FAQ по криптовалютам для новачків

Зміст

Що таке криптовалюти?

Криптовалюта – різновид цифрової валюти, створення та контроль за якою базуються на криптографічних методах. Елементи криптографії (цифровий підпис на основі системи з відкритим ключем, послідовне хешування) використовуються для того, щоб забезпечити справжність ланцюжка блоків транзакцій.

Ключовою особливістю криптовалют є відсутність будь-якого внутрішнього чи зовнішнього адміністратора. Тому банки, податкові, судові та інші державні чи приватні органи не можуть впливати на транзакції будь-яких учасників платіжної системи. Передача криптовалют є незворотною — ніхто не може скасувати, заблокувати, оскаржити або примусово (без приватного ключа) здійснити транзакцію. Однак учасники правочину можуть добровільно тимчасово взаємно блокувати свої криптовалюти як заставу або встановити, що для завершення/скасування угоди потрібна згода всіх (або довільних додаткових) сторін.

Для виникнення криптовалют є кілька фундаментальних передумов:

 • Насамперед вони з’явилися у відповідь на відсутність гнучкості офіційної системи.
 • З’явилося бажання купувати на зручних умовах: відсутність контролю транзакцій з боку банку, податкової служби або інших наглядових органів.
 • Криптовалюти більш стійкі до інфляційних коливань.
 • Комісія на транзакції між країнами суттєво менша, ніж при банківських переказах.

Залежно від країни, криптовалюти розглядаються як платіжний засіб, специфічний товар, можуть мати обмеження в обороті (наприклад, заборона операцій з ними для банківських установ). На січень 2018 року криптовалюту приймають та використовують як платіжний засіб у Японії, Австралії, Нідерландах, Південній Кореї, Естонії, Сполучених Штатах, Данії, Швеції, Канаді та Великій Британії.

Де безпечно зберігати біткоїн та іншу криптовалюту?

Існує кілька форматів гаманців для зберігання криптовалют – “гарячі”, “холодні”, апаратні та паперові.

Гарячі гаманці підходять для зберігання, якщо ви збираєтеся регулярно робити переклади (між біржами, наприклад). Гарячий гаманець – це онлайн-платформа, де зберігається приватний ключ гаманця. Доступ до платформи можна отримати, ввівши логін та пароль. Для додаткового захисту рекомендуємо увімкнути двофакторну аутентифікацію через SMS або email.
Серед гарячих гаманців рекомендуємо звернути увагу на blockchain.info . Підтримує bitcoin , etherium та bitcoin cash . Всередині платформи можна вибрати рівень захисту гаманців. Працює через браузер, iOS та Android.
Холодні гаманці – найбезпечніший спосіб зберігання криптовалюти. Він не призначений для регулярного використання, не вимагає постійного підключення до Інтернету і зберігає криптовалюту в режимі офлайн. По суті – це жорсткий диск, на який необхідно завантажити весь ланцюжок транзакцій, тобто весь блокчейн (близько 190 Гб). Варто враховувати, що при збільшенні кількості транзакцій, потрібне місце на диску лише збільшуватиметься.

Bitcoin Core . Офіційний клієнт, створений групою Bitcoin, який розробляється та просувається Bitcoin Foundation – некомерційною організацією, що об’єднує розробників ядра. Постійно оновлюється, відмінні показники безпеки та стабільності, простий у використанні, але займає багато місця на диску, ресурсомісткий, мало опцій.

Апаратні гаманці використовуються для зберігання приватного ключа доступу, підключаються до комп’ютера через USB-порт, не потребують постійного підключення до Інтернету та ПК. Такі гаманці захищені від вірусів та хакерських атак. Більше підходить для зберігання великої кількості криптовалют. Серед апаратних гаманців найбільшу популярність набрав Ledger nano S .

Паперові гаманці – це невеликий аркуш, на якому вказано приватний ключ. Іноді на них нанесено QR-код для швидкого доступу до гаманця. Виглядають вони так:

Як заробити на криптовалюті?

Як можна заробити на криптовалюті з мінімальними вкладеннями? З якої суми варто починати інвестувати у криптовалюту?

Заробити на криповалюті можна двома способами:

 • займатися майнінгом, тобто купити обладнання та «добувати» монети, допомагаючи обробляти операції;
 • або заробляти на зміні курсу криптовалют, купуючи та продаючи монети, отримуючи прибуток від різниці в ціні.

