Кому належить біткоїн і хто стоїть за криптовалютою

Цифровий ринок у 2022 році представлений понад 7 тис. монет та токенів. Окрім криптовалют, у цьому світі є смарт-контракти, децентралізовані фінанси, віртуальні метасвіти. Токенізація торкнулася предметів мистецтва, авторського права, нотаріальних документів. Блокчейн має велике майбутнє, навіть якщо монети не стануть домінуючим платіжним засобом, перемігши фіатні гроші . На початку всього цього знаходиться біткоін – перша криптовалюта, створена Сатоші Накамото , невідомою людиною або групою осіб. Існують різні версії про те, хто цей розробник. Цікаво також, кому біткоїн належить, хто стоїть за криптовалютою, і як звати власника першої монети. Точних відповідей на ці питання немає, є лише версії та припущення.

Теорії про те, хто створив біткоїн

Достовірно відомо одне — у період із 2007 по 2009 роки. розробник (або група осіб) під ніком Сатоші Накамото створив блокчейн Bitcoin. На ньому була реалізована перша віртуальна валюта . Але Сатоші не все вигадав сам. Він використав напрацювання інших людей, серед яких:

 • Адам Бек – засновник системи HashCash.
 • Хел Фінні – розробник механізму Reusable-Proofs-of-Work.
 • Нік Сабо – творець ідеї алгоритму цифрового золота BitGold.

Цих програмістів та криптографів підозрюють у причетності до створення біткоїну. Однак вони заперечують своє ставлення до цього. Особа розробника та першого власника BTC досі не розкрита. Фотографії в інтернеті та пресі, які використовують у статтях про таємничого програміста, належать Доріану Накамото. Це справжня людина, американець японського походження, інженер. Він також заперечує своє ставлення до розробки першої криптовалюти.

Таємничого програміста ніхто не бачив. Принаймні його особистість не ідентифікована. Відсутня офіційна інформація, фотографії, дані про сім’ю. Нинішнє місцезнаходження Накамото також невідоме.

Вперше про розробника дізналися читачі інтернет-журналу Metzdowd. Тут Сатоші опублікував статтю “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Це сталося у жовтні 2008 року. У статті він описав основні засади майбутньої мережі. У січні 2009 року було запущено блокчейн, створено гаманець та перший блок у ланцюжку.

З цього моменту Накамото спілкувався на форумі з однодумцями, листувався електронною поштою. Але він не проводив жодних контактів, зустрічей та дзвінків. Ніхто не бачив Сатоші, не спілкувався з ним наживо.

Публічне життя розробника також вкрите мороком. Не можна назвати рідну країну Накамото. Судячи з імені – це Японія. Проте лінгвісти, проаналізувавши листування, стверджують, що він будував мову як носій англійської мови у британській версії. Аналіз повідомлень показав, що їх було відправлено поза періодом з 14:00 до 20:00 за японським часом. Виходить, Накамото спав вдень, а працював уночі, або ж він із іншої країни.

У 2011 році Сатоші передав справи програмістові Гевіну Андерсену. З того часу жодної інформації про таємничого розробника немає.

Ник Сабо

Творця ідеї смарт-контрактів та розробника «цифрового золота» BitGold також пов’язують з ім’ям Сатоші. На користь цього твердження говорить схожість у стилістиці та орфографії двох людей. При цьому Нік Сабо є вченим у криптографії, юриспруденції, економіці, фінансах та інших суміжних дисциплінах. Але він мало підходить на роль розробника фундаментальної віртуальної мережі. Сабо більший дослідник, ніж творець. Для своєї ідеї віртуальної валюти BitGold Нік шукав програміста, щоб написати код. Це свідчить про відсутність необхідних навичок у самого вченого.

