Що таке франчайзинг простими словами? Як на ньому заробити?

Слово “франшиза” знайоме багатьом. Воно стало особливо актуальним після того, як нашій країні став розвиватися капіталізм. На цей процес потрібен час, створення своїх брендів і товарних знаків досить довгий процес, тому найчастіше підприємцям-початківцям простіше було працювати в рамках відомих назв, адже зарубіжна продукція стала надходити практично відразу після відкриття кордонів. Це можна вважати відправною точкою розвитку такого виду бізнесу у Росії. Далі ми розповімо, що таке франчайзинг і як на ньому заробити .

Що таке франчайзинг?

Франчайзинг – вид взаємодії між учасниками ринку, при якому один з них за певну плату отримує можливість використовувати інтелектуальну власність, товарний знак або будь-яку сировину, що належать іншому учаснику. І тут продавець називається франчайзером , а покупець – франчайзі . Також сам процес, який позначає слово франчайзинг, може носити назву франшиза , але це вже просто лінгвістичні тонкощі, суть залишається тією самою.

Головна відмінна риса – ми користуємося добре відомим брендом, на рекламу якого витрачалися десятиліття та сотні мільйонів доларів . Безумовно, є й вимоги, яких необхідно дотримуватись – не можна виробляти шоколадки Снікерс із поганої сировини, від цього постраждає не тільки саме підприємство, а й у власника прав на товарний знак будуть іміджеві втрати. Відповідно, для покупки франшизи потрібна не тільки наявність грошей та бажання інвестора , але також і схвалення з боку франчайзера.

Як заробити на франчайзингу? (На прикладі Макдональдса)

Для того, щоб повністю зрозуміти зміст, розглянемо найпростіший приклад використання франшизи:

 1. Є всім відома мережа швидкого харчування Макдоналдс. Інвестор може стати власником свого власного ресторану цієї марки, для цього він звертається до компанії щодо покупки франшизи.
 2. Йому висувають цілий список вимог, досконально вивчають його підприємницький досвід та репутацію, оцінюють фінансові можливості й надалі, якщо все гаразд, починається сама робота.
 3. Перший внесок – паушальний . Він виплачується на початку і може становити близько 10% від загальних витрат.
 4. Далі здійснюються виплати щомісяця – роялті , використання товарного знака. Розмір становить близько 4-5% від продажу.
 5. Також стягується рекламний бюджет приблизно того обсягу, що і роялті.

На перший погляд, може здатися, що збори дуже великі і як тут взагалі можна заробити. Але насправді все не так. Достатньо оцінити потік людей за день – майже завжди є черги, тобто продажі йдуть практично не припиняючись . До того ж сама компанія Макдоналдс зацікавлена ​​в тому, щоб власник франшизи був успішний – від цього залежить і надходження в саму компанію. Тому на етапі старту виробництва надається інформаційна підтримка , вона може бути як обов’язковою, так і добровільною – залежить від компанії, у всіх різний підхід.

Якщо й далі розглядати наш приклад, то на старті інвестору буде потрібний досить солідний капітал – повністю весь бізнес вийде не менше, ніж 1 мільйон доларів. Є різні варіанти роботи, в тому числі і з орендою приміщення, але в цьому випадку дохід буде набагато меншим – багато хто воліє відразу вкладати велику суму і мати свою нерухомість.

А тепер найцікавіше – окупність при грамотному управлінні становить близько 14-18 місяців . Але навіть якщо ми помножимо це на 2 (спишемо на некомпетентність), то все одно отримуємо 3 роки, а то й менше. Це чудовий результат.

