Способи використання криптовалюти

Цифрові активи – альтернатива готівковим грошима та кредитній картці. Деякі компанії вже давно приймають платежі у криптовалюті в обмін на свої товари та послуги. Зростання капіталізації ринку говорить про те, що інвестори виявляють інтерес до біткоїну та альткоїнів. Але використання криптовалюти не обмежується розрахунками та довгостроковими вкладеннями. Є й інші напрями, у яких цифрові активи відіграють значної ролі.

Основні способи застосування криптовалюти

Цифрові активи – це ще один вид товарів. Інвестори, що використовують криптовалюту, віддають перевагу традиційним фіатним грошам. Все тому, що ні уряд, ні банки не можуть контролювати платіжні системи на блокчейні, а транзакції з ними безпечні та анонімні.

Одні країни (наприклад, Північна Македонія або Алжир) заборонили застосування криптовалюти. Інші, навпаки, посилено запроваджують їх (наприклад, Сальвадор). Серед усіх фінансових ринків сфера цифрових активів є наймолодшою. І це не заважає людям використовувати біткоїни та альткоїни для вирішення різних завдань.

Цифрові платежі

Головна мета винаходу криптоактивів – замінити фіатні гроші. Біткоїни та альткоїни можна використовувати для оплати цифрових та фізичних товарів. Вперше криптовалюта була задіяна в транзакції 22 травня 2010 року, коли програміст Ласло Хейніц купив 2 великі піци Papa John’s в обмін на 10 тис. біткоїнів. На той час 10 тис. BTC коштували приблизно $41. У лютому 2022 року їхня ціна перевищує $378 млн.

Криптоактиви вже давно використовуються при взаємних розрахунках, наприклад, Microsoft, AMC і Overstock. Баскетбольний клуб Dallas Mavericks приймає Bitcoin і навіть Dogecoin до оплати за квитки та товари. Деякі продавці нерухомості роблять розрахунки в монетах та токенах. А з 7 вересня 2021 року біткоїн вважається законним платіжним засобом у Сальвадорі. З цього дня великі роздрібні компанії (McDonald’s, Starbucks) почали приймати BTC у філіях, відкритих у цій країні.

Колекціонери та продавці рідкісних активів також почали робити розрахунки у криптовалюті. У липні 2021 року аукціон Sotheby’s оголосив, що виставить на торги діамант вагою 101 карат за Bitcoin чи Ethereum. Угода на $12,3 млн пройшла одразу після продажу роботи британського художника Бенксі. Але жоден із цих контрактів не зрівняється з невзаємозамінним токеном «Щодня — перші 5000 днів», створеним художником Beeple. NFT продали за $69 млн у монетах Ethereum .

Мікротранзакції

Відвідувачі інтернет-магазинів часто стикалися із ситуацією, коли для оформлення доставки потрібно замовити товари на певну суму. Це відбувається через те, що накладні витрати продавця не покриваються платежем нижче мінімальної вартості замовлення.

Канали мікротранзакцій – технологія, яка дозволяє об’єднувати безліч невеликих операцій із цифровою валютою в одну, щоб сплатити спільну комісію.

Смарт-контракти

Це децентралізований протокол, який автоматично виконує дію у відповідь певні події. Наприклад, смарт-контракт може бути запрограмований на щорічне виділення коштів на день народження. Протокол також налаштовується на розблокування платежу, коли клієнт підтвердить отримання товарів, або використовується для захисту певних прав власників цифрових активів.

Незважаючи на назву, смарт-контракти не є юридично обов’язковими угодами. Їхня функція — послідовне автоматичне виконання різних завдань, процесів або транзакцій.

Криптоактиви забезпечують роботу смарт-контрактів у певному блокчейні. Виконуючи запрограмовані дії, протоколи утворюють транзакції, за які стягується комісія.

Альтернативні методи

Як і у випадку із традиційними класами активів (наприклад, нерухомістю ), на ринку з’явилася можливість використання криптовалюти для видачі або забезпечення кредитів. Ця опція знайшла реалізацію у системі децентралізованих фінансів.

