Що робити, якщо вкрали біткоїни

Втратити цифрові монети можна з різних причин – забути ключ від гаманця, зробити транзакцію на неправильну адресу або стати жертвою зловмисників. За останні 4 роки кількість крадіжок біткоїнів зросла в десятки разів. Шахраї використовують багато способів розкрадання – зломи криптовалютних бірж та гаманців, створення фейкових сервісів та фінансових пірамід. Маючи особисті ключі або дані облікових записів, хакери можуть заволодіти засобами користувачів.

Чи можна вкрасти Bitcoin

Імовірність розкрадання монет існує завжди. Це одна із проблем криптовалют. Зростання популярності цифрових монет та збільшення попиту підвищують інтерес злочинців. Захиститись від втрат та убезпечити активи можна, виконуючи прості процедури. Проте стовідсоткової гарантії надійності немає. Кожен трейдер повинен знати, що робити, якщо вкрали біткоїни і як правильно захистити активи. Дотримуючись необхідних правил, можна знизити ризик викрадення монет.

Основні способи крадіжки біткоїнів

З розвитком технологій крадіжка у сфері цифрових фінансів стає більш витонченою. Основні способи крадіжки BTC такі:

 • Викрадення з криптогаманця.
 • Крадіжка при конвертації в обміннику.
 • Злом торгової платформи або облікового запису користувача.
 • Присвоєння даних за соціального фішингу.
 • Використання ботів або фінансової піраміди для крадіжки.

 

Інвестиції

Користувачі змушені десь зберігати накопичені активи. Цифрові гаманці – найпоширеніший спосіб тримати віртуальні засоби. Розробники таких сервісів роблять все, щоб процес зберігання та користування монетами був простішим та зручнішим, проте часто не дають належного ступеня захисту та безпеки.

Інтернет-гаманці мають великий мінус ― приватні ключі знаходяться в самій системі.

Зловмисники можуть знайти помилки у програмному коді та атакувати сервіс.

Деякі несумлінні розробники також можуть здійснювати крадіжки BTC з онлайн-гаманців користувачів.

Щоб знизити ризик розкрадання, потрібно вибирати перевірені системи зберігання, звертати увагу на репутацію компанії та відгуки інших користувачів.

Фейкові обмінники

Операція конвертації криптовалюти у фіатні гроші може закінчитися втратою коштів. Обмінники популярні простою процедурою та швидкістю перекладів. Серед таких сервісів є майданчики, створені шахраями. Викрадення монет відбувається на етапі конвертації – після відправки криптовалюти користувачем зловмисники залишають віртуальні активи собі.

Перед вибором онлайн обмінника важливо вивчити майданчик. Добре, якщо сервіс зареєстрований офіційно та веде діяльність із дозволу державного органу. Тоді в ситуації, коли вкрали криптовалюту в обміннику, можна буде звернутися зі скаргою чи позовом до суду. Вибрати майданчик для конвертації допомагає моніторингу BestChange. Адміністрація сайту запевняє, що публікує лише перевірені ресурси.

Злом біржі або облікового запису

Втратити цифрові активи можуть користувачі, які зберігають гроші на торговій платформі. Шахраї зламують біржі та здійснюють масові розкрадання. Також вкрасти монети можна у конкретного користувача, маючи доступ до його облікового запису. Найпростіше – зламати пошту та отримати пароль. Тоді хакери можуть використовувати функцію відновлення доступу та вкрасти віртуальні активи.

Двофакторна ідентифікація захистить обліковий запис. Додаткова перевірка користувача ускладнить доступ до Особистого кабінету.

Вразливості онлайн-обмінників

Для підвищення швидкості роботи та проведення транзакцій послуги запитують приватні ключі. Відповідно, злочинець, який зламав платформу, має доступ до даних користувачів обмінника. Можливі випадки крадіжки засобів самими розробниками сервісу. Наприклад, власники компанії вирішують припинити роботу платформи та вкрасти цифрові монети.

Репутація обмінників складається з позитивних відгуків інших трейдерів та часу роботи на крипторинку.

Соціальний фішинг

Цей спосіб популярний для крадіжки будь-яких активів, як криптовалют. Ціль соціального фішингу ― змусити користувачів поділитися особистою інформацією. Злом відбувається так:

 1. Власник монет отримує на пошту листа з посиланням на зовнішнє джерело.
 2. Сайт переходу – підроблений. Часто це копія сторінки біржі чи гаманця.
 3. Користувач вводить особисті дані, паролі.
 4. Зловмисники отримують доступ до інформації.
 5. Використовуючи отриману інформацію, вони викрадають кошти на цій біржі.

Інший спосіб фішингу – підроблені ICO або гаманці. Щоб захиститися від злому, потрібно перевіряти відповідність адреси сайту справжньому. Надійний спосіб – вводити посилання в рядок самостійно.

Підроблені боти у соцмережах

Мобільні сервіси в месенджерах – новий спосіб проводити операції з криптовалютами. За допомогою роботів можна купувати та обмінювати цифрові активи, наприклад, у Telegram. Щоб вкрасти монети, хакери створюють власні послуги, обіцяючи низькі комісії та додаткові зручності при проведенні фінансових операцій.

Фінансові піраміди

Ще один спосіб крадіжки криптовалют – шахрайський проект. Творці рекламують нову систему та залучають інвестиції. Власники криптовалют, вірячи у перспективність проекту, вкладають кошти. Ідея фінансової піраміди – використовувати гроші нових користувачів для виплат іншим учасникам з подальшим руйнуванням усіх ланцюжків та зникненням системи.

