З чого почати вивчення криптовалюти новачкам

Цифрові активи з’явилися у 2009 році. Розробник біткоїну – Сатоші Накамото (невідома людина або група людей). На початку 2022 року кількість видів криптовалют перевищила 16,7 тис. Одні віртуальні гроші зникли. Інші, навпаки, стали популярними. Люди заробили статки, інвестувавши в криптоактиви в перший рік. У 2022 році можливостей отримати прибуток більше: майнінг, трейдинг, стекінг. Якщо дані слова мало що говорять, необхідно розпочати вивчення криптовалюти. Для цього не потрібно купувати курси.

Загальні відомості про криптовалюту для початківців

Початківцям потрібно розібратися в суті цифрових активів. Звісно, ​​теорію математичних алгоритмів вивчати необов’язково. Достатньо базових відомостей про блокчейн.

Криптовалюта – це програмний код, який не має фізичного виразу. Часто використовується як платіжний засіб інструмент для інвестицій.
Цифрова валюта заснована на децентралізованій мережі – блокчейні. Система знаходиться одночасно на всіх комп’ютерах користувачів та не має єдиного управління. Тому вона називається розподіленою.

У блокчейні всім займаються користувачі:

 • Добувають нові монети.
 • Перевіряють та підтверджують транзакції.
 • Записують дані у блокчейн.
 • Беруть участь у управлінні проектами.

Операції записують у відкриту систему. Недоступна інформація про особу користувача, це подивитися не можна.

Криптоактиви нічим не забезпечені . При цьому мало хто знає, що фіатні гроші теж не мають підтвердження з 1971 року, коли всі країни відмовилися від золота. Курс криптоактиву залежить від попиту та пропозиції. Поки що монети купують, вони мають ціну. Якщо вони нікому не потрібні, то курс впаде. На ціну активів також впливають:

 • Новинки фону.
 • Регулювання лише на рівні країн.
 • Події у світі.
 • Висловлювання підприємців, інвесторів.

Якщо порівнювати криптовалюту з фіатними грошима, можна помітити відмінності.

ОПЕРАЦІЯФІАТЦИФРОВІ АКТИВИ
ЕмісіяВипуском паперових грошей займаються уряди. Кількість валюти не обмежена, можна друкувати скільки завгодно. У цьому створюється інфляція.Емісія криптовалют залежить від проекту. Об’єм біткоїну та деяких інших монет обмежений розробниками (не завжди). Добувають активи самі учасники мережі.
УправлінняЦентралізована держава повністю контролює фінансову систему.Криптоактиви керуються спільнотою, зміни до програмного коду вносяться після обговорення з учасниками (залежно від проекту).
АнонімністьВласників фіатних грошей контролюють банки. Неможливо користуватись валютою без нагляду держави.Транзакції та криптовалютні гаманці не прив’язані до конкретної людини, хоча інформація щодо них доступна користувачам.
БезпекаФіатні валюти підробляють шахраї: це складно, але реально.Цифрові активи захищені криптографічними методами, зламати ключ не можна. Користувач може надати інформацію, інакше втратити доступ до засобів не можна.
Оборотність операційБанківський переказ або оплату в магазині можна скасувати.Транзакція записується в блокчейн назавжди, її не можна видалити або змінити.

У криптоактивів є недоліки:

 • Висока волатильність біткоїну, інших монет та токенів. На курс впливають різні фактори, можливі значні зміни за 1 день.
 • Необоротність транзакцій. Ця перевага одночасно є недоліком. Переказ на помилкову адресу не можна скасувати, гроші будуть втрачені назавжди.
 • Використання складних криптографічних методів. Потужний захист може стати недоліком. Якщо користувач втратить закриті ключі та seed-фразу, то не отримає гроші.

Першою криптовалютою був биткоін. Інші цифрові гроші називають альткоінами. Вони можуть бути засновані на блокчейні Bitcoin або використовувати інші децентралізовані мережі.

Як вивчити криптовалюту

Основні визначення цифрового світу пройдено. Подальше вивчення біткоїну залежить від поставленої мети. Інформація представлена ​​на різних ресурсах, написані книги , у тому числі російською мовою. Вони прості для розуміння, створені для новачків. Основні теми: блокчейн, біткоїн, інші альткоїни та токени.

