Застосування технології блокчейн у медицині

Розподілений реєстр застосовується у фінансовій системі та у сфері охорони здоров’я. Закладені принципи незмінності та публічності даних допомагають покращувати поточну взаємодію між учасниками. Блокчейн у медицині використовується від ведення карток пацієнтів до боротьби з підробленими ліками. Новий підхід до управління даними дозволяє безпечно обмінюватися інформацією між пацієнтами та лікарем або між лікарнями. При цьому немає ризику втрати конфіденційних даних.

Переваги застосування блокчейну в медицині

Традиційний механізм обміну даними у системі охорони здоров’я застарів. Він не може справлятися з наростаючим навантаженням. Пацієнти змушені самі стежити за збереженням результатів досліджень та проведених аналізів. Технологія блокчейн у медицині вирішує ці проблеми завдяки своїм характеристикам:

 • Безпека – дані захищені криптографічним шифруванням. Тільки власники приватних ключів можуть отримати доступ до них.
 • Незмінність – інформацію в ланцюжку блоків неможливо видалити.
 • Доступність – підключення до реєстру можливе з будь-якого пристрою, що має вихід в Інтернет.

Обмін даними та електронні медичні карти

Конфіденційність особистих відомостей пацієнта про стан його здоров’я та лікарських призначень – один із пріоритетів охорони здоров’я. Єдина база медичних записів у блокчейні спростить взаємодію між лікарнями, страховими компаніями та дослідниками.

Державна підтримка хворих стає ефективнішою, коли допомога доставляється адресно пацієнтові. Знижується кількість довідок для її отримання. Доступний повний контроль над грошима, виділеними на лікування державними фондами.

При зміні лікувального закладу електронні медичні картки допомагають лікарю ознайомитись із клінічною картиною пацієнта. Усі призначення, раніше поставлені діагнози та проведені аналізи зберігаються у єдиній основі. Під контролем пацієнта знаходяться особисті дані, які він може переглядати та закривати доступ до них.

Медичні дослідження

За допомогою блокчейну можна збирати дані щодо застосування експериментальних препаратів або методів лікування. Технологія скоротить час на етапі тестування нових ліків, а значить пацієнти швидше отримають необхідну допомогу. Переваги блокчейну для медичних досліджень:

 • Хронологія – інформація структурована в історичній послідовності.
 • Конфіденційність – пацієнт сам вирішує, кому надати доступ до своїх особистих даних.
 • Цілісність інформації – відсутність фальшування результатів клінічних випробувань.

Блокчейн у медицині при повсюдному застосуванні може змінити підхід до проведення досліджень, зробивши їх публічними (за бажанням пацієнта) та виключивши фальсифікацію результатів.

Моніторинг пацієнтів

Розподілений реєстр — основа у розвиток платформи віддаленого спостереження станом здоров’я. Датчики, що знімають показання, автоматично зможуть завантажувати дані блокчейн. Це дозволить стежити за здоров’ям хворого після виписки з клініки. Лікарі зможуть коригувати лікувальні рекомендації залежно від одержуваних показників.

Консиліуми фахівців з усього світу віддалено зможуть приходити до консенсусу у постановці діагнозу на основі повної картини перебігу хвороби та інформації, зібраної з датчиків та сенсорів досліджуваного.

Телемедицина

Віддалене надання послуг охорони здоров’я вимагає захисту передачі конфіденційної інформації про стан здоров’я. Для цього завдання може бути використана технологія блокчейн. Вона дозволяє здійснювати пряму передачу медичних даних у різних форматах:

 • Відеозаписи прийому.
 • Діагностичні результати (УЗД, аналізи, МРТ та інші).
 • Історія хвороби.

Програмні рішення, що розробляються, можуть реалізовуватися на платформі децентралізованих додатків. Це створить єдине захищене середовище передачі інформації та інструменти для прямого зв’язку лікаря та пацієнта. Телемедицина допомагає отримати консультативну допомогу у віддалених місцях без поїздки до лікувального закладу.

Медичне страхування

Ще одна область застосування блокчейну – обробка компенсацій за надані лікувальні процедури. Процес формування рахунку на оплату починається з моменту настання страхового випадку та складається з кількох етапів:

 1. Реєстрація пацієнта у амбулаторії.
 2. Облік наданих послуг.
 3. Передача даних страховику.
 4. Оплата рахунку.

Розподілений децентралізований реєстр спрощує процес розгляду компенсацій, крім посередників і підвищуючи швидкість прийняття рішень.

Незмінність даних полегшує перевірку наданих рахунків. Сторони, задіяні у прийнятті рішень щодо виплати страхових платежів, отримають повний доступ до необхідної інформації. Це робить процес прозорим, зберігаючи таємницю особистого життя пацієнта.

Існуючі способи спілкування між клінікою та страховою компанією відрізняються бюрократизмом і низькою довірою до інформації, що передається. Рівень шахрайства у цій галузі охорони здоров’я високий.

Аналіз даних

Крім покращення поточних процедур, блокчейн у медицині стане базою для обробки відомостей штучним інтелектом. При цьому буде забезпечено контроль за безпекою операцій та надано платформу для розгортання децентралізованих додатків на основі нейронних мереж. Наприклад, показання з датчиків, підключених до пацієнта, звіряються з медичними картами і аналізуються в автоматичному режимі.

