Що таке криптовалюта простими словами: види, плюси та мінуси криптовалют

Останнім часом у новинах, соціальних мережах, та й просто у дружніх розмовах досить часто можна почути таке поняття як криптовалюта . Якщо ви читаєте цю статтю, то швидше за все намагаєтеся розібратися в тому, що таке криптовалюта, які види криптовалют бувають, чому вони такі популярні, в чому їх переваги і недоліки, а також як можна видобути криптовалюти і заробити на них.

Що таке криптовалюта?

Отже, давайте розберемося, що таке криптовалюта і у чому її суть. Криптовалюта є різновидом цифрової валюти, створення та контроль за якою ґрунтуються на криптографічних методах обробки інформації.

Криптовалюта є альтернативою фіатним грошам . Ідея створення цифрових грошей виникла у 2008 році після глобальної фінансової кризи на тлі банкрутства великих фінансово-кредитних установ, стрімкого зростання державного боргу низки країн (насамперед — США, ЄС, Японії) та активного запуску друкарського верстата для покриття боргів, що ростуть.

Родоначальником криптовалют є Біткоїн, розроблений Сатоші Накамото, особистість якого на даний момент так і не встановлена ​​- можливо це навіть псевдонім, який до того ж належить не одній людині, а цілій групі розробників. Стосовно Біткоіна Сатоші Накамото використовував термін «електронна готівка» (англ. electronic cash), а термін «криптовалюта» закріпився за цифровими валютами після публікації у 2011 році статті в журналі Форбс про систему Біткоїн «Crypto currency» (Криптографічна валюта).

Функціонування криптовалют ґрунтується на технології блокчейн. Блокчейн є системою зберігання інформації у вигляді ланцюжка блоків. При цьому вся інформація (база даних) зберігається не на окремому сервері, а на безлічі пристроїв, які беруть участь у даній системі, при цьому будь-хто може стати учасником даної системи (чимось схоже на торрент при роздачі/завантаженні інформації). Під час проведення будь-якої транзакції інформація про такий платежі відображається на всіх пристроях (відбувається синхронізація даних через мережу Інтернет), тому зламати таку систему практично неможливо.

Весь ланцюжок транзакцій у блокчейні є загальнодоступним (як правило, інформація про здійснені транзакції не шифрується і доступна у відкритому вигляді). Образно блокчейн можна подати у вигляді електронного реєстру, в якому послідовно здійснюється облік усіх транзакцій, що проводяться. При цьому записи до реєстру можуть вноситися тільки за згодою більшості учасників мережі за допомогою використання елементів криптографії (цифрового підпису на основі системи з відкритим ключем + послідовне хешування), а внести зміни до попередніх записів неможливо, тобто. не можна змінити або видалити раніше проведену транзакцію, так само, як і вставити в середину реєстру новий запис.

Криптовалюти не мають матеріального носія (на відміну від фіатних грошей, які можуть бути представлені у вигляді банкнот та монет ) і існують виключно у цифровому вигляді.

Про економічну сутність та юридичний статус криптовалют постійно точаться дискусії. У різних країнах криптовалюти можна як платіжний засіб , специфічний (біржовий) товар, може мати обмеження у обороті (наприклад, заборона операцій із нею банківських установ). Про статус криптовалют в Україні дивись тут .

Емісія цифрових грошей відбувається у різний спосіб:

 • ICO (Initial coin offering, з англ. – «первинна пропозиція монет, первинне розміщення монет») – форма залучення інвестицій у вигляді продажу інвесторам фіксованої кількості нових одиниць криптовалют, отриманих разовою чи прискореною емісією;
 • Майнінг (від англ. mining – Видобуток корисних копалин) – отримання криптовалют за допомогою спеціальних технічних пристроїв і програмного коду. Користувачі, які займаються пошуком чи здобиччю в інтернеті, називаються майнерами. Сам процес майнінгу передбачає вирішення математичних завдань, у яких виникає ланцюг блоків інформації. За кожен знайдений блок майнер отримує певну кількість криптовалют;
 • Форжинг (від англ. Forging – кування) або Мінтинг (від англ. Minting – карбування монет) – створення в різних криптовалютах нових блоків у блокчейні на основі підтвердження частки володіння з можливістю отримати винагороду у формі нових одиниць та комісійних зборів.