Наприклад, на DeFi платформі Aave клієнти можуть надавати або позичати монети і токены і отримувати прибуток. Прибутковість будь-яких криптоактивів регулюється автоматично та алгоритмічно залежно від попиту та пропозиції у протоколі. Це означає, що на підсумковий відсоток впливають кілька факторів:

  • Монета або токен, що використовуються як застава.
  • Відношення розміру позики вартості забезпечення.
  • Термін позички та інші параметри.

Протокол Aave також дозволяє клієнтам брати участь у транзакціях, які називаються «швидкі кредити» (ситуації, в яких позичальник бере та погашає борг одним і тим самим блоком).

Ця опція може бути вигідною, але через волатильність існує високий ризик зниження вартості забезпечення. Потрібно більше монет (токенів), щоб повернути позику.

Активи, реалізовані як токенів управління, надають власникам право голоси у проекті блокчейна. За допомогою цих криптовалют клієнти отримують доступ до створення пропозицій щодо внесення змін до протоколу та голосування за них. Тільки користувачі, а не команда проекту можуть впливати на його характеристики. Власники токенів управління змінюють інтерфейс, процедуру розподілу комісії на децентралізованій біржі та вирішують інші важливі питання системи. Голосування — це не єдина функція цього виду криптоактивів. Токени управління дозволяють власникам заробляти на стекінгу, давати позички та отримувати прибуток від прибуткового фермерства.

Цифрова інтелектуальна власність

На початку 2021 року NFT (Cryptopunks, Crypto Kitties, Lazy Lions та інші) продавалися за кілька десятків і навіть сотень ETH (у середньому $110 тис.).

Незамінний токен технічно може містити будь-яку цифрову інформацію – від простих малюнків до анімованих GIF-файлів, пісень і навіть артефактів у відеоіграх. Цей вид цифрових одиниць кардинально відрізняється від звичайних криптовалютів.

Взаємозамінні токени (BTC, ETH, BNB) ідентичні. Їх легко можна обміняти один на інший, як і фіатні гроші. Наприклад, користувач АВС попросив у позику свого друга СВА 100 BTC і отримав їх в одній транзакції. Якщо АВС поверне борг переказами по 50, 20 і 30 BTC, він все одно погасить позику, оскільки загальна сума операцій дорівнюватиме 100 BTC.

Кожен NFT є унікальним і має власну ціну. У токен міститься запис про його власника, ця інформація зберігається в блокчейні. Продавці незамінних токенів зазвичай приймають як оплату лише цифрові активи, а право власності записується у відповідному ланцюжку блоків.

Інвестиції

Власники цифрових монет часто використовують слово HODL, що означає «купи та тримай». Криптовалюти – новий клас активів, тому вони схильні до високої волатильності. Наприклад, на початку грудня 2020 року BTC коштував $19,7 тис. Потім курс піднявся до $29,3 тис. А в 2021 році біткоїн досяг ATH (найвищої цінової позначки) у $68 тис. Така волатильність вважається екстремальною.

Сукупний середньорічний темпи зростання (CAGR) Bitcoin за 10 років становив 150-200%. Для порівняння: фондовий індекс S&P 500 за тим самим параметром оцінюється приблизно в 11%. Тільки у 2014 та 2018 рр. BTC мав негативну річну прибутковість. За решту періодів з 2010 року ціна біткоїну підвищувалася на 100% і більше.

Аналогічний підхід можна використовувати щодо інших криптоактивів (Ethereum, Solana, Binance Coin). У таблиці порівнюється прибутковість S&P 500 і акцій деяких публічно торгуються компаній по відношенню до біткоїну за останні 10 років. Інші криптоактиви не оцінювалися, тому що існують менше 10 років.

АКТИВЦІНА У ГРУДНІ 2011 ($)ЦІНА У ГРУДНІ 2021 ($)ЗРІСТ (%)
Bitcoin3,9356 6001 462 647,33
S&P 50012444500261,84
Amazon19634001276,35
Disney36142426,76
JPMorgan Chase32157405,95

Стратегією довгострокового володіння биткоином користуються як приватні інвестори, а й корпорації. З того часу, як Microstrategy оголосила про першу покупку BTC у серпні 2020 року, ціна її акцій зросла зі $150 за папір до більш ніж $700 (у грудні 2021).

