Security токени у світі криптовалют – Що це таке?

Криптовалюти та різні токени стали невід’ємною частиною фінансового ринку. Однак не всі знають, що токени теж бувають різні, і призначені для різних цілей. Розрізняють кілька видів токенів, але основними вважаються – Utility токени та Security токени. У даній статті постараємося розібратися, для чого потрібні ці токени, де вони використовуються і чим відрізняються один від одного.

Особливості токенів Security та Utility

Security токены — це цифрові аналоги цінних паперів (англ. — securities), які засвідчують власність і дають власникам декларація про реалізацію їх інвестиційних інтересів (право акції, дивіденди, частку прибутку тощо.). Ці права записані в смарт-контракті , а самі токени торгуються на біржах . Обіг Security токенів відбувається відповідно до правових норм фінансових регуляторів різних країн, наприклад, Комісії з цінних паперів та бірж США (SEC) або Швейцарської служби з нагляду за фінансовими ринками (FINMA).

Керуючий партнер Morgan Creek Capital Ентоні Помпліано у своїй статті « Офіційний гід з токенізованих цінних паперів » визначає Security токени як «цифрові активи, що підпорядковуються федеральним законам про цінні папери, щось середнє між токенами та традиційними фінансовими продуктами». Також він характеризує Security токени як “програмоване право власності”, яке може поширюватися на будь-який актив – громадський або приватний капітал, грошове зобов’язання, нерухомість тощо.

Utility токени — це службові токени. На даний момент це найпопулярніший тип токенів, який надає користувачеві доступ до послуг або продуктів компанії. Токени стали популярні завдяки власній функціональності та пристосованості. З ними набагато легше вирішувати завдання з транзакцій, укладати угоди, ніж із прямими протоколами платформ.

Утилітарні токени не слід плутати з монетами ( Bitcoin , Monero , Litecoin тощо), оскільки вони не піддаються майнінгу і засновані на сторонньому блокчейні . Однак, як і монети, утилітарні токени цінуються лише за властиві їм функції та властивості.

Утилітарні токени часто використовуються для первинних пропозицій монет ( ICO ). При виконанні утилітарного токена ICO компанія випускає певну кількість токенів, які продаються спільноті (переважно кілька раундів за різними цінами). Власникам токена надається певне право на використання продуктів компанії, наприклад перший доступ до нього або отримання інших привілеїв. Такий підхід допомагає компанії отримати фінансування, не втрачаючи своєї незалежності.

Більшість утилітарних токенів засновані на блокчейні Ethereum . Однак можна створити унікальний службовий токен із великою кількістю різних блокчейн-платформ. Більшість платформ, що забезпечують розробку децентралізованих програм, таких як NEO , Counterparty або Hedera Hashgraph , також надають послугу створення внутрішньоігрових утилітарних токенів.

Важливим фактом є те, що різниця між токенами корисності та безпеки є не юридичною, а лише технічною відмінністю. Правова база країн, які вже встановили правила криптовалюти, не враховує цієї різниці при ухваленні рішення про характер токена. Більшість юридичних визначень поняття «інвестиції» застосовуються до всіх типів криптовалютних токенів.

Відмінності Utility від Security токенів

Основні відмінності Utility від Secutity токенів:

 • Токен Security регулюється правилами для акцій із 2017 року. Тобто є підконтрольним, охоплює офіційну реєстрацію.
 • Токен Utility не вимагає офіційного підтвердження та придатний для роботи з моменту отримання ключів.
 • Корисні токени Utility використовуються тільки для покупок, за винятком їх порівняння з акціями.
 • Корисні токены легальні з погляду SEC.

Незважаючи на свою популярність, ICO , як і раніше, значною мірою не регулюються. Це означає, що в інвесторів дуже мало правового захисту від несумлінних дій.

Якщо ви купуєте токени в рамках ICO з очікуванням майбутнього прибутку, ви купуєте інвестиційні токени, які прирівняні до цінних паперів. Якщо не впевнені, можна застосувати тест Хауї , щоб підтвердити, чи дійсно ви купуєте цінні папери. Якщо у всіх питаннях відповідь “так” – значить, ви купуєте Security токен.

 • Покупець токена очікує на отримання доходу?
 • Головна функція – вкладення?
 • Утримувач токена отримує прибуток від третьої сторони?
 • Гроші від продажу активу вкладаються у компанію?

У свою чергу Utility токени купуються виключно для внутрішніх розрахунків, обміну між користувачами, плати за функціонал, що надається, та інше. Тобто користувачі не намагаються отримати від продажу цих токенів будь-який прибуток.

 

Навіщо потрібні Security токени?

Зважаючи на особливості Security токенів, з погляду правової перспективи до них ставляться зовсім інакше, ніж до так званих утилітарних токенів (Utility токенів). Останні популярні серед організаторів  ICO , являючи собою засіб отримання доступу до товару або послуги компанії. На відміну від Utility токенів, Security токени прив’язані до реальних цінних паперів, тобто вважаються фінансовим вкладенням, а на компанії, що їх випускають, накладаються додаткові регулятивні вимоги, включаючи надання звітності.

Security токени також вирішують одну з найбільших проблем ICO – відсутність гарантій компенсацій у разі провалу проекту чи шахрайства з боку організаторів. Крім того, вони є інструментом хеджування ризиків за такої інвестиційної стратегії, як Проста угода щодо майбутніх токенів (Simple Agreement for Future Tokens — SAFT). Ця модель вважається безпечнішою, тому що дає акредитованим інвесторам можливість купувати токени вже після запуску проекту, проте, як і раніше, пов’язана з певними ризиками: інвестиції спрямовуються не в токени, а фактично в обіцянку отримати їх у майбутньому.

