Хто такі майнери простими словами

Криптовалюта – це програмний код, який працює за заздалегідь прописаними алгоритмами. В основі будь-якого цифрового активу є блокчейн. Це розподілена база даних. Інформація зберігається за децентралізованим принципом на комп’ютерах (вузлах) учасників системи. Усі операції записуються до Реєстру. Там вони зводяться до блоків, розмір яких залежить від мережі. Процес запису інформації про транзакції у деяких активах називається майнінгом. У цьому виконується пошук заданого значення. Відповідаючи на запитання, хто такі майнери простими словами, можна сказати, що це люди, які видобувають криптовалюту. За роботу вони одержують винагороду у вигляді монет або комісії за транзакції.

Хто такі майнери

Біткоїн – перша криптовалюта, вона була розроблена в 2009 році Сатоші Накамото. Пізніше з’явилися форки на основі BTC та альткоїни. У мережі биткоина та інших активів використовується алгоритм консенсусу Proof-of-Work (PoW). Механізм підтвердження передбачає певну роботу для синхронізації, запису нових транзакцій. Кожен нод (вузол) мережі підключений до блокчейну. Він виконує складні криптографічні обчислення, знаходить потрібне значення. За це майнер отримує право записати блок у мережу. Інші учасники процесу перевіряють інформацію та синхронізують свої копії блокчейна (якщо знайдено рішення).

Сатоші Накамото розробив біткоїн і був його першим майнером . Він видобував криптовалюту, виконуючи необхідні обчислення на персональному комп’ютері. При мінімальному навантаженні на мережу продуктивності домашніх ПК було достатньо. Для обчислень використовувалася потужність центрального процесора.

Сатоші Накамото використовував у мережі Біткоїн SHA-256 – це алгоритм хешування, криптографічний механізм шифрування. Він забезпечує необхідний баланс між швидкістю роботи та безпекою мережі. В альткоїнах з алгоритмом консенсусу PoW можуть використовуватись інші методи шифрування (Script, Six-Hash, X11).

Накамото заклав кілька принципів роботи:

 • Для видобутку 1 блоку з інформацією потрібно близько 10 хвилин.
 • Складність майнінгу зростає. Це відбувається через кожні 2016 здобутих блоків.
 • Нагорода за роботу знижується внаслідок халвінгу (уполовинювання). Це відбувається приблизно кожні 4 роки.

В інших криптовалютах із механізмом PoW існують свої правила та підходи. Проте суть процесу одна — знайти рішення математичного завдання та отримати право записати блок у мережу за винагороду. У цьому полягає робота майнера криптовалюти.

Нагорода

Цифрові активи немає центрального органу управління, регуляторів і контролерів. Ці завдання вирішують самі користувачі. Учасники мережі отримують плату за підтримку блокчейну.

У мережі Біткоїн нагорода за створення чергового блоку – це єдиний спосіб емісії нових монет. Майнер не тільки перевіряє та підтверджує транзакції, він створює BTC, які забирає собі. Він також отримує комісію мережі. Її платить той, хто ініціював операцію з монетою чи токеном.

У мережі Біткоїн нагорода майнера становила 50 BTC за кожен видобутий блок. Так було у 2009 році, безпосередньо після запуску блокчейну. У мережі використовується халвінг – зниження нагороди майнерів у 2 рази через кожні 210 тис. здобутих блоків (відбувається приблизно раз на 4 роки). Це інструмент уповільнення емісії криптовалюти, необхідний збільшення хешрейта в мережах. Потужності зростають пропорційно до кількості майнерів.

Нагорода за здобутий блок у мережі Біткоїн регулярно знижується.

ДАТАВИНАГОРОДА, BTC
3 травня 2009 рік50
28 листопада 2012 рік25
7 вересня 2016 рік12,5
11 травня 2020 рік6,25
2024 рік (орієнтовно)3,125
2028 рік (орієнтовно)1,5625

Халвінг існує в інших криптовалютах з механізмом PoW:

 • Litecoin.
 • Bitcoin Cash.
 • Zcash.
 • Bitcoin SV та інші.

Зниження нагороди за майнінг призводить до зростання ціни на цифровий актив. Учасники видобутку одержують менше монет. Проте у зв’язку із підвищенням курсів загальний дохід майнерів збільшується. Так задумано розробниками.

Щоб дізнатися про розмір доходу за видобуток нових коінів, можна скористатися калькуляторами в інтернеті. Вони розраховують прибуток майнера з урахуванням ціни обладнання, електроенергії та інших факторів.

Басейни

Складність майнінгу з часом зростає. Якщо у 2010 році Сатоші Накамото та деякі його послідовники видобували біткоїни на домашніх комп’ютерах, то через 3 роки це стало складним завданням. Прибуток майнеру пропорційний продуктивності обладнання. Потужні комп’ютери споживають багато електроенергії, тому для заробітку на видобуванні монет потрібно враховувати ціну 1 кВт/год.

Користувачі стали об’єднуватись у пули. Нагорода ділиться усім учасників пропорційно їх вкладу в обчислювальну потужність. У пулі не важливо, хто здобув черговий блок інформації. Використовуються спеціальний сервер та програмне забезпечення. Вони розподіляють завдання між учасниками пулу та враховують внесок кожного майнера для подальшого розподілу прибутку.

При виборі спільноти для спільного видобутку коїнів необхідно враховувати різні чинники (репутацію, розмір комісії). Найбільші пули на початку 2022 року:

 • BTC. Найбільше об’єднання належить виробнику майнінгового обладнання.
 • Binance Mining Pool. У пулі доступний майнінг монет, що використовують механізми SHA-256 та Ethash. Binance Mining Pool застосовує інструмент для перенаправлення хешрейту користувача на вигідну криптовалюту в даний момент часу.
 • EMCD. Мультипул підтримує різні активи, що використовують механізми SHA-256, Scrypt, Ethash, X11.
 • Мінянняригентів. Пул для хмарного майнінгу підтримує різні криптовалюти.
 • Minegrate. Комбінований пул надає можливості традиційного та хмарного видів майнінгу. Для видобутку доступні 7 популярних криптоактивів: Ethereum , Monero , Bitcoin Gold та інші.
 • Zpool. Пул не вимагає реєстрації, надає великий вибір криптовалюту.

Приклад обчислень

Цифрові активи використовують криптографічні методи шифрування. Для біткоїну та деяких інших криптовалют застосовують алгоритм SHA-256. За умовами мережі, використовується певне значення Difficulty Target – число, задане для цього складності. Згодом значення змінюється.

Майнери шукають Nonce. Це число, яке відповідає умовам завдання. Nonce хешують за допомогою алгоритмів (у різних мережах вони можуть відрізнятися), щоб в результаті отримати значення не більше за Difficulty Target.

У системі Bitcoin хеш транзакцій складається з 64 символів, вага цього значення дорівнює 256 байтам.

Якщо в прикладі виправлено 1 символ, значить, результат змінився повністю.

ВИРАЗХЕШ
Майнери методом підбору шукають число Noncea53af7b574a3b90dc2cbe30aec7522729ac8cae78acb56fd6df7acb2399b2f87
Майнери методом підбору шукають Nonce86d5cf33918b4d85a1fcfb2f8b1e3771b907024c1aab9cb73a29acc83416bd11
Майнери шукають Nonce8fce99612c2251c2184c9833fc0839ef133d786111fbc6df313e48e941e83110
Майнери шукають5df2141708f7f81f1e23f19e8fa1ecbc284a83e1d9a76ac088a6d55f6cd584c1

Хеш складається з кількох значень і включає дані попереднього блоку, суму контрольних чисел транзакцій та випадкову величину. При цьому шуканий параметр один, решта не задовольняють умови завдання.

Значення хешу жодної практичної функції немає. Вся процедура потрібна лише завдання необхідного рівня складності, контролю над емісією криптовалюты.

Переглянути інформацію можна у браузері мережі. Приклад реального значення хеша для блоку 7000000, здобутого 11 вересня 2021: 00000000000000000590fc0f3eba193a278534220b2b37e9849e1a770ca95

 

Прибутковість

Майнери виконують роботу за винагороду. Інакше ця діяльність не має сенсу. Залежно від мережі, нагорода майнера відрізняється. У Біткоїні вона полягає в здобутих монетах та комісії мережі.

Прибутковість – це прибуток учасника процесу з урахуванням усіх його витрат. З розвитком цифрових активів складність видобутку зростає, збільшуються вимоги до продуктивності. Для майнінгу використовують різні елементи комп’ютера, наприклад:

 • Центральний процесор.
 • Відеокарти.

Застосовують спеціальне обладнання – ASIC (інтегровані мікросхеми). Воно служить лише для майнінгу.

Високопродуктивне обладнання споживає багато електроенергії. Це ще одна стаття видатків майнера. В інтернеті є онлайн-калькулятори, які дозволяють розрахувати доходність видобутку монет з урахуванням різних параметрів. Основні компоненти визначення прибутку:

 • Ціна електроенергії
 • Тип обладнання (ЦП, відеокарта, ASIC).
 • Модель CPU, GPU.
 • Кількість обладнання.

Види майнінгу

Видобуток криптовалюти – заняття, яке не вимагає великої уваги та знань. Необхідний стартовий капітал для покупки обладнання. При цьому потрібно розбиратися у видах майнінгу, їх відмінностях.

Відеокарти

Перші власники криптовалют використали центральний процесор свого домашнього комп’ютера для видобутку монет. Наразі потужності ЦП стаціонарного ПК недостатньо. Видобувати біткоїни в такий спосіб не вдасться.

Згодом для майнінгу стали використовувати відеокарти. Для видобутку біткоїнів та альткоїнів застосовують потужні GPU провідних брендів:

 • Nvidia.
 • AMD.

Для майнінгу використовуються ігрові відеокарти з високою продуктивністю та стійкістю до великих навантажень. Щоб підвищити ефективність GPU, їх збирають у спеціальні ферми. У домашніх умовах це комп’ютер з декількома відеокартами та посиленим охолодженням.

Переваги майнінгу такого типу – низький рівень шуму (порівняно з ASIC) та можливість видобування різних криптовалют. Проблеми аналогічні решті обладнання для видобутку монет:

 • Високе споживання електроенергії.
 • Вимоги до стабільного Інтернету.
 • Висока тепловіддача та інші.

SSD та жорсткі диски

Брем Коен, засновник BitTorrent, вважає, що криптовалюти на алгоритмі PoW споживають дуже багато електроенергії. Тому він створив цифровий актив Chia (XCH), у якому застосовується інший механізм – Proof-of-Space-and-Time. Для майнінгу використовується вільний простір вінчестерів SSD та HDD. У травні 2021 року на піку популярності монети XCH ціни жорстких дисків та твердотільних накопичувачів значно зросли.

Розробники врахували, що вартість накопичувачів набагато нижча, ніж у ігрових відеокарт або ASIC. При майнінг на SSD або HDD споживання електроенергії не зростає.

Весною 2021 року користувачі створили дефіцит обладнання. Влітку ціна монети впала за ринком, і прибутковість видобутку знизилася. Користувачі почали продавати обладнання.

Крім Chia, майнути на SSD та HDD можна інші монети, наприклад, Signum Coin (SIGNA) або Chives Coin (XCC).

ASIC

Асік – це пристрій на мікросхемах, що створюється для видобутку монет. Потужність ASIC незрівнянно вища, ніж у продуктивного комп’ютера. Асики не можна використовувати для інших цілей, крім видобутку криптовалюти.

ASIC випускають для майнінг конкретної монети. Обладнання для біткоїну не можна використовувати для іншої криптовалюти і навпаки. У цьому вся один з недоліків ASIC.

Незважаючи на високу вартість та інші нюанси, Асіки забезпечують основний обсяг видобутку. Їх використовують пули для збирання промислових майнінг-ферм. Багато компаній, які виробляють Асіки, самі видобувають монети.

Хмарний майнінг

Видобувати криптовалюту можна за допомогою орендованого обладнання. Цей варіант називається хмарним майнінгом. Власники обладнання створюють необхідні умови для добування монет. Охочі взяти участь оплачують оренду ресурсів. При цьому не слід купувати обладнання, створювати ферму.

Хмарний майнінг – це спосіб заробітку на видобутку криптовалюти, який може закінчитися плачевно. Існує ризик потрапити на шахраїв. Вони збирають орендну плату та зникають. Для видимості зловмисники можуть виплачувати кілька місяців дивіденди учасникам пулу.

Проблеми майнерів

Видобуток цифрових активів має недоліки. До основних проблем можна віднести такі:

 • Високі витрати на електрику. Не дарма великі пули майнят у країнах із недорогим доступом до енергії.
 • Потужне та продуктивне обладнання коштує дорого. На ЦП домашнього комп’ютера вже не вдасться майнути. Потрібно створювати ферму, купувати окремо відеокарти або асики, конструювати охолодження.
 • На глобальному рівні видобуток монет сильно залежить від законодавства у країні. Наприклад, більше половини всіх потужностей були розташовані у Китаї. Після заборони владою КНР майнінгу власники ферм перемістили обладнання до інших країн (США, Казахстан, Росію).

Проблему становить несанкціоноване споживання електроенергії. Влада різних країн намагається регулювати цей напрямок: використовують додаткові податки, вводять обмеження.

Як стати майнером

Щоб заробляти на видобутку кріптовалюти, потрібно зрозуміти основний механізм. Необхідно визначити актив, спосіб майнінгу. Можна вибрати самостійний видобуток монет, участь у пулі чи оренду хмарного обладнання.

Щоб зібрати ферму, необхідно купити:

 • Відеокарту чи навіть кілька.
 • Материнську плату.
 • Процесор.
 • Блок живлення.
 • Жорсткий диск.
 • Систему охолодження.

Використовуючи калькулятори в інтернеті, потенційні майнери вважають прибутковість бізнесу з урахуванням вартості електроенергії у регіоні та ціни купівлі обладнання. Найдорожчий метод — використання Асиков.

Вибір пулу або сервісу для хмарного майнінгу залежить від алгоритмів та монет, з якими працюють компанії. Важливим є розмір комісії, від нього залежатиме прибуток учасника.

Вибір криптовалюти це також важливий етап. На невеликих потужностях краще майнути нові альткоїни з подальшою конвертацією в інші монети.

Резюме

Майнінг монет з алгоритмом PoW це основа їх існування. Користувачі, які видобувають коїни та підтверджують транзакції, беруть участь у підтримці працездатності мережі. Завдяки майнерам реалізовано основний принцип цифрових активів – децентралізацію.

 

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close