Що таке Metamask

Metamask – це гарячий криптокошелек, а також ключ доступу до блокчейн сервісів та програм

З його допомогою Metamask можна:

 • купувати, зберігати, пересилати та обмінювати токени;
 • підключатися до програм, що працюють за децентралізованим принципом;
 • працювати з сайтами, які інтегровані технології Ethereum.

Гаманець з відкритим вихідним кодом буде корисний для новачків, геймерів, криптотрейдерів, розробників. Підтримує всі токени, створені з урахуванням ефіріуму, зокрема NFT. Швидку покупку та обмін забезпечують заздалегідь вбудовані послуги ShapeShift, Coinbase.

Як основні переваги творці називають роботу з dApps (децентралізованими додатками), смарт-контрактами та безпечне зберігання персональних даних.

Анонімність та безпека

Гаманець генерує паролі та ключі на комп’ютері користувача, тому доступ до облікових записів та особистої інформації є тільки у власника. Він сам обирає, які дані будуть відкриті для інших, а які засекречені.

MetaMask не зберігає ключі, транзакції, адреси, баланси, хеші, повну IP-адресу та інші дані на своїх серверах. Таким чином, можна працювати з гаманцем на умовах повної анонімності.

При авторизації на сайтах з’являється запит на надсилання адреси облікового запису. Потрібно буде налаштувати рівень дозволів для кожного окремого порталу (заборонити/дозволити) або для всіх одразу.

Важливий момент! Всі транзакції реєструються в блокчейні Ethereum і стають публічними. Якщо хтось знає адресу вашого облікового запису, то він зможе переглянути всю історію транзакцій (вони будуть підписані вашим псевдонімом) і навіть знайти зв’язок із вашою реальною IP-адресою. Не відкривайте дані сайтам, у яких не впевнені на 100%.

На випадок форс-мажору (поломка комп’ютера, втрата пароля, перенесення гаманця на новий пристрій) створюється вихідна фраза (seed phrase). Це останній спосіб відновити контроль над гаманцем, якщо втрачено всі основні паролі та ключі. Детально буде розглянуто далі.

Як встановити на популярні браузери

Підтримуються Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla, Brave. Інсталяція буде приблизно однаковою для всіх. Розглянемо процес з прикладу Хрома.

Ось що треба зробити:

 1. Перейти на офіційний сайт за посиланням https://metamask.io/download.html , вибрати потрібний тип розширення, натиснути на кнопку Install.
 2. У інтернет-магазині Google, що відкрився, клацнути “Встановити”, підтвердити всі необхідні дозволи.
 3. Дочекатися закінчення завантаження та встановлення. Почати роботу.
 4. Вибрати створення нового гаманця та seed-фрази.
 5. Погодитись або відмовитися від участі в програмі покращення MetaMask.
 6. Придумати та записати надійний пароль.
 7. Натисніть на вікно для отримання секретної резервної фрази. Зберегти її у зберігачі паролів, записати на папір та прибрати в затишне місце. Вихідна фраза знадобиться під час резервного копіювання або відновлення рахунку. Якщо їй заволодіють сторонні, то вони матимуть доступ до ваших грошей. Ніколи і нікому її не показуйте та не говоріть.
 8. Повторіть фразу, набираючи слова з меню знизу в потрібному порядку. Так система переконається, що ви все правильно запам’ятали та зберегли. У разі втрати сервіс не зможе її відновити, а всі засоби на борту гаманця назавжди зависнуть у закутках блокчейна.
 9. Якщо все зроблено правильно, MetaMask привітає з успішною установкою.
 10. Після цього відкриється особистий кабінет. Гаманець готовий до роботи.

Якщо користувач має Firefox, Edge, Brave або інший браузер, то на сторінці MetaMask Download потрібно промотати вниз до додаткового рядка вибору. Розширення для Safari та Yandex на літо 2021 року відсутні.

Як поповнити MetaMask

Доступні три способи поповнення.