Загалом схема вивчення така:

 • Розібратися з видами криптоактивів (монети, токени).
 • Переглянути рейтинг цифрових грошей (допоможуть сайти з детальною інформацією, наприклад, crypto.ru).
 • Зрозуміти особливості зберігання, розібратися з видами криптогаманців, дізнатися, що таке приватні ключі та seed-фраза.
 • Визначити способи купівлі активів.
 • Розібратися із отриманням доходу.
 • Зрозуміти, як можна витрачати коїни, що з ними робити.
 • Вивчити заходи безпеки.

Є багато шахраїв. Вони створюють нові способи обману користувачів. Потрібно знати, як хакери можуть вкрасти гроші.

Рейтинг відображає топові активи з урахуванням обсягу капіталізації та інших параметрів. Туди потрапляють популярні монети та токени, але не варто забувати про решту віртуальних валют. Вони можуть репрезентувати перспективні проекти, потрібно правильно оцінити з боку можливого заробітку.

Для вивчення активів можна знайти інформаційні ресурси, які збирають відомості з криптовалютних бірж, складають рейтинги . Вони також створюють аналітику, графіки, вказують на історичні дані. Можна вибрати потрібні послуги та зберегти їх в закладках браузера.

Для трейдингу експерти радять криптовалютні біржі. Великі платформи надають багато різних інструментів, можливостей для заробітку на волатильності коїнів. Існують рейтинги бірж , які дозволять вибрати ресурс.

Види криптовалюти

У грудні 2021 року лістинг на торгових майданчиках пройшли понад 7300 монет та токенів. Віртуальні гроші мають відмінності за структурою, принципом дії та іншими параметрами. Криптоактиви поділяються на види залежно від особливостей:

 • Принцип підтвердження транзакцій.
 • Тип блокчейна.
 • Рівень централізації.

У більшості активів використовуються алгоритми Proof-of-Work та Proof-of-Stake. У PoW підтвердженням транзакцій займаються майнери: добувають коїни, проводять певну роботу (вирішують складне математичне завдання). Хто виконав необхідні дії першим, той і створює блок, отримує комісію. Для майнінгу необхідне потужне обладнання, оскільки завдання дуже ресурсомістке. PoW використовується в біткоїні та форках на його основі.

Основну роботу у мережі на алгоритмі PoS виконують валідатори. Вони залишають частину коїнів у гаманці. Залежно від обсягу активів валідатори одержують права на створення та підтвердження блоків. PoS використовується в таких проектах:

 • Stellar.
 • Cosmos.
 • Binance Coin та інших.

Ethereum (друга за популярністю та капіталізацією криптовалюта після біткоїну) також планує перехід на PoS. Цей алгоритм передбачає більше переваг.

Потрібно розуміти різницю між монетою та токеном. Цифрові активи включають обидва терміни, але вони відрізняються . Монета (Коїн) – це платіжний засіб. Її можна заробити, створити майнінг або іншим способом, використовувати для транзакцій. Монета заснована на своєму блокчейні – це головна відмінність від токена. Під словом «криптовалюта» найчастіше розуміють саме коїн.

Токен – це аналог цінних паперів. Іноді він є платіжним засобом, але найчастіше служить для інших цілей. Токен заснований на блокчейні інших проектів, керується смарт-контрактами.

Рейтинг найкращих криптовалют

Важко вибрати ефективний віртуальний актив. Для інвестування необхідний стабільний коін зі зростаючим курсом. Трейдинг краще виконувати на високоволатильних активах.

Бувають криптовалюти, що базуються на хайпі. Вони можуть мати велику ціну, капіталізацію. Але через рік чи навіть кілька місяців курс падає.

Рейтинг найкращих віртуальних монет складено експертами crypto.ru. Інформація збиралася із провідних бірж, інших майданчиків. Вивчено всі діючі проекти. У грудні 2021 року список ТОП-5 криптоактивів виглядав так:

 • Bitcoin.
 • Ethereum.
 • Binance Coin.
 • Solana.
 • Ripple.

Під час упорядкування списку експерти враховували капіталізацію. Такого визначення, як криптовалюта для початківців, немає. Новачки можуть використовувати будь-які активи та заробляти на них.

Що таке гаманець

Криптовалюта – це програмний код. Будь-які перекази коштів – просто записи в блокчейні. Ніхто фізично не передає коїни, це неможливо. Для транзакцій використовують адресу та ключі. Гаманець – це також програма, яка зберігає необхідну інформацію. Користувачі можуть дізнатися про баланс, історію операцій, виконати транзакцію.

