Застосування технології блокчейн у туризмі

Розподілені мережі — спосіб запису та зберігання інформації, для якого використовуються комп’ютери учасників системи. Одне із застосувань блокчейну — криптовалютні проекти. Однак це лише частина можливостей розподілених мереж. Інформація у децентралізованій базі даних зберігається за принципом незмінності. Ніхто не може видалити або переписати запис. Це відкриває перед блокчейном різноманітні перспективи. Створені на її основі смарт-контракти змінюють підходи до різних напрямків. Блокчейн у туризмі – один із варіантів застосування. Розподілені мережі можуть вирішити проблему довіри між контрагентами у відносинах із туристами. Смарт-контракт неможливо розірвати, оскільки умови є обов’язковими для учасників.

Як блокчейн може бути корисним для туризму

Індустрія відпочинку – сектор світової економіки з часткою близько 5,5% від ВВП (дані на 2020 рік). Сфера рекреації включає такі компоненти:

 • Перевізники.
 • Готелі.
 • Ресторани та інші.

Усі галузі орієнтовані забезпечення туристів необхідним. Дистрибуція послуг заснована на роботі посередників – агентств та компаній-агрегаторів. Покращується комунікація туристів та бізнесу у сфері проживання, перевезень, харчування, а також пошуку інформації для користувачів.

За роботу посередники беруть комісію. Компанії-агрегатори послуг формують ринок – встановлюють ціни для готелів та перевізників. Їм не треба щось міняти, втрачати прибуток.

Для учасників ринку, крім посередників, є 3 напрямки, які допоможуть покращити відносини між постачальниками послуг та туристами:

 • Доверие между контрагентами.
 • Зниження частки посередників у ціні туристичного продукту.
 • Скорочення дистанції між постачальниками та користувачами послуг.

Зв’язок між контрагентами

Довіра – основа туристичного бізнесу. Оператор вирішує проблеми, відповідає питанням мандрівників. Це важливо при поїздці на відпочинок до інших країн. Турист має бути впевнений у операторі, у його здібностях забезпечити комфортний відпочинок.

Смарт-контракти на основі блокчейну разом вирішують питання. Користувач визначає пошук країни або міста відпочинку, отримує варіанти за вартістю, в незмінності яких буде впевнений. Вимоги та умови кожної із сторін будуть занесені до розподіленої бази даних.

Смарт-контракт захистить економічні інтереси кожного учасника туристичного бізнесу. Нині цим займаються оператори.

Зручна взаємодія постачальника та споживача

Стан справ на ринку передбачає кілька рівнів посередників між готелем і кінцевим користувачем. У світі працюють глобальні мережі дистрибуції. Вони поєднують постачальників послуг, тобто готелі та компанії-перевізники, з агентами – продавцями. Це один рівень зв’язку туриста та організацій, готових забезпечити відпочинок.

Ще існують агрегатори, які теж збирають інформацію з готелів та надають користувачам. Вони можуть працювати з туристичними агенціями або безпосередньо з кінцевим споживачем послуг.

Для взаємодії цих рівнів існує блок шлюзів. Це інформаційні системи, які забезпечують роботу каналів продажу квитків, номерів, турів. Завдяки шлюзу готель не продає один номер кілька разів через різних операторів.

Блокчейн у туризмі працюватиме за принципом агрегатора, об’єднуючи постачальників послуг та користувачів. Готелі та компанії-перевізники зможуть реєструватися в мережі, купувати токени цієї платформи та здійснювати угоди з користувачами.

Зниження ціни турпродукту

Кожен рівень посередників заробляє на комісії, яка зрештою лягає на споживача послуг, тобто туриста. Знайти сайт готелю чи авіакомпанії, забронювати квиток, взяти таксі в аеропорту та бути готовим до форс-мажорів в іншій країні нескладно. Можна заощадити, але небагато. Адже гіганти туристичної промисловості самі формують ціни. Наприклад:

 • Готель продає номери.
 • Турагентство встановлює комісію, підвищуючи вартість проживання.
 • Готель за договором співробітництва не може продавати послуги іншими каналами дешевше.
 • Ціна номера зростає на розмір комісії агенції, але для всіх користувачів.

