте про безпеку інформації, не вигадали досить складного пароля і не захистили комп’ютер – ваш файл гаманця або пароль до онлайн-гаманця можуть вкрасти.
 • Інвестиція може принести прибутку . Якщо ви збираєтеся інвестувати в нову та не надто перспективну криптовалюту, враховуйте ймовірність програшу . Деякі криптовалюти швидко зростають, інші — втрачають ціну, все як з акціями, цінними паперами та фіатними валютами.
 • На біржі можна програти . Волатильність криптовалютного ринку – дуже небезпечна річ. Можна визначити основний тренд, але вгадати миттєві різкі коливання дуже важко. Ці коливання можуть легко зрізати стопи або навіть з’їсти всю маржу, тому треба торгувати дуже акуратно .

Чому криптовалюти стали популярними?

Інтернет дедалі глибше проникає у побут. Банківські картки – зручний спосіб оплати товарів та послуг, але власникам доводиться платити за обслуговування. Додайте сюди відсоток за зняття/поповнення, різні комісії та акції, які з’їдають гроші. З розвитком інтернету стало можливим купувати товари за кордоном та не платити посередникам. Але за міжнародні перекази теж треба платити .

Криптовалюти дозволяють надіслати будь-яку кількість грошей на інший кінець світу, заплативши за переказ кілька центів. Криптовалюти дозволяють заплутувати транзакції та забезпечити повну анонімність . Блокчейн зберігає всю інформацію про транзакції, щоб убезпечити систему від злому, а монети – від крадіжки. Криптовалюти автоматизують фінансові відносини і роблять їх повністю прозорими. Простою мовою – це гроші нового покоління .

Спочатку ці можливості цікавили лише ентузіастів, згодом ними зацікавилися бізнесмени та інвестори. Зараз банки, корпорації та популярні інтернет-ресурси створюють свої токени та коїни, впроваджують блокчейн та починають приймати до оплати біткоїни та ефір. За криптовалютами – майбутнє .

до змісту ↑

Резюме

 • Криптовалюти – електронні гроші . Інші користувачі системи визнають їхню цінність, а значить, вони нічим не відрізняються від звичайних грошей. За криптовалюту можна купувати товари, послуги та фіатні гроші.
 • Крипта зберігається на спеціальних гаманцях. Перш ніж купити монети – заведіть відповідний гаманець і подбайте про його безпеку .
 • Крипту можна купити в обмінниках чи біржах, майнути на комп’ютері чи фермі. Крипту можна використовувати для торгівлі як довгострокову інвестицію або інструмент для трейдингу. Крипторинок волатильний, курс деяких монет активно стрибає вгору-вниз і це хороша відповідь на питання, як заробити гроші за допомогою криптовалюти.
 • Популярні криптовалюти сильно відрізняються структурою, способом використання та видобутку. Наприклад, Ripple використовується для великих міжбанківських переказів, тому для звичайних користувачів ця монета не є цікавою. Перед тим, як купити цікаві коїни, добре їх вивчіть .

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close