Приватна та публічна адреси

Новачки не завжди розуміються на основних поняттях, які використовуються при зберіганні та обміні криптоактиву. Варто знати 3 базові інструменти:

 • Адреса гаманця — набір символів, що містить цифри та літери. Є кілька форматів написання: спочатку можуть стояти 1, 3 або bc1.
 • Відкритий ключ (публічний) – вихідні дані для формування адреси гаманця. При цьому застосовуються методи шифрування, найпопулярніший – SHA-256.
 • Закритий (приватний) ключ – інформація, яка слугує для підтвердження транзакцій. Для її генерації використовується криптографічна функція.

Адреса служить для транзакцій. Їїпередають на отримання грошей. Приватний ключ відкривати нікому не можна, інакше можна втратити кошти назавжди. Для відновлення доступу застосовують seed-фразу , яка створюється при налаштуванні гаманця. Її також не можна нікому показувати.

Види криптогаманців

У 2022 році розробники пропонують кілька типів програмного забезпечення для керування адресами. Залежно від способу підключення гаманці бувають:

 • Гарячі.
 • Холодні.

Кожна з цих категорій поділяється на види:

 • Програмні
 • Мобільні.
 • Онлайн-сервіси.
 • Апаратні.
 • Папір.

Вибір залежить від завдань та вимог користувача. Якщо важлива безпека, то найкраще підійде гаманець холодного типу. Для трейдингу рекомендується внутрішнє сховище біржі або мобільний додаток.

Гарячі

Гаманці цього типу постійно підключені до Інтернету. Вони забезпечують швидкий доступ до криптовалюти, можливість миттєвого перекладу. При цьому знижується безпека. Шахраї можуть зламати програмне забезпечення, використовувати фішинг та інші способи. Гарячі гаманці бувають різні:

 • Програмні – товсті та тонкі. У першому випадку весь блокчейн завантажується на комп’ютер, потрібний широкий канал доступу. Тонкі займають менше місця на жорсткому диску.
 • Біржові – внутрішній гаманець сервісів. Ключі доступу знаходяться у третьої особи. Користувач більше ризикує втратити свої кошти, ніж за будь-якого іншого варіанта. Можна швидше оперувати грошима, зручно для трейдингу.
 • Онлайн-сервіси – криптовалюта зберігається на сайті. Користувач отримує швидкий доступ до активів, але рівень безпеки нижчий.
 • Мобільні криптогаманці – це варіант програмного сховища, розроблений спеціально для смартфонів. Програма забезпечує швидкий доступ та безпеку. Мобільний пристрій можна відключити від інтернету, щоб гроші були надійно захищені.

Холодні

Гаманець цього типу передбачає тривале зберігання коштів. Оскільки немає доступу до інтернету, шахраї ніяк не зможуть вкрасти криптовалюту. Потрібно лише надійно зберігати приватні ключі. Мінус холодних гаманців — для транзакцій необхідний інтернет. За частих операцій це може бути незручно. Ще один недолік способу – велика ціна гаманця.

Заходи безпеки

Перші кроки щодо криптовалюты обов’язково включають основи захисту даних. Шахраї щороку створюють нові методи обману користувачів. Необхідно дотримуватися правил безпеки:

 • Використання останніх версій програмного забезпечення.
 • Встановлювати програми лише з перевірених джерел, краще з офіційних сайтів розробників.
 • Контролювати рядок браузера – шахраї можуть замінити популярний ресурс на схожий, вкрасти особисті дані.
 • Не переходити на невідомі сайти.
 • Не вірити пропозиціям від різних послуг (низьким комісіям, бонусам, величезному доходу). Це шахраї, які приваблюють на свій сайт користувачів.
 • Зберігати секретну інформацію у надійному місці, найкраще записати на папір.

Способи купівлі криптовалюти

Щоб користуватись цифровими грошима, їх потрібно отримати. Найпростіше купити монети за фіат. Доступно кілька різних способів, що відрізняються зручністю, комісіями. Якщо монети потрібні для трейдингу, краще використовувати біржі. Є й інші варіанти покупки.

Де придбати віртуальні активи:

 • Криптовалютні обмінні сервіси дозволяють купити монети за допомогою банківських карт, переказів. Існують агрегатори, які допоможуть вибрати ресурс з оптимальними комісіями, обсягом коїнів, зручним способом введення та виведення.
 • Криптовалютні біржі – пропонують внутрішнє сховище, торгові інструменти, кілька способів заробітку на цифрових грошах. Для вибору можна скористатися інформаційними ресурсами-агрегаторами. Crypto.ru пропонує зручний список найкращих криптовалютних бірж.
 • P2P-майданчики – послуги прямого обміну. Користувачі купують активи один одного. Можна знайти вигідний курс, зручний напрямок.
 • Криптомати – не надто популярний спосіб. Приладів для покупки поки що не багато.
 • Телеграм-боти — програми для месенджера, які пропонують пошук варіантів обміну монетами та токенами.

