Історія створення криптовалюти. Криптобум

Історія створення криптовалюти  включає загадкового творця Біткоїна – Сатоші Накамото, історичну піцу, вартість якої за поточним курсом цілком порівнянна з бюджетом невеликої країни, гігантський стрибок і подальше падіння курсу Біткоїна, крах сумнозвісної біржі Mt. Gox, багатомільйонні крадіжки і не менші втрати біткоїнів, що зберігалися на викинутих жорстких дисках.

Будь-яка субкультура включає такі випадки, але не вони формують історію. У першій частині ми згадаємо реальну історію криптовалюту з дня створення Біткоіна до криптобуму, який розпочався у 2013 році.

Створення криптовалюти. 2009–2010. Народження Біткоїна

Біткоїн 0.1 було випущено 9 січня 2009 року. Версії з 0.1.0 до 0.1.5 підтримували лише системи Windows 2000, Windows NT та Windows XP. Незабаром після першого релізу Сатоші приступив доведення клієнта до пуття. Саме звідси починається історія створення криптовалюти. Він виправив кілька невеликих помилок мережі та протокол комунікації вузлів. У співпраці з кількома іншими розробниками зробив клієнт легшим у використанні.

Майже через рік, у грудні 2009 року, був випущений Біткоїн 0.2, який підтримував Linux. Спільнота стала брати активнішу участь у розробці Біткоїна. Крім того, цей реліз використав переваги багатопотокової обробки для генерування блоків. До того часу використовувався лише один потік. Це суттєво підвищило ефективність майнінгу на багатоядерних процесорах, таких як Intel Core Duo чи Quad.

Іншим важливим досягненням стала технологія API-інтерфейсу JSON RPC. Він дозволив стороннім службам взаємодіяти з Біткоіном та мережею, що лежить у його основі. У цей період Біткоїн був відомий лише дуже невеликій групі його розробників та ранніх користувачів. У листопаді 2009 року за адресою bitcoin.org з’явився форум, який пізніше перетворився на Bitcointalk. Це викликало зростання популярності Біткоїна. Спільнота стала поповнюватися новими учасниками. Вони почали пропонувати нові ідеї та створювати групи для їх реалізації.

Разом із захопленими відгуками Біткоїн отримав і чимало критичних відгуків. Наприклад, у результаті аналізу принципів його у ньому було виявлено кілька дефектів. Приблизно в той же час було представлено ідею комісій за транзакції. І люди почали обговорювати можливість відстеження монет.

Влітку 2010 року був випущений Біткоїн 0.3. Кількість його користувачів зростала, а разом із ним зростала і складність майнінгу. Тоді ж з’явилися пропозиції щодо ефективнішого використання ресурсів комп’ютера для майнінгу. І тому стали використовувати графічні процесори відеокарт. Користувач ArtForz створив на основі OpenGL хеш-ферму GPU і згенерував свій перший біткойн-блок.

6 серпня 2010 року було виявлено серйозну вразливість у протоколі Біткоіна: транзакції не проходили належної перевірки перед додаванням до блокчейну, що дозволяло обійти економічні обмеження протоколу та створити необмежену кількість біткойнів. 15 серпня ця вразливість зазнала атаки. В одній із транзакцій було згенеровано понад 184 мільярди біткоїнів, які були відправлені на дві адреси. За кілька годин цю транзакцію вдалося відстежити та видалити з блокчейну. Після цього помилка була виправлена ​​і мережу було переведено на оновлену версію біткойн-протоколу. Це єдина серйозна вразливість за всю історію створення криптовалюти та Біткоіна.

Тим часом дедалі більше майнерів вступало у боротьбу за право додати блок до блокчейну. Деякі з них виявили, що місяцями не можуть знайти блок та отримати хоч якусь нагороду. Це перетворило майнінг на якусь подобу азартної гри. Щоб зробити свій прибуток більш стабільним, майнери почали об’єднуватися в пули з розподілом нагород за знайдені блоки. Нагорода розподілялася між усіма учасниками пропорційно до їхніх вкладів.

27 листопада 2010 з’явився перший майнінг-пул Bitcoin Pooled Mining (BPM), більш відомий як Slush’s Pool. Він використав недостатньо складний алгоритм, який, як виявилося, можна легко обдурити. З того часу ідея майнінг-пулів суттєво розвинулася. Але суть залишається незмінною: спільний майнінг вигідніший, ніж індивідуальний.

У грудні 2010 року користувач doublec скомпілював перший мобільний клієнт bitcoind для смартфона Nokia N900. А наступного дня користувач ribuck відправив йому 0,42 BTC у першій мобільній біткоін-транзакції.