Проте Накамото ніколи не згадував про Ніка Сабо, незважаючи на те, що дослідник був одним із основних ідеологів віртуального світу. У 2010 році розробка біткоїну просувалася активно, в цьому брало участь співтовариство ентузіастів. Проте Нік Сабо, якого ідея мала зацікавити, жодного разу не писав про криптовалюту у своїх блогах. Інтерес до біткоїну він виявив лише після відходу від справ Сатоші Накамото.

Все сказане дає підстави пов’язувати особи відомих людей. При цьому Сабо заперечує причетність до Накамото.

Віталік Бутерін

Відомому творцю мережі Ethereum, одному з наймолодших криптомільярдерів у світі, також приписують роль таємничого розробника біткоїну. Чутки про це періодично виникають у мережі. Віталік Бутерін народився у Росії 1994 року. У дитинстві разом із батьками він переїхав до Канади.

На момент опублікування white paper (технічної документації) біткоіна Віталіку було 14 років. У цьому віці він ще не виявляв інтерес до віртуальних валют, але намагався писати відеоігри, займався програмуванням. На біткоїн Віталік Бутерін звернув увагу у 2011 році, коли мережа вже активно розвивалася, діяла спільнота однодумців, а таємничий Накамото відійшов від справ. Заповзятливий юнак організував електронний журнал Bitcoin Magazine, який через рік став друкованим виданням. Також Бутерін займався різними проектами, пов’язаними із блокчейном. Ідею створення Ethereum, яку пізніше було реалізовано на практиці, він запропонував наприкінці 2013 року.

Бутерин має статки понад $1 млрд, в основі якого ефіріум. До створення біткоїну та особистості Накамото Віталік Бутерін не має відношення. Сам він ніколи не говорив про це на відміну від наступного кандидата.

Крейг Райт

Австралійський підприємець та вчений – один з основних претендентів на роль Сатоші Накамото. На відміну від Ніка Сабо, Хела Фінні та інших кандидатів Крейг Райт сам заявляє, що право розробника біткоїну належить йому. Австралієць стверджує, що Сатоші Накамото це його псевдонім.

Незважаючи на публічні заяви про права на роль автора, Крейг Райт не зміг надати докази. Адже Накамото намайнив багато біткоїнів після запуску мережі. Вони досі перебувають без руху. За ідеєю, автор повинен мати ключі доступу. Але Райт відмовився підтвердити, що йому належать перші монети. При цьому він розвиває свою ідею:

 • Отримав авторські права на white paper Bitcoin у Бюро США.
 • Веде судові позови з власниками блокчейн-моніторингів Bitcoin.org та Bitcoincore.org.

До речі, Гевін Андерсен, який одержав права на вихідний код першої криптовалюти від Сатоші Накамото, довго вірив Крейгу Райту. Згодом він відмовився від своїх слів.

Чарльз Ли

Автор одного з форків Біткоіна, криптовалюти Litecoin , також може бути Сатоші Накамото. Чутки про це періодично виникають у мережі. Чарльз Лі народився 1978 року в Кот-д’Івуарі, згодом разом із батьками емігрував до США. Він магістр у галузі інформаційних технологій, займається програмуванням. Кар’єра Чарльза пов’язана з такими IT-гігантами, як Google, Microsoft та іншими проектами. Під час розробки Litecoin Лі працював на біржі Coinbase. Однак у 2017 році він повністю присвятив себе проекту та пішов із криптомайданчика.

Litecoin був створений на основі програмного коду Біткоїна. Місія нової монети – поле для експериментів. Багато нововведень використовувалися й у мережі Bitcoin. Часто Litecoin називають цифровим сріблом.

Припущення про причетність до створення біткоїну Чарльз Лі заперечує. При цьому він дуже скромна людина, про яку мало інформації у мережі.

Еван Даффілд

Відомий програміст та розробник криптовалюти Dash також підозрюється в тому, що він володіє біткоіном і є таємничим Накамото. Еван Даффілд родом із США. Змалку він цікавився програмуванням, ще підлітком заробляв написанням кодів.