Найкращі криптобіржі

Для роботи з віртуальними монетами доступні різні послуги. Найкращий варіант – криптовалютна біржа, яка пропонує кілька напрямків для заробітку. 2022 року на ринку працюють сотні сервісів. Вони відрізняються інтерфейсом, оборотом, кількістю криптовалютних пар.

Портал crypto.ru підготував топ-5 сервісів для торгівлі коінами у 2022 році:

 • Currency.com — білоруська біржа, яка пропонує найкращі умови для Росії та СНД. Користувачам доступно 337 пар. Оборот сервісу становить $216 млн.
 • Coinbase – одна з найстаріших платформ. Користувачам доступні 393 пари. Обсяг торгів за добу становить $4,29 млрд.
 • Cex.io – вибір редакції, найстаріша біржа з ​​російськомовним інтерфейсом.
 • P2PB2B – майданчик з можливістю купівлі монет через банківські картки. Добовий оборот становить $996 млн. Можна торгувати у 668 парах.
 • Poloniex – біржа з ​​простим торговим терміналом. Користувачам доступні 646 пар. Добовий обсяг складає $147 млн.

Список складено на підставі комплексного аналізу всіх показників, у тому числі локалізації, відгуків користувачів, рейтингу довіри.

Способи заробітку на криптовалюті

Цифрові активи – це чудовий інструмент для отримання доходу:

 • Висока волатильність зручна для трейдингу.
 • Особливості видобутку дозволяють заробляти на майнінгу або стекінгу.
 • Розвивається ринок децентралізованих фінансів (DeFi).

Потрібно розібратися в основних інструментах та способах.

Інвестиції

Розміщення капіталу для одержання прибутку — пасивний дохід на криптовалюті з нуля для новачків. Потрібно вибрати актив, який зростатиме. Інвестиції передбачають покупку монет на термін від року та більше. У перспективі біткоїн та альткоїни зростатимуть у ціні. Головне — не панікувати при корекції курсу чи ведмежому тренді. Користувачі, які купили першу криптовалюту на початку її існування та не продали у періоди падіння ціни, зараз стали мільйонерами.

Важливо не вкладати всі гроші в один інструмент, а поділити. Початківцям складно правильно скласти портфель, щоб знизити ризики та підняти прибутковість. Тому їм часто рекомендують інвестувати в монети з ТОП-10 із капіталізації.

Трейдінг

Торгівля на біржі популярна у цифровому світі. Ціна криптовалют змінюється, трейдинг дає змогу отримувати дохід на різниці курсів. Однак, це не просто. Новачки можуть швидко втратити всі заощадження, особливо якщо використовують кредитне плече (збільшують обсяг угод за рахунок біржових коштів). Краще попрактикуватися на демо-рахунку. Популярні платформи надають таку можливість.

Для серйозної роботи слід вивчити теорію трейдингу, технічний та фундаментальний аналіз. Для заробітку на торгівлі криптовалютою застосовуються різні стратегії, програми-боти. Варіантом трейдингу є арбітраж. Це заробіток на різниці у цінах на біржах. Торгівля йде на кількох платформах.

Крани

Суть заробітку – виконання найпростіших дій за невелику винагороду. Він вимагає знань і вкладень. Крани – це легкий спосіб отримати трохи грошей на криптовалюті. Можна вводити капчу, переглядати рекламу. Крани платять не надто багато, тому цей спосіб не можна вважати серйозним.

Майнінг

Користувачі самі видобувають нові монети та підтверджують транзакції. Особливості процесу залежать від проекту та алгоритму (PoW, PoS та інші). Майнінг – вирішення математичного завдання на комп’ютері. Користувач, який знайшов відповідь, отримує право додати черговий блок із даними до мережі. За це йому платять винагороду. Наприклад, у мережі Біткоїн майнер отримає 6,5 BTC за кожен блок. Розмір винагороди постійно знижується при халвінгу (розподіл плати на 2 рази на 4 роки). Це закладено в основу мережі Біткоїн розробником.

2022 року на майнінгу заробити складно. Вимоги до потужності обладнання для видобутку біткоїнів давно перевищили можливості домашнього ПК. Необхідні вкладення створення ферми для майнінгу, доступ до дешевої електрики. Ціна надто висока, за рік складно окупити інвестиції.

На видобутку заробляють пули. Вони мають ресурси, розміщують своє обладнання в районах з дешевою електрикою.