Перші експерименти з криптовалютою

Наприкінці 2010 року Сатоші випустив свою «прощальну» версію Біткоіна (0.3.9) та залишив проект. Зникнення автора не стало серйозною неприємністю – розробку Біткоіна продовжили інші учасники спільноти. Для більш ефективної взаємодії був прийнятий формат пропозицій щодо покращення Біткоїну (Bitcoin Improvement Proposal, BIP). Вони визначили стандартний спосіб уявлення перспективних ідей, оскільки Біткоін не має формальної структури. Першу пропозицію BIP (BIP 0001) відправив Амір Таакі (Amir Taaki) 19 серпня 2011 року. У ньому він описав, що таке BIP.

На той час вже було висунуто багато пропозицій щодо покращення Біткоіна. Але не всі можна було реалізувати, тому деякі учасники спільноти почали створювати власні проекти. Першою реалізованою ідеєю стало зв’язування Біткоіна з DNS, що дозволило створити Неймкойн . Після цього розробники почали експериментувати з інтервалом створення блоків, нагородою за блок та іншими параметрами. Внаслідок чого були створені GeistGeld, iXcoin, SolidCoin та інші альт-валюти.

Складність майнінгу продовжувала зростати, і користувачі почали переходити на ферми з FPGA та GPU. Спільнота перейнялася недоліками хеш-функції SHA256 , що започаткувало нові експерименти. Першим проектом стала валюта Tenebrix «з надійним захистом від майнінгу на GPU». Механізм підтвердження роботи (Proof-of-Work) для цієї валюти був заснований на алгоритмі Scrypt . Алгоритм був представлений у 2009 році для генерування паролів, але так і не став популярним. Незабаром після цього з’явився GPU-майнер для scrypt.

Трохи пізніше була історія створення криптовалюти Лайткоїна . Вона була прийнята спільнотою з більшим ентузіазмом, ніж Tenebrix, яка була випущена з премайнінгом. Майнінг Лайткоїна здійснювався на звичайних процесорах, а майнінг на GPU став прерогативою Біткоїна.

Історія створення криптовалюти пам’ятає літо 2011 року, коли було представлено принцип підтвердження володіння (Proof-of-Stake, PoS) як відповідь на нерівний розподіл «голосів». Замість обліку частки обчислювальних ресурсів, що належать учаснику мережі, «голоси» за історію транзакцій у такій системі розраховуються пропорційно до кількості монет, володіння якими користувач може підтвердити за допомогою закритих ключів. Роком пізніше була випущена криптовалюта PPCoin ( Піркоін ) з гібридним підтвердженням роботи та володіння.

У цей період також розпочалася розробка мобільних криптовалютних програм. Липень 2011 року – компанія Intervex Digital випустила Bitcoins Mobile, перший біткойн-додаток для iPad. Серпень 2011 – був створений перший децентралізований пірінговий пул (P2Pool). Приблизно в цей час була опублікована робота «Аналіз анонімності в біткойн-системі». Вона започаткувала серйозні дослідження анонімності Біткоіна, що вилилися у створення біткойн-міксерів. Першою «пральною для биткоинов» керував Майк Гогулскі (Mike Gogulski).

Влітку 2011 були оголошені майнінг-пристрої на основі ASIC . Вони дестабілізували інфраструктуру майнінгу. Хоча минуло ще півроку, доки вони з’явилися насправді.

Головна проблема з ASIC-устаткуванням полягає в тому, що воно сприяє консолідації обчислювальної потужності. Це суперечить самої філософії Біткоіна.

У 2011 році також з’явилася альтернативна криптовалюта Ripple . Протокол Ripple вперше був реалізований в 2004 Райаном Фаггером (Ryan Fugger), веб-розробником з Ванкувера. У 2005 році Фаггер почав розробляти фінансову службу Ripplepay для захищених онлайн-платежів у глобальній мережі. Деякі люди зрозуміли, що Ripple може забезпечити потужні можливості і при цьому вирішити низку актуальних проблем біткойн-спільноти. Використання централізованих бірж, високе споживання електрики та великий час транзакцій. Це спонукало Джеда Маккалеба (Jed McCaleb) розробити у 2011 році нову систему Ripple.

У травні 2011 року Маккалеб почав паралельно розробляти цифрову валюту, в якій затвердження транзакцій базується на консенсусі учасників, а не на майнінгу, як у Біткоїні.

Наприкінці 2011 року Алан Райнер висунув пропозицію BIP 0010, яка описує транзакції з мультипідписом. Так називається транзакція, яка надсилає кошти з адреси з мультипідписом. Тобто адреси, з якими пов’язано більше одного закритого ключа ECDSA. Транзакції з мультипідписом описуються формулою “m з n”. Вона означає, що адреса пов’язана з n закритими ключами, при цьому потрібно як мінімум m підписів.