Види франчайзингу

Франчайзинг простими словами – готова бізнес-модель та певні рамки, якими регулюється діяльність франчайзі . Тобто багато параметрів регламентовані, це може здатися незручним, але водночас отримуємо безліч переваг. Сама робота та умови багато в чому залежать від виду франчайзингу, серед яких основними є:

 1. Товарний . Є виробник товарів, який дуже добре відомий у світі. Можна укласти з ним договір та відкрити магазин із продажу цих товарів. У цьому випадку франчайзі повинен відповідати вимогам виробника за будь-якими важливими параметрами – оформлення торгової точки, певні знання у персоналу, перелік товарів та якість обслуговування.
 2. Виробничий . Це вже масштабніша співпраця, оскільки мається на увазі випуск продукції з використанням відомого бренду . Франчайзі випускає товари та продає їх, користуючись усім відомою торговою маркою. Правила в цьому випадку зазвичай дуже жорсткі, адже будь-які відхилення від планки якості як самої продукції, так і сервісу можуть серйозно вдарити по власнику торгового знака. У зв’язку з цим договір зазвичай містить докладну інформацію у тому, як усе має бути, переважно – технологічні процеси.
 3. Сервісний . У цьому випадку франчайзі можна назвати керуючим локальним представництвом, принаймні виглядає все саме так. Власник марки надає обладнання, інструментами реклами та навчає персонал. Справа франчайзі по суті полягає просто в контролі за наданням послуг , з усім іншим йому допоможуть.
 4. Франшиза як бізнесу . І тут надається можливість вести бізнес під торговою маркою. Складається дуже докладний договір, який передбачає певний стиль, оформлення закладів, навчання персоналу та багато іншого.

 

З усього вище сказаного випливає, що варіантів насправді чимало, відомі торгові марки постійно розширюються і є можливість взяти участь у такому бізнесі. Як бачимо, залученість підприємця до процесу може бути різною, але в будь-якому випадку є рамки, за які виходити не можна, інакше франчайзеру це стане не вигідно і він знайде цікавіший варіант.

Цікаво те, що на даний момент пропонується багато варіантів, але деякі франчайзери довго не можуть знайти адекватного франчайзі і такі проекти реалізуються повільно.

Форми франчайзингу

Крім видів варто також виділити і форми франчайзингу – це варіанти взаємодії власника товарного знака та підприємця . Вони можуть відрізнятися, причому досить серйозно. До основних форм прийнято відносити такі:

 1. Прямий франчайзинг . У межах такої форми здійснюється робота з видачею права вести бізнес на заздалегідь обумовленої території, простіше кажучи, це локальне представництво, але у межах самого бізнесу.
 2. Субфранчайзинг . Також має обмеження по території, але при цьому франчайзі наділяються правом також займатися франчайзингом, тобто передавати права далі. Тобто тут виходить, що франчайзі є одночасно франчайзі і франчайзером, йому основним власником дається частина прав.
 3. Майстер-франшиза . Це можна назвати попереднім варіантом, але тільки тепер все відбувається у значно більшому масштабі. Це може бути якийсь величезний мережевий бізнес, представлений у всьому світі або у значній його частині. У процесі розширення видається майстер-франшиза і в цьому випадку франчайзі отримує повні права, а територією роботи буде ціла держава або навіть кілька. Насправді міжнародний франчайзинг.
 4. Зворотній . Можна провести паралелі зі звичайним представництвом, яке діє під керівництвом головного підприємства. Наприклад, продуктова мережа отримує товар для торгової точки та реалізує його як агент. Такий франчайзинг – це чудова можливість заощадити на товарах для магазину . Тобто франчайзі залишається лише розібратися із приміщенням, персоналом, комунікаціями, а товаром його забезпечать. Виходить солідне скорочення вкладень на початковому етапі.

Як вибрати франшизу?

