Як почати майнити криптовалюту з нуля у 2022 році

Заробляти на цифровому ринку можна у різний спосіб. Один із найпопулярніших — майнінг. 2022 року цим бізнесом займаються навіть люди, далекі від сфери інформаційних технологій. Зниження ринку вважається гарним моментом для входу до майнінгу. Складність мереж зменшується, знижуються ціни на обладнання. В огляді дано покрокову інструкцію про те, як почати майнути криптовалюту новачкам з нуля у 2022 році. Читач дізнається, як організувати процес видобутку цифрових монет від попередніх розрахунків доходності до виведення віртуальних коїнів на рахунок.

Основи майнінгу

У криптовалютних системах немає центрального органу, який перевіряє операції та записує їх у ланцюжок. Блокчейн працює зусиллями майнерів, які одержують винагороду за знаходження блоків. Учасники вирішують одне завдання. Але монети дістануться тому, хто першим знайде відповідь.

Алгоритм побудований так, щоб обчислення завжди займали один і той самий час. Чим більша сукупна потужність обладнання майнерів, тим складніше завдання. Кілька років тому біткоїн можна було видобувати на домашньому комп’ютері. У 2022 році з цим впорається лише ферма з ASIC-пристроїв.

Зі зростанням хешрейту час створення одного блоку залишається тим самим.

На чому можна майнути

Для створення нового блоку потрібно вирішити складне криптографічне завдання – знайти хеш-функцію. Видобуток цифрової валюти повністю автоматизовано. Користувачеві достатньо включити обладнання та встановити програму-майнер. У 2022 році використовують такі види техніки для видобутку криптомонет:

 • Процесор.
 • Відеокарти.
 • Жорсткий диск.
 • ASIC .

Вибір обладнання залежить від бюджету та мети майнінгу. Щоб запустити бізнес з видобутку криптовалют, потрібні потужні ASIC пристрої. Почати займатися майнінгом можна на домашньому ПК з однією картою.

Процесор

Майнінг на CPU – один із найекономніших. Відеокарти та асики потужніші, але споживають більше електрики. Майнінг на процесорі приносив прибуток на початку розвитку ринку. У 2022 році складність мережі така, що на CPU можна видобувати лише нові монети до того, як вони стануть популярними (Ryzen7, Xeon 2670, Monero).

Процесор

Майнінг на CPU – один із найекономніших. Відеокарти та асики потужніші, але споживають більше електрики. Майнінг на процесорі приносив прибуток на початку розвитку ринку. У 2022 році складність мережі така, що на CPU можна видобувати лише нові монети до того, як вони стануть популярними (Ryzen7, Xeon 2670, Monero).

ASIC

Асики – це інтегральні мікросхеми, розроблені для видобутку монет за певним алгоритмом. Вважається, що окремий пристрій орієнтований лише на один вид криптовалюти. Це не так. На асиках, налаштованих алгоритм SHA-256, можна майнути Bitcoin, Bitcoin Cash, NameCoin, EmerCoin, Peercoin, ATB і Ghost.

Ефективність криптодобування на ASIC перевершує інші способи в десятки разів. Є й недоліки:

 • Висока ціна.
 • Гучність.
 • Сильні вібрації під час роботи.

Розміщувати асики вдома некомфортно. Тому для них нерідко орендують площі у майнінг-готелях. Для домашнього використання доведеться придбати шумоізоляційний короб.

Які криптовалюти можна майнути

У травні 2022 року на ринку представлено 19,4 тис. цифрових монет. Найбільшою популярністю користуються криптовалюти із топ-100. Інвестиційний інтерес викликає перша тисяча активів. Майнути можна монети, які працюють за алгоритмом Proof-of-Work (доказ роботи).

Його концепція така: на підтвердження транзакцій необхідно витратити певну обчислювальну потужність. У перші роки розвитку ринку на PoW добували Bitcoin. У 2022-му на цьому алгоритмі працює багато алькоїнів (LTC, Zcash, Monero).

Відмінності соло-майнінгу та пулу

У 2008-2014 роках добрий дохід приносив видобуток цифрових монет на персональному комп’ютері. У 2022-му складність мереж зросла настільки, що навіть потужна домашня ферма нерентабельна через низьку можливість знайти правильне рішення для нового блоку.

