Усі варіанти навчання блокчейну для новачків та фахівців

 

Децентралізована технологія швидко еволюціонує. За прогнозами дослідницької компанії Gartner, вже в 2023 році з’являться корпоративні блокчейн-рішення, які відкриють шлях до нових бізнес-моделей. У таких проектах будуть використовуватися динамічні смарт-контракти, токенізація та децентралізовані операційні структури. Щоб взаємодіяти з ними, директорам компаній, інженерам та іншим фахівцям слід розуміти принципи роботи розподілених реєстрів. Інформація в інтернеті може дати лише загальне уявлення. Тим, хто хоче глибоко поринути у тему, варто вибирати навчальні програми та тренінги з блокчейну від провідних вузів та великих компаній. Велику кількість курсів криптографії можна знайти на відомих сайтах онлайн-освіти.

Як проходить навчання блокчейну

У 2022 році багато тренінгів із криптографії доступні онлайн. Найчастіше їх створюють закордонні виші та центри дистанційної освіти.

Наприклад, на сервісі Coursera зібрані десятки безкоштовних курсів для новачків та спеціалістів у децентралізованій технології.

Програми складені викладачами з університетів Прінстона, Нью-Йорка, Цюріха. Навчання проводиться англійською.

Інший освітній ресурс Udemy пропонує інтернет-тренінги за демократичними цінами – від $12. Великі університети запускають платні інтернет-курси із поглибленим вивченням технології блокчейн. Наприклад, тренінг Using Cryptography Correctly від Стенфордського університету коштує менше ніж $500. Ціна навчання за гарвардською програмою Breakthrough Innovation with Blockchain Technology – $2,8 тис.

Найкращі курси з блокчейну

Найбільші університети світу пропонують навчальні програми криптографії. В одних вузах це повноцінні курси з блокчейну. В інших — окремі предмети, що входять до різноманітних програм. Наприклад, у Стенфордському Університеті США блокчейн вивчають на факультетах комп’ютерних наук, антропології, історії, політики та фінансів. Це пояснюється потенціалом застосування технології у різних сферах.

У 2021 році аналітики CoinDesk оцінили 230 найбільших університетів світу, в яких проводять навчання блокчейну. Експерти порівняли:

 • Кількість дослідних центрів.
 • Число організованих конференцій та тематичних клубів.
 • Партнерські відносини із фінтех-компаніями.
 • Академічну репутацію вишів.
 • Ціни на навчання технологіям блокчейну.

В результаті було складено рейтинг із 50 найкращих навчальних закладів, у яких викладають криптографію. У таблиці представлені дані про п’ятірку лідерів.

РЕЙТИНГВНЗЗАГАЛЬНИЙ БАЛ
1
Національний університет Сінгапуру
100
2
Королівський Мельбурнський технологічний інститут
97,65
3
Каліфорнійський університет Берклі
93,26
4
Цюріхський університет
91,66
5
Массачусетський технологічний інститут
91,57

Університети створюють освітні програми у відповідь підвищений попит з боку студентів. Навчання блокчейну з нуля відбувається очно або в онлайн-форматі. На відомих сайтах освіти (Coursera, Udemy) представлено велику кількість курсів криптографії. Багато програм ведуть викладачі світових вишів.

Розробникам

За даними Linkedin, 2021 року знання децентралізованої технології очолило топ компетенцій, які шукають роботодавці у кандидатів. Аналітики Freelancer.com назвали цифрову сферу найшвидшою за кількістю вакансій. За рік кількість пропозицій від роботодавців збільшилась на 59%. У 2020 р. ринок вакансій для блокчейн -розробників виріс у 33 рази.

Експерти стверджують: у 2022 році фахівцям із криптографії не потрібно шукати роботу. Підприємства самі пропонують їм місця. Багато роботодавців готові вкладати гроші у навчання фахівців.

GeekBrains

Онлайн-університет використовує авторський підхід до освіти. У GeekBrains теорію викладають провідні експерти технічних компаній та CEO блокчейн-проектів (Олександр Земцов з IBM, Анатолій Конкін з Асоціації ФінТех та інші). Студенти стажуються в компаніях партнерів і отримують навички, які цінуються на ринку.