Саме завдяки другому способу багато трейдерів заробили сотні відсотків доходності у 2017 році.

Отримати дохід з мінімальними вкладеннями можна, проте потрібно враховувати, що менше стартовий капітал, тим менше буде підсумковий прибуток і вищі ризики в роботі. Інвестувати можна з будь-якої суми, адже ціна багатьох криптовалютів не досягає і долара, але знову ж таки, дохід у такому разі порівняно невеликий.

Що таке майнінг?

Майнінг (від англ. Mining – видобуток корисних копалин) – це генерація нових монет у різних криптовалютах. Якщо пояснювати суть майнінгу простими словами, це пошук певної послідовності чисел, який відповідає заданим параметрам. Називається він хешуванням.

В результаті майнінгу створюються нові блоки, об’єднані в ланцюжок. Кожен блок містить транзакції, які користувачі системи провели останнім часом. Наприклад, «Жора відправив Карлу 5 біткоїнів», а «Карл передав Василеві 3 біткоїни». Це все транзакції. Однак, щоб вони були підтверджені, ці записи потрібно додати до блоків. Як тільки це сталося, вони вважаються виконаними і надалі скасувати їх не можна.

Процес майнінгу трудомісткий і з часом лише ускладнюється, а відповідно, йому потрібні величезні обчислювальні потужності. Тому творці криптовалют вигадали геніальний хід — до мережі може підключитися будь-хто, хто надає під математичні обчислення частину потужностей свого комп’ютера.

Що таке блокчейн, і чи потрібно мені це взагалі знати?

Блокчейн – це технологія на основі якої створюються криптовалюти. Технічно це побудований за певним алгоритмом ланцюжок блоків, що містять електронну інформацію. Знати, що таке блокчейн, щоб інвестувати в криптовалюту, не обов’язково, але загальне розуміння процесу може бути корисним.

Що таке ICO та навіщо вони потрібні?

ICO – це аналог IPO від світу криптовалют. IPO – це виведення акцій компанії (Facebook, Microsoft, Apple) на ринок. ICO – це та сама тема, тільки без роздачі володіння компанією акціонерам, але просто обіцянка ніштяків типу доступу до платформи або прибутку за рахунок зростання ціни куплених токенів. Тобто або попереднє замовлення товару чи послуги, або суто спекулятивна історія.

Що таке смарт-контракт?

Смарт-контракт (англ. Smart contract – розумний контракт) – це програмний код, який допомагає автоматично здійснювати головну функцію криптовалют – переклади при угодах купівлі/продажу/обміну без посередників, з повним контролем за їх виконанням. Цей алгоритм існує на основі технології блокчейн, а код зберігається в блоках. Примітивні форми смарт-контракту закладені в початковий протокол біткоїну, проте повноцінно не використовувалися, через обмеження коду. Широке використання смарт-контрактів почалося з появою Ефіріуму, і незважаючи на те, що написаний він може бути на будь-якому блокчейні, ETH платформа досі залишається найпопулярнішою.

На практиці смарт-контракти можуть використовуватися для автоматичного здійснення покупок, обміну валюти, страхування, ставок в азартних іграх та ін. Наприклад, у випадку інтернет-покупок код програми може бути прописаний так, що продавець отримає оплату тільки в тому випадку, коли доставка товару буде підтверджено покупцем. До цього сума за купівлю списується з покупця та заморожується у блокчейні.

Чому інвестувати у криптовалюту вигідно?

Головним підтвердженням перспективності криптовалют є історія. Біткоїн виріс у 20 разів протягом 2017 року. Інші монети з меншою популярністю росли на тисячі відсотків, наприклад, Ripple. Тому, безумовно, криптовалюти є однією з груп фінансових активів, що найбільш динамічно розвиваються.

Я купив кілька криптовалют, але всі вони на різних біржах. Чи є сервіс, де можна відстежити динаміку всіх одразу?

Так. Один із таких сервісів – Cryptocompare . Це не біржа. Тут ви можете створити особистий кабінет та записувати сюди всі свої покупки криптовалюти. Сервіс зручний тим, що можна вводити ціну покупки та відстежувати динаміку. Також він допомагає побачити повну картину з криптоторгівлі та зрозуміти, що, незважаючи на просідання за деякими монетами, загалом ви у профіті.

