Що таке форжинг криптовалют

Емісія монет залежить від правил, які встановили розробники проекту. Коїни можуть бути випущені все відразу (повним обсягом) або поступати в обіг поступово. У другий випадок генерація нових монет залежить від консенсусного протоколу. Отримання коїнів у системі, заснованої на алгоритмі “Доказ частки”, називається форжинг криптовалют (від forging – кування) або мінтинг (від minting – карбування). Такий спосіб видобутку монет принципово відрізняється від традиційного майнінгу.

Особливості форжингу криптовалют

Перша цифрова валюта біткоін видобувається у процесі вирішення криптологічного завдання. З кожним згенерованим блоком складність обчислень зростає. Це призводить до того, що збільшується споживання енергії (у 2021 році всі майнери у світі на видобуток біткоїнів витратили 121,36 ТВт).

У 2012 році було запропоновано технологію, яка також дозволяє генерувати блоки розподіленого реєстру, щоб підтверджувати транзакції, отримувати нові монети та підтримувати працездатність мережі. При цьому витрати електроенергії стали мінімальними. Так форжинг назвали “зелений майнінг”.

Принцип роботи

Механізм кування нових монет заснований на тому, що підтверджується факт володіння коінами цифрової валюти. При цьому токени не можна переміщати, тобто вони мають бути заморожені. Величина винагороди за форжинг визначається розміром частки, що у суб’єкта криптовалюти, стосовно загальному пулу.

На прикладі можна так. Суб’єкт резервує для форжинга 100 монет, а мережі в цей час задіяно 1000 коїнів. Після генерації нового елемента блокчейна він отримає 10% від винагороди (загальна сума формується із комісій за транзакції).

Мінтинг застосовують у криптосистемах, де передбачено комісійні збори за проведення транзакцій. З цієї суми виплачується нагорода форжерам.

Відмінність від майнінгу

Під час кування криптовалюти використовуються монети, які вже видобуті і, підтверджуючи транзакції, форжер отримує нагороду. Це одна з важливих відмінностей такого методу від майнінгу. Інші особливості наведені у таблиці.

МАЙНІНГФОРЖИНГ
Застосовується в системах з консенсунсним протоколом PoWЗаснований на алгоритмі Proof-Of-Stake (PoS)
Щоб процес був рентабельним, потрібно мати великий початковий капітал для закупівлі обладнанняНизький поріг входження, основні витрати – формування частки
Майнеру потрібно постійно стежити за обладнанням та програмним забезпеченнямПроцес кування не вимагає участі та уваги форжера: все відбувається автоматично
Висока енерговартістьПотреба електроенергії обмежується підключенням до інтернету
Генерація нових коїнів відбувається за рахунок вирішення криптологічних завданьНоди додають нові блоки, підтверджуючи наявність на рахунку монет
Нагорода за додавання блоку фіксованаРозмір винагороди залежить від кількості “заморожених” монет.

PoS та PoW

Для роботи криптовалютної мережі та її захисту від хакерів атак потрібно дотримання певного алгоритму — консенсусного протоколу. Це набір правил, на підставі яких відбувається виявлення нового елемента блокчейна та додавання його до ланцюжка. Крім того, ноди мережі можуть підтверджувати достовірність транзакцій та робити їх остаточними (не можна скасувати).

Перша цифрова валюта біткоін заснована на протоколі “Доказів роботи” Proof-of-Work (PoW). Майнери на своєму устаткуванні, підключеному до Інтернету, вирішують криптологічне завдання. Відповідь порівнюється із системним шаблоном. Якщо результати збігаються, блок додається до розподіленого реєстру, а виконавець отримує нагороду.

Цей принцип було взято з проекту Hashcash, який розробив та запустив Адам Бек у 1997 р., як спосіб захисту від спаму.

На самому початку (з 2008 року) для видобутку біткоін можна було використовувати процесор або відеокарту домашнього комп’ютера. У міру збільшення розміру блокчейна та кількості майнерів складність розв’язуваної задачі зростала. Щоб робота приносила дохід, у 2022 році потрібно використовувати систему потужних відеокарт або ASIC (спеціальний інтегральний пристрій), яка отримала назву “ферма”.