Курс «Blockchain-розробка» орієнтований на спеціалістів різних рівнів:

 • Junior – освоять базові принципи блокчейн-програмування.
 • Middle – навчаться вирішувати прикладні завдання у різних сферах.
 • Senior – зможуть працювати у міжнародних командах та запускати проекти.

Курс складається із тематичних блоків. Кожен включає серію відеоуроків та вебінарів із зворотним зв’язком. Викладачі та куратори перевіряють рівень знань, консультують з основних питань. Навчальний матеріал закріплюється практичними завданнями. Як бонус – консультації з працевлаштування (коуч-сесія з HR біржі Binance ). Випускники отримують посвідчення про професійну підготовку та електронний сертифікат.

 

Створення блокчейн-проектів

Тренінг від Фонду розвитку онлайн-освіти (ФРОО) призначений для розробників-початківців. Щоб отримати максимальну користь від занять, потрібно знати мінімум одну мову програмування та вміти створювати проекти. Програму ведуть практикуючі Blockchain-розробники:

 • Микита Жаворонков – засновник блокчейн-пошуковика Blockchair.
 • Даніель Надь – провідний розробник Ethereum (Угорщина).

Курс розрахований на 3 тижні інтенсивного навчання та практики. За цей час студенти докладно розглянуть роботу децентралізованої мережі та її властивості, навчаться створювати криптовалюти та писати смарт-контракти . Заняття відбуваються у форматі відеоуроків та вебінарів. Слухачі закріплюють отримані знання практично. Вони вирішують завдання, які постають перед розробниками щодня, та отримують зворотний зв’язок від викладачів.

Наприкінці тренінгу студенти створюють проект, у якому використовують нові знання, навички та консультації експертів. Випускники отримують конкурентну перевагу: сертифікати від ФРГО та сильне резюме. Ціна навчання – за запитом. Користувачеві пропонують заповнити форму реєстрації та дочекатися відповіді від служби підтримки.

Microsoft

Безкоштовний онлайн-тренінг від найбільшого розробника програмного забезпечення створено спеціально для новачків. Провідні експерти Microsoft пояснюють, як влаштований розподілений реєстр і діляться досвідом застосування технології. Програма “Приступаючи до розробки блокчейну” складається з 6 модулів. Кожен укомплектований лекціями для самостійного вивчення. Зворотній зв’язок не передбачено. Проте немає й дедлайну. Користувач може вивчати матеріал у зручному режимі без прив’язки до термінів.

Тренінг побудований на фреймворку Microsoft. Студенти розглядають, як працюють блокчейн-протоколи в Azure, пишуть смарт-контракти мовою Solidity, будують токени за допомогою інструментів OpenZeppelin.

Студенти також навчаються розгортати децентралізовані програми у локальних та тестових мережах Ethereum.

Програма розрахована на самостійне навчання блокчейну. Передбачається, що користувачі вже мають початковий досвід створення додатків. Необхідні навички:

 • Знати хоч би одну мову розробки (C, Python, Java Script).
 • Створювати нові каталоги за допомогою командного рядка.
 • Оперувати базовими поняттями програмування.
 • Працювати у Visual Studio Code (технічна вимога для вирішення практичних завдань).

Для бізнесу

Аналітики Accenture стверджують: до 2024 року розподілений реєстр (DLT) охоплюватиме різні види активів. До 2025 року технологія стане масовою та невід’ємною частиною світового бізнесу.

У 2022 році великі компанії вже використовують DLT у своїй роботі. Торговельна мережа Walmart відстежує поставки та скорочує ризик псування продуктів. «Норільський Нікель» продає токени, забезпечені кобальтом, міддю та іншими металами. За прогнозами International Data Corp, у 2022 році витрати корпорацій та урядів на блокчейн становитимуть $12,4 млрд. У PwC оцінили потенціал зростання технології до $1,76 трлн до 2030 року.