Які альткоїни найперспективніші?

Перспективних альткоїнів багато, і доцільність інвестицій у них залежить від ваших цілей. При виборі альткоїну для вкладень потрібно уважно вивчити: як виникла конкретна криптовалюта, на основі чого розроблялася, наскільки надійним є її джерело, яке фон новин. При цьому деякі альткоїни варто інвестувати на довгий термін, іншим підійде швидше короткострокове інвестування.

Як аналізувати монети? Які пари вибрати для спекуляцій?

При аналізі монети обов’язково звернути увагу на таке:

Активність згадок криптовалюти у соціальних мережах (twitter, reddit, bitcointalk). Рекомендуємо читати як мінімум останні п’ять сторінок в обговоренні будь-якої криптовалюти на bitcointalk.org .

Чи є робочий продукт? Тобто. деякі монети виходять на біржі без будь-якої практично корисної основи, а отже, не несуть потенційної цінності. Так, наприклад, Ethereum може використовуватися для забезпечення швидких та захищених транзакцій банками, що забезпечує монету інвестиціями. Якщо криптовалюта не буде корисною комусь, то висока ймовірність того, що згодом вона стане банкрутом.

Вивчіть команду розробників – який у них досвід, репутація у колах криптовалютної спільноти, відкритість профілів на Facebook та LinkedIn.

Коли найкраще вкладатись у криптовалюту?

Купувати криптовалюту найкраще в момент, коли спостерігається просідання ринку. Тобто. падає вартість всіх монет.

Як довго тримати куплені монети?

Все залежить від вашої стратегії. Ми радимо тримати монети від місяця до року. Також, на нашу думку, однією з ефективних стратегій є продаж 20% від початкового капіталу, коли ваш прибуток зріс до 500%.

Чи можу я перевести частину купленої криптовалюти на інший гаманець/другу?

Так, це легко. До речі, здійснення швидких та анонімних перекладів між приватними особами – це одне з основних призначень криптовалюти, для якого її було винайдено.

Як убезпечити себе від злому облікового запису/гаманця?

Збереження вашого гаманця може бути забезпечене дотриманням простих умов:

 • ніколи і нікому не повідомляйте своїх private key (seed);
 • використовуйте різні паролі кожної біржі;
 • завжди підключайте двофакторну авторизацію від Google;
 • зберігайте криптовалюту тільки на перевірених гаманцях (про них ми вже писали вище).

Що впливає на зростання альткоїнів та ринку криптовалюти загалом?

На зростання криптовалют впливає безліч факторів, частина з яких залишається підводною частиною айсберга. Часто різке зростання монети може бути зумовлене лістингом на нову біржу, це може забезпечити зростання курсу на 100% і більше. Крім того, котирування можуть піти вгору при позитивному тлі новин, до якого відносяться звістки про укладення великих контрактів творцями криптовалюти, новини про технічну модернізацію системи, появу серйозних інвесторів і т.д.

Яке майбутнє у біткоїну?

“Біткоїн стане цифровим еквівалентом золота” – вважає мільярдер Пітер Тіль. Ми з ним згодні. Світовий майнінг біткоїну обмежений самою системою і не може перевищити 21 мільйон монет. Це означає, що BTC не може знецінитися згодом як будь-який обмежений ресурс, а отже може бути інвестиційним активом, таким як золото.

Що таке памп та дамп?

Памп – це штучне підвищення ціни, групою трейдерів. Після невеликого підняття курсу пампери починають завалювати чати перебільшеними повідомленнями про зростання монети, і чекають, поки недосвідчені трейдери почнуть скуповувати її у великій кількості. Ми не рекомендуємо зв’язуватися з памперами, тому що на них можуть заробити лише творці криптовалюти.

Дамп – різке падіння ціни в кілька разів. Зазвичай дамп слід відразу за пампом, або коли з’являється сильний негативний фон новин про монету.

Як читати графіки технічного аналізу

Технічний аналіз одна із найефективніших способів визначення подальшої тенденції у русі ціни. У кількох пропозиціях досить складно уявити інформацію, яка займає цілі книги, але можна виділити головний принцип — на графіку ціни можна відстежити дії основних учасників ринку та зробити висновки щодо майбутнього руху ціни.

Особливу увагу варто приділяти важливим рівням підтримки та опору ціни, а також основним індикаторам, наприклад Moving average. Докладніше про це можна прочитати у спеціалізованій літературі або на сайті брокерських компаній.

