Психологія торгівлі на біржі криптовалют

Зміст

Успішна торгівля на 70% залежить від психології криптовалютного трейдера та лише на 30% від торгової схеми. Торгуючи на біржі, необхідно розвивати дисциплінованість, самоконтроль та вміти швидко реагувати на мінливі біржові графіки. Все це дозволить ефективніше заробляти біткоїни, ефіри та інші цифрові монети.

Але на фінансових ринках можна не лише заробити, а й втратити гроші. Курси криптовалют  схильні до політичних впливів, на їхню вартість впливає репутація засновників компаній, інформаційні вкидання про блокчейн-проекти та плани їх подальшого розвитку. Тим не менш, існують прості правила успішної торгівлі в галузі психології, які дозволять знизити ризики при спробі заробити на криптовалюті.

Топ-5 факторів, що заважають кожному новачкові

Емоції, почуття та бажання істотно впливають на прийняті трейдером торгові рішення. Це відбувається часто-густо не лише на традиційних біржах, а й у криптовалютній сфері. До головних проблем початківців криптоторговців можна віднести азарт, страх, жадібність, небажання навчатися та неправильну візуалізацію результату.

Азарт, тільт

Азарт – це емоційний стан, коли людині здається, що їй щастить, і доки триває серія успішних угод, вона здійснює більші фінансові операції. Найчастіше в тильті трейдер перестає контролювати, тому важливо не допускати поява азарту або, щоб не втратити гроші.

Щоб прийти до емоційного балансу, необхідно закрити торгову платформу і не відкривати вікна з криптовалютними графіками занадто часто. Достатньо 1 раз на день або тиждень переглянути поточну ситуацію і знову закрити термінал. Це важливо для успішної торгівлі, але потребує сили волі.

Страх втратити гроші

Трейдери часто переживають, боячись невдалого закриття угоди. Звичайно, збиток – це погано, але іноді краще закрити позицію у мінус, ніж втратити велику суму лише через надію на швидкий розворот ціни. Якщо графік криптовалюти вже йде проти вас, є сенс подумати про дострокове закриття такої угоди, тим більше якщо ціна вже опустилася занадто низько.

Одна половина трейдерів боїться втратити, а друга – неправильно скласти прогноз, передбачити курс монети на майбутнє. Усі помиляються, а щоб не боятися, потрібно інвестувати лише невелику суму у один фінансовий актив.

Жадібність

Ще один фактор, який може зменшити шанси на успіх. Звичайно, кожна людина бажає заробити і чим більше, тим краще. І все-таки необхідно підходити до заробітку криптовалюти з холодною головою. Навряд чи ви захочете отримати великий збиток тільки через те, що на всі гроші купіть біткоїни за поточним курсом , не чекаючи кращих цін. Такий підхід є вкрай небажаним, він не повинен використовуватися на фінансових ринках.

Небажання вчитися

Що заважає трейдеру-початківцю якісно навчитися торгівлі криптовалютами? Нічого. Для цього потрібно лише прочитати інформацію про блокчейн-платформу, ознайомитися з новинами проекту та створити простеньку торгову систему, яка дозволить отримувати вигоду від цінових коливань обраного активу.

У мережі досить багато цікавих торгових систем, що дозволяють заробляти навіть коливання курсу криптовалют протягом одного дня. Необхідно відстежувати стрибки цін і встигати купувати біткоїни та ефіри на спадах ціни, щоб отримати вигоду з чергового імпульсного зростання. Ну ось, ми вже розповіли просту схему торгівлі, яку використовують досвідчені біржовики.

Візуалізація

Ще одна помилка спекулянтів-початківців. Кожен хоче побачити рух ціни у потрібний бік. Це досить небезпечно. Візуалізуючи стрибок ціни в потрібну сторону, можна розмріятись і вкласти дуже велику суму в криптовалюту. Це призведе до втрат. Щоб не було збитків, бажано вкладати невеликі гроші в різні токени і не мріяти, розмальовуючи графіки неадекватною кількістю біржових індикаторів, зон тощо.

Головні правила успішної криптоторгівлі

Як же торгувати в плюс, якщо стільки підводного каміння відразу може обрушитися на зачарованого можливістю заробити біткоїни трейдера? Пропонуємо розглянути основні рекомендації, що підійдуть для торгівлі на криптовалютній біржі. 

Ризикуйте не більше 10% від депозиту

Ви думали, що буде, якщо угода піде проти вас? Завжди лімітуйте ризик. Використовуйте лімітні ордери або стоп-лоси, ризикуючи лише невеликою частиною депозиту. За найгіршого сценарію ви втратите лише десяту частину капіталу. Тип ордера закриття угоди залежить від біржі, де ви торгуєте. 