Однак використання DLT пов’язане з певними ризиками. Експерти Information System Audit and Control Association (ISACA) та American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) виділили основні:

 • Відхилення від протоколів та алгоритмів на етапі розробки порушує цілісність системи. Мережа стає вразливою до хакерських атак та шахрайських дій.
 • Помилки під час обміну інформацією між мережами порушують стабільність бізнес-процесів.
 • Неправильно закодовані оновлення системи загрожують втратою даних.
 • Через відмінності у регулюванні криптовалютного ринку можуть виникнути юридичні складнощі у реалізації міжнародних смарт-контрактів.
 • Людський фактор не виключає можливості втрати приватних ключів доступу до системи.

Більшість потенційних проблем можна вирішити, якщо працювати з професіоналами. Керівникам компаній знання DLT дозволить утримувати фокус розвитку та контролювати робочі процеси.

Лекторіум

Онлайн-курс «Блокчейн та криптовалюти» орієнтований на представників бізнесу, державних структур, студентів економічних та юридичних спеціальностей. Програма підготовлена ​​освітнім проектом “Лекторіум” та Фінансовим університетом при уряді РФ. Експерти розкривають суть явища криптовалюти у 5 тематичних блоках. Студентів навчають:

 • Відрізняти електронні валюти від цифрових та віртуальних.
 • Класифікувати токени за технічними характеристиками, економічними та правовими ознаками.

Навчання відбувається у форматі відеолекцій. Студенти також одержують довідкові матеріали для самостійної роботи. Курс розрахований на 12 тижнів, але строгого дедлайн немає. Слухачі можуть проходити уроки у зручному режимі, спілкуватися з однокурсниками та операторами служби підтримки в чаті. Базова програма безкоштовна. Можна підключити додаткові опції за 500 грн:

 • Перевірочні тести з кожної теми із зворотним зв’язком від викладачів.
 • Фінальний іспит.
 • Сертифікат про курс.

Certified Blockchain Professional

Перший у Росії професійний курс з Blockchain-технології. Розроблено дослідницьким центром “Спеціаліст” при МДТУ імені Баумана. Програма заснована на практичному застосуванні блокчейн-технології у бізнесі. Автор освітніх блоків Сергій Ужегов консультував проекти у QIWI Blockchain Technologies, керував запусками у компаніях TBC та CoinFly. Досвід роботи з децентралізованими протоколами він переніс у 16-годинний інтенсив. Тренінг дає системні знання та актуальні інструменти для розвитку кар’єри у великих компаніях та запуску свого бізнесу.

Організатори обіцяють: випускники Certified Blockchain Professional зможуть з нуля створювати проекти та залучати до них інвестиції. Додатковий скил (навичка) – формування криптовалютних портфелів. Після проходження курсу слухачі одержують сертифікат Certified Blockchain Professional від навчального центру «Спеціаліст». Студентам, які успішно склали тести, надають міжнародну кваліфікацію Certified Blockchain Professional (IIB).

Ціна онлайн-навчання – 22000 грн . Можлива розстрочка.

Geekchain Education

Онлайн-програма «Навчання технології блокчейн до рівня Експерт» складається з 4 модулів, які охоплюють усі галузі застосування інновацій:

 • Бізнес-інформація – створення цифрової валюти та її роль в економіці.
 • Технічні основи та компоненти децентралізованої мережі.
 • Принципи роботи криптовалютної економіки.
 • Впровадження блокчейна державами та корпораціями.

Заняття відбуваються на платформі Geekchain Education у форматі відеоуроків. Студенти закріплюють теоретичну базу практично під керівництвом практикуючих експертів. Випускники отримують системні знання про DLT та її фінансову реалізацію. Вони досліджують юридичні аспекти роботи з криптовалютами у різних країнах та професійно інвестують на цифровому ринку.

Вартість програми – 8000 грн. Після закінчення онлайн-курсу видають сертифікат про професійну підготовку.