Відмінною особливістю більшості криптовалют є децентралізація їхнього випуску. На відміну фіатних грошей, де емісія грошей здійснюється центральним банком країни, емісія криптовалют не закріплена за окремим центром, а здійснюється повсюдно, т.к. будь-який бажаючий може взяти участь у процесі майнінгу.

Платежі з допомогою цифрових грошей здійснюються так само, як і звичайні електронні перекази у системі безготівкових розрахунків , здійснюваних банками і платіжними системами . Виняток становлять хіба що біржі, за допомогою яких криптоденьги можна перевести в готівку, тобто перевести у фіат.

Чому криптовалюти такі популярні?

Популярність криптовалют обумовлена ​​сучасним рівнем технічного розвитку та популяризацією електронної комерції  – дуже зручно мати віртуальний платіжний інструмент , не прив’язаний ні до конкретної країни, ні до конкретного емітенту , і за допомогою якого можна швидко та дешево здійснити платіж.

Криптовалюти захищені криптографічним кодом, тому вони є більш надійними, ніж звичайні гроші – їх не можна підробити.

Більшості криптовалют не страшна інфляція , т.к. на відміну від фіатних грошей не можна зробити їхню додаткову емісію – лише заздалегідь обумовлену та лімітовану кількість (наприклад, Біткоінов може бути випущено не більше 21 млн. шт.).

Ще однією причиною популярності криптовалют є їхня децентралізація – відсутність єдиного фінансово-програмного центру, який управляє системою. На функціонування блокчейна впливає ні центральний банк, ні уряд, ні великі корпорації. Безумовно, великі майнери можуть ініціювати внесення певних змін до алгоритмів та процесів, але їх реалізація можлива лише у разі підтримки більшістю учасників.

Не останню роль популяризації криптовалют грає анонімність здійснення транзакцій. Безумовно, в системі блокчейн можна відстежити всі платежі та побачити, скільки тих же біткоїнів було відправлено з одного гаманця до іншого, але визначити, хто саме є власником гаманця, досить складно, а іноді й нереально. Будь-яка людина може створити гаманець (до того ж і не один) для зберігання криптовалюти – потрібно встановити відповідне програмне забезпечення та мати доступ до Інтернету.

Види криптовалют

Цифрові гроші вперше з’явилися у 2008 році, а на сьогодні їх існує вже кілька тисяч різновидів. Є певна категорія криптовалют, що фактично не забезпечені ніяким змістом і мають всі ознаки мильних бульбашок. Однак є й ціла низка досить успішних проектів, що подають великі надії.

На даний момент найбільш популярними є наведені нижче криптовалюти.

Біткоїн (Bitcoin)

Bitcoin (BTC) – найпопулярніша криптовалюта, заснована на технології блокчейн (найчастіше термін “криптовалюта” асоціюється саме з Біткоіном). Власне, з цієї криптовалюти все і починалося на рубежі 2008-2009 років. Біткоїн — це першопрохідник (зараз його вже називають «дідом») і сьогодні це найуспішніша криптовалюта (має найбільший рівень капіталізації), представлений на всіх біржах, які торгують криптовалютою. По відношенню до Біткоіну ​​встановлюється курс для інших криптовалют (біткоіновий еквівалент). На деяких біржах вже стартувала торгівля ф’ючерсамина Біткоїн. Біткоїн приймається як платіжний засіб у низці закладів по всьому світу, а також завдяки стрімкому зростанню вартості є досить перспективним об’єктом інвестування з метою примноження капіталу.

Біткоїн Кеш (Bitcoin Cash)

Bitcoin Cash (BCC) — «альтернатива біткоїну», що з’явилася в результаті хардфорка, — відокремився від основної гілки блокчейна Біткоіна 1 серпня 2017 року і вже за кілька днів посів третє місце серед усіх криптовалют за обсягом капіталізації. Поділ стався через бажання позбавитися деяких недоліків Біткоіна в новій гілці, а саме підвищити кількість транзакцій, що проводяться в секунду (збільшити максимальний розмір блоку) і безпеку, а також оптимізувати код для підвищення масштабованості та безпроблемного зростання числа учасників. Bitcoin Cash (іноді – Bcash) має спільну історію з Біткоіном, але торгується під іншим тикером – BCC (рідше – BCH).