Блокчейн -платформа дозволить позбавитися націнок посередників. Оператори, готелі, компанії-перевізники та інші учасники отримуватимуть прибуток за продаж послуг. Творці блокчейн-платформи запрацюють зростання активів. Застосування децентралізованої мережі пов’язані з випуском токенів. Ціна активів компанії зростає, збільшується їхня капіталізація.

Блокчейн знизить витрати на кінцевого споживача, дозволить заробити користувачам. При цьому можуть втратити доходи інтернет-агентства, які розділили ринок на частини. Їх розвиток технологій означатиме зниження доходів.

Приклад використання блокчейну у туризмі

Незважаючи на видимі переваги, впровадження децентралізованих баз даних поки що далеко від реалізації. Серйозні гравці у туристичній сфері не бачать перспектив для себе. Невеликим компаніям складно запровадити блокчейн та переконати інших учасників ринку у необхідності переходу. Має пройти час, перш ніж оператори, готелі, авіаційні компанії побачать перспективи технології. Серед напрямків впровадження блокчейну у туристичному бізнесі варто виділити:

Платежі

Грошові перекази між учасниками туристичного ринку пов’язані з певними труднощами. Для цього використовуються банківські картки різних систем (Visa, Mastercard). Відбувається подвійна конвертація між валютою приймаючої країни, національними грошовими одиницями рідної держави туриста та доларом США або євро (залежить від платіжної мережі, що використовується). Транскордонні перекази дорогі, турист втрачає на комісіях. Блокчейн спростить оплату, забезпечить прийом криптовалюти.

Багаж

Перевезення пасажирів – одне з основних завдань туристичного бізнесу. Для економії місця у салонах багаж перевозять у вантажних відсіках. Часто відбуваються ситуації, коли валіза з речами може відлетіти в інше місце. Відстежувати та контролювати багаж можна за допомогою децентралізованої мережі. Єдиний блокчейн дозволить операторам користуватися базою даних. Проблему втрати багажу багато в чому буде вирішено.

Ідентифікаційні послуги

Переліт або подорож до іншої країни пов’язані з процедурою реєстрації. Це відбувається на всіх етапах: в аеропорту, готелі. На ідентифікацію туриста потрібно багато часу. У разі збою у програмі можуть виникнути проблеми. Мандрівник не потрапить до літака або не зможе перетнути кордон країни прибуття.

Блокчейн у туризмі спростить ідентифікаційні послуги. Єдина база даних із доступом учасників дозволить швидко реєструвати пасажирів літаків чи мешканців готелів. Для цього можна використовувати різні способи ідентифікації, наприклад, сканування відбитків пальців, сітківки ока або обличчя. Ці методи реалізовані для доступу до мобільних гаджетів, оплати товарів через програми, в інших сферах.

У разі застосування блокчейну для ідентифікації користувач системи за будь-яким принципом (відбитком пальця, сітківкою) отримає інформацію про туриста, зареєструє або відмовить у доступі до країни.

Схеми лояльності

Туристичні компанії використовують програми для залучення клієнтів. Схеми лояльності дозволяють працювати з людьми, які вже знають рівень сервісу, їх все влаштовує. Блокчейн допоможе облік таких клієнтів. Користувачі отримають доступ до інформації про знижки та бали за довіру однієї компанії. Для цього туроператор може випускати токени, які є доступом для клієнтів. Розподілена однорангова система виключить махінації із боку компанії чи користувачів.

Децентралізація авіаперельотів

Повітряний транспорт виник порівняно недавно у порівнянні з іншими видами перевезень. При цьому існують певні труднощі щодо його використання. Проблема полягає в непростій системі реєстрації на рейс, часті затримки, скасування та інші складнощі, з якими стикався кожен, хто літав на відпочинок.

