Як перевірити транзакцію Ethereum

Якщо учасник мережі надсилає ETH іншому, він розраховує, що адресат отримає цифрову валюту вчасно. Блокчейн — децентралізована система, де немає єдиного органу контролю. Якщо переклад «зависне», то користувачеві нема куди звернутися. Але так здається лише на перший погляд. Є багато способів перевірити транзакцію ETH, і ще кілька прискорити її або скасувати.

Принцип роботи Ефіріуму

Ethereum був створений для забезпечення смарт-контрактів. Вже потім у систему додали можливість зберігати та передавати цінність через транзакції. Платежі в блокчейні ETH не такі прості, як в інших криптовалютних мережах. Але якщо зрозуміти, як працює система, можна уникнути помилок при перекладі монет з одного гаманця на інший.

Транзакція

Блокчейн Ефіріуму має свої особливості, пов’язані зі створенням та виконанням смарт-контрактів. На відміну від інших криптовалют, в мережі ETH використовуються 2 види облікових записів:

 • Зовнішні — незалежні рахунки, що управляються приватними ключами, мають власні баланси та можуть взаємодіяти один з одним.
 • Внутрішні — призначені для реалізації смарт-контрактів, контролюються програмами і приймають лише повідомлення, що активують код.
Будь-які переміщення у блокчейні запускаються транзакціями користувачів. Як тільки контрактний аккаунт надходить переклад (команда із заданими параметрами), система включає програму.

Транзакція містить певний набір даних:

 • Хеш – ідентифікатор операції.
 • Цифрова адреса одержувача.
 • Номер блоку, де зберігається інформація про угоді.
 • Цифровий підпис відправника монет або інформації.
 • Сума угоди.
 • Ліміт газу, який може бути використаний для підтвердження перекладу.
 • Ціна на одиницю Gas, визначена користувачем.
 • Обсяг газу, фактично застосований щодо угоди.
 • У рядку Data може ввести будь-яке повідомлення або залишити його порожнім.

Поняття газу

Платформа Ethereum працює на алгоритмі Ethash – адаптованому Proof-of-Work . Усі операції у ній підтверджують майнери, які отримують винагороду як комісії за переклад. Плата забезпечує працездатність системи та виключає виконання одного і того ж смарт-контракту.

Комісію розраховують у Gas (газ). Це внутрішня одиниця мережі ефіру, яка виражає обсяг обчислень, необхідних для проведення кожної транзакції. Показник динамічний і може змінюватися в залежності від завантаження блокчейна.

Мінімальна комісія за переказ становить 21 тис. Gas. Оптимальний розмір користувач встановлює самостійно. Також слід визначити ліміт газу, який може бути витрачений на переведення. Це значення краще виставляти із запасом, оскільки невитрачений обсяг повертається на гаманець відправника. Але якщо ліміту недостатньо, угоду буде скасовано. При цьому транзакційний збір все одно доведеться сплатити.

Кількість газу також впливає швидкість підтвердження перекладу. Що комісія, то швидше проходить угода. Відстежити транзакцію ефіру можна на платформах-оглядачах (Etherscan, Ethplorer та інших).

Розрахунок вартості та комісій

Вартість газу визначають у wei – мінімальній неподільній частинці ефіру. Для зручності її відображають у gwei (містить 1 млрд wei) або ETH. Розмір комісії розраховують множенням ціни Gas на його обсяг.

Вартість внутрішньої валюти не фіксована та визначається відправником самостійно. Варто враховувати, що від неї залежить швидкість транзакції.

Майнери обробляють платежі за принципом цінового пріоритету, тому за високому завантаженні системи утворюється черга з переказів. Щоб уникнути цього, можна орієнтуватися на актуальну вартість газу, яку транслюють мережеві моніторинги (ethgasstation.info). У грудні 2021 року вона становить 157 gwei ($0,17) за стандартний переклад і 183 gwei ($0,34) – за пріоритетний.

Важливі тонкощі

Усі платежі система перевіряє на коректність:

 • Угода формується у програмному форматі RPL та засвідчується цифровим підписом відправника.
 • Фактична кількість переказів в обліковому записі збігається зі значенням, зазначеним у коді платежу.
 • Обсяг газу, необхідний для підтвердження угоди, відповідає або менший за певний ліміт.
 • У гаманці відправника достатньо монет, щоб сплатити комісію за переказ.

Історія угод в акаунті збільшується на 1. Це станеться після того, як система зніме комісію та суму переказу з рахунку користувача перед початком обробки. Валідні перекази надходять у пул, де очікують на підтвердження майнерами. Після завершення транзакція набуває статусу Success («Успішно»). Система повертає відправнику невитрачений газ.

Як перевірити транзакцію ETH

Блокчейн Ефіріум записує дані про всі підтверджені операції в журнали, які зберігає в заголовках сформованих блоків. Будь-хто може подивитися транзакції Ethereum, здійснені з гаманця, починаючи з першого перекладу:

 • Адреса відправника.
 • Завдання, які визначені смарт-контрактом.
 • Деталі платежу.

Для цього достатньо знати хеш (ідентифікатор) операції. Якщо переказ надісланий з біржового облікового запису, дані про нього зберігаються в історії депозитів та висновків. Хеш потрібно ввести на сайті мережевого оглядача (Etherscan, Etherchain. Ethplorer). Сервіс видасть повну інформацію про переклад, включаючи його статус, номер блоку, адреси сторін та інші дані.