Водночас багато учасників шукають хеш. Нагороду отримає той, хто відправить у мережу вірне рішення раніше за інших. Соло-майнер 2022-го може чекати винагороди роками або не отримати її зовсім. Щоб почати швидко видобувати криптовалюту, інвестори поєднують свої ресурси в пулах. Потужні послуги отримують завдання, поділяють його на безліч дрібних та розподіляють серед учасників. Кожен комп’ютер робить внесок у спільну справу. Після знаходження блоку нагороду ділять усім учасників за певним алгоритмом.

Розподіл заробітку в пулі

Ресурс зазвичай призначає координаторів, які слідкують за ефективне використання потужності учасників. Також він відповідає за виплати нагород. Пули використовують такі способи розподілу прибутку між майнерами:

 • PPS (Pay Per Share) – оплачується кожна куля (частина завдання).
 • PROP (Proportional) – винагороду нараховують пропорційно отриманим рішенням.
 • PPS+ – комбінований метод. Нагорода за блок розподіляється за алгоритмом PPS, а включені до нього комісії – за PPLNS.
 • PPLNS (Pay Per Last N Shares) — оплата пропорційно до отриманих куль. Застосовується коефіцієнт від 0 до 1 залежно кількості рішень N.

У 2022 році ринок пропонує понад 20 способів розподілу прибутку. Великі пули найчастіше застосовують алгоритми PPS і PPLNS — простіші й чесніші стосовно учасників.

PPS

Пул оплачує кожну прийняту шару незалежно від знаходження блоку. За допомогою shares пул відстежує внесок кожного майнера у вирішення задачі. За такого способу оплати сервіс несе значні ризики. Може пройти багато часу, перш ніж буде знайдено блок.

Щоб компенсувати ризики, менеджери беруть із користувачів високу комісію. Пули, які практикують виплати за PPS, роздають лише створені монети, а комісії залишають собі. Дохід пулу становить 20-30% прибутку.

PPLNS

Пул платить нагороду за знаходження блоку. Майнер отримує свою частку в залежності від кількості прийнятих куля. Якщо сервіс довго не вдається знайти правильне рішення для створення блоку, учасникам не приходить прибуток. Така модель менш ризикована для пулу. Тому не потрібно створювати резервний фонд, і можна встановити низькі комісії для учасників. Нагорода за роботу складається з таких складових:

 • Комісії за проведення операцій у блокчейні, які потрапили до створеного блоку.
 • Криптовалюта, створена мережею. Цей процес називається емісією. Наприклад, за кожен доданий блок Ethereum випускає дві нові монети, які перераховуються майнеру.

Пул на системі PPLNS поділяє нагороду за блок між користувачами у повному обсязі. Сервіс утримує лише внутрішню комісію – не більше 1-2%.

Як почати майнути криптовалюту

Щоб видобуток цифрових монет приносив прибуток, потрібно підготуватися до роботи:

 • Розрахувати потенційну окупність ферми.
 • Підготувати приміщення для встановлення техніки.
 • Купити та налаштувати ферму.
 • Вибрати пул для добування монет.
 • Підключити гаманець для перерахування нагород.
 • Встановити та налаштувати програму-майнер.
 • Запустити видобуток.
 • Регулярно проводити профілактичне обслуговування техніки.

Зайнятися майнінгом можна на ігровому комп’ютері з однією відеокартою , не вкладаючи великих грошей. Щоб розширити ферму, потрібно поступово докуповувати відеокарти або придбати потужні асики.

Вибір криптовалюти

Дохід майнера залежить від котирувань монети, що видобувається. Потрібно не лише окупити витрати на електрику та техніку, а й заробляти. Спочатку потрібно розрахувати рентабельність видобутку монети. Термін окупності має бути мінімальним – до 1 року. Для розрахунку можна використати онлайн-сервіс WhatToMine. Алгоритм дій такий:

 1. Вказати ціни електрики та техніки.
 2. Система видасть розрахунок щоденного прибутку з кожної монети.

