NFT-токени: що це, чи можна заробити, як вибрати

Хочеш розібратися, що за NFT , про яке чути з кожної праски? Мовляв, є такий новий біткоїн, вклавшись у який зараз, можна заробити десятки тисяч доларів за кілька років?

У сьогоднішній статті я розповім чи це так і чи варто взагалі вникати в тему незмінних токенів.

Що таке NFT-токен?

NFT = Non Fungible Token, у перекладі російською – невзаємозамінний токен.

Хоча розшифровка абревіатури не надто вносить ясності, що таке NFT-токен. Тому спробую пояснити зрозуміло.

Токен — цифровий актив або монета, подібна до гривні/євро/долара, але існуюча тільки в інтернет-просторі. Незамінний – очікувано, те, що не можна замінити, щось в єдиному екземплярі.

Багато NFT-колекцій працюють на основі криптовалют. Наприклад, найвідоміша КриптоПанки базується на токені Etherium. Тому система NFT — це не щось кардинально нове, а логічний розвиток уже відомих технологій.

NFT-токен — якась інтернет-монета, на кшталт того ж біткоїну. Тільки якщо біткоінов існує 21 мільйон одиниць, NFT-токен може бути лише один. Двох однакових таких монет немає – всі вони різні та індивідуальні.

Якщо придивитися до першого лоту, можна зрозуміти, що за зображення якогось дивного Дональда Дака просять 50 тисяч долларів. І хтось його обов’язково купить, і, можливо, за півроку продасть за 100.

На даний момент NFT-токени представлені у вигляді “цифрового мистецтва” – різних картинок та відео. Це і картини відомих художників, і меми, і персонажі з відеоігор – і все це в одному екземплярі.

Не можна взяти будь-яку картинку з інтернету та зробити такий токен. Потрібно мати законні права на це зображення. Наприклад, якщо ти супер відомий співак, ти можеш продати свій портрет у вигляді NFT-токену за мільйони доларів (звичайно, якщо хтось захоче його купити. Ніхто не вкладатиметься в картинку з обличчям якогось ноунейму).

Взагалі, NFT можна зробити з усього, що завгодно. Головне мати законні права на цей предмет.

Наприклад, ізраїльська компанія вирішила продавати NFT-біблію (авторські права на яку нікому не належать, тому вони змогли провернути таку аферу). Тобто, рядки з релігійної книги можна буде купити і “володіти” ними – передавати, перепродувати та всіляко спекулювати на їх ціні.

Зрозуміти сенс володіння таким токеном все одно не вдасться. Людина нічого не втратить, якщо не матиме права на якусь картинку (причому, цю ж картинку вона може просто скачати з інтернету і використовувати як їй хочеться – ставити на шпалери телефону, малювати на ній у фотошопі, скидати друзям). Просто це черговий інтернет-актив, на якому хочуть заробити люди.

На кшталт того ж біткоїна, цінність якого лише в тому, що ним цікавляться люди. Ось і тут вартість NFT-токену будується на тому, чи хочуть ним володіти з тих чи інших причин.

Чи можна заробити на NFT-токені?

Дивлячись на розвиток інтернету у бік метавсесвітів (а це вже тема для наступної статті), скажу, що NFT-токени дуже скоро вкореняться і стануть повноцінними активами з мільйонною капіталізацією.

Моя відповідь — так, на NFT-токенах можна заробити . Причому їхні власники можуть повторити успіх тих, хто кілька років тому вклався в біткоїни – отримати цілі статки буквально з нічого.

Інвесторам я раджу придивитися до цієї теми: цілком можливо, що покупка якогось із них може обернутися величезним прибутком. Але, звісно, ​​не факт.

Як вибрати NFT-токен для інвестиції?

Вибрати токен для покупки досить важко, адже їх може створювати та викладати практично будь-хто. І складно зрозуміти, яке з вкладень принесе тобі мільйони, а яке “лежатиме мертвим вантажем”.

Тому я можу дати лише дві банальні, але логічні поради:

  1. Раджу уважно переглядати історію продажів обраного NFT-токену: скільки разів продавався, на скільки зросла ціна з моменту створення, скільки людей беруть участь в аукціоні, щоб купити його.
  2. Гуглити авторів токена. Можливо, це якась відома особистість чи компанія, що процвітає художник чи спортивна організація.
  3. Можна інвестувати вже у розкручені проекти. Звичайно, ціна на ці токени буде вищою, зате ризики піти в мінус будуть не такими високими.

Ось кілька із популярних колекцій, у які люди активно інвестують на момент написання статті:

CryptoPunks – піксельні зображення панків, які стали легендарними у сфері NFT-токенів. Найдешевший з них коштуватиме 300 тисяч доларів, а про ціни на найрідкісніші я краще промовчу.

На прикладі NFT-токена з колекції КриптоПанків під номером 4156 можна побачити, як сильно може підніматися ціна на цифрове мистецтво. Попередній власник продав його за 1.25 мільйона доларів, а новий, менш ніж за рік, отримав за нього 10.26 мільйона доларів.

NBA Top Shot – NFT-токени у вигляді карток з найкращими кидками в історії NBA – найпопулярнішої баскетбольної ліги. Через велику кількість токенів (яких стає більше з кожною грою), ціна на деякі ще не така велика — 10-15 доларів.

 

Bored Ape Yacht Club – 10.000 токенів із зображенням різних забавних мавп. На популярність проекту позитивно вплинув гравець НБА Стефен Каррі, який купив одну із картинок за 200 мільйонів долларів.

Де можна придбати NFT-токен?

NFT можна купити на спеціальних біржах NFT-токенів, найкращі з яких я розмістив нижче:

OpenSea – найбільший NFT-маркетплейс у світі з купою різних зручних механік, на кшталт статистики зростання цін на всі популярні колекції токенів за якийсь термін часу (день, тиждень, місяць).

A Top Shot – сайт баскетбольних NFT-токенів ліги NBA, на якому можна купити моменти найкращих кидків в історії цього спорту.

Як купити NFT-токен?

Насправді нічого складного в цьому немає. Для зручності, пропоную слідувати інструкції, що додається знизу.

  • Реєструємося на біржі NFT-токенів.
  • Поповнюємо рахунок будь-яким зручним способом – через онлайн-гаманці, з дебетової картки та ін.
  • Знаходимо NFT-токен, який підходить до наших вимог. Ціна, динаміка зростання, естетична насолода від володіння ним.
  • Робимо свою ставку. Коли токен продається з рук в руки, проводиться аукціон, на якому перемагає той, хто зробив найбільшу ставку.
  • Володіємо, через N-е кількість часу продаємо з вигодою, фіксуємо прибуток.

Висновок

На цьому все! Діліться думкою, що Ви думаєте з приводу NFT-токенів і чи варто взагалі вкладатися в них — у коментарях.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.