Автострахування як спосіб відшкодування шкоди

Закон України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» регулює відносини у сфері обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Для правильного трактування Закону необхідно розуміти значення вживаних термінів:

Страхувальники – це юридичні особи або дієздатні громадяни, які уклали із страховиками договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду заподіяну життю, здоров’ю майну третіх осіб під час експлуатації наземних транспортних засобів.

Страховики – страхові організації, що мають право на здійснення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів відповідно до вимог, встановлених Законом.

Постраждалі – юридичні та фізичні особи, життю, здоров’ю та / або майну яких заподіяна шкода в результаті дорожньо-транспортної пригоди з використанням транспортного засобу.

Власники транспортних засобів – юридичні та фізичні особи, які відповідно до законів України є власниками або законними володільцями (користувачами) транспортних засобів на підставі права власності, права господарської діяльності, оперативного управління, на основі договору оренди або правомірно експлуатують транспортний засіб на інших законних підставах .

Страховий поліс – єдина форма внутрішнього договору страхування, що засвідчує укладення такого договору застосовуються в страхуванні.

Страховий сертифікат “Зелена картка” – страховий сертифікат єдиної форми, що застосовується в країнах – членах міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена карта”, зазначені і не викреслені в такому сертифікаті описаному в законодавчих актах про страхування.

Дорожньо-транспортна пригода – подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок чого загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.

Укладання договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності

Страховим випадком є ​​дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована.

Розмір страхового платежу встановлюється страховиком самостійно, шляхом добутку розміру базового страхового платежу та значень відповідних коригуючих коефіцієнтів.

  • Розмір страхової суми за шкоду, заподіяну майну потерпілих, становить 50000 гривень на одного потерпілого.
  • Розмір страхової суми за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю потерпілих, становить 100 000 гривень на одного потерпілого.

Особливості страхування цивільно-правової відповідальності окремих категорій громадян України:

 • учасники бойових дій та інваліди війни, що визначені законом;
 • інваліди I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особи, що керують транспортним засобом, належним інваліду I групи (в його присутності, звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України).

Відшкодування збитків від ДТП, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ у порядку, визначеному цим Законом.

Розмір страхового платежу за одним внутрішнім договором страхування зменшується на 50 відсотків за умови, що страхувальником є ​​громадянин України – учасник війни, інвалід II групи, особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та віднесені до I або II категорії, пенсіонери, а забезпечений транспортний засіб має робочий об’єм двигуна до 2500 куб.см. включно і належить цьому громадянину на праві власності. Зазначена пільга надається при особистому управління забезпеченим транспортним засобом особою, яка належить до вказаних в цьому пункті категорії громадян України, без мети надання платних послуг з перевезення пасажирів або вантажу.

Міжнародний договір “Зелена карта” може укладатися на строк: 15 днів, 1 місяць, 2 місяці, 3 місяці, 4 місяці, 5 місяців, 6 місяців, 7 місяців, 8 місяців, 9 місяців, 10 місяців, 11 місяців або один рік.

При використанні транспортного засобу в дорожньому русі особа, яка керує ним, зобов’язана мати при собі страховий поліс.

Порядок здійснення страхового відшкодування на території України

Закон України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» говорить, що в разі настання страхового випадку, страховик в межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує оцінену шкоду, заподіяну в результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров’ю, майну третьої особи як то говорить Закон.

Шкода, заподіяна життю і здоров’ю потерпілого в результаті дорожньо-транспортної пригоди, включається в себе:

 • шкоду, пов’язану з лікуванням потерпілого;
 • шкоду, пов’язану з тимчасовою втратою працездатності потерпілим;
 • шкоду, пов’язану із стійкою втратою працездатності потерпілим;
 • моральну шкоду, що полягає у фізичному болю та стражданнях, яких потерпілий – фізична особа отримав в
 • зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
 • шкоду, пов’язану із смертю потерпілого.

Закон прописує мінімальний розмір страхового відшкодування за шкоду, пов’язану із стійкою втратою працездатності потерпілим внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, який становить:

 • в разі встановлення I групи інвалідності – 36 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановлених законом на дату настання страхового випадку;
 • в разі встановлення II групи інвалідності – 18 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановлених законом на дату настання страхового випадку;
 • в разі встановлення III групи інвалідності – 12 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановлених законом на дату настання страхового випадку;
 • в разі визнання неповнолітнього (малолітнього) особи дитиною-інвалідом – 18 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановлених законом на дату настання страхового випадку.

Кожен власник транспортного засобу, зобов’язаний подбай про страхування свого наземного транспорту як то говорить Закон. Страховка забезпечить своєчасні матеріальні виплати з відшкодування шкоди заподіяної нещасним випадком і іншими подіями відбитими в договорі.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.