Використовуйте ризик на угоду 5% або менше

Якщо загальний ризик має обмежуватися 10% від капіталу, то вкладати в одну криптовалюту можна лише 5% грошей. Так, за бажання ви можете вкласти в лайткоїн або ріппл хоч і всі гроші, але самі розсудіть, навіщо потрібні зайві ризики? Біржові рахунки відкриваються в біткоінах, ця монета й надалі зростатиме в ціні. Навіть якщо загальний дохід від торгівлі не перевищить 60% річних, а для інвесторів це вже надприбутки, ви пристойно підніметесь за рахунок подорожчання самого біткоїну. 

Не закривайте прибуткові угоди зарано

Професійні торговці, що працюють на ринку криптовалют, намагаються закривати збиткові позиції та залишати прибуткові. Це дозволяє заробити максимум за рахунок утримання успішних інвестиційних угод. Що буде, якщо закривати прибуткові угоди майже одразу, як ті вийшли у плюс? В цьому випадку шанс на успішну торгівлю впаде, адже ви позбавите себе можливості заробити.

Не перетримуйте та не накопичуйте збиткові угоди

Якщо угода пішла проти вас, і ви за своєю системою побачили, що краще закрити позицію – зробіть це, закрийте угоду. У разі наявності кількох збиткових криптовалют необхідно знизити їх відсоток в портфелі. Для цього потрібно продати половину монет, операції з якими не мали успіху.

Фіксуйте швидкий спекулятивний прибуток

Важливо вміти зафіксувати дохід, який ви отримали за короткий термін. Наприклад, сьогодні о 9:00 ви купили криптовалюту litecoin, а вже за годину ціна монети зросла на 20%. Це швидкий прибуток, який слід зафіксувати.

Цей метод дозволяє швидко вивести кошти з активу, що приніс дохід. Не обов’язково закривати всю інвестиційну позицію. Професіонали радять продати 50% активів, а другу половину залишити на ринку, щоб вичавити поточну тенденцію по максимуму. 

Перекладайте угоди на беззбиток, як тільки з’явиться перший прибуток

Якщо ціна криптовалюти пройшла відсотком 10-15 на ваш бік, є сенс подумати про захист прибутку. Для цього використовуйте стоп-лосс, переміщений у прибуткову зону або лімітний ордер, коли позиція закриється, і ви отримаєте невеликий дохід. Мінусом є ризик вибивання цього беззбитку. І тут доведеться перевідкрити угоду.

Торгуйте тільки на ліквідних криптовалютах

Обсяги торгів за обраним активом мають бути більшими. Намагайтеся торгувати топовими монетами, що знаходяться в топ-10 найбільш капіталізованих криптовалют або найперспективніших токенів . До таких токенів відносять біткоін та ефіріум.

Маловідомі валюти з рваними графіками майже напевно відносяться до 2-го чи 3-го ешелону і майже непридатні для спекулятивної торгівлі. Це необхідно враховувати, оскільки за великого капіталу відразу виникнуть проблеми з купівлею криптовалюти за заявленою ціною. 

Торгуйте тільки за трендом

Укладайте угоди виключно у напрямку поточної цінової тенденції. Це дозволить заробляти з більшою ймовірністю, ніж під час торгівлі контртенду (проти основного напряму біржового інструменту).

Відомо, що тренд на крипторинку займає 60% часу, а флет (це коли ціна знаходиться у вузькому діапазоні) – 40%. Такі умови набагато кращі, ніж ті, що присутні на фондовій та валютній біржі. Тому знаходити трендові ділянки та використовувати їх у торгівлі набагато простіше саме на криптовалютах. 

Укладайте угоди на кількох криптовалютах одночасно

Є приказка: “Не клади яйця в один кошик”. Це повною мірою стосується розподілу коштів між різними активами. Потрібно поділити поточний розмір депозиту на кількість монет, в які є бажання інвестувати. Далі купити різну криптовалюту на рівні частки коштів. Готово, інвестиційний портфель тепер створено і різкі стрибки однієї з монет не суттєво впливатимуть на результативність торгівлі.

Виводьте отриманий прибуток

Вийшло заробити – виведіть прибуток та залишайте початкову суму, вкладену на біржовий рахунок для продовження інвестиційної діяльності. Залишаючи всі гроші на депозиті, трейдер ставить під ризик вже отриманий дохід, а внаслідок цього – і час, витрачений на аналіз та очікування на результати угод. Втрачаючи гроші, продавець втрачає і час, а це цінний ресурс, що не поповнюється. 