Проте калькулятор здійснить лише приблизну оцінку. Програма розраховує показники з урахуванням архівних даних. Але ситуація на ринку швидко змінюється. Дані WhatToMine можна використовуватиме наступного аналізу. Проте, повністю покладатися на них не можна.

Чим популярніша криптовалюта, тим більше людей її майнят. Через війну зростає складність мережі. Якщо котирування активу підуть униз, прибуток знизиться і окупити техніку буде складніше.

Настройка обладнання

Найбільш ефективні в 2022 способи видобутку криптоактивів – ASIC і відеокарти. Асіки вже оптимізовані виробниками для майнінгу монет. Додатково настроювати апарат не потрібно. Відеокарти – багатофункціональні. Вони також використовуються для ігор, 3D графіки, моделювання.

Основи майнінгу для початківців включають налаштування графічного процесора. Для цього використовують спеціальні програми. Для кожної картки потрібно вручну підбирати максимально можливий хешрейт за мінімального споживання електрики.

Оптимізувати параметри GPU можна у програмі MSI Afterburner. Також потрібно увімкнути програму-майнер. Після найменшої зміни значень необхідно контролювати хешрейт. Кожну відеокарту потрібно настроювати окремо. Щоб зберегти зміни, потрібно натиснути кнопку Save.

У таблиці зібрані параметри, які можна змінити в програмі MSI Afterburner.

РЕЖИМЯК НАСТРОЇТИ
Fan Speed ​​(обертання вентиляторів)Зміни потрібно проводити так, щоб відеокарта не нагрівалася вище 75-80 градусів за Цельсієм при максимальному навантаженні.
Core Voltage (напруга ядра)Для зміни параметра слід зазначити пункт Apply overclocking at system startup (внизу екрана у головному меню).
Power Limit (обмеження споживання)Цей параметр слід регулювати обережно. Низьке значення негативно позначиться на продуктивності картки.
Memory Clock (частота пам’яті)Потрібно знижувати показник поступово, доки не почне падати хешрейт.

Створення та налаштування гаманця

Зазвичай пули платять нагороду учасникам у криптовалюті. Деякі послуги також розраховуються з користувачами фіатними грошима на банківську картку або електронними переказами. Щоб правильно майнути криптовалюту в пулі, потрібно підключити цифровий гаманець. Алгоритм дій такий:

 1. На сайті пула натиснути кнопку «Реєстрація».
 2. Прив’язати номер телефону чи електронну пошту.
 3. У налаштуваннях вибрати пункт «Додати ID користувача».
 4. Навпроти монети ввести адресу гаманця.

Підключити висновок можна будь-коли. Якщо поле не заповнене, прибуток зберігатиметься в пулі. Як тільки користувач заробить мінімальну суму для переказу ($20-35), сервіс здійснить виплату. Жодних додаткових налаштувань виконувати не потрібно.

Вибір пулу для майнінгу

Зі зростанням популярності криптовалют збільшується складність їхнього видобутку. У 2022 році майнути монети без посередників та сервісів невигідно. Інвестори об’єднуються у пули. Такі послуги розподіляють завдання щодо знаходження валідного хешу на всіх учасників. Імовірність створення нового блоку збільшується у десятки разів. При виборі майнінг-пулу слід враховувати такі особливості:

 • Масштаби платформи. У великих пулів більше шансів знайти блок.
 • Розмір комісії. Одні послуги беруть за послуги до 30% від прибутку. Інші розподіляють між учасниками мережеві комісії та нагороду за блок.
 • Розташування серверів. Чим ближче до майнера знаходиться обладнання пулу, тим менший пінг. При затримці мережі деякі кулі можуть не доходити до сервісу.
 • порядок розподілу прибутку. У 2022 році великі пули працюють за алгоритмами PPS, PPLNS.
 • Спосіб виплат. Одні пули перераховують нагороду у рублях (доларах) на банківські картки чи електронні гаманці. Інші платять лише у криптовалюті.

Встановлення та налаштування майнера

Видобуванням цифрових монет керують програми. Такі утиліти краще завантажувати із офіційних ресурсів пулів. Після запуску виконуваного файлу розпочнеться стандартний процес встановлення програми. Файли майнера зручніше зберігати в окремій папці.

У 2022 році користуються популярністю такі програми для криптодобування.

 • CGMiner – універсальна утиліта для майнінгу на відеокартах, процесорах та асиках.
 • Claymore – підтримує видобуток двох монет одночасно.
 • Cudo Miner – завдяки графічному інтерфейсу зручна для новачків.

Для видобутку криптоактив можна використовувати спеціальну операційну систему Hive OS. Це готова утиліта. Не потрібно завантажувати програму-майнер і налаштовувати ОС (розмічати жорсткий диск, створювати файл підкачки, змінювати режим електроживлення). Для активації достатньо виконати такі дії:

 1. Вигадати логін, пароль або ввести id ферми.
 2. Вказати параметри пулу (скопіювати на сайті).
 3. Налаштувати відеокарту для видобутку криптовалюту.

Запуск майнінгу

Щоб почати заробляти на видобуванні цифрових валют, потрібно:

 1. Зібрати клунь або встановити асик.
 2. Підключитись до пулу. Зазвичай послуги пропонують керівництво для новачків.
 3. Завантажити та встановити програму-майнер.
 4. У налаштуваннях облікового запису знайти адресу сервісу та ввести його у спеціальне поле ПЗ.

Після запуску майнінгу необхідно контролювати роботу техніки та проводити обслуговування. Для віддаленого відстеження можна використовувати програму TeamViewer або мобільні програми AllMiner, Miner Monitor.

Висновок на свій криптогаманець

Щоб отримувати виплати від пулу, необхідно вказати реквізити. Підключити гаманець можна будь-коли. Для робочого облікового запису алгоритм дій такий:

 1. Увійти в особистий кабінет через логін та пароль.
 2. У розділі Setting натисніть Deposit.
 3. Вказати адресу гаманця у вікні навпроти криптовалюти.

Після налаштування виведення нагорода надходитиме на особистий гаманець. Крипту можна перевести у фіат. Для цього необхідно надіслати монети на біржу або платформу P2P. Досвідчені користувачі рекомендують виводити трохи більше 80% коинов, інші ж інвестувати.

Розрахунок доходності

Заробіток майнера залежить від потужності ферми та курсу криптовалюти. 2022 року через падіння топових монет дохід від видобутку знизився. Ферма із 6 відеокарт може приносити своєму власнику до $10-35 на день, один Asic – $40-85. З цієї суми потрібно відняти витрати на оренду приміщення, оплату електрики та вартість техніки.

Щоб стати майнером, можна купити одну відеокарту та підключити її до домашнього ПК. Для серйозних заробітків знадобляться значні вкладення. Інвестори з великим капіталом купують ASIC-пристрої. У 2022 році вони мають максимальну продуктивність.

Через високий рівень шуму (80-100 децибел) асики потрібно розміщувати в окремому приміщенні або докуповувати звукоізоляційний короб.

Мінімальна вартість ASIC – 500 тис. рублів. Термін окупності без урахування витрат на електрику та оренду місця у дата-центрі – 6-9 місяців.

Щоб зібрати клуня на відеокартах, знадобляться:

 • Блок живлення.
 • Материнська плата.
 • Процесор.
 • Оперативна пам’ять.
 • Жорсткий диск (краще SSD).
 • Каркас для відеокарт.

Ці комплектуючі можна придбати за 50-70 тис. рублів. Варто вибирати потужний блок живлення. На решті можна заощадити. Найдорожчий компонент майнінг-ферми – відеокарта. 2022 року ціни стартують від 33 тис. рублів. Таким чином, мінімальна ціна клуні з 6 відеокарт становить 250-300 тис. рублів. Термін окупності – 15-18 місяців.

Можливі ризики

Майнінг – витратний бізнес. Щоб зібрати та налаштувати ферму, потрібні вкладення. Перш ніж починати, слід оцінити можливі ризики:

 • Курс криптовалюти може впасти. Біткоїн з кінця 2021 року втратив понад 50% ціни. Альткоїни скоригувалися значно — до 80-95%. Майнери, які розпочинали роботу на піку цін, довго не зможуть окупити витрати. Потрібно враховувати, що період корекції на ринку може бути тривалим (2-3 роки чи більше).
 • Уряд може заборонити видобуток цифрових валют. У 2022 році майнінг у РФ не легалізований. Центробанк пропонує обмежити видобуток та обіг криптовалют.
 • Біржі можуть вивести з лістингу маловідомі монети із невеликою капіталізацією. У такому разі їх не можна буде конвертувати у фіат.
 • Техніка може вийти з ладу. Жорсткі умови роботи швидко зношують комплектуючі. Може знадобитися ремонт або заміна деталей. Часта помилка новачків – неправильне підключення GPU до материнської плати. Це може призвести до короткого замикання та виходу обладнання з ладу.

