Застосування технології блокчейн у промисловості

Розподілений реєстр найчастіше асоціюється із криптовалютами. Ця технологія (DLT) має ширше застосування. Основна функція блокчейна – зберігання запису транзакцій у ланцюжку та розподілення їх по вузлах мережі. Дані, які розміщені в цифровому реєстрі, складно фальсифікувати. Це робить технологію одним із найбезпечніших способів утримання транзакцій та службової інформації. У 2022 році блокчейн у промисловості стає головним інструментом зберігання та передачі даних. Держави та компанії активно впроваджують технологію у бізнес.

Переваги технології блокчейн у промисловості

За даними Blockdata, наприкінці 2021 року 81 із 100 найбільших компаній вже використали DLT. Усі рішення перебували на стадіях від пілотного запуску та тестування проектів до реальних виробничих сервісів із співробітниками, партнерами та клієнтами.

Блокчейн у промисловості фіксує право власності та підтверджує легітимність даних, одночасно забезпечуючи їхню безпеку.

На думку експертів, технологія буде повністю реалізована за кілька років. Але виробники вже розуміють переваги використання DLT у робочих процесах. Головний технічний директор HP Шейн Волл розраховує з її допомогою вирішити проблему контрафактних деталей. Він бачить майбутнє виробництва так:

 1. 3D-принтер друкує елемент.
 2. Блокчейн реєструє його.
 3. Після завершення процесу мережа оновлюється, видає кількість випущених оригінальних деталей та ліміт на виробництво.

У сфері промисловості так багато елементів, механізмів, товарів, що відстежити їхнє переміщення традиційними способами вже нереально. Розподілена технологія вирішує цю проблему, пропонуючи компаніям інтерактивний журнал активності та інші інструменти, які допоможуть їм моніторити рух виробів між постачальниками. Це забезпечить повну прозорість та контроль виробництва, підтримає великі підприємства на ринку. Застосування блокчейна у промисловості безмежне. Технологія не переверне традиційне виробництво. Вона оптимізує існуючі процеси.

Нафтогазовий сектор

У 2022 році підприємства сировинної галузі впроваджують DLT та знижують витрати. Поточні проблеми нафтогазового сектора та рішення, які пропонує блокчейн, представлені у таблиці. Ці концепції вже застосовуються у бізнесі.

ПРОБЛЕМАРІШЕННЯПРИКЛАДИ РЕАЛІЗАЦІЇ
Складний документообіг. На шляху від місця видобутку до кінцевого споживача нафта та газ взаємодіють із десятками контрагентів та фігурують у сотнях рішень.DLT створює єдину цифрову мережу, яка фіксує та автоматизує виробничі процеси.У 2019 році IBM та Національна нафтова компанія Абу-Дабі запустили блокчейн-сервіс для обліку операцій та управління ними у торгівлі продуктами.
Надмірність обладнання. Виробники нафти та газу ставлять на перше місце точність вимірювань якісних показників та боротьбу з шахрайством. Кожна компанія використовує власне дороге обладнання.Якщо підключити всі вимірювальні прилади до цифрової мережі, сторони зможуть отримати точні дані щодо якості сировини. Це виключить дублювання обладнання.У 2018 році компанія Quisitiv представила платформу, яка заміряє показники сировини, фіксує їх у розподіленому реєстрі та надає дані учасникам угоди.
Довгі ланцюжки поставок ускладнюють відстеження походження сировини та вимагають великих адміністративних витрат.За допомогою DLT та смарт-контрактів можна моніторити джерела нафти та газу та збирати інформацію в єдиний пул даних.Maersk та IBM створили універсальну платформу, яка відстежує постачання сировини морськими транспортними шляхами.
Консалтингова компанія Tata Consultancy Services виявила витік даних, кібершпигунство, несанкціоновані втручання в системи та інші порушення інформаційної безпеки в галузі.Розподілена мережа забезпечує цілісність та швидку обробку даних.BHP Billiton, Blockapps та Consensys відстежують пересування зразків сировини в реальному часі, постійно впроваджуючи нові функції безпеки.

За розрахунками Світового економічного форуму, до 2025 року нафтогазова галузь отримає помітні вигоди від використання блокчейну:

 • Скорочення видатків на $1,6 трлн.
 • Зниження викидів вуглекислого газу на 1,3 млрд. тонн.
 • Зменшення витрат води на 800 млн. галонів.
 • Запобігання розливу нафти на 230 тис. барелів.

Енергетичний сектор

Аналітики аудиторської компанії PwC стверджують: децентралізована технологія спростить багаторівневу систему, яка поєднує виробників, постачальників та споживачів електрики. Якщо сторони взаємодіятимуть безпосередньо, отримуватимуть та оплачуватимуть енергію в рамках єдиної платформи, ресурс стане дешевим.

Розподілена технологія забезпечить контроль за роботою електромереж за допомогою смарт-контрактів. Експерти пояснили, як це працюватиме:

 1. Для отримання електрики можна використовувати сонячні батареї або вітряки. Власників цих систем зв’яже єдина мікромережа з доступом до центральної.
 2. Такі об’єднання зможуть забезпечувати електрикою житлові квартали та промислові об’єкти там, де його виробляють.
 3. Смарт-контракти подадуть сигнал у мережу, коли потрібно ініціювати транзакції.