Переваги Security токенів

У своїй статті  The Security Token Thesis  професор фінансів Орегонського університету та едвайзер проекту Harbor (залучив $28 млн інвестицій на створення протоколу для випуску та торгівлі security-токенами) Стівен МакКеон перераховує наступні ключові переваги цього класу активів:

 • Доступ до ринків 24/7.
 • Пайове володіння.
 • Швидке виконання угод.
 • Зниження транзакційних витрат.
  Підвищення ліквідності ринку.
 • Можливість автоматизації compliance-процедур.
 • Спрощення операцій обміну/торгівлі такими активами.
 • Можливість створення екосистеми пов’язаних сервісів.

Однією з головних переваг Security токенів у порівнянні з традиційними фінансовими продуктами є усунення посередництва в особі банків та інших організацій. Це зумовлює створення зовсім іншого середовища для інвестування та укладання угод.

Що таке Security Token Offering (STO)?

Згідно з поширеною думкою, Security Token Offering (STO) є наступним еволюційним кроком після буму Initial Coin Offering (ICO), що визначає вектор розвитку індустрії у бік більш регульованого та прозорого ринку. Однак STO та ICO – це два різні механізми залучення інвестицій, призначені для різних ситуацій.

Насамперед, STO передбачають випуск цифрових активів у повній відповідності до вимог законодавства про цінні папери. Це має забезпечити більш високий рівень захисту прав інвесторів та зниження регулятивних ризиків для емітентів токенів. Крім того, STO орієнтуються на іншу цільову аудиторію – брати участь у подібному розміщенні можуть виключно професійні (акредитовані) інвестори.

До цієї категорії, згідно із законодавством США, входять особи, які відповідають як мінімум одній з наведених нижче вимог:

 • Річний дохід у розмірі понад $200 000 на одну особу або $300 000 для подружньої пари, який підтримується протягом останніх двох років і прогнозується в поточному році, в якому особа планує здійснити інвестиції.
 • Чисті активи у розмірі понад $1 млн, які не входять вартість нерухомості, в якій особа проживає на постійній основі.
 • Організація, яка має активи на суму понад $5 млн, наприклад, венчурний чи цільовий фонд.
 • Компанія, усі члени якої є акредитованими інвесторами.

Крім того, існує маса технічних деталей, які інвестору необхідно знати для правильної участі в STO, а організаторам для залучення коштів. Зокрема, під час проведення STO у США емітенти повинні брати до уваги  Закон про цінні папери від 1933 року , а саме кілька його положень: положення D, положення A+ та положення S. Вони описують різні сценарії, за яких компанії можуть пропонувати інвесторам цінні папери ( Security токены).

Недоліки Security токенов

Криптовалютна індустрія, насамперед це стосується сфери ICO , часто сприймається як свого роду реінкарнація «Дикого Заходу», де діє право сильного та вміння провернути ту чи іншу схему. STO, як уже було сказано, багато в чому виводить весь цей процес із сірої зони, проте це також означає, що сектор позбавляється раніше звичних переваг.

Високий поріг входу . Оскільки інвестиції в Security токени припускають участь лише акредитованих інвесторів, це автоматично відсікає значну частину криптовалютного співтовариства, включаючи цілком законослухняних учасників.

Вищі витрати для емітентів . Незважаючи на зниження транзакційних витрат, запуск STO пов’язаний із значною бюрократичною тяганиною. Це означає підвищені витрати на юристів та інших спеціалістів, які сприяють гладкому запуску проекту. Отже, через високі витрати STO підходять більше для підприємств, що є більш пізніх етапах розвитку (раунд А і вище).

Зворотний бік медалі у тому, що з усуненні посередника його функції переходять до покупцю і продавцю. Зокрема, з угоди виключаються сторони, традиційно відповідальні за підготовку маркетингових матеріалів, залучення інвесторів, забезпечення високого рівня відповідності регулятивним вимогам та успішне укладання угоди.

Де торгуються Security токени?

Незважаючи на те, що цей напрямок вважається перспективним, можливості інвесторів поки що досить обмежені. Про наміри працювати в цій сфері заявляють, зокрема, вже існуючі великі криптовалютні платформи, наприклад, Binance і FTX , а також великі фондові біржі на кшталт Nasdaq.

Також слід зазначити інші стартапи, що спеціалізуються на технологічних та фінансових рішеннях для цієї сфери. Так, серед творців протоколу SRC-20, який вважається криптографічним стандартом Security токенів, постачальників ліквідності та інших рішень для цієї галузі, можна виділити Blockchain Capital , Polymath , Securitize , Securrency , OpenFinance Network та Orderbook від компанії Ambisafe.

Висновок

Розбиратися в розбіжностях між видами токенів дуже важливо, тому що сьогодні компанії під час підготовки до ICO вдаються до хитрощів, щоб зібрати максимальну кількість коштів. Так вони часто заявляють, що продаватимуть Security токени, хоча з усього видно, що вони до цього типу зовсім не належать. Інвестори охочіше вносять гроші в ICO, якщо впевнені, що вони купують саме інвестиційні токени , а не фантики, які подарують їм бонуси.

Американський регулятор SEC виявляє підвищений інтерес до ICO і має намір взяти проведення ICO у США під свій контроль та внести до цієї галузі, де зараз панують «закони Дикого Заходу» хоч якийсь елемент правового поля.

Якщо ви зацікавлені в інвестуванні в криптовалюту, важливо знати різницю між монетою і токеном, тому ви повинні мати можливість відрізнити токен від інших токенів. Достатньо мати загальне уявлення про те, як працюють ці активи, але те, що відрізняє розумного інвестора від середнього інвестора, це розуміння складних деталей, що класифікують різні токени та монети.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close