Для трейдерів та інвесторів

Системи розподілених реєстрів зарекомендували себе у бізнесі, медицині, логістиці, енергетиці. Як і інші перспективні технології, DLT викликає інтерес у інвесторів. Вкласти гроші можна декількома способами:

 • Купити акції блокчейн-компаній.
 • Інвестувати у криптовалюти.
 • Придбати ETF (частки у біржових фондах) на блокчейн-компанії та цифрові активи.

Один із найпопулярніших способів заробітку на криптовалютах – трейдинг. Щоб торгувати цифровими монетами чи інвестувати у них, потрібно розуміти, як працює ринок. Варто вивчити спеціальну літературу, послухати лекції, пройти тренінги.

Блокчейн-консалт

Професійні трейдери та криптоаналітики підготували інтенсив із заробітку на торгівлі цифровими валютами. Курс Blockchain від «Блокчейн-консалт» розрахований на 3 дні теорії та практики. Програма адресована новачкам, а також досвідченим інвесторам та трейдерам. Перші зможуть зрозуміти основи цифрової технології, монетизувати нові знання. Другі отримають експертну консультацію, навчаться безпечно вкладати гроші у криптовалюти та укладати торгові угоди.

У програмі курсу є такі теми:

 • Основи цифрового ринку — проблеми, ризики та можливості.
 • Базовий рівень криптотрейдингу – розбір стратегій.
 • Високоприбуткове інвестування в ICO
 • Вкладення у альтернативні криптовалюти з потенціалом доходу до 10 000% річних.

Заняття відбуваються у онлайн-форматі. Актуальні ціни можна дізнатись за запитом.

Синергія

Практичний курс з основ децентралізованої технології дає повне розуміння ринку та вчить, як на ньому заробляти. Онлайн-тренінг від університету «Синергія» охоплює всі властивості розподіленого реєстру та способи їх застосування. Програма “Алгоритми блокчейна: вклад із гарантією” включає 37 тематичних блоків. Для їх вивчення передбачено 15 академічних годинників. Викладач курсу – бізнес-аналітик Оксана Русакова – ділиться робочими техніками, інструментами та дає покроковий план запуску стартапу.

Студенти отримують знання у форматі відеоуроків та закріплюють їх на практичних заняттях. Курс також містить додаткові матеріали для самостійного вивчення. Перевагою є нетворкінг – вільне спілкування з однокурсниками та викладачем у живому чаті. Випускникам видають сертифікат, що підтверджує отримані знання.

Cryptonist

Освітній портал пропонує кілька онлайн-програм для початківців та досвідчених інвесторів:

 • Індивідуальна консультація користувачів криптовалют. Можна поставити будь-яке питання експертам та отримати рекомендації чи готове рішення.
 • Прискорений курс для безпечного входження у світ криптовалют. Програма включає основи технології та взаємодії з ринком. Теоретичні знання закріплюють практично. Експерти допомагають активувати та налаштувати цифрові гаманці, дають рекомендації щодо актуальних способів заробітку. Тривалість курсу – 3 години.
 • Базовий курс для глибокого розуміння блокчейну та біткоїну. Тренінг складається із тематичних блоків. У кожному їх послідовно розглянуті пристрій і принципи роботи головної криптовалюты. Окремі модулі присвячені питанням зберігання, торгівлі та інвестицій у Bitcoin. Онлайн-курс розрахований на 8 годин.

Після закінчення проводиться тест на розуміння матеріалу. Випускники отримують сертифікат та онлайн-підтримку з невеликих питань.

Новачкам

За оцінками експертів, кількість робочих місць у криптосфері кожні 12 місяців зростає більш як на 200%. Аналітики Linkedin підрахували: у 2021 році лише у США кількість вакансій у Blockchain збільшилася на 395% порівняно з 2020. Свої криптовалютні відділи з’явилися у Twitter, Amazon, JPMorgan Chase та інших великих компаніях. Бізнес шукає професіоналів, здатних розуміти технологію та впроваджувати її у традиційні моделі.