У період створення біткоїну Даффілд працював у компанії Warped AI. Еван одразу звернув увагу на фінансово-технічний напрямок. Пізніше він працював програмістом інших компаніях, займався вдосконаленням технологій. Весь час Еван мріяв про створення власного бізнесу у IT-сфері.

Спілкуючись на криптовалютних форумах із представниками спільноти, він запропонував вирішення проблеми анонімності. Однак розробники не стали включати код Дафілда, захотівши залишити базовий протокол незмінним. Після цього Еван вирішив створити власну криптовалюту. Це був XCoin, який згодом змінив назву на Darkcoin, а потім і Dash .

Еван Даффілд заперечує свою участь у створенні біткоїну. Тим більше, він не може бути Накамото. За часів роботи таємничого програміста над протоколом біткоїна Еван займався іншими справами і нічого не знав про криптовалюту.

Джед Маккалеб

Ще один програміст, якого у мережі вважають претендентом на роль Сатоші. Джед МакКалеб – відома особистість, у списку його розробок:

 • eDonkey — сервіс обміну файлами, створений для альтернативи Napster.
 • MtGox.com – сайт для обміну внутрішньоігровими предметами, згодом МакКалеб перетворив майданчик на криптовалютну біржу. Пізніше він продав сервіс. А у 2014 році хакери зламали майданчик та вкрали криптовалюту на суму близько $500 млн.
 • Ripple – Джед МакКалеб брав участь у розробці нового цифрового активу. Монети у ньому не видобуваються, їхня емісія проводилася централізовано.
 • Stellar — після виходу з Ripple Джед разом із подругою Кім Джойс започаткували проект і випустили однойменну валюту.
У 2013 році один із журналістів припустив, що Джед МакКалеб підходить на роль Сатоші Накамото. Існує версія, що ці чутки розповсюджувала подруга програміста.

ЦРУ

На думку деяких експертів, творцем біткоїну є американські чи британські спецслужби. Зокрема, про це говорила Наталія Касперська, співзасновниця відомої IT-компанії. Зазвичай цю роль висувають ЦРУ. Метою створення віртуальної монети називають фінансування дій розвідувальних органів США, Великої Британії, Канади та інших країн. Під ім’ям Сатоші Накамото, на думку Касперської, є група американських криптографів, які працюють на ЦРУ.

Згідно з іншою версією, біткоїн створений не в лабораторіях Центрального розвідувального управління США, а в іншій спецслужбі – Агенції національної безпеки. До речі, АНБ у 1996 році видало наукову працю, в якій було описано основи віртуальних грошей. Стаття називається “Як створити монету: криптографія анонімної електронної валюти”.

Противники цієї теорії наводять аргумент, що у статті АНБ описано алгоритм SHA-1. При цьому біткоін працює на іншій версії криптографічного протоколу SHA-256.

Світовий уряд

Конспірологічні теорії не обмежуються американськими та британськими спецслужбами. Існує версія, що цифрові гроші розроблені світовим урядом, до якого входять найбагатші династії, у тому числі Ротшильди, члени клубу Більдерберга. Організація складається із впливових політиків, бізнесменів, банкірів, представників провідних ЗМІ. Секретність засідань клубу лише на руку всім прихильникам теорії про світовий уряд.

За цією версією, організація, яка стоїть за Bitcoin, створила його з метою заміни всіх валют на єдину підконтрольну грошову систему. Будь-які транзакції відкриті для певної групи людей. Вони нібито можуть контролювати усі фінансові потоки.

Штучний інтелект

Ще одна теорія створення біткоїну пов’язана з комп’ютерним розумом. Версія має своїх шанувальників, заснована на ідеї про наявність у мережі потужної сили (програми, нейромашини, алгоритму), здатної розробити досконалий код. Теорія підкріплюється дослідженням експерта з комп’ютерної безпеки Дена Камінскі. У 2011 році він уважно вивчав код мережі та виявив 9 вразливостей, проте жодна атака не увінчалася успіхом. За словами хакера, код написаний ідеально, людина, яка його створювала, — досконалий програміст. У блокчейні передбачені всі варіанти атак. Тому творцем біткоїну може бути лише штучний інтелект. Так кажуть шанувальники цієї теорії.