Головним недоліком видобутку монет, що використовує PoW, стало велике споживання електрики. Виникла потреба у розробці нового протоколу. Рішення знайшли у 2011 році: на форумі BitcoinTalk запропонували ідею консенсусу PoS (Proof-of-Stake або «Доказ ставки (долі)»). Через рік з’явилася нова монета, яка використовує цей протокол – Peercoin (PPC).

Із запровадженням консенсусу «Докази частки» змінився і спосіб видобутку коїнів. Тепер користувач отримував винагороду за додавання в ланцюжок нового блоку, а не за вирішення завдання, за свою частину монет у загальній кількості криптовалюти. Тобто якщо хтось володіє 5% цифрового активу, він зможе підтвердити 5% транзакцій. Варіативність розміру нагороди – ще одна відмінність від майнінгу PoW, де ця величина фіксована.

Прибутковість

Чинники, від яких залежить розмір прибутку при форжингу криптовалюти:

  • Кількість монет, що зберігаються на локальній ноді.
  • Тривалість форжинг-контракту. Існують варіанти, коли фіксація монет полягає на певний термін, протягом якого їх не можна переводити на іншу адресу. Або без обмеження часу форжер сам вибирає момент для завершення кування.
  • Зміна курсу альткоїну. Під час «заморозки» монет їхня ціна може як зрости, так і впасти, що позначиться на доході.

При цьому різні криптоплатформи пропонують чудові умови для мінтингу. Спеціальні послуги допомагають краще представляти величину прибутку від форжингу. Наприклад, на сайті Staking Rewards є “Калькулятор доходу”. Можна прямо вибрати альткоін, розмір вкладу, термін контракту і дізнатися прибуток за весь час, а також суму періодичних виплат.

Найкращі криптовалюти для форжинга – топ-7

Мінтинг приваблює своєю простотою. Щоб отримати дохід, немає необхідності купувати дороге обладнання, контролювати його роботу, витрачати гроші на обслуговування. Достатньо вибрати перспективну цифрову валюту, придбати потрібну кількість монет, завести на електронний гаманець (або скористатися послугами криптобіржі) та запустити процес форжингу. Визначити, які коїни принесуть максимальний прибуток, можна за допомогою інформаційних сайтів. Staking Rewards пропонує наступний рейтинг (дані на 14 січня 2022):