 1. Купити Etherium за допомогою банківської картки або Apple Pay (безпосередньо і через обмінники).
 2. Внести наявний ефір зі свого іншого гаманця чи біржі.
 3. Придбати на P2P Binance та перевести на MetaMask.

Розглянемо методи по порядку.

Картою та Apple Pay

 1. В основному меню вибрати опцію покупки.
 2. Далі “Продовжити з Wyre”.
 3. У меню вписати суму, вибрати валюту оплати (більше 30 варіантів, але рублів немає). Вибрати вид одержуваної криптовалюти. Доступні більше 20 варіантів, включаючи DAI, BTC, AAVE , ETH, USDC, BUSD, COMP, CRV, GUSD, MKR, LINK, USDT, PAX. Вказати джерело фінансування (карта або Apple Pay). Погодитись з умовами.
 4. Внести необхідні для перекладу дані (ім’я, прізвище, номер, дата, CVV-код, адреса, пошта, телефон).
 5. Підтвердити депозит кодом із смс. Дочекатися підтвердження операції та зарахування коштів.

Обмінники

Головна зручність цього способу – необмежену кількість варіантів оплати (Тінькофф, Альфа, QIWI, ВТБ, Приват 24, ЮMoney, Сбер, Payeer та ін.) Найпростіше знайти відповідний та надійний обмінний пункт на сайті-моніторингу Bestchange . У лістинг потрапляють лише сервіси з ідеальною репутацією та чуйним саппортом, тому напоротися на шахраїв практично неможливо.

Потрібно вибрати напрямок обміну, вибрати відповідну пропозицію зі списку та перейти на сайт сервісу. Далі вказати номер свого гаманця ETH та перевести розраховану обмінником суму. Після перевірки надходження оператор або автоматичний скрипт поповнить ваш MetaMask.

З іншого рахунку або з біржі

Щоб перекинути ефір з будь-якого іншого гаманця, у тому числі й біржового, достатньо дізнатися про публічну адресу щойно створеного.

Він знаходиться на головній сторінці над балансом. Потрібно навести, клікнути мишею, і дані автоматично скопіюються (виглядає як довгий цифробуквенний код). Залишилося закинути Ether або токени з іншого гаманця.

За допомогою Binance

На відомій криптобіржі є розділ прямих обміну між користувачами. Ось як це працює:

 1. За посиланням https://p2p.binance.com/ відкривається p2p-сервіс.
 2. У налаштуваннях угоди відзначають “Купити”, вибирають ETH, суму, зручний спосіб оплати, а фіатом вказують рублі або іншу відповідну валюту (наприклад, гривні). У таблиці висвічуються всі продавці, які готові провести угоду на заданих умовах.
 3. Натискають “Купити ETH” навпроти кращої пропозиції. Набирають наявну суму у фіаті або потрібну в ефірі, підтверджують.
 4. У вікні з деталями ордера копіюють реквізити продавця та переводять за ними кошти.
 5. Клікають “Сплатити ордер” і підтверджують транзакцію.
 6. Продавець перевіряє надходження і якщо все гаразд, то на p2p рахунок покупця зараховується ефір.
 7. Перед виведенням потрібно перегнати гроші з p2p до спотового гаманця.
 8. Після перейти в розділ кешауту, у спадному списку вибрати ефіріум, робочу мережу, вставити свій MetaMask-гаманець (попередньо додавши його в адрес-менеджменті) та суму.
 9. Підтвердити операцію перевірним кодом із СМС або пошти. Готово.

Управління мережами

За замовчуванням MetaMask підключено до мережі Ethereum mainnet та ряду допоміжних, які в основному використовують розробники:

 • Ропстен,
 • Кован,
 • Герлі,
 • Рінкбі,
 • локальний хост,
 • користувальницький RPC.

Перемикання відбувається миттєво за допомогою спадного меню у верхньому правому куті екрана. Функціонування тільки в мережі ефіру створює обмеження та незручності:

 • гаманець несумісний із програмами на Binance Smart Chain ,
 • небезпека втрати грошей після надсилання їх не на свої реальні адреси.