Ефіріум (Ethereum)

Ethereum (ETH ) – вимовляється як ефір (або просто ефір). Це цифрова валюта платформи для створення децентралізованих онлайн-сервісів на базі блокчейну (Dapps), які працюють на базі розумних контрактів. Якщо Біткоїн часто називають «цифровим золотом» (за складність його видобутку, обмеженість пропозиції та відмінні інвестиційні якості), то Ethereum іноді називають «цифровим аналогом нафти», що дана криптовалюта є чимось на зразок «палива» для смарт-контрактів і створюваних на їх основі Dapps.

Ethereum позиціонується як платформа для «розумних контрактів» (будь-якого виду угод без посередників з будь-якими видами активів — гроші, цінні папери тощо). Хоча основне застосування система знайшла, звичайно ж, як криптовалюта.

Ефір вважається досить перспективною криптовалютою, якою пророкують велике майбутнє. Є всі причини припускати, що Ефіріум затьмарить Біткоін.

Ефіріум класик (Ethereum Classic)

Ethereum Classic (ETC) – відгалуження від основної системи, створене незгодними з новою політикою ідеологів ефіру. З’явився у 2016 році в результаті хардфорку «брат-близнюк» Ethereum (ETH). Іншими словами, ця криптовалюта є тим самим Ethereum, до хардфорка. Мета проекту полягає у збереженні оригінального Ethereum, децентралізованого, незмінного та непідвладного цензурі.

Лайткоїн (Litecoin)

Litecoin (LTC) – ця криптовалюта виникла в 2011 році і стала по суті клоном Біткойна, але з низкою покращень, які й забезпечили цій системі популярність. У Лайткоїні вдалося вирішити проблему з масштабованістю, властивою Біткоіну, а саме обмеженій кількості транзакцій (операцій, перекладів), що виробляються за секунду. У результаті транзакції тут відбуваються в рази швидше, що робить цю криптовалюту популярною серед користувачів. Якщо Біткоїн називають “цифровим золотом”, то Litecoin – це “цифрове срібло” (запасів більше і вартість нижче).

Ріпл (Ripple)

Ripple (XRP) — криптовалюта, в основі якої лежить розподілений протокол (схожий на блокчейн), але який серйозно відрізняється від звичного (це більше схоже на децентралізовану бухгалтерську книгу). Тут немає майнінгу взагалі, переклади проходять досить швидко та практично без витрат.

Ripple використовується в системі валових розрахунків у реальному часі, а також для обміну валют та грошових переказів. Протокол Ripple запущено у 2012 році. Його метою є забезпечення «безпечних, миттєвих та майже безкоштовних глобальних фінансових операцій будь-якого розміру без повернення платежів». На думку деяких криптоентузастів, платіжна система Ripple може у перспективі стати альтернативою SWIFT .

Догкоїн (Dogecoin)

Dogecoin (DOGE ) – чергова репліка Біткоіна (вірніше Лайткоіна) істотно перероблена. Догкойн з’явився в 2013 році начебто жартома (назва походить від інтернет мема Doge), але став досить популярною. Відрізняється дуже великою (необмеженою) кількістю грошових одиниць (вони називаються Doge) та їх вкрай низькою вартістю (що цілком логічно). Комісія в системі вкрай низька, також дана криптовалюта часто використовується для пожертвувань з метою благодійності.

Піркоїн (Peercoin)

Peercoin (PPC) — один із клонів Біткоїна з цілим рядом удосконалень. Наприклад, у Піркоїні суттєво підвищено безпеку, а також спрощено процес майнінгу, що знижує загальне енергоспоживання підключених до системи обчислювальних ресурсів. У той же час Peercoin не має анонімності, що стримує зростання її популярності.

Дашкоїн (Dashcoin)

Dashcoin (DSH) — схожий на попередню валюту, але лише тут реалізовано анонімність (транзакції анонімізовані завдяки механізму Darksend). При цьому залишилася нижча енергоємність майнінгу, висока захищеність (використовується комбінація з кількох криптографічних алгоритмів). Запуск криптовалюти, яка на той час називалася Xcoin, відбувся 18 січня 2014 року. З 28 січня 2014 року по 25 березня 2015 року криптовалюта носила ім’я Darkcoin.