Велика кількість перевізників, відсутність взаємодії між ними, перевантаження деяких аеропортів — це малий перелік проблем повітряних перевезень. Підприємства використовують різні системи обробки даних. Це призводить до відсутності комунікацій між аеропортами, перевізниками та пасажирами.

Блокчейн може допомогти у вирішенні зазначених проблем у сфері авіаперельотів. Інформація про рейси заноситься до децентралізованої розподіленої бази даних. Доступ до неї мають усі учасники. Блокчейн забезпечить точну інформацію, покращить планування та розклад рейсів, роботу аеропортів.

Учасники туристичного ринку сьогодні

Затребувані різні види відпочинку – поїздки до торгових або розважальних центрів, огляд визначних пам’яток, подорожі в гори або до моря. Незалежно від напрямку учасники туристичного ринку не змінюються:

 • Транспортні компанії відповідають за перевезення людей до місця проведення відпочинку і назад.
 • Готелі та інші заклади для проживання – надають необхідний рівень комфорту для розміщення, додаткові послуги.
 • Туристичні компанії забезпечують дозвілля, організовують трансфер клієнтів до місця проведення відпочинку, пов’язують учасників ланцюжка.
 • Посередники – категорія учасників, які надають необхідну інформацію, впливають на кінцеву ціну.

На туристичному ринку існують підприємства, які пов’язують клієнта та інших учасників. Посередники поділяються на рівні:

 • Глобальні системи дистрибуції (GDS).
 • Онлайн-турагентства (OTA).
 • Інформаційна система (Channel managers).

Глобальні системи дистрибуції це майданчики, які працюють за схемою B2B. Вони сполучають готелі, перевізників та інших постачальників послуг із туристичними компаніями. Агентства займаються продажем путівок, квитків, беруть за це комісію та заробляють частину прибутку. Готелям та транспортним компаніям вигідно продавати послуги через посередників, оскільки не потрібно розвивати власну систему дистрибуції. Звичайно, мандрівник може безпосередньо звернутися до постачальника та придбати квиток, але це відносно невелика частка продажу.

Туристичні агенції потребують інформації від постачальників послуг:

 • Про кількість вільних місць у готелі чи літаку.
 • Ціні квитка.
 • Додаткові послуги.
 • Особливості.

Кожне агентство працює з різними готелями, тому потрібне отримання актуальної інформації в автоматичному режимі. Глобальні системи дистрибуції збирають її в одних учасників ринку та надають іншим. Компанії-постачальники через API завантажують GDS свою інформацію, актуалізують її. Туристичні агенції отримують ці дані, надають клієнтам у зручному вигляді з фільтрацією та порівнянням за різними параметрами.

Також GDS можуть надавати готелям та локальним авіакомпаніям інструменти для керування даними. Таким чином, учасники ринку пов’язані через глобальні системи дистрибуції. Приклади GDS:

 • Амадей.
 • Travelport.
 • Шабля.

Послуги систем дистрибуції оплачують постачальники та агенції. Ці витрати лягають на туриста чи мандрівника. Причому він платить, навіть якщо купує квиток у готелі.

Онлайн-турагентства – це глобальні лідери. OTA пов’язують готелі та кінцевих користувачів послуг. Паралельно з цим багато компаній підключаються до GDS та отримують інформацію від глобальної системи дистрибуції.

Основні світові OTA:

 • Цінова лінія.
 • Expedia.

Кожна з компаній має інші послуги, ринок поділений між цими гігантами. Наприклад, Booking.com належить Priceline. При цьому невеликі агрегатори можуть отримати інформацію у OTA другого рангу.

Дохід онлайн-турагентств полягає в комісіях із бронювання готелів. Вони встановлюють мінімальне значення ціни. Нижче за цю суму готелі не можуть продавати квитки туристу навіть безпосередньо. Виходить, що GDS та OTA формують ціни на послуги учасників ринку, регулюють їх розмір, не дозволяють платити менше. Хоч би який сервіс турист використав, результат буде один.