Існуючі технології розподіленого реєстру можуть обробляти масиви даних, отриманих із різних джерел. При цьому підтримується двостороння взаємодія між ними без затримок.

Ланцюжки поставок та боротьба з підробленими ліками

Контрафактні медичні препарати – велика проблема охорони здоров’я та фармацевтичної галузі. Оцифрування серійних номерів упаковок допоможе контролювати весь ланцюжок поставок, а пацієнт буде впевнений, що ліки оригінальні.

Крім збереження життя та здоров’я, це підвищить рівень довіри до медичних препаратів та зробить їх дешевшими. Фармацевтичні компанії, борючись із контрафактом, інвестують у методи захисту, що збільшує собівартість ліків та їхню кінцеву ціну.

Держава стежитиме за сильнодіючими препаратами, щоб вони потрапляли в руки лише тим пацієнтам, які їх потребують.

Облік та розподіл донорських органів

Дубай став першим містом у світі, де використали блокчейн у медицині для такої гострої проблеми, як пересадка печінки, серця чи нирок. Міністерство охорони здоров’я та профілактики на конференції Arab Health 2020 представило програму Hayat, запущену для донорства.

Це хмарний реєстр із найвищим рівнем безпеки даних для людей, які хочуть пожертвувати свої органи після смерті.

Додаток включає імена тих, хто потребує донорства. Онлайн-сервіс допомагає великій кількості пацієнтів із серцевими захворюваннями, легеневою та нирковою недостатністю, цирозом печінки.

Ранжування хворих відбувається на основі штучного інтелекту, який, аналізуючи вік та клінічні показники, визначає місце у черзі на пересадку органів. Коли донор помер, через службу швидкої допомоги дані вносяться до блокчейну. Ця інформація відразу доступна всім клінікам, які визначають місце майбутньої операції.

Технологія блокчейн усуває людський фактор при складанні черги пацієнтів, збільшуючи результативність донорства. Операції проходитимуть насамперед для тих, у кого вищі шанси приживання органу.

Які є обмеження для блокчейну

Впровадження нової технології у сфері, як охорона здоров’я, може бути швидким. Все, що стосується життя людей, має пройти етапи погоджень та тестувань, перш ніж подолати бар’єри та стати новою реальністю. Тому на початок 2022 можна виділити деякі обмеження.

ТЕХНІЧНІСОЦІАЛЬНІ
Масштабованість — фінансові проекти стикаються із затримками через обмеження пропускної спроможності блокчейну. При використанні в медичних цілях масиви даних будуть набагато більшими.Правовий статус — для впровадження технології у сфері охорони здоров’я треба ухвалити низку законів. Вони регулюватимуть відносини між учасниками та розподілятимуть відповідальність.
Програмне забезпечення — розробка нових додатків та сумісність із утилітами, що вже працюють.Консерватизм — небажання лікарів та пацієнтів є ще одним бар’єром для впровадження розподіленого реєстру у лікувальній практиці.
Навчання персоналу клінік – нестача компетенцій користувачів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Помилки призначення препаратів або лікувальних процедур не допустимі.Недовіра – виникає від нерозуміння технології у персоналу та клієнтів.

Невизначений правовий статус негативно впливає поширення технології. Необхідно виробити норми, які регулюватимуть взаємовідносини всіх учасників та забезпечуватимуть високі стандарти конфіденційності.

Резюме

Розподілений реєстр застосовується не лише у фінансовій сфері. Поєднавши в собі доступність, прозорість та безпеку даних, ця технологія пропонує універсальну платформу для створення проектів у галузі охорони здоров’я. Електронні амбулаторні карти дають картину з повною хронологією історії хвороби, методів діагностики та лікування, які були використані. Маючи всю інформацію, клієнт сам може вибирати постачальника медичних послуг, не переймаючись цілісністю даних.

Перетворення ринку страхових компаній знизить шахрайство та зловживання серед учасників. Швидкість прийняття рішень збільшується, підвищуючи якість обслуговування клієнтів. Виплата компенсацій не вимагатиме збору довідок, інформація в ланцюжку блоків додаватиметься від довірчих вузлів.

Підроблені ліки – гостра проблема фармацевтики. Медикаменти невідомого виробника можуть завдавати шкоди хворим, знижуючи загальну довіру до традиційної медицини. Токенізація ланцюжка поставок дає кінцевим споживачам впевненість у оригінальності походження товару та доведеній ефективності ліків.

Розподіл донорських органів через блокчейн у медицині робить процес прозорим та нефальсифікованим. Кожен учасник може переконатися у чесності ранжирування кандидатів отримання органів, а клініки підвищують якість з допомогою швидкості передачі.

Впровадження даної технології не буде швидким через низку бар’єрів, які стоять на його шляху. Невизначений правовий режим та консерватизм усієї галузі — найсерйозніші серед них. Держава повинна брати на себе функцію підвищення якості охорони здоров’я, розробляючи регулятивні норми і програми впровадження в муніципальні установи.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close