У мережі DASH працюють так звані майстерноди – спеціальні вузли, які забезпечують роботу механізму перемішування транзакцій PrivateSend. Для стимулювання роботи майстерень передбачено винагороду, яка становить 50% від нагороди майнера за знайдений блок. Також у системі DASH реалізовано сервіс миттєвих транзакцій InstantSend. Іншою особливістю DASH є використання алгоритму хешування X11.

Праймкоїн (Primecoin)

Primecoin (XPM) – клон біткойна, в якому замість перебору чисел у пошуках потрібного хеша майнери виробляють більш корисні науці обчислення (шукають псевдопрості числа). Так само система Праймкоїн швидше за свого «батька» вдесятеро, плавне збільшення складності розрахунків (після кожного знайденого блоку), майнери отримують оплату в залежності від складності виконаного завдання, а загальна кількість грошових одиниць спочатку не була обмежена, але їх поява регулюється алгоритмічно.

Монеро (Monero)

Monero (XMR) — система працює на основі протоколу CryptoNote та орієнтована на підвищену анонімність транзакцій (деталі транзакцій недоступні для перегляду). Монеро не має обмеження кількості грошових одиниць, щоб майнінг завжди підтримував систему. До речі, особливістю майнінгу цієї криптовалюти є те, що бажано участь у розрахунках не тільки відеокарт, а й процесора. І ще в неї дуже великий обсяг даних, що передаються з транзакціями (чи не на порядок більше, ніж у Біткоїні).

ЙОТА (IOTA)

IOTA – це система протоколів транзакцій для IoT (Internet of Things, Інтернет речей). Унікальність IOTA також полягає в тому, що учасники мережі не поділяються на користувачів та валідаторів транзакцій. Кожен вузол і відправляє, і підтверджує транзакції, які упаковуються в блоки (що відрізняє токени IOTA від переважної більшості інших цифрових валют).

Пропускна здатність мережі IOTA пропорційна числу вузлів та їх активності. Передбачається, що наступного десятиліття до мережі буде підключено понад 50 млрд. пристроїв. У розрахунку IOTA пропонує спосіб проведення микротранзакций між цими пристроями.

Мета IOTA – можливість здійснення такими пристроями мікроплатежів у режимі реального часу, в умовах вільної конкуренції та без комісій.

НЕМ (NEM)

NEM (XEM) – це цифрова валюта, що здобула популярність на початку 2015 року. Криптовалюта NEM здобула дуже високу популярність у Японії. На чолі проекту стоїть команда розробників, яка поставила собі основну мету вивести на новий рівень безпеку та швидкість банківських транзакцій. Для цієї мети у партнерстві з біржею ZAIF на основі блокчейну NEM вже створено та успішно функціонує закрита мережа Mijin.

Зеткеш (Zcash) або ЗЕК (ZEC)

Zcash (ZEC) — перша у світі криптовалюта, заснована на інтерактивному криптографічному протоколі zero-knowledge proof (доказ із нульовим розголошенням). Це означає, що одна з сторін, що взаємодіють, може переконатися в достовірності математичного твердження, не маючи при цьому жодної іншої інформації від другої сторони.

Як і Біткоїн, Zcash працює на блокчейні, але відрізняється повною анонімністю: ховається навіть сума транзакцій — кожен платіж публікується в загальному ланцюзі блоків, проте дані про відправника, одержувача та суму коштів залишаються прихованими від інших учасників системи.

Переваги та недоліки криптовалют

Криптовалюти мають ряд відмінних рис порівняно з класичними грошима , у зв’язку з чим вони мають як позитивні, так і негативні властивості.

Перевагами криптовалют є :

 • Майнінг, тобто. будь-який бажаючий може взяти участь у процесі емісії цифрових валют (у процесі майнінгу також здійснюється підтвердження ланцюжка платежів) та отримати за це відповідну винагороду.
 • Децентралізація та дерегулювання – мрія анархіста, основа для побудови вільної цифрової економіки.
 • Анонімність платежів.
 • Обмежена емісія – відсутність інфляції.
 • Високий рівень надійності та захисту завдяки використанню криптографії.
 • Найнижчий рівень комісійних за здійснення транзакцій.