Рекомендації для новачків

Щоб заробляти на видобутку криптовалют, не потрібно знатися на бізнесі «від А до Я». Досить знати ази – розуміти, як влаштований ПК та як працює блокчейн. Проте новачки в бізнесі нерідко роблять помилки, які ведуть до втрати часу та грошей. Щоб уникнути провалу, варто прислухатися до рекомендацій досвідчених майнерів:

 • Перед вибором техніки необхідно уточнити ціну електрики. Потужне обладнання за дорогої енергії збиткове. Варто розглянути перенесення ферми в райони з дешевшою електрикою. Наприклад, ціна за кВт/год у Санкт-Петербурзі становить 4,5 руб., А в Іркутську – 1 руб.
 • Передбачуваний термін окупності обладнання має перевищувати 12 місяців.
 • Перед покупкою ферми потрібно підготувати приміщення, забезпечити хорошу вентиляцію та надійну електропроводку. Підвищене навантаження на мережі може призвести до пожежі. Якщо немає можливості обладнати склад чи гараж, розумніше користуватися послугами дата-центрів.
 • Не варто заощаджувати на технічному обслуговуванні ферми. Регулярний огляд та профілактичний ремонт значно збільшать термін експлуатації.
 • Не можна купувати техніку на позикові гроші. Криптовалютний ринок нестабільний. Якщо реалізується негативний сценарій, доведеться продати ферму та монети на лоях.
 • Купуючи готову ферму, варто остерігатися шахраїв. Не можна робити повну передоплату. Також потрібно перевірити комплектацію постачання та гарантію.
 • Щоб купувати вживану техніку, потрібно добре розумітися на залозі.
 • Не варто розпочинати бізнес на піку цін. Криптовалюта може подешевшати у кілька разів. Витрати на обладнання буде складно окупити
 • Не рекомендується продавати всю видобуту криптовалюту для покриття поточних витрат. Мінімум 20% потрібно холдити у розрахунку на кратне зростання.
 • Зберігати монети краще у надійному некастодіальному гаманці. Не варто розміщувати капітал на біржах. Онлайн-сервіси часто зазнають атак хакерів.

Чи варто майнути у 2022 році

Термін окупності техніки може збільшитися через затяжну корекцію на ринку. 2022 року ФРС США планує посилити політику. Криптовалютний ринок негативно реагує на заяви урядовців. Деякі аналітики вважають, що корекція не закінчена, Bitcoin ще може протестувати рівень $16-20 тис. У такому разі можна дочекатися суттєвих знижок на техніку та зайти на ринок на лоях.

Поточний період зниження цін можна використовуватиме накопичення активів. Інвестувати у майнінг треба вільні гроші, які не шкода втратити. Тільки в такому разі вистачить терпіння дочекатися наступного висхідного тренду і не вийти з бізнесу на самому початку.

Резюме

У 2022 році майнінг криптовалют залишається прибутковим бізнесом. З однієї відеокарти можна видобувати 0,00047 ETH (близько $0,9) на день. Від $500 на місяць приноситиме ферма з 20 відеокарт. Монети карбуються автоматично. Після налаштування контролювати роботу техніки можна віддалено.

Але бізнес потребує великих вкладень. Варто ретельно розрахувати окупність та передбачити ризики. Багато аналітиків вважають, що корекція на ринку криптовалют продовжиться. Деякі монети можуть зникнути. Курс інших впаде у рази від поточних значень.

Якщо реалізується негативний сценарій, дохід майнерів впаде настільки, що навіть не покриє рахунки за оренду та електрику. Тому інвестувати можна лише вільні гроші, щоб у разі форс-мажору не довелося терміново розпродувати обладнання.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close