Психологія трейдингу. Як уникнути емоційних угод?

У процесі торгівлі трейдери схильні до впливу емоцій, які спричиняють більшість невдач. Єдино правильним рішенням для кожного учасника ринку є наявність торгової стратегії, тобто спочатку наміченого плану щодо кожної угоди, який має включати рівні відкриття та закриття позиції, обґрунтування входу на ринок, а також поведінку у процесі торгівлі. За наявності такого алгоритму, коли заздалегідь відомі дії за різних сценаріїв на ринку, невдалі та емоційні рішення будуть зведені нанівець.

Як переказувати крипту з біржі на біржу з мінімальними комісіями?

По-перше, потрібно знайти біржу, яка здійснює переведення з мінімальними комісіями.

По-друге, правильно вибирати валюту для переказу.

І по-третє, правильно продати монети після переказу.

Яким має бути баланс між фіатними грошима та криптовалютою?

Категорично не рекомендуємо вкладати всі ваші заощадження в криптовалюту. Не можна закладати майно або брати кредити для вкладення у віртуальні активи. У крипту варто інвестувати лише ті гроші, які ви можете собі дозволити втратити, причому втратити повністю.

Що таке платні сигнали? Чи варто ними скористатися?

Пропозиції про платні сигнали можна зустріти на кожному інтернет-куті «без реєстрації та смс», їхнє головне завдання — взяти з вас гроші. Ціновий діапазон варіюється від $60 до 0,1 BTC, і це не межа.

Точність прогнозів платних сигналів може становити 70%, якщо ринок перебуває в стадії зростання, і 50/50%, якщо ринок перебуває у корекції. Прибуток таких сигналів мінімальна. Ми не радимо ними користуватися.

Що таке диверсифікація ризиків?

Диверсифікація ризиків – це розподіл свого депозиту на різні монети. Не можна заходити одну монету “на всю котлету”. Не тримайте всі яйця в одному кошику.

Якщо котирування однієї з монет пішли вниз, то зростання курсу іншою поповнює ці втрати.

Диверсифікація ризиків здійснюється за допомогою створення криптопортфеля – набору з трьох і більше монет, в які будуть інвестиції. Наприклад, ваш портфель складається з Ethereum, Bitcoin Cash, EOS і NEO. І тут можна розподілити інвестиції у пропорції 40% на ETH, 40% на BCH і 20% інші монеты.

Чи вигідна торгівля интродей (intraday)? Якщо так, то як?

Торгівля intraday є одним із найбільш ефективних підходів до роботи на будь-якому ринку, включаючи криптовалюти. Проте, потрібно мати відповідні торгові умови, оскільки у разі високих комісій робота буде невигідною, адже передбачається вчинення кількох угод на день і більше. Для відкриття угод використовується переважно технічний аналіз, і навіть відпрацювання локальних фундаментальних подій.

Як визначити ідеальну точку входу?

Для кожного трейдера є поняття ідеальної точки входу своє, і існують сотні різних торгових стратегій. Однак головний параметр, що характеризує правильність відкриття угоди – це співвідношення ризику та прибутку та відповідні умови для входу, які узгоджуються з вашою стратегією. Тобто:

 • перед відкриттям угоди має бути точно відомо, коли фіксуватиметься збиток, якщо ціна піде в інший бік;
 • потенційні рівні, поблизу яких угода закриватиметься у плюсі;
 • угода має відкриватися у такій ситуації, яка вже знайома трейдеру.

Як настроювати та використовувати індикатори на конкретних біржах?

Потрібно розуміти, що торгові майданчики можуть досить відрізнятися за функціоналом і тими індикаторами, використання яких можливо. Ми рекомендуємо використовувати торговельний термінал MetaTrader 4, який пропонують деякі брокерські компанії. У ньому зібрані найкорисніші індикатори, а також інші інструменти для аналізу ринку.

Чи можна шортити на біржах і як це робити?

Це питання необхідно уточнювати на кожній конкретній біржі, однак у більшості випадків відкривати “коротку” позицію, тобто заробляти на зниженні через криптобіржі не вдасться. Для цього необхідно відкрити рахунок в одній з брокерських компаній. У такому разі можна як купувати, так і продавати будь-який інструмент, у тому числі криптовалюти.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close