  • Solana (SOL) – відносно “молода” криптовалюта. Тестова платформа була запущена у березні 2020 року. Позиціонується як найшвидша мережа (до 191 тис. транзакцій за секунду) з можливістю масштабування та високим рівнем безпеки. Займає 6-е місце за розміром капіталізації в рейтингу сайту Crypto.ru. SOL часто називають найближчим конкурентом Ethereum.
  • Cardano (ADA) – перспективний цифровий актив, призначений для запуску децентралізованих програм (dApps) та смарт-контрактів. Був випущений наприкінці 2017 року, і за один тиждень його капіталізація піднялася до $500 млн. Розвиток проекту відбувається із застосуванням науково-дослідного підходу у галузях фінансів, програмної інженерії, криптографічних технологій. У січні 2022 року ADA зайняла 8 позицію на Crypto.ru.
  • Ethereum 2.0 (ETH) – друга за популярністю та обсягом капіталізації криптовалюта, поступається тільки Bitcoin. Спочатку платформа використовувала протокол «Доказ роботи», але з метою вирішення проблеми масштабованості та підвищення безпеки мережі було запущено оновлення, і проект перейшов на консенсус Proof-of-Stake (PoS). Творці обіцяють збільшення швидкості обробки транзакцій до 100 тис. за секунду (в Ethereum 1.0 цей показник був лише 30 TPS).
  • Terra (LUNA) — метою проекту було створення сумісних стейблкоїнів, які можна передавати між різними платформами. LUNA – внутрішній токен, за рахунок його емісії або спалювання коригується ціна стабільних коінів Terra (15 типів монет, курс яких прив’язаний до фіатних валют). У рейтингу Crypto.ru посіла 8 місце з капіталізації.
  • Avalanche (AVAX) – система багато в чому схожа на Ethereum і призначена для запуску смарт-контрактів та програм DeFi. Завдяки унікальному протоколу (за основу взято Proof-of-Stake) швидкість обробки транзакцій дорівнює 4500 TPS, а спрямований ациклічний граф (DAG) дозволяє миттєво підтверджувати їх. На базі платформи можливе створення глобальних корпоративних блокчейн мереж. Вони будуть під керуванням єдиної екосистеми.
  • Polkadot (DOT) – мультимережа, яка може об’єднати всі існуючі розподілені реєстри в одну екосистему. В основі технології лежить принцип, коли ланцюжок блоків (Relay chain) забезпечує зв’язок між різними блокчейнами (Parachains) та цілими мережами. Платформа Polkadot може передавати інформацію, цінності, унікальні функції від одного парачейна до іншого, підтримуючи загальну безпеку. У рейтингу Crypto.ru DOT посідає 10 місце.
  • Binance Smart Chain (BNB) – внутрішній коін криптобіржі Бінанс. Базова функція BNB полягала у оплаті комісій за транзакції. Проте з розвитком платформи Binance (з’явилися нові проекти DeFi, CeFi, Launchpad) BNB став зростати у ціні та використовуватись як самостійний засіб розрахунків.

Переваги та недоліки форжингу

Поява криптовалюти, що використовує консенсус «Доказ частки», призвело до того, що кількість людей, які займаються здобиччю токенів, зросла. До цього багато хто не хотів зв’язуватися з класичним майнінгом. Не було потрібних знань, обладнання коштувало великих грошей плюс постійні витрати на електрику. Форжинг криптовалют вирішив основну частину цих проблем, але метод також має недоліки.

ПЛЮСИМІНУСИ
Щоб почати отримувати прибуток, не потрібне додаткове обладнання. Фактично можна використовувати домашній ПК, а іноді вистачить смартфона. Низькі вимоги до продуктивності.Деякі віртуальні валюти вимагають дотримання особливих умов заробітку форжингом.
Невисокий ризик втрати фінансів, особливо якщо мінтинг проводиться за допомогою стейблкоїнів.Існує можливість об’єднання великих валідаторів, що може призвести до втрати децентралізації.
Консенсус Proof-of-Stake дає великий захист від атак хакерів.Якщо багато учасників форжингу заморозять коїни, це призведе до зменшення обороту криптовалюти.
Немає географічної прив’язки, отже, й заборон.Дохід від Мінтинг стабільний, безпечний, але не дуже великий.
Весь процес автономний та потребує малих енерговитрат.

Перспективи форжингу

За рахунок простоти та відсутності додаткових витрат (на обчислювальне обладнання) мінтинг стає популярнішим. Завдяки цьому криптовалютою починають цікавитись нові люди, що сприяє прискоренню інтеграції технологій блокчейн у повсякденне життя. Крім того, консенсусний протокол PoS дає більші можливості для зростання екосистеми віртуальних грошей (ефіріум перейшов на цей алгоритм). Тому технологія кування розвиватиметься як альтернатива майнінгу.

Резюме

Алгоритм «Підтвердження частки» виник після Proof-of-Work. Розробники врахували всі недоліки, які були виявлені при майнінгу біткоїну, та запропонували зручний та багатофункціональний протокол. Тому можна стверджувати, що метод кування ефективніший, раціональніший і доступніший, ніж класичний видобуток монет, заснованих на алгоритмі «Доказ роботи». Деякі люди вважають, що прибуток, отриманий від форжинга криптовалют, не може порівнюватися з доходом традиційного методу. Це не зовсім правильно: якщо заблокувати в мінтингу гроші, які майнер витратить на організацію ферми, комісійна сума буде суттєвою.

 

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close