За цією версією штучний інтелект потребує обчислювальних ресурсів. Блокчейн об’єднує мільйони комп’ютерів. Штучний інтелект використовує їхні потужності для своїх цілей, натомість давши людям платіжну систему.

Азіатські компанії

Є версія, в якій автором першої криптовалюти називають конгломерат найбільших виробників електроніки. Насамперед це компанії з Азії: Японії, Південної Кореї, Сінгапуру, Тайваню. За версією шанувальників теорії, у розробці біткоїну брали участь такі виробники:

 • Samsung.
 • Toshiba.
 • Накамічі.
 • Motorola.

Перші літери назв виробників становлять ім’я: Satoshi Nakamoto. При цьому є деякі невідповідності. Motorola – це американський технологічний гігант, а Nakamichi – виробник касетних магнітофонів, збанкрутілий та викуплений китайською компанією у 2002 році. Нині під цією маркою випускається недорога побутова електроніка. До автора світової криптовалюти компанія не дотягує.

Хто володіє биткоинами у великій кількості

Хто б не був творцем цифрових грошей, але зараз деякі власники BTC належать до мільярдерів і мільйонерів. Капіталізація біткоїну станом на кінець листопада 2021 року становила $1,1 трлн. Вартість монети на той час досягала $60 000.

Сатоші Накамото в перші роки існування криптовалюти майніл монети практично самотужки. За підрахунками експертів, на його гаманцях приблизно знаходяться 1148000 BTC . За нинішнім курсом біткоїна Сатоші має бути дуже багатою людиною, її статки близько $68 млрд (на листопад 2021 року). Цілком можливо, що таємничого програміста вже немає в живих, або він втратив доступ до адрес. Але поки що активи на цих гаманцях знаходяться без руху.

Біткоїн має на увазі певну анонімність. Якщо людина сама не розголошує своє володіння цифровими активами, складно пов’язати їх із певною особистістю. Тому сказати, хто володіє монетами у великій кількості, можна приблизно. У списку є люди, які не приховують свій контроль над цифровими активами.

ВЛАСНИККІЛЬКІСТЬ BTCСУМА У ​​$ МЛН (ЗА КУРСОМ НА КІНЕЦЬ ЛИСТОПАДА 2021 РОКУ)
Сатоші Накамото (анонімно)1 148 00068 000
Роджер Вер400 00023 700
Кемерон і Тайлер Вінклвоси179 00010 600
Тим Дрейпер30 0001780
Майк Новограц5900350
Чанпен Чжао1167 (як мінімум)69

У 2021 році було 3 гаманці, на яких зберігалося понад 100 тис. BTC, а саме:

 • 288 126.
 • 168 010.
 • 113 248.

На 84 гаманцях знаходиться від 10000 до 100000. BTC. Якщо рахувати в доларовому еквіваленті, у 102 365 криптосховищах утримуються монети на суму понад $1 млн у кожному. Конкретної інформації про власника з них немає.

Резюме

Не можна сказати точно, хто розробив біткоін. Багато версій мають докази причетності до створення першої криптовалюти різних людей. При цьому жоден із них не підтвердив своє ставлення. Єдиний, хто наполягає на тому, що саме він є Сатоші Накамото, це Крег Райан. Але вагомих доказів чоловік не надав, тому погодитись з тим, що саме він господар біткоїна, не можна.

Поки що основна версія залишається без змін. Біткоїн розробив Сатоші Накамото. Його особистість залишається нерозгаданою, як і місцезнаходження нині. Також невідома належність 1 млн. BTC, створених після реалізації мережі. Швидше за все, доступ до них втрачено назавжди.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.