Ось як їх позбутися:

 1. Клацнути по круглій іконці у верхньому правому кутку особистого кабінету. У спадному меню відкрити “Налаштування”.
 2. Перейти до розділу “Мережі”.
 3. Натисніть “Додати мережу”, ввести та зберегти нові параметри.
  Ім’я – Smart Chain
  Новий URL RPC – https://bsc-dataseed.binance.org/
  Ідентифікатор цепb – 56
  Символ валюти – BNB
  URL-адреса провідника блоку – https://bscscan.com
 4. Тепер в основному меню відображаються нові налаштування та нова базова валюта.

Таким же способом додаємо тестову мережу Smart Chain та будь-які інші сторонні.

Обмін криптовалют

Вбудований сервіс дозволяє швидко поміняти ефір на кожен із 30 токенів і назад.

Як це робиться:

 1. На головній сторінці гаманця клацають по кнопці “Своп”.
 2. Вибирають що на що буде змінено і в якому обсязі.
 3. Відзначають максимальний відсоток прослизання (різниця в ціні між розміщенням та підтвердженням замовлення). Зазвичай це 2% чи 3%, але можна написати свій варіант. Натискають Review Swap.
 4. Система шукає відповідні варіанти котирувань.
 5. Залишається переглянути запропоновані варіанти (обов’язково звіряйте комісію), вибрати найвигідніший і підтвердити угоду.

Розмір комісії по кожному свопу безпосередньо залежить стану мережі в даний момент. Діапазон – 0.3% – 0.875% Якщо вона неприйнятно велика, то, можливо, варто відкласти обмін на пізніший термін.

Як вивести гроші з MetaMask

Перевести в готівку баланс можна двома шляхами:

 1. Через обмінні послуги.
 2. З допомогою бірж.
 3. Через p2p-раздел Binance.

Разберем по порядку.

Сайти-обмінники

Аналогічно поповненню шукаємо влаштовує пропозицію у списках Bestchange . У стовпці “Віддайте” виставляємо ефір, а в “Отримайте” – необхідний тип фіату. За замовчуванням таблиця сортована за курсом – чим вигідніше, тим обмінник вищий. Також можна вибрати сортування за резервами та відгуками. На сайті сервісу, що сподобався, заповнюємо паспорт угоди:

 • FIO,
 • Номер картки,
 • пошта,
 • телефон,
 • сума.

Може знадобитися повноцінна реєстрація. Перепроверяем дані, оплачуємо на наданий системою гаманець. Після перевірки гроші будуть переведені на карту. Якщо протягом півгодини платіж не надійшов, рекомендується звернутися до техпідтримки, щоб прискорити процес.

Біржі

У багатьох криптовалютних бірж є свої гаманці, які можуть брати участь у транзакціях поза майданчиком (наприклад Exmo ).

Схема виглядає так:

 1. Створити ETH-гаманець на біржі або скопіювати адресу наявного. На Exmo потрібно відкрити розділ депозитів за допомогою офіційного Ethereum-Wallet, натиснути “Сгенерувати”. Копіювати отриману адресу.
 2. У MetaMask вибрати функцію “Надіслати”. Вставити біржову адресу у вікно “Додати отримувача”. Написати суму, вибрати розмір комісії (на момент написання статті було запропоновано від $0.44 до $0.88).
 3. У розширених опціях, за бажання, позначити ціну палива та межу.
 4. “Далі”, підтвердити транзакцію паролем із СМС або е-мейл.
 5. Щойно ефір надійде на біржу, його можна одразу виводити інструментами майданчика. Наприклад, Exmo для цього використовується Exmo gift cards.
Увага! На більшості централізований криптобірж необхідно пройти підтвердження особи, інакше кешаут буде заблоковано.

Binance Peer-2-Peer

Детально цю процедуру ми розбирали у розділі щодо введення коштів. Але про всяк випадок продублюємо інструкцію.