Якщо у інвестора є гроші і він хоче уникнути всієї тяганини з розкруткою бізнесу, а хоче працювати за готовою моделлю, то в цьому випадку перед встає завдання на вибір франшизи . Визначитись іноді буває важко, адже скрізь є свої плюси та мінуси. Спробуємо виділити порядок дій такого інвестора під час розгляду варіантів:

 1. Вартість та початкові інвестиції . Ключові параметри, якими часто можна відсіяти відразу більше половини взагалі всіх варіантів на ринку.
 2. Оцінка популярності компанії . Це, звичайно, досить умовне поняття, але можна звернутися і до конкретних цифр – скільки працює підрозділів із франшизи. Якщо їх багато і вони успішні, це робить такий варіант дуже привабливим.
 3. Поточне становище компанії . Наявність великої мережі, що працюють через франчайзинг, простими словами – добре, але замало розуміння загальної ситуації. Потрібно вибирати такі компанії, які легко переживають кризу, адже ми не знаємо, коли буде наступна, а початкові інвестиції можуть бути значними.
 4. Умови надання франшизи . Інвестор дивиться на схему роботи, паушальний внесок, розмір роялті, відрахування на рекламу. З цього і загальної прибутковості буде складатися підсумковий прибуток самого інвестора.
 5. Останній момент, який, втім, так само важливий, як і попередній – взаємодія франчайзі з франчайзером . Краще вибирати такі варіанти, які, крім вимог, також надають і підтримку. Мало прописати 10 пунктів у договорі, треба ще й пояснити, як усе зробити, а десь і допомогти.

На жаль, часто буває так, що вибір дуже обмежується через маленьку суму в наявності в інвестора . У цьому випадку потрібно шукати прості варіанти і не намагатися всіма силами набрати суму на солідніший напрямок. Трапляється всяке, можна і там прогоріти – і бізнес не вийде, і залишаться борги. Тому треба розраховувати на свої сили і правильно їх оцінювати.

Договір франчайзингу та правове регулювання в Росії

У нашій країні слово франчайзинг не вживається у межах правового регулювання, але сам механізм роботи має опис. Оскільки все є досить прозорим і логічним, будь-яку подібну угоду можна представити за одним із типових договорів, який повністю відповідатиме нашому законодавству:

 1. Договір комерційної концесії . Звучить складно, а насправді це просто договір звичайного франчайзингу – правовласник передає частину своїх виняткових прав користування підприємцю. Тобто цей документальний дозвіл використовувати, наприклад, товарний знак або слоган, тобто інтелектуальну власність, інформацію та розробки.
 2. Ліцензійний договір . Для простоти просто перерахуємо ті параметри, які відрізняють ліцензійний договір від попереднього варіанту: можливість оформлення між фізичними особами, наявність прив’язки до локації (тобто може бути оформлений у межах країни або всього світу), має обмеження за тривалістю дії, містить варіанти використання підприємцем тих благ, що надаються правовласником.
 1. Договір надання послуг . Спочатку це не можна вважати повноцінною франшизою, тому що зазвичай він йде разом із декількома іншими договорами. Якщо він єдиний, то це вже скоріше просто консалтинг . У ролі консультанта виступає власник виняткових прав.
 2. Договір постачання . Це стандартний договір, який нерідко полягає у виборі товарного вигляду франчайзингу. Так само, як і попередній варіант, такий договір зазвичай роблять у рамках кількох угод, інакше у нас знову виходить не повноцінна франшиза, а лише частина.
 3. Агентський договір . Ця форма взаємодії дає трохи ширший простір для вибору франшизи, тому що в цьому випадку франчайзі виконує лише певний перелік робіт, тобто не весь цикл, у процесі активну участь бере і сам франчайзер.

Переваги та недоліки франчайзингу

Незважаючи на те, що такий вид підприємницької діяльності є вкрай популярним, він також має й недоліки, які можуть бути критичними для інвесторів. Почнемо ми розгляду плюсів, до яких зараховують:

 1. Комерційний франчайзинг – готова модель бізнесу . Якщо відкинути міркування про важливість особистісного зростання у вигляді створення своєї справи та іншої мотиваційної нісенітниці, а залишити лише простий розрахунок та бажання отримувати прибуток, то це найбільш підходящий варіант. Вище було наведено приклад із Макдоналдсом, який вимагає солідних вкладень на етапі старту роботи. Але досить подивитися на терміни окупності і стає зрозуміло, що це дуже прибутковий бізнес. Рестораном та солідним закладом його не назвати, це правда. Але головна мета бізнесу – приносити дохід.