На сайтах-браузерах також доступна перевірка транзакції ETH, яка довго не досягає адресата. Якщо ввести хеш платежу в рядок пошуку, сервіс покаже його поточний стан (Pending – “В обробці”) і приблизно до завершення. Там будуть вказані ліміт газу, встановлений відправником, ціна за одиницю та інші деталі угоди.

Такі ресурси пропонують ще одну зручну функцію – перевірку гаманця. Достатньо вказати ETH-адресу, щоб отримати інформацію про стан рахунку та історію всіх платежів з моменту його створення.

Для кожної окремої транзакції буде відображено:

 • Ідентифікаційний номер.
 • Дата проведення.
 • Номер блоку, де вона зберігається.
 • Вид (вхідна або вихідна).
 • Сума угоди.
 • Розмір операційного збирання.

Відстеження транзакцій Ethereum допомагає користувачам ефективно взаємодіяти з блокчейном, іншими гаманцями та своєчасно виявляти підозрілу активність.

Принципи ціноутворення

У періоди високої волатильності та інтенсивного трафіку в Ethereum ціна за Gas збільшується. За даними BitInfoCharts, у грудні 2021 року середня комісія за транзакцію становить 0,0085 ETH ($32,84). Звичайні платежі коштують дешевше, запуск смарт-контрактів – дорожчий. Система визначає точну суму комісії на підставі кількох факторів:

 • Співвідношення попиту та пропозиції. З одного боку – майнери, які обирають дорогі операції. З іншого боку, користувачі, зацікавлені у швидкому проходженні платежу та готові заплатити більше. Переклади з низькою комісією залишаються останніми у черзі, інколи ж навіть відхиляються.
 • Поточний курс ETH. Майнери одержують винагороду в монетах ефіру. Якщо ціна криптовалюти зростає, то зростає і доларовий еквівалент плати за газ.
 • Залежність активу. Переклад ETH вимагає більше газу, ніж USDT та будь-який інший токен ERC-20, тому плата за нього вища. Також дорогими є висновки активів із гаманця Metamask, платформ Uniswap, Aave та інших DeFi-проектів.

У таблиці наведено операційні збори за зняття монет із біржі Kucoin через мережу ERC-20. Дані актуальні на грудень 2021 року:

КРИПТОВАЛЮТАРОЗМІР КОМІСІЇ
Ethereum (ETH)0,006 ETH
Tether (USDT)35 доларів США
ChainLink (LINK)1,2 ПОСИЛАННЯ
Монета США (USDC)35 USDC
Торішнього серпня у мережі головного альткоина відбулося оновлення, яке змінило механізм розрахунку транзакційних зборів. Тепер кожен блок має фіксовану ціну, яка залежить від завантаженості мережі та курсу криптовалюти. Враховуючи, що обидва показники залишаються високими, транзакції ETH, як і раніше, коштують дорого.

Проте Ethereum вже давно пропонує спосіб зниження зборів за переклади майже до нуля. На платформі є рішення другого рівня (Layer-2) Loopring, що дозволяє робити моментальні транзакції за кілька центів. Для цього потрібно перевести монети з основного блокчейну на Layer-2, заплативши стандартну комісію. Після цього можна здійснювати будь-які операції з ETH з мінімальними зборами.

Чи можливе скасування транзакції Ethereum

Мережевий оглядач дозволяє перевірити транзакцію Ефіріуму протягом декількох хвилин. Якщо з’ясувалося, що платіж «завис», його можна замінити іншим із вищою ціною за газ. Алгоритм дій такий:

 1. Увійти до гаманця, з якого переведено монети.
 2. У меню «Надіслати» виберіть режим «Оффлайн».
 3. Сформувати новий платіж із нульовою сумою та збільшеною ціною Gas.
 4. У полі «Отримувач» вказати адресу будь-якого гаманця.
 5. У рядок Nonce ввести аналогічне значення операції, що скасовується.
 6. Підтвердити надсилання.

Після перевірки системи монети по анульованій угоді повернуться назад. За необхідності їх можна надіслати повторно.

Зміни з появою Ethereum 2.0

Високі комісії – наслідок завантаженості мережі Ефіріум. За даними оглядача Blockchair, на початку 2020 року блокчейн головного альткоїну обробляв 17,7 млн. платежів на місяць. У серпні 2020 року трафік зріс до 36,6 млн, а в травні 2021 року він уже становив 45 млн. Станом на 17 грудня 2021 року користувачі здійснили 20,5 млн угод з ETH. Аналітики відзначають: торгова активність спадає напередодні запуску Ethereum 2.0. Інвестори вважають за краще зберігати валюту в очікуванні нового зростання. Крім того, 8,6 млн. монет ефіру вже розміщено на депозитному контракті в новій мережі.

Версія 2.0 покликана вирішити проблеми з масштабування блокчейна ETH. Після переходу на алгоритм Proof-of-Stake («Доказ володіння») обробка платежів буде передана від майнерів до валідаторів.

Нульову фазу оновлення було запущено наприкінці 2020 року. Тестова мережа Beacon Chain працює паралельно з основною та дозволяє інвесторам заробляти на стекінгу ефіру.

У 2021 розробники активували відразу 2 великі хардфорки: Berlin і London. З серпня запроваджено базову комісію за блок, частина якої спалюється, зменшуючи загальну кількість монет в обороті. Розмір збору змінюється залежно від завантаження системи. Якщо блок заповнений транзакціями більше ніж на 50%, то комісія збільшується (максимально — до 12,5%) і навпаки. У цьому плата пріоритетність зберігається. Користувач може перевести її майнеру, щоб прискорити проходження операції.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close