10 проблем та ризиків криптовалют

Криптовалюти назавжди змінили уявлення про особисті фінанси та ведення бізнесу. Протягом багатьох років вони викликають суперечки, критикуються, породжують злочинність, супроводжуються невдачами і… дають можливість добре заробляти.

Незважаючи на численні переваги, цифрові гроші мають ряд недоліків. Звичайно, вони властиві всім фінансовим ринкам, але у разі використання криптовалют ризики подвоюються через їх специфічні особливості. Що загрожує тим, хто вибрав біткоїн чи інші криптомонети як інструмент для інвестицій?

Шкідливі програми

Перші були створені ще за часів появи електронних платіжних систем (WebMoney, QIWI та інших.). Тепер їх аналоги адаптовані під ринок криптовалют і можуть активуватись скрізь, де з’являється така можливість. Найпоширенішими методами крадіжки криптомонет є:

  • програми-здирники;
  • віруси;
  • фальшиві посилання (підміна);
  • фішинг (несанкціонований доступ до особистої інформації).

Власники цифрових грошей повинні бути дуже пильними і намагатися на крок випереджати шкідливе ПЗ – використовувати надійний антивірусний захист, перевіряти всі адреси і не переходити за підозрілими посиланнями.

Хакерські атаки

Кібератаки – друга за масштабністю проблема і часте явище у світі криптовалют, що розвиваються. Випадки атак хакерів спостерігаються все частіше, а способи шахрайства стають все більш витонченими. Биткоїн-гаманці та великі суми, які звертаються на торгових майданчиках, стали для злодіїв особливо привабливими. Криптовалютні біржі неодноразово зазнавали зламів, внаслідок чого багато хто закрився через банкрутство.

Міжнародна комісія з цінних паперів та валютних бірж підтвердила, що більше половини платформ зіткнулися з кібератаками. Наприклад, у 2016 році через помилку в коді хакери отримали несанкціонований доступ до цифрових гаманців учасників хедж-фонду DAO та вкрали понад $150 млн. Ще один відомий випадок: коли хакери обійшли систему безпеки та підмінили способи верифікації користувачів на відомій біржі Bitfinex – тоді вони вкрали $70 млн.

На думку експертів, проблема безпеки у світі криптовалют ще довго “висітиме над головами” інвесторів.

“Я скептично ставлюся до будь-якої ідеї, яка нібито зможе вирішити проблему безпеки. На мою думку, жодна технологія чи механізм не здатні захистити криптовалюту від хакерських атак та махінацій”, – вважає Тайлер Мур, доцент кафедри кібербезпеки університету Tulsa, який планує незабаром опублікувати нове дослідження вразливості криптовалюних бірж.

Відсутність законодавчої бази та юридичні ризики

Ситуація ускладнюється відсутністю системи страхування інвесторів. Вони не можуть претендувати на відшкодування збитків, незважаючи на те, що частина бірж позиціонується та діє як віртуальні банки.

Біткоїни – це нематеріальні цифрові коди, на які немає прав власності. Якщо вони викрадені з віртуального гаманця, власник не може ні ідентифікувати злодія (через анонімність та децентралізованість), ні підтвердити своє право на монети (через відсутність закону про особисту власність). Аналогічна ситуація у разі, коли транзакції здійснено з ім’ям недобросовісної стороны. А якщо біткоїни вкладені в компанію, яка збанкрутувала, у власника також не буде можливості їх повернути, оскільки договір укладено “на чесному слові та рукостисканні”.

Однак інвестори поки що не мають іншого виходу, крім як вести бізнес з біржами, які не мають власного капіталу для страхування збитків, як у звичайних банків, чия діяльність регулюється законодавством.

“Коли зламаний розрахунковий рахунок клієнта банку, завжди є третя сторона, яка готова втрутитися, щоб упоратися з проблемою. Але це не стосується криптовалютних бірж. Швидше за все, через “віртуальні” особливості цифрових монет вони ніколи не будуть у повній безпеці”, – вважає Дерін Стейнфілд, виконавчий директор KeepKey.

Ніхто не пропонує страхування криптовалюту, хоча в розробці знаходиться безліч проектів.

Банкрутство та закриття бірж

За попередні 5 років закрилося близько 48% криптовалютних бірж, серед яких були досить перспективні.

“Звичайно, закриття 48% бірж неприйнятне, але з огляду на те, що біткоїн – відносно нова технологія, це не дивно”, – зазначив Річард Джонсон, віце-президент Greenwich Associates.

На момент закриття майданчиків користувачі не встигли вивести гроші з рахунків, що спричинило багатомільйонні втрати. І причиною цього не завжди були атаки хакерів.

Рентабельність 

Ось головна причина краху та нагальна проблема для більшості криптовалютних бірж. Багато хто просто не може забезпечити достатній обіг коштів, щоб “залишатися на плаву” тривалий час. За словами Еріка Вурхієса, засновника біржі ShapeShift:

“Щодня має здійснюватися обмін валют на суму від $100 тис. до $1 млн. За торгові операції необхідно знімати певні комісії, щоби власний капітал становив як мінімум $25 млн”.

І це лише мала частина того, що потрібне для повноцінного функціонування сервісу.

Технічні проблеми

Технічні збої в роботі майданчиків, на яких зберігаються биткоин-гаманці, досить поширене явище. Інвестори, які зазнали збитків, не можуть претендувати на повернення коштів незалежно від того, чим обумовлена ​​проблема – зловмисними діями хакерів або недбалістю оператора при розробці програмного забезпечення.