Торгівля на біржі

Одні інвестори віддають перевагу статетії HODL, інші намагаються використати у своїх інтересах надзвичайну волатильність криптоактивів та отримувати прибуток від короткострокового трейдингу.

Торгувати цифровою валютою можна на спеціалізованих платформах (Coinbase, Gemini) та традиційних біржах. Головна відмінність криптовалютного та фондового ринків у тому, що перший працює 24/7 , а другий закривається на уїк-енд.

Біржі цифрових активів іноді усувають технічні збої і виконують розміщені ордери, але сам ринок будь-коли закривається.

Ще одна складність денної торгівлі криптовалютами – це велика кількість монет та токенів. Аналітичний майданчик CoinMarketCap налічує понад 17,5 тис. різних альткоїнів на лютий 2022 року. Такий великий вибір активів може ускладнити дослідження криптопроектів.

Деякі біржі дозволяють трейдерам торгувати з кредитним плечем (ситуація, коли кошти для угоди беруться у позику біля майданчика). Враховуючи надзвичайну волатильність, на яку схильний ринок монет і токенів, денна торгівля не завжди приносить прибуток, а угоди з маржою становлять підвищений ризик для інвестора.

Переваги використання криптовалюти

Цифрові активи – не просто фінансовий інструмент. Це технологія, яка дає своїм користувачам значні переваги.

Низька комісія

Найпоширеніший спосіб застосування криптовалюти – це здійснення транскордонних платежів. Комісії за транзакції під час перекладу монет та токенів знижуються до незначних сум. Треті сторони (VISA, PayPal та інші платіжні системи) не перевіряють операції, тому не потрібно відшкодовувати додаткові збори посередника.

Анонімність

Виконання транзакцій у блокчейні ґрунтується на вирішенні математичних головоломок, які складно розшифрувати. Це робить криптовалюту безпечною порівняно з іншими електронними операціями.

Клієнтам не потрібно надавати свої персональні дані, щоб зробити платіж. Необхідний лише спеціальний код (приватний ключ), який дозволяє розшифровувати інформацію про переклад та отримувати криптоактиви.

Децентралізація

Перевага криптовалют у тому, що вони не підкоряються ні урядам, ні банкам. Багато протоколів контролюються розробниками або користувачами, які мають значну кількість монет і токенів.

Децентралізація допомагає зберегти валютну монополію вільною та стриманою. Жодна організація не має права визначати емісію та вартість монет (токенів). Цей підхід дозволяє підтримувати стабільність та безпеку криптоактивів, на відміну від фіатних грошей, що контролюються урядом.

Захист від інфляції

Вартість фіатних валют з часом знижується через те, що держави можуть випускати їх без обмежень щодо кількості. Емісія криптовалют найчастіше визначена наперед. Буває, що кілька монет і токенів у мережі безповоротно виводять з обігу згідно з заданим алгоритмом і періодами. Попит на цифрові активи зростає, і їхня ціна зростає. Це допомагає запобігти інфляції.

Простий обмін

Криптоактив можна купити за фіатні валюти різних країн: долар США, євро, індійську рупію або японську ієну. Різні гаманці та біржі дозволяють конвертувати одні цифрові одиниці в інші через прості інтерфейси та за мінімальну комісію.

Прозорість транзакцій

Операції з цифровими активами здійснюються у захищеній мережі безпосередньо між клієнтами. Усі транзакції відображаються в блокчейні та доступні для перевірки. Не можна змінити або видалити інформацію, яка зберігається в мережі. Це забезпечує прозорість операцій.

Як користуватися криптовалютою

Важливі нюанси, які допоможуть купувати, витрачати та зберігати монети та токени:

  • Придбання.
  • Використання. Щоб витратити свою криптовалюту, власник повинен надати мережі закритий ключ. Це секретний код, який допомагає розшифрувати підпис власника монет (токенів) та виконати транзакцію. Важливо тримати закриті ключі у безпеці та ніколи не передавати їх третім особам. Будь-хто, хто має цей код, може вкрасти криптовалюту.
  • Зберігання. Для більшого контролю за своїми транзакціями необхідно завантажити програмне забезпечення. З цією метою створено криптовалютні гаманці. Від вибору сховища залежить безпека цифрових активів користувача.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close