Недоліками криптовалют є :

 • Висока волатильність  – навіть за Біткоіном в окремі дні ціна коливається +/- 10% (див. від чого залежить курс Біткоіна? ).
 • Рівень складності майнігу переважної більшості криптовалют, що постійно зростає, — потрібне постійне вдосконалення технічних засобів, що тягне за собою додаткові фінансові витрати, в т.ч. та за рахунок збільшення споживання електроенергії. Якщо раніше Біткоїн можна було майнути навіть на домашньому ПК, то зараз потрібно зібрати цілу «ферму».
 • Неможливість скористатися криптовалютою у разі втрати пароля від гаманця або пошкодження жорсткого диска з наявною на ньому інформацією. Щоб уникнути подібного, слід зробити резервне копіювання даних.
 • Відсутність належного правового регулирования. Уряд країни може запровадити заборону або обмежити роботу з криптовалютами, встановити додаткове оподаткування отримуваних доходів, спірні транзакції (враховуючи їхню анонімність) навряд чи вдасться оскаржити в суді (наприклад, передоплата за товар, який продавець згодом не надав або надав не в повному обсязі) і т.п.
 • Використання криптовалют у тіньовій сфері економіки та нелегальному обороті. На даний момент уряди країн спантеличені проблемою проведення якісного фінансового моніторингу . Поки обсяги транзакцій, що здійснюються, відносно не великі, криптовалюти не становлять особливих побоювань, але зі зростанням обсягів торгів ситуація кардинально зміниться.

Ми розглянули з вами що таке криптовалюти, їхні види, основні переваги та недоліки. Настільки висока популярність криптовалют в першу чергу обумовлена ​​активно зростаючим ринком, стрімким збільшенням його сумарної капіталізації, припливом все більшої кількості інвесторів, що обіцяє досить непогані можливості заробітку в відносно короткостроковому періоді (вартість ключових криптовалют за минулий рік збільшилася в 10-20 і більше разів) .

Отже, як же заробити на криптовалюті? Існує кілька основних способів заробітку на криптовалютах:

 1. Майнінг, тобто. видобуток монет. На даний момент ключовим його недоліком є ​​велика вартість входу в бізнес (витрати на обладнання та його обслуговування), а також великий розрахунковий термін окупності (в середньому від 6 місяців до 1 року). Частково проблему великих вкладень можна вирішити за допомогою так званого хмарного майнінгу, за якого можна взяти в оренду обчислювальні потужності, але прибутковість тут буде нижчою, а ризики — вищими.
 2. Трейдинг, суть якого полягає в купівлі криптовалюти на біржі за нижчим курсом та продажем за вищим. Існує ряд криптобірж, для «входу» потрібні мінімальні вкладення, велика кількість криптовалют, що торгуються. Але для хорошого заробітку потрібно мати навички технічного аналізу, також існує ризик банкрутства біржі.
 3.  Купівля криптовалюти (на біржі, в обміннику, криптоматі тощо) та подальше її зберігання у своєму власному електронному гаманці. Можна купувати будь-які криптовалюти в будь-яких обсягах, але, як правило, на тривалий термін (від 1 року). Найбільшу прибутковість демонструють стартапи (хоча й ризики у них вищі).
 4. Арбітраж , суть якого полягає у купівлі однієї криптовалюти на біржі за нижчим курсом з подальшим перекладом і продажем цієї криптовалюти на іншій біржі за вищим курсом. Різниця в курсах має покривати комісії обох бірж за введення-виведення коштів та купівлю-продаж криптовалюти. Потрібно добре орієнтуватися за умов роботи бірж, і навіть оперативно здійснювати операції, т.к. зволікання може нівелювати наявну різницю.
 5. Передача коштів у довірче управління . Наприклад, криптовалюту можна передати в довірче управління брокеру, який грає на біржі. Цей спосіб відрізняє висока прибутковість (від 100% на місяць), але ймовірність повної втрати коштів також висока.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close