 1. Увійти в акаунт Binance. Відкрити спотовий гаманець, натиснути “Введення”. Вибрати Ethereum у розділі “Криптовалюти”.
 2. Копіювати ETH-адресу та вставити її у вікно “Отримувач” у MetaMask. Налаштувати параметри та зробити переклад.
 3. На біржі відкрити підрозділ p2p-аккаунт, клацнути “Переклад” навпроти ефіру. Підтвердити перекидання на p2p-рахунок.
 4. У peer-2-peer розділі ввести бажані параметри угоди та тип фіату.
 5. Вибрати з лістингу вигідне оголошення, натиснути “Продати ETH”.
 6. Заповнити паспорт угоди та підтвердити.
 7. Дочекатися покупця та надходження грошей на обраний рахунок. Це може тривати від 15 хвилин до кількох годин. На цей час ефір, що продається, буде заморожений. Повільного контрагента можна поквапити у внутрішньому чаті.
 8. Після отримання коштів у повному обсязі згідно з умовами ордера натисніть “Підтвердити переказ”. Ефір розморозиться і вирушить на баланс покупця. Готово.

Увага! Ніколи не підтверджуйте виконання замовлення до фактичного поповнення вашого балансу зустрічною стороною, інакше гроші будуть втрачені майже зі 100% ймовірністю.

Комісія за переклади

У MetaMask користувач вибирає одну із трьох запропонованих системою комісій:

 • для повільної обробки,
 • для середньої,
 • для швидкої.

Значення, що плаває і завжди залежить від навантаження мережі, сума нічого не змінює. Для бажаючих заощадити є розширені опції. У налаштуваннях палива прописують:

 • кількість Ether, яка готова витратити на кожну одиницю Gas;
 • максимальна кількість одиниць Gas, з якими готові розлучитися.

Розрахунки ведуться за формулою: ціна палива х межа х 0.000000001

Якщо залишиться невикористане паливо, воно автоматично повернеться на баланс.

Як підключати MetaMask до різних сервісів

При роботі з різними децентралізованими програмами та сервісами в браузері з MetaMask буде висвітлюватися пропозиція підключити гаманець.

Розглянемо процес на прикладі Uniswap .

 1. На сайті сервісу відображається дві кнопки інтеграції. Можна натиснути будь-яку.
 2. Вивчаємо умови надання послуг, кликаємо по лисеня. Інші гаманці нас зараз не цікавлять.
 3. Відкриється діалогове вікно (можливо у новій вкладці), у якому слід зазначити потрібний обліковий запис.
 4. Дозволити перегляд своїх адрес і підключитися.
 5. Тепер адреса відображається у сервісі, і можна продовжувати роботу.

Аналогічно відбувається прив’язка до інших сайтів та dApps.

Важливо! Ніколи не надсилайте особисті дані сервісам, у яких є сумніви.

Як увійти до вже наявного облікового запису Metamask при зміні браузера

Інструкція:

 1. Переконайтеся, що вихідна фраза під рукою. Без неї вхід у новий браузер неможливий не за яких умов.
 2. Завантажте, інсталюйте та запустіть розширення MetaMask.
 3. Натисніть “Імпортувати гаманець”.
 4. Уважно введіть seed-фразу та підтвердіть.
 5. Встановіть новий пароль. Готово.

Як вручну додати токен в гаманець

За замовчуванням відображаються всі ERC20-токени . Якщо якогось немає у списку активів, то доведеться додати його самостійно. Це так.

 1. В особистому кабінеті скористатися кнопкою “Додати токен” у самому низу сторінки.
 2. У рядку пошуку введіть назву або абревіатуру активу. Наприклад, XRP для Proton, USDT для Tether. Вибрати потрібне у спадному списку.
 3. Підтвердити операцію.
 4. Готово.

З використанням адрес контрактів

У пошуку який завжди можна знайти те, що потрібно. Особливо це стосується не розкручених токенів, а також NFT. У цьому випадку потрібні додаткові налаштування.

