Що таке ICO: переваги, процедура, ризики + приклади успішних ICO

ICO стало одним із найпопулярніших способів збору коштів для реалізації стартапів у криптосфері. Однак більшість ентузіастів досі не розуміють, що таке ICO, які його основні цілі, як воно проводиться і що можуть отримати в результаті організатори та рядові учасники цього заходу.

Що таке ICO

ICO (Initial Coin Offering) – це різновид краудфандингу, який є формою первинного розміщення монет. Простими словами, це заснований на добровільних внесках спосіб колективного інвестування в криптовалютний проект.

Щоб отримати фінансову базу для запуску перспективної ідеї, ICO передбачає випуск певної кількості віртуальних активів у вигляді токенів чи монет, які може купити окрема людина чи організація, яка зацікавлена ​​у розвитку проекту. Купівля здійснюється за криптовалюту (Bitcoin, Ethereum та ін) або за фіатні гроші, наприклад, долари або євро. Купуючи активи, інвестори насправді здійснюють вкладення ліквідних коштів у новий проект.

Для інвестора важливе значення має загальна пропозиція токенів, а також їхня кількість, продана під час ICO. Чим більша від загальної пропозиції частка токенів буде розпродана, тим вище ймовірність того, що ціна нового активу підніметься за подальшої реалізації на біржі. Шанс інвесторів на отримання прибутку збільшується залежно від популярності проекту та кількості залучених інвестицій.

Ідеальний варіант – це коли попит перевищує пропозицію, тобто інвестори готові придбати токени у більшій кількості, ніж передбачено необхідністю розвитку компанії.

Більшість ICO проводяться ще на стадії зародження проекту. Це залучення ресурсів необхідне фінансування розробки, маркетингу, втілення ідеї у життя, або ж підтримки у довгостроковій перспективі.

ICO та IPO

Сама ідея ICO з’явилася за аналогією до традиційних ринків, де існує IPO (Initial Public Offering), яке передбачає первинне розміщення цінних паперів (акцій) до їх виходу на біржу.

Обидва варіанти є продажем активів інвесторам, які бачать перспективу у цьому бізнесі та готові ризикувати власними грошима. Але все-таки між ICO та IPO існує ціла низка відмінностей.

Найбільш суттєвими відмінностями є:

 • Проведення ICO не має властивого IPO законодавчого регулювання на державному рівні.
 • Інвестиції в ICO не передбачають отримання дивідендів, частки компанії та участь у її управлінні.
 • Інвестиції в IPO мають менший ризик фінансових втрат, тому що емітент цінних паперів надає більше звітності та документації перевіряючим організаