Франшиза та франчайзинг

За останнє десятиліття терміни франшизу та франчайзинг досить часто використовують у вітчизняному діловому лексиконі. Підприємницька діяльність схильна до певних ризиків , особливо це стосується новоспечених підприємців, т.к. статистика «виживання» свідчить зовсім на користь бізнесу, побудованого «з нуля». Якщо у підприємця немає досвіду роботи в даній сфері, то йому доведеться набити не один десяток шишок на власному лобі, доки бізнес не стане на рейки. Тому багато підприємців-початківців віддають перевагу роботі з франшизи. Про те, що ж таке франшиза та франчайзинг, у чому їх особливості, переваги та недоліки, а також як вибрати франшизу та почати роботу за нею ми і поговоримо у цій статті.

Що таке франчайзинг?

Франчайзинг (англ. franchise, «ліцензія», «привілей») – це вид ділового співробітництва, в силу якого одна сторона (франчайзер) передає іншій стороні (франчайзі) за окрему плату ( роялті ) право на певний вид бізнесу, використовуючи розроблену бізнес- модель його відання.

Франчайзер – це компанія, яка видає ліцензію або здійснює передачу права користування своїм товарним знаком, ноу-хау та/або операційними системами. У ролі франчайзера, як правило, виступає компанія з відомим брендом, яка вже виробила свою модель ведення бізнесу, має деякі технології, торгову марку, завоювала прихильність споживачів.

Франчайзі – це підприємець або компанія, яка купує ліцензію у франчайзера на право ведення бізнесу від його імені (на певних умовах) за відповідну винагороду.

Більш детально про франчайзинг можна почитати тут .

Що таке франшиза?

Франшиза – це об’єкт договору франчайзингу, комплекс благ, що складається із прав користування брендом та бізнес-моделлю франчайзера, а також інших благ, необхідних для створення та ведення бізнесу. Як франшизи можуть виступати методи ведення бізнесу, торгова марка , технології та ноу-хау.

Простіше кажучи, франшиза – використання бренду відомої компанії для продажу власних товарів (або надання послуг) на правах оренди. Франшиза дозволяє франчайзеру не лише популяризувати свій бренд, але й отримати додатковий дохід, переклавши при цьому всі витрати на ведення бізнесу «нової точки» на франчайзі.

У свою чергу, франчайзі, купивши франшизу, отримує не тільки право на ведення бізнесу під ім’ям відомого бренду, але й низку додаткових переваг, до яких можуть входити: підтримка з боку франчайзера щодо підготовки бізнес-плану, надання консультаційних послуг, навчання персоналу, надання бази даних постачальників тощо.

Переваги та недоліки ведення бізнесу з франшизи

Перш ніж прийняти рішення про купівлю готової франшизи, необхідно зважити всі «за» і «проти». Отже, франшиза має низку переваг .

Швидкий та легкий старт . Схеми роботи з франшизи підготовлені командою професіоналів і вже відточені майже до досконалості. Франчайзі, навіть не маючи досвіду роботи в даній сфері бізнесу, отримує цілком робочу модель ведення бізнесу, яка виключає різноманітні підводні камені, з якими неминуче стикаються новачки.

Відомий бренд . Для популяризації бренду та завоювання лояльності споживача потрібні величезні фінансові вкладення, а також час (іноді на це можуть піти роки). Тому бізнес з франшизи – це реальна економія грошей і часу проти просуванням власної торгової марки, т.к. Розкручений бренд практично відразу дозволяє генерувати потік клієнтів.

Підтримка бізнесу з боку франчайзера . З купівлею франшизи франчайзі отримує цілий «пакет підтримки»: консультації щодо підбору приміщення та його брендування, маркетингові дослідження ринку, навчання персоналу тонкощам ведення бізнесу, рекламна підтримка тощо. У разі слід зазначити головне перевага: компанія-франчайзер зацікавлена ​​успішному розвитку бізнесу франчайзі, т.к. це не лише імідж бренду самої компанії, а й регулярні доходи у вигляді відрахувань відсотка від бізнесу (чим більше оборот, тим більше «кишені»).

Відсутність конкурентів у регіоні з подібною франшизою . Договором франшизи передбачається конкретна територія, яку вона поширюється, що позбавляє підприємця від головного болю з появою конкурентів.

Але франшиза має і деякі недоліки .

Ціна входження в бізнес . Вартість входження у бізнес є вищою, т.к. окрім безпосередніх витрат на організацію бізнесу, потрібно здійснити так званий паушальний внесок – разовий платіж за придбання франшизи, розмір якого в деяких сферах бізнесу може досягати значних розмірів (наприклад, франшиза мережі ресторанів може коштувати від кількох сотень тисяч доларів до одного мільйона).

Залежність від франчайзера . Франчайзер встановлює правила ведення бізнесу, визначає коло постачальників, може регламентувати цінову політику та інші аспекти діяльності, що позбавляє володаря франшизи маневреності, а також не завжди є економічно виправданим. Виникнення фінансових та інших проблем у франчайзера здатне негативно вплинути і на діяльність франчайзі.

Зобов’язання . У покупця франшизи є низка зобов’язань перед франчайзером – від регулярних виплат роялті до точного дотримання умов надання бренду та дотримання стандартів якості. У разі порушення правил франшизи, до франчайзі можуть бути застосовані штрафні санкції або договір може бути взагалі розірваний за ініціативою франчайзера.

Як вибрати франшизу?

На сьогоднішній день франшизи продаються в багатьох сферах бізнесу: мережі громадського харчування, салони краси, фітнес-клуби, роздрібна торгівля, розваги та дозвілля, ломбарди тощо. Тому спочатку необхідно визначитися з областю, в якій ви б хотіли спробувати себе. Варіанту, швидше за все, буде два: або те, що подобається (що лежить душа), або те, що приносить максимальний дохід (швидку віддачу).

Також слід реально оцінювати свої фінансові можливості: вартість франшизи може досягати значних розмірів. А крім франшизи, потрібні кошти для організації бізнесу і, бажано, мати гроші про запас на випадок виникнення будь-яких непередбачених витрат.

Де взяти гроші?

Найоптимальніший варіант – використовувати власні заощадження. Якщо їх недостатньо, можна пошукати партнера для пайової участі. У крайньому випадку – позичити, наприклад, у банку. Але тут не можна на 100% бути впевненим у тому, чи дадуть вам кредит . Поспілкуйтеся з франчайзером, можливо, він надасть вам розстрочку або погодиться виступити поручителем за вашим банківським кредитом .

Вибираємо франшизу

В інтернеті повно сайтів та оголошень з продажу франшиз. Також з умовами продажу франшизи можна ознайомитись на сайтах провідних брендів, які працюють за цією схемою.

При виборі франшизи звертаємо увагу на такі моменти .

Мережа франчайзингових точок : якщо у компанії їх багато і вони успішно розвиваються – це однозначно плюс. Навпаки, якщо компанія тільки-но починає освоювати франчайзинг, то можливі нюанси – будьте гранично обережні (процеси, швидше за все, ще не налагоджені — можливі «сюрпризи»).

Якість франчайзера . В ідеалі, франчайзингова компанія має бути не новачком, а впевнено «стояти на ногах», мати позитивну ділову репутацію та позитивну динаміку свого розвитку. В іншому випадку є ризик того, що продаж франшиз здійснюється лише з метою «утриматися на плаву». Спробуйте поспілкуватися з людьми, які вже працюють по даній франшизі: так ви дізнаєтеся про франчайзера з «перших вуст».

Умови співробітництва . Детально ознайомтеся з умовами франшизи та вивчіть текст попереднього договору, зверніть увагу на права та обов’язки сторін, на яку підтримку ви можете розраховувати, чи є техніко-економічне обґрунтування проекту та попередній розрахунок термінів окупності інвестицій тощо.

Приступаємо до роботи з франшизи

Після ознайомлення з умовами франшизи та оцінки всіх ризиків та вигод можна приступати до роботи. Але для старту потрібно ще докласти деяких зусиль і провести певні підготовчі роботи, до яких належать такі.

Актуалізація бізнес-плану

Як правило, франчайзер надає франчазі проект бізнес-плану , в якому містяться базові прогнозні дані, такі як: сума коштів, необхідних на оренду та ремонт приміщення, на закупівлю виробничого чи торговельного обладнання, витрати на закупівлю сировини, матеріалів, комплектуючих, витрати на збут та інші витрати, а також прогнозний обсяг виручки від реалізації, прибутку та строку окупності вкладень. Враховуючи, що це типовий проект, ряд даних у ньому потрібно актуалізувати виходячи з їхньої специфіки вашого регіону та інших індивідуальних особливостей. Наявність актуального бізнес-плану допоможе вам чітко планувати та контролювати хід реалізації проекту.

Вибір та ремонт приміщення

Перш ніж розпочне пошук приміщення, його ремонту та підбору персоналу, ознайомтеся з вимогами, які висуває франчайзер, т.к. іноді вони бувають досить жорсткими. Це позбавить вас подвійної роботи. До того ж деякі франчайзери на даному етапі готові надати всіляке сприяння: допомога у підборі приміщення, підготовка проекту дизайну приміщення, тренінги для персоналу, послуги мерчендайзерів, рекламна підтримка та організація урочистого відкриття точки.

Планова взаємодія з франчайзером

Після відкриття точки та запуску бізнесу відносини між франчайзером та франчайзі не обмежуються лише регулярними виплатами роялті – компанія-продавець бере активну участь у житті та розвитку нової точки. Франчайзер здійснює маркетингову підтримку, проводить роботу з навчання та підвищення кваліфікації персоналу , займається розробкою акцій, що стимулюють продаж – таких, як розпродаж та спецпропозиції. Роздрібні точки отримують консультації баєрів для закупівель саме тих товарів, які матимуть попит. І, зрозуміло, франчайзі чекає регулярне співробітництво з франчайзером у сфері закупівель та доставки товару.

Окупність франшизи залежить від цілого ряду факторів, проте, як правило, її терміни менші, ніж окупність бізнесу, побудованого «з нуля». До того ж прибуток від і прибуток є найбільш стабільними, т.к. франчайзі деякою мірою застрахований від тих складнощів, які очікують кожного підприємця-початківця.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close