Випишіть правила входу та виходу з угод та дотримуйтесь їх

Це розвиває дисципліну, яка потрібна для успішного трейдингу на криптовалютній біржі. Створення алгоритму купівлі та продажу активу значно підвищує шанси на успіх, тому що прибирає поспіх, суєту та хвилювання.

Діючи чітко за правилами торгової системи, біржовики досить часто витягують з ринку максимум грошей, а безсистемні трейдери – втрачають, оскільки укладають угоди з криптовалютами в емоційному стані.

Торгуйте середньостроково та довгостроково

Професійні трейдери, які знають поведінку «своїх», криптовалют торгують і всередині дня, але при цьому ризик втрат збільшується пропорційно зростанню кількості угод. Аналізувати ринки всередині дня, особливо на хвилинних графіках, іноді вкрай важко.

Набагато простіше торгувати криптовалютою із тривалістю угоди від доби до тижня. І тут з’явиться час на обмірковування та аналіз поточної ринкової ситуації. Не варто гнатися за грошима, адже це лише побічний продукт правильного аналізу біржових чартів. 

Забудьте про усереднення

Що таке усереднення? Це коли новачок замість того, щоб закрити збиткову угоду, починає додаватися до невдалої позиції, переважно підвищеним обсягом. У результаті збиткова позиція може перетворитися на «снігову кулю», яка швидко знищить торговий рахунок. Це стосується переважно тих, хто користується маржинальним/кредитним плечем, але й торговцям, які працюють без кредитного важеля, не варто балуватися «тактикою камікадзе».

Ніякий професіонал не додаватиметься до збиткової угоди. Такий підхід небезпечний і може призвести до повної втрати грошей або зависання у збитковій позиції на місяці та роки, особливо якщо врахувати специфіку криптовалютних активів.

Вижимайте з тренду максимум

Якщо курс криптовалюти дійшов рівня, у якому ви плануєте закрити біржовий договір, є сенс прикрити лише половину угоди, залишивши висіти другу частину ринку. Це дозволить вичавити з ринку максимум. Потім, коли котирування пройдуть ще якусь відстань, можна закрити половину від половини тієї угоди, і так ще 2-3 рази в міру руху ціни у вашу сторону. Цей підхід дозволяє отримати додаткові кошти з мінімальним ризиком.

Забудьте про локування

Деякі брокери та біржі дозволяють локувати, перекривати прибуткові та збиткові позиції, заморожуючи баланс угоди на невизначений термін. Цей метод засуджується професіоналами, оскільки є ефективним. Замість того, щоб гроші пустити в перспективнішу криптовалюту, людина, боячись втратити кошти, намагається заморозити поточний результат по угоді.

Користуйтеся пірамідингом

Якщо ціна йде в потрібну сторону і угода приносить дохід, можна додатись до прибуткової позиції, купивши ще трохи криптовалюти. Якщо не перестаратись і адекватно користуватися цією тактикою, можна істотно підвищити прибутковість торгової схеми приблизно в 2-3 рази, якщо вас цікавлять цифри.

Пірамідинг добре працює на зростаючому графіку біткоїну, ефіріуму та лайткоїну. Інші криптовалюти ми не тестували, тому що біржовики приділяють найбільшу увагу саме перерахованим монетам.

Забудьте про використання тактики Мартінгейла

Не можна подвоювати обсяг угоди, якщо вона закрилася в мінусі. Якщо було отримано збиток, отже ринкова ситуація по криптовалюті була спрогнозована неправильно і потрібно працювати над удосконаленням аналітичних здібностей, а чи не укладати більшу угоду, яка також закриється в мінус.

Саме використання тактики мартингейлу згубно позначається на рахунках біржовиків-початківців. Не повторюйте їх помилок – торгуйте біткоінами правильно в рамках обраної торгової системи, дотримуючись її правил, точок входу та виходу з ринку криптовалют. 

Висновок

Вочевидь, що психологія трейдингу значною мірою впливає результативність біржових спекуляцій як у традиційному ринку, і у сфері криптовалют. Важливо пам’ятати, що з емоційної складової, саме внутрішнього балансу залежить успіх людини у сфері діяльності. Біржова торгівля – це нервове заняття, і якщо не навчитися брати емоції під контроль, результати можуть виявитися плачевними.

Тільки робота по перевіреній торговій схемі, а також виключення в собі азарту, страху, жадібності та інших негативних емоцій, описаних нами в першій частині статті, буде потихеньку призводити вас до успіху, але ми не гарантуємо, що ви станете успішним трейдером. Це ринок – дуже агресивна і небезпечна для капіталу середовище.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close