Мікромережі будуть генерувати, передавати та зберігати електроенергію за заздалегідь встановленими правилами. Це забезпечить контроль потоків та врівноважить попит та пропозицію. Переваги використання DLT в енергетиці:

 • Розрахунки між постачальниками та споживачами електрики стануть простішими.
 • З’явиться багато приватних мікромереж, які скоротять втрати енергії під час переміщення на великі відстані.
 • Учасники таких систем можуть продавати надлишки ресурсу іншим користувачам.

Автомобільна промисловість

Великі гравці галузі вже кілька років вивчають можливість застосування розподіленої технології. 2019 року Toyota запустила блокчейн-лабораторію. Компанія має намір впроваджувати DLT у основну діяльність. Технологія вже застосовується у кількох напрямках:

 • Ідентифікація клієнтів та автомобілів.
 • Моніторинг постачання.
 • Переведення активів у цифровий формат для використання більшої кількості способів фінансування.

У 2022 році Toyota Blockchain Lab розробляє платформу для безпечного обміну даними між автомобілями. Схожий проект продає General Motors. 2020 року американський концерн запатентував навігаційну карту на блокчейні. Компанія розмістила сенсори у автомобілях. Під час руху датчики збиратиму дані про навколишню місцевість і порівнюватимуть їх із вже існуючими картами в реальному режимі.

Споживчі товари

2022 року виробничі компанії активно використовують розподілену технологію. DLT підвищує ефективність та прозорість наступних ланцюжків поставок:

 • Надходження сировини для товарів.
 • Надсилання готової продукції дистриб’юторам, роздрібним торговцям та іншим клієнтам.

Ці напрями складаються з великої кількості дрібних ланок. Децентралізована мережа фіксує маршрути посередників. Блокчейн також вирішує інші завдання виробничої галузі:

 • Автоматизує документообіг. Усі домовленості між партнерами вносяться до смарт-контракту. Платежі за товари надходять автоматично після доставки продукції. Це усуває суперечки та проблеми, пов’язані із втратою документів, шахрайством.
 • Забезпечує прозорість походження сировини та виробництва продукту. Це знижує юридичні ризики. Виробники та покупці можуть перевірити безпеку та якість матеріалів.
 • Забезпечує надійність обладнання та деталей для техніки. Технологія гарантує оригінальність запчастин та їх відповідність стандартам.
 • Збільшує географію ринків збуту товарів. DLT також зменшує ризик повернення товарів.

Харчова промисловість

Відкритий інформаційний простір вимагає від бізнесу прозорості. У харчовій промисловості комунікація виробників із кінцевим покупцем наголошує на безпеці продуктів. Також на ринку є групи товарів, виготовлених за спеціальними технологіями. Маркування «органік», «халяль» та інші означають, що на підприємстві створено умови для таких продуктів. Проте немає гарантій, що кожна одиниця товару відповідає вимогам.

Розподілений реєстр вирішує цю проблему. Кожен етап виробництва харчових продуктів фіксується у мережі. Оператори ринку та покупці можуть отримати інформацію про походження товару, його склад та способи обробки. Система відстежує рух продукції ланцюжком поставок — від закупівлі сировини до реалізації кінцевого споживача.

2022 року галузеві компанії впроваджують механізми децентралізації у виробництво. У Ripe відстежують постачання продуктів у роздрібні мережі та контролюють їхнє походження. Компанія пропонує покупцям перевіряти якість товарів у мобільному додатку.

Перспективи впровадження технології у промисловий сектор

За розрахунками аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers (PwC), впровадження технології за найближчі 5 років принесе світовій економіці $1,76 трлн і створить понад 40 млн. робочих місць до 2030 року.

Експерти роблять ставку на азіатський ринок. Передбачається, що Китай до кінця 3 десятиліття генеруватиме $440 млрд чистого прибутку за рахунок децентралізованих рішень.

США за той же період зможуть отримати $402 млрд. від впровадження блокчейну. Німеччина збільшить ВВП на $95,3 млрд, Великобританія та Франція – на $72,2 млрд і $58,5 млрд відповідно.

У PwC відзначають: децентралізована технологія покращить якість постачання, фінансові сервіси та облік даних у промисловості. За даними аналітиків, 51% великих компаній визначили цифровізацію бізнесу як пріоритетний напрямок.

Резюме

Корпоративний інтерес до блокчейн-рішень став очевидним останні кілька років. Компанії побачили у них потенціал кардинального поліпшення процесів виробництва. Розподілений реєстр забезпечує безпеку службової інформації, зміцнює довіру між партнерами, зменшує витрати на оплату посередникам. 2022 року основні принципи децентралізації використовуються на всіх виробничих рівнях. DLT забезпечує безперебійну та точну роботу систем, поки в мережі знаходиться хоча б один зареєстрований вузол.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close