А у цьому плані у Макдоналдса все в повному порядку. До того ж, у багатьох може банально не вистачати освіти на те, щоби придумати щось цікаве, креативне і реалізувати це. І це не рідкість, коли гроші є, а ідей нема. Часто на розкручування йде багато часу, це все сильно відбивається на рентабельності. Готова ж модель пропонує виходити на ринок вже відомим і з певною цільовою аудиторією, яка добре знайома з продуктом. Загалом, досить серйозне зниження навантаження інвестора.

 1. Допомога з боку власника торгової марки та розуміння всіх тонкощів, можливих проблем . Франчайзинг – це обката модель, і що довше ведеться робота в такому ключі, тим більше знань накопичено у франчайзера . Оскільки він зацікавлений у стабільності та отриманні свого відсотка, він усіляко допомагатиме франчайзі. Звичайно, так відбувається не скрізь, але на допомогу можна розраховувати принаймні якщо ми говоримо про інформаційну підтримку. А це іноді практично безцінно, із цим важко посперечатися.
 2. Швидкий старт із прибутком . Незважаючи на рекламні відрахування, франчайзі спочатку не повинен викладати протягом декількох місяців відразу багато грошей, адже рекламний бюджет у багатьох бізнесах, що відкриваються, перевалює за половину взагалі всіх витрат. Відрахування відбуваються як відсотків від торгового результату, тому від початку запуску справи інвестор починає отримувати прибуток. І навіть не думає про рекламу – його справа і так добре відомо всім. Гарний старт – мрія будь-якого бізнесмена.
 3. Стабільність поставок . Якщо ми говоримо про дистриб’юцію, то в цьому випадку отримуємо стабільність поставок, оскільки сам власник торгової марки зацікавлений у тому, щоб реалізовувалися товари. Це надійний постачальник, який має прямий інтерес.

Тепер перейдемо до недоліків . Дуже часто можна зустріти негативні відгуки щодо такого виду бізнесу. Але, як правило, пишуть їх далекі від справи люди. Отже, основні мінуси зазвичай виражені в наступному:

 1. Великі фінансові вкладення на старті справи . Так, це справді робить російський франчайзинг недоступним багатьом, але разом з цим варто відзначити, що є можливість вибору, можна знайти варіанти і з невеликими інвестиціями.
 2. Необхідність дотримуватися всіх правил, прописаних у договорі . За порушення може бути прописаний штраф, це може бути дуже складним для деяких інвесторів, які просто не звикли приділяти увагу якимось, на їхню думку, дрібницям. Проте, для власника товарного знака це важливо, адже, по суті, це його представництво і будь-який негатив ретранслюється на нього. Саме тому зазвичай ведеться досить серйозна робота з персоналом.
 3. Повне дотримання політики франчайзера . Припустимо, що франчайзі справді зацікавлений та готовий працювати над підвищенням ефективності роботи свого підприємства чи торгової точки. Наявність рамок та встановлення з багатьох питань прописується в договорі, від нього нікуди не подітися. І якщо франчайзер призначить певних постачальників м’яса для наших бургерів, ми будемо змушені купувати продукцію лише у них, незважаючи на вартість. Тобто як би нам завадять робити бізнес ефективніше для загальної концепції.

Висновок

В цілому, франчайзинг простими словами дає нам можливість працювати під керівництвом відомої марки . Він вимагає вкладень та особливого порядку роботи, у багатьох випадках робити все так, як заманеться, не вийде, адже договір франчайзингу накладає іноді дуже серйозні обмеження та має на увазі рамки ведення бізнесу, за які виходити просто не можна. Проте багато великих інвесторів сходяться на думці, що саме такий підхід і призвів до того, що франчайзинг працює стабільно, нові підприємства відразу починають показувати чудові результати.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close