 1. На https://bscscan.com або https://etherscan.io/ знайти потрібний актив, відкрити додаткові опції та вибрати Add token to MetaMask
 2. Погодитись з повідомленням. Готово.

Якщо онлайн-додавання не спрацювало, то можна все зробити вручну.

 1. Знайти актив, скопіювати адресу договору.
 2. У MetaMask додати токен користувача: вписати адресу, символ, кількість десяткових знаків точності.
 3. Затвердити.
 4. Готово. Можна скористатися.

Як дізнатися які монети є в гаманці

Якщо у нас є адреса чужого гаманця, то можна пробити інформацію щодо балансу та руху коштів. Це можна побачити безкоштовно, наприклад, на сайтах https://etherscan.io та https://bscscan.com/ .

На головній сторінці будь-якого із вказаних порталів введіть адресу в рядок пошуку, натисніть на лупу. Миттєво висвітиться баланс, цінність коштів на борту у доларах, історія транзакцій.

Така доступність даних в черговий раз змушує з обережністю давати доступи до свого MetaMask маловідомим додаткам та сервісам. Професійний зломщик може розмотати ланцюжок гаманець – гроші – IP-адреса – ПІБ та домашня адреса менше ніж за годину.

Як видалити рахунок у Metamask

Якщо в процесі використання користувач створив багато додаткових рахунків, вони починають заважати. Однак, ніде в інтерфейсі гаманця немає кнопки видалення, що може сильно спантеличити.

Розробники не надали зручного рішення для стирання зайвих позицій з метою безпеки. Якби користувачі могли одним кліком позбавлятися рахунків, то це неминуче призвело б до втрат грошей помилково (наприклад, через місклік).

Єдиний доступний варіант – відновити свій обліковий запис за допомогою вихідної фрази. Справа в тому, що можлива “реанімація” лише основного рахунку, а решта безслідно зникають.

Увага! Не забудьте перед цим забрати всі кошти з гаманця, щоб не позбутися їх випадково чи забудьку.

Мобільний додаток Metamask

Це сама критикована частина гаманця. У мережі сотні відгуків роздратованих користувачів, які можуть скористатися своїми грошима через проблеми з програмою. Здебільшого претензії зводяться до такого:

 • На нижній частині екрану зависають старі транзакції, через що стають недоступними кнопки approve та swap. Неможливо керувати коштами, що спричиняє фінансові втрати. Після видалення та повторної інсталяції програми знову з’являється.
 • Якщо на основному гаманці є додаткові рахунки без секретних фраз і пароля, то після встановлення та подальшого видалення програми всі вони пропадають разом з грошима на них.
 • Синхронізація не працює більш ніж у половини користувачів. Якщо ж вдається провести, то можуть додатись лише 1-2 токені замість всіх наявних. Інші доведеться переносити руками.
 • Не видна сеть BSC.
 • Програма постійно гальмує, вилітає. Зникають додані токени.
 • Зникають гроші.

Користуватися мобільним MetaMask, доки не будуть усунені всі баги, не рекомендується. Небезпечно втратою не тільки часу, нервів, а й грошей.

Порівняння з конкурентами

Основними конкурентами MetaMask можна назвати MyEtherWallet та MyCrypto.

Порівняно з ними MetaMask має такі переваги:

 • Захищений від фішинг. Вхід відбувається через розширення браузера, а значить, можливість введення пароля на підроблених сайтах виключається.
 • Працює з усіма видами токенів на базі Ethereum.
 • Можливість моніторингу адрес без використання апаратного гаманця .
 • Підключення та робота з децентралізованими додатками та сервісами.

Недоліки:

 • Для підключення до dApps необхідно розсекречувати свої дані, що автоматично дорівнює фінстрипу, а в перспективі – деанонімізації.
 • Нема власного холодного зберігання. Доведеться підключати Trezor . Одночасно вдасться керувати лише одним обліковим записом апаратного гаманця (якщо додати ще один, то він замінить перший).
 • Глючна мобільна програма, через яку можна втратити всі активи.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close