Ця пропозиція була реалізована та протестована у старих версіях ПЗ Armory з підписанням транзакцій. 30 березня 2012 року мультипідписи були додані до Біткоїна. Такою є історія створення криптовалюти.

Розвиток криптовалютної інфраструктури

На цьому етапі виникла проблема розміру блокчейну. Учасники спільноти почали пропонувати рішення, що гарантують збереження важливих даних.

У квітні 2012 року були реалізовані транзакції плати хешу сценарію, визначені у BIP 0016. Вони були розроблені, щоб перекласти відповідальність за вказівку умов отримання грошей з відправника на одержувача. Перевага такого підходу в тому, що відправник може зробити транзакцію будь-якої складності, використовуючи 20-байтовий хеш. Він досить короткий, щоб його можна було сканувати з QR-коду або скопіювати і вставити.

У біткоін-спільноту почали вливатися фахівці із суміжних областей. Це, зокрема, економісти, науковці та юристи, а також програмісти різними мовами. Це допомогло розробити BitcoinJ – бібліотеку, яка дозволила розробникам Java розпочати створення додатків.

До 2012 року стало очевидно, що Біткоїн має багато фундаментальних обмежень. Тому деякі розробники розпочали створення валют з розширеною функціональністю. Цього року була представлена ​​технологія CryptoNote , яка включає кільцеві підписи та одноразові ключі, які унеможливлюють відстеження транзакцій. Було винайдено альтернативний принцип підтвердження роботи, що дозволяє захистити валюту від майнінгу на ASIC-обладнанні. І незабаром з’явилася перша валюта, що ґрунтується на цьому принципі — Байткоїн. Через складні криптографічні алгоритми вона спочатку привернула увагу переважно академічної спільноти. Перші форки CryptoNote були створені в університетах.

У серпні 2012 року Джед Маккалеб найняв Кріса Ларсена, і вони звернулися до Райана Фаггера зі своєю ідеєю. Після дискусій з Маккалебом та давніми учасниками спільноти Ripple, Фаггер поступився їм правом на концепцію та назву.

Так розпочалася історія створення криптовалюти Ripple.

У вересні 2012 року Ларсен та Маккалеб заснували корпорацію OpenCoin. Пізніше вони розпочали розробку протоколу Ripple (RTXP) та платіжної мережі Ripple. Зі 100 мільярдів спочатку згенерованих токенів (XRP) творці та інші засновники отримали 20 мільярдів. Інші 80 мільярдів залишилися в руках Ripple Labs.

Восени 2012 року більшість розробників з біткойн-спільноти були зайняті створенням та покращенням гаманців. Ідею детерміністичних гаманців було представлено ще у 2011 році. 5 листопада 2011 року була випущена програма Electrum – перший полегшений біткойн-клієнт, заснований на клієнт-серверному протоколі. У 2012 році зручні та безпечні гаманці стали доступні користувачам. У цей час почали з’являтися полегшені гаманці браузерні, а також офлайн-гаманці. Це спростило перенесення та резервне копіювання даних. Також були представлені паперові гаманці, що дозволяють зберегти пару ключів на аркуші паперу, і навіть фізичні біткоїни — монети із записаними на них ключами.

Історія створення криптовалюти до 2012 року підготувала умови для подальшого буму альткоїнів.

2013 виявився дуже продуктивним і багатим на події, що включили перегляд базових принципів Біткоіна і активний пошук нових способів розробки криптовалют. У 2013 році була створена PoW-валюта Праймкойн, яка поєднала майнінг із пошуком простих чисел. Ядро CryptoNote, спочатку розроблене Java, було переписано на C++, і з’явилося кілька його форків.

Тут почалася історія створення криптовалюти Dogecoin із форками, яка швидко набрала популярності завдяки іміджбордам. Була представлена ​​валюта Quark, розробники якої поекспериментували з кількома алгоритмами хешування. Як уже було сказано, у 2013 році також було створено першу PoS-валюту Піркойн, а трохи пізніше з’явилися її форки. У цьому ж році була представлена ​​NXT – ще одна PoS-валюта, заснована на абсолютно новому алгоритмі, відмінному від Біткоіна. І, звісно, ​​тривала робота над Ripple.

У 2013 році з’явилися і набули популярності нові технології створення криптовалют, що призвело до появи нових претендентів. Звичайно, Біткоїн набагато оминає всіх своїх потенційних конкурентів, але деякі альтернативи також заслуговують на увагу.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close