Аірдропи та баунті

Щоб заробити на криптовалюті, не завжди потрібні початковий капітал (інвестиції, майнінг) чи знання (трейдинг). Є прості способи – аірдропи та баунті.

Airdrop і Bounty – безкоштовна роздача токенів. Цим займаються розробники нових проектів. Існують умови для участі в аірдропах:

 • Коментувати у соціальних мережах.
 • Зареєструватися на сайті.
 • Створювати фон новин навколо нового проекту.

За це розробники надають частину токенів. Не завжди вони стають ліквідними. Криптовалюта може пройти лістинг на біржах. Однак користувач витрачає лише свій час, а гроші не вкладає.

Криптовалютні проекти

Можливості цифрового світу ширше, ніж просто отримання прибутку купівлі чи продажу активів. Розробники стартапів залучають гроші з допомогою первинного розміщення монет (ICO). Вони випускають токенізовані акції свого проекту та продають для залучення коштів на розвиток. Якщо стартап цікавий та перспективний, то інвестори запрацюють. Токени зростуть у ціні, їх можна буде вигідно продати. Стартапери також надають знижки на послуги чи товари свого проекту та інші можливості.

Такий спосіб вимагає капіталу для придбання токенів. Потрібно визначити перспективи, відсутність шахрайських намірів розробників. Існують скамери, які збирають гроші на ICO та закривають проект без реалізації.

Стекінг

Емісія криптовалют за алгоритмом PoW виконується за допомогою майнінгу. Активи, засновані на PoS, використовують стекінг – отримання доходу за зберігання грошей у гаманці або на біржі.

Цей спосіб нагадує банківський депозит. Користувач зберігає монети в гаманці або біржі, стає валідатором мережі. Він підтверджує транзакції, підтримує функціонування блокчейна та отримує винагороду. Заробіток залежить від суми зафіксованих коштів. Чим більше криптовалюти зберігається, тим вищі доходи. При стекінгу немає вимог до потужності обладнання, проте потрібні кошти на купівлю монет.

Хмарний майнінг

Цей спосіб заробітку передбачає участь у видобутку на орендованому устаткуванні. Для простого майнінгу потрібний продуктивний пристрій. Можна орендувати частину потужності через послуги хмар. Дохід залежить від вкладених коштів: що більше інвестицій, то вище заробіток.

Існує велика можливість потрапити на шахраїв. Вони збирають гроші з клієнтів, але жодного обладнання немає. Згодом зловмисники просто зникають. При цьому є сайт із гарними показниками. Шахраї можуть навіть зробити кілька виплат, щоби люди їм повірили.

Існують інші способи заробити на криптовалюті. Будь-яка біржа пропонує варіанти. Потрібно уважно вивчити можливості кожної платформи.

Як витратити криптовалюту

Використовувати цифрові активи можна по-різному. Найчастіше це звичайний платіжний засіб, за допомогою якого можна розплачуватись за товари чи послуги. Перше придбання за біткоїни було здійснено ще 2010 року, коли один користувач купив 2 піци за 10 тис. BTC.

Способи витратити криптовалюту залежать від країни. У деяких державах це платіжний засіб. В інших — криптовалюта існує як цінні папери, товар або взагалі під забороною.

Біткоїном або альткоїнами можна розплатитися на різних ресурсах та сервісах. Такі послуги надають:

 • Електронні магазини.
 • Сайти з продажу квитків.
 • Туристичні агенства.
 • Кафе.
 • Інші платформи.

Сервіс пропонує вибір способів переказу грошей. Для оплати користувачеві надають адресу гаманця або QR-код, куди він має надіслати монети. Основний недолік — повільна обробка транзакцій, комісії, через які ціна може бути більшою.

Обережно: шахраї

Працювати з криптовалютою можна, але треба бути уважним. Шахраї використовують усі засоби та методи, щоб зламати гаманець та отримати гроші. Існують різні схеми для обману:

 • Фішингові сторінки.
 • Підроблені веб-сайти.
 • Мережевий маркетинг.
 • Фіктивні криптоброкери.
 • Прихований майнінг із залученням ресурсів ПК користувача.
 • Скам-проекти.
 • Шахрайство у хмарному майнінгу та інші.

Перш ніж почати купувати та витрачати коїни, потрібно вивчити криптовалюти. Початківцям необхідно розібратися із зберіганням, отриманням доходу, принципами роботи блокчейну, основами цифрової безпеки. У цьому нічого складного. Ви можете використовувати портали з корисною інформацією.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close