Channel managers – інформаційні системи, які служать шлюзами для підключення інших учасників ринку. Готель може користуватися послугами різних агенцій, продавати квитки через GDS. Управляти бронюванням, продажами та оплатою в цьому випадку складно. Але потрібна система, яка допоможе уникнути хаосу у торгівлі. Для цього використовують Channel managers.

Блокчейн у туризмі може змінити існуючий порядок речей, спростити продаж, знизити витрати. При цьому варто враховувати, що GDS є монополістами на ринку. Цим компаніям не потрібно нічого міняти, їх власників влаштовує ситуація. Все працює, прибуток зростає, канали перевірено. Переведення на блокчейн – це зайві витрати, які можуть не окупитися. Це реорганізація усієї галузі.

OTA докладають більше сил для залучення клієнтів, працюють із кінцевими споживачами. Вони періодично модернізують сайти, створюють мобільні програми, проводять ребрендинг і так далі. Основні OTA також монополісти на ринку, боротьба йде за кліки користувачів в інтернеті. На це закладено великі рекламні бюджети, але ніхто не розглядає інноваційний підхід — використання блокчейну.

Для боротьби з існуючим становищем на ринку туристичних послуг потрібна третя потужна сила, здатна поборотися з OTA та GDS. Нинішнім ІТ-гігантам це нецікаво. Тим більше, що Google або Facebook отримують свою частину прибутку від реклами компаній, їм не потрібно щось міняти.

Перспективні проекти у сфері туризму

Блокчейн – інноваційна технологія. Її використання у туризмі просувають різні проекти. Серед відомих стартапів варто виділити кілька компаній.

КОМПАНІЯОПИС
LockTripСтартап збудував блокчейн-мережу, учасники якої — готелі та готелі. Вони здають у найм нерухомість, а платформа допомагає керувати різними процесами (оплатою, бронюванням). Відсутні посередники та комісійні збори.
Звивиста деревоДецентралізована система туристичних послуг. Вона заснована на блокчейні Ethereum . Діяльність компанії дозволяє керувати багажем під час авіаперевезень, бронювати квитки на рейси. Процеси відрізняються простотою, прозорістю та надійністю.
Компанія АріваВсесвітня B2C-мережа забезпечує вибір туристичних послуг за відгуками. Проект також надає контакти та допомагає забронювати проживання за допомогою криптовалюти. Він популяризує застосування цифрових активів у сфері туризму.
Travala.comПлатформа для бронювання місць проживання на основі блокчейну. Використовується власний токен AVA.
AeronВпровадження нових рішень у сфері авіаційної безпеки.

Майбутнє туризму та блокчейн технології

Інновації з часом здатні проникнути в будь-яке, навіть дуже консервативне середовище. Блокчейн приваблює розробників та користувачів надійністю, довірою, безпекою, швидкістю транзакцій. При цьому створюється багато проектів, проте не всі мають практичний компонент. Частина стартапів — скам, деякі нічого не являють собою. Мало хто може зацікавити великих постачальників послуг – компанії-перевізники, готелі, агентства.

Блокчейн у туризмі забезпечить впровадження ще одного елемента цифрового світу – криптовалюти. Оплата за допомогою біткоїну та інших монет простіше та швидше. Криптовалюта може стати основною одиницею під час розрахунків за послуги агенцій, готелів, авіаперевезень.

Резюме

Туризм займає велику частку у світовій економіці за оборотом. Це фінансова сфера, у якій працюють великі підприємства. Вони дотримуються традиційних підходів до ведення бізнесу. Такий стан справ влаштовує світових гравців. Конкуренція ведеться у сфері залучення нових клієнтів через інтернет. Освоюються великі рекламні бюджети, які ділять провайдери і постачальники IT-послуг. Ніхто з цих компаній не зацікавлений у впровадженні блокчейну та криптовалюти. Це призведе до падіння доходів та можливої ​​втрати позицій учасником, який ризикнув на інновації.

Блокчейн у сферу туризму впроваджують здебільшого молоді компанії та стартапи, які лише виходять на висококонкурентний ринок. Нові технології – інструмент у боротьбі за частку з традиційним бізнесом в індустрії розваг та відпочинку.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close