Відсутність гарантій на відшкодування збитків

При здійсненні операцій через біржу користувач мало володіє коштами, які зберігаються з його рахунку – активи належать біржі і контролюються нею. Майданчик лише надає доступ до них при вході в систему. Таким чином, власник повністю довіряє свій биткоин-гаманець третій стороні, покладаючись на заходи безпеки, які вона робить для захисту грошей.

Користувачі біржі Bitfinex втратили 36% активів через кібератаку. Пізніше майданчик був запущений знову, і щоб утримати клієнтів, відшкодувала потерпілим кошти токенами BFX (за вартістю були релевантні біткоїну на момент злому), а потім їх викупила.

Біржа MtGox (Токіо) після злому в 2014 році збанкрутувала, і також обіцяла компенсувати інвесторам кошти, але ситуація поки що повністю не вирішена.

На жаль, такі випадки поодинокі. Більшість інвесторів, котрі втратили криптоактиви на інших майданчиках, так ніколи їх і не побачили.

Крах ринку віртуальних грошей

Ніхто не може гарантувати успіх та довговічність криптовалют. З одного боку, вони приймаються нарівні з фіатними грошима, з другого – не підлягають якомусь контролю. Вони не є матеріальними, як долар чи євро, але є перспектива, що незабаром їх можна буде вивести через банкомат і покласти в кишеню, як звичайні гроші. Однак поки що вони існують лише у віртуальному вигляді і використовуються набагато рідше за фіатні валюти.

Цінність цифрових монет природним чином змінюється з часом, але немає жодних гарантій, що стрімке зростання у певний момент не обернеться так само стрімким спадом (відкатом). Отже, існує можливість повернення “на нуль” як у короткостроковій, і у довгостроковій перспективі. Ціни мінливі (що підтверджує висока волатильність) та зниження курсу може спровокувати практично будь-який політичний чи економічний фактор. А такі події, як правило, передбачити дуже складно.

Волатильність = нестабільність

Цей момент слід виділити окремо. Коли спостерігається така волатильність, усі починають давати поради про те, коли краще купувати та продавати. Звичайно, ідеї можуть бути хорошими, але недосвідченим учасникам ринку краще відійти убік і перечекати, щоб не втратити все раптово. Цифрові монети можуть стати інструментом для отримання високих прибутків, але тільки в руках досвідчених інвесторів.

Непередбачувані стрибки курсу частково зумовлені обмеженим випуском “короля криптовалют” – 21 млн. біткоїнів. Кожен із них щодня зростає в ціні, збільшуючи попит. У результаті може призвести до дефляції. У міру того, як все більше торгових підприємств почне приймати біткоїн як оплату, його вартість знижуватиметься.

Ще один момент – децентралізованість. Це одночасно перевага та нестача. Оскільки немає органу управління, ніхто не може підтримувати мінімальну вартість цифрової валюти. Якщо більшість інвесторів вирішить відмовитися від біткоїну і “викине” на ринок багато монет, тобто ризик того , що курс впаде.

Ринок криптовалют нестабільний, оскільки перебуває у стадії формування. Він вимагає спеціальних знань та навичок, які найчастіше незбагненні для новачків. І хоча висока волатильність може здаватися привабливою для інвестицій, у цій абсолютно новій сфері є численні “прогалини”.

Initial coin Offering (ICO)

Представники британського Управління з фінансового регулювання та нагляду заявили, що всі, хто інвестує в ICO, мають бути готові втратити свої гроші, оскільки частина цих схем безпосередньо пов’язана із шахрайством. Вони використовують метод первинних публічних пропозицій Initial Public Offering (IPO) з метою залучення грошей для інтернет-стартапів. Але на цьому схожість із IPO закінчується. FCA порекомендував учасникам цього “спекулятивного божевілля” наскільки можна забрати свої капіталовкладення.

У Пекіні та Шанхаї такі проекти були найбільш популярними – створено 65 ICO, через які залучено близько $300 млн від 105 тис. інвесторів. Однак у вересні 2017 року в Китаї збір коштів через ICO було оголошено незаконним і заборонено.

ICO – небезпечні проекти, які гарантують повернення інвестицій, тому кожен учасник зобов’язаний усвідомити рівень ризику і бути готовим втратити вкладену суму. Успішних проектів практично немає, але кількість охочих вкласти валюту не скорочується. Вважається, що саме через масове вливання в ICO курс біткоїну суттєво впав.

Втрата секретного коду

Це ключ доступу до биткоин-гаманця. Втрата коду передбачає втрату всіх активів, що зберігаються на гаманці. Таке може статися при збої в роботі жорсткого диска ПК або пошкодження флешки, на якій записано код. Згідно зі статистикою, подібне трапляється у 25% власників криптогаманців, які втратили близько $18 млрд. Відновити код та повернути гроші неможливо.

Помилкова транзакція користувача

Помилка при введенні коду лише на одну цифру або його відправлення на неправильну адресу також призводять до втрат. Транзакцію скасувати не можна, тому відправлену суму не можна повернути.

Висновки

Підіб’ємо підсумок цього довгого списку. Криптовалюта нестабільна, ніким не регулюється, не гарантує захист інвестора, схильна до екстремальної волатильності і вкрай приваблива для шахраїв. Перспективи віртуального заробітку можуть бути так само повітряними, як і сама валюта. Тому кожен, хто інвестує в біткоїн або здійснює транзакції з криптовалютами , зобов’язаний насамперед враховувати ризики , щоб вжити необхідних заходів. Тільки комплексний підхід допоможе ефективно захистити засоби.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close