Розпізнати таку аферу можна. Якщо проект обіцяє високий щоденний прибуток, це є ознакою обману. Відсутність інформації про компанію у відкритому доступі, підтримки спільнотою може свідчити про піраміду.

Інвестуючи в криптовалюти, потрібно проводити аналіз, враховувати думки експертів, вивчати команду розробників та їхню репутацію.

Як повернути свої BTC

Відновити баланс, якщо шахраї вкрали Bitcoin, найчастіше неможливо. Однак варто спробувати повернути цифрові засоби. Головне – швидко відреагувати на ситуацію.

Не панікуйте

Потрібно зберігати холодний розум. Своєчасна реакція – шанс виправити ситуацію. Насамперед можна зв’язатися з адміністрацією сервісу, з якого було вкрадено криптоактиви. Якщо це біржа, то вони можуть заморозити кошти та допомогти відстежити транзакцію. Деякі торгові платформи використовують обов’язкову верифікацію особи. Тоді можна вирахувати зловмисника. Проте його особисті дані розкриють лише у суді.

Якщо спосіб крадіжки невідомий, краще змінити паролі на всіх сервісах, навіть на ті, які не пов’язані зі зберіганням активів (наприклад, змінити доступи до електронної пошти).

Фіксація інформації

Потрібно оперативно зберегти «сліди» злочинців – зробити скріншоти сайту, листування. Що більше інформації буде зафіксовано, то вище шанс повернути кошти. Збережені дані використовуються для пошуку винного. Якщо справа дійде до суду, вони послужать доказами крадіжки.

Відстеження транзакції та гаманця злодія

Технологія блокчейн дозволяє переглядати операції у відкритому доступі. Спеціальні оглядачі допомагають відстежити транзакції та рухи коштів. На сайті є інформація про скоєні операції з певною Bitcoin-адресою. Оглядач відстежує баланс та проведені вихідні транзакції з адресами. Проте є можливість, що це допоможе знайти гаманець злодія.

Подача позову

Перш ніж звернутися до суду, потрібно постаратися з’ясувати, хто вкрав біткоїни. Послідовність така:

 1. Зафіксувати інформацію.
 2. Змінити паролі та заморозити акаунти.
 3. Звернутися до поліції.
 4. Встановити особу злочинця.
 5. Звернутися до суду із позовом.

Методи захисту від зломів

Знайти кіберзлочинця – складна проблема. Бажано вчасно захиститися та не допустити такої ситуації.

Потрібно убезпечити акаунти, криптогаманці та комп’ютер користувача.

Комбіноване зберігання цифрових активів

Тримати всю криптовалюту в одному місці неправильно. Це підвищує ризик крадіжки. Щоб захистити інвестиції, їх потрібно зберігати у різних місцях. Не рекомендується тримати більші обсяги коштів у рахунку біржі. Розподіляти цифрові активи потрібно серед гарячих та холодних гаманців. Одні з них є більш зручними для щоденних операцій, але з постійним доступом до мережі, інші працюють в офлайні і менш вразливі.

ХолодніЗовнішні апаратні носії
Паперові сховища
ГарячіОнлайн-додатки
Програми для смартфонів
Десктопні програми

Вибір способу зберігання

Характеристики типів гаманців:

 • Онлайн-сервіси. До цього виду належать і рахунки усередині бірж. Такі гаманці зручні простим доступом до криптовалют. Проте сам сервіс може бути атакований або зламаний шахраями. Зберігати в онлайн-гаманцях краще невеликі суми та використовувати їх для трейдингу.
 • Мобільні та десктопні версії. Захист цих послуг вище тому, що приватні ключі утримуються на пристрої користувача. Однак підключення до мережі завжди пов’язане із ризиками злому.
 • Апаратні гаманці. Офлайн-сховище зовні нагадує флешку. Гаманець захищений паролем та кодовою фразою. Значних сум рекомендується тримати на апаратних пристроях.
 • Паперові гаманці. Зберігання даних відбувається офлайн. Записи робляться на папері. Важливо не втратити надруковані дані. Користувачі іноді зберігають ключі у банківських осередках.

Страхування

Часто гарантій відшкодування можливих збитків немає. Деякі торгові майданчики страхують криптоактиви власників рахунків. У разі розкрадання коштів, користувачі отримують повну компенсацію. Потрібно читати документацію біржі, щоби розуміти, як працює страховка.

Низка іноземних компаній теж захищають криптоактиви. Страхування покриває збитки у разі крадіжки монет та навіть банкрутства торгової біржі. Для багатьох трейдерів захист недоступний через високу ціну послуги.

Захист ПК та своїх облікових записів

Дбати про безпеку комп’ютера рекомендується всім користувачам. Прості дії захистять обліковий запис від шахраїв:

 • Зберігати приватні ключі офлайн.
 • Використовувати захищені мережі під час підключення до Інтернету.
 • Встановити антивірус та стежити за його оновленнями.
 • Вигадувати складні паролі для доступу до облікових записів, пошти.
 • Налаштовувати двофакторну ідентифікацію скрізь, де це можливо.
 • Не переходити за підозрілими посиланнями та не вводити особисті дані.

Висновки

Повернути криптоактиви або отримати грошову компенсацію у разі шахрайських дій – тривала та складна процедура. Дотримання простих правил дозволяє зберегти заощадження:

 • Фіксувати підозрілі операції.
 • Перевірити посилання під час переходу.
 • Захищати комп’ютер антивірусом.

З законодавчого боку регулювання криптосфери у Росії поки що не розвинене. Повернення цифрових активів може бути складним.

Під час здійснення операцій з криптовалютами слід зберігати пильність. Підозрюючи факт злочину, потрібно звернутися до адміністрації торгового майданчика та постаратися оперативно припинити дії викрадачів.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close