Udemy

“Введення в технологію Blockchain” – це універсальний тренінг, який дає розуміння децентралізованого зберігання та знайомить з його базовими принципами. Програма складається з 6 модулів:

 • Введення у криптографію.
 • Блокчейн.
 • Біткоїн.
 • Альткоїни.
 • Блокчейн для бізнесу
 • Ефіріум.

Курс розрахований на 20 годин та включає 90 лекцій, присвячених компонентам цифрової мережі (транзакцій, блоків). Окремо розглядаються основні алгоритми, валідація та верифікація. Випускники Udemy отримують актуальні знання та навички роботи з цифровими валютами. Вони можуть писати «розумні» контракти, створювати мережі та програми, аналізувати стратегії для будь-якого бізнесу.

Автор курсу – практикуючий розробник та засновник NOV Tech Solutions Тимур Машнін. Навчання відбувається у форматі відеоуроків. Для закріплення матеріалу студенти одержують практичні завдання. Зворотній зв’язок не передбачено. Випускникам вручають електронні сертифікати.

Ціна програми – 500 грн. У січні 2022 року платформа Udemy надавала знижку на курс у розмірі 50%.

Coursera

Онлайн-тренінг «Вступна до блокчейну» створений Фінансовим університетом при Уряді РФ. Безкоштовна програма спрямовано формування базового розуміння DLT. Користувачам пропонують:

 • Вивчити основні властивості цифрових мереж.
 • Розібратися з технологічними особливостями токенів, коїнів та криптовалют.
 • Зрозуміти як працюють смарт-контракти.
 • Сформувати цілісне уявлення про пристрій блокчейну.

У практичній частині студенти розглянуть приклади роботи з криптовалютою, навчаться укладати торгові угоди та оцінювати інвестиційний потенціал активів. Слухачам також буде запропоновано змоделювати проект цифрової мережі для зберігання інформації.

Проходити онлайн-курс можна у зручний час. Дедлайн на виконання завдань немає. Програма розрахована на 13:00. Випускникам вручають електронний сертифікат, який можна опублікувати на Linkedin.

Distributed Lab

Універсальний онлайн-тренінг Blockchain поєднує знання, як працюють децентралізовані системи. Безкоштовний освітній проект від компанії Distributed Lab охоплює всі напрямки блокчейну та їх застосування. Курс складається із 50 онлайн-лекцій. Перші 7 уроків присвячені Bitcoin та базовим принципам децентралізації. Наступні лекції занурюють у технологію. Експерти докладно пояснюють, як працюють протоколи консенсусу та смарт-контракти. Слухачі дізнаються, що таке “Дерево Меркла” і як влаштований скрипт Біткоіна. Ці та інші актуальні теми дають повне розуміння розподілених систем.

Викладачі тренінгу – провідні розробники Distributed Lab та запрошені експерти. Лекції читають:

 • Павло Кравченко – засновник проекту.
 • Богдан Скрябін – дослідник у Distributed Lab.
 • Ярослав Панасенко – розробник компанії.
 • Роман Олійников – дослідник в IHK.
 • Андрій Соболь – керівник з розробки Pandora Boxchain.

Заняття відбуваються на Youtube-каналі Distributed Lab. Слухачам, які успішно пройшли підсумкове тестування, генерують сертифікат російською або англійською мовою. Іспит можна скласти за запитом.

Академія для всіх

Основи криптографії можна вивчати у групах чи індивідуально. Таку послугу пропонує дослідницький та освітній заклад Академія блокчейну. Компанія спеціалізується на навчанні співробітників банків, професіоналів у фінтех та всіх, хто зацікавлений у криптовалютах.

Основний курс Академії – «Потужний базовий» – призначений для новачків та професіоналів фінансів та технологій. Незалежно від рівня підготовки тренінг закладає базове розуміння ланцюжків блоків або систематизує наявну інформацію. Заняття проводяться лише очно та індивідуально.

У серії «Академія для всіх» також передбачені поглиблені програми на теми:

 • «Банки та консорціуми: від приватних блокчейнів до R3 Corda та Hyperledger Fabric до простого Ripple».
 • “Сайдчейни: майбутнє світу криптоактивів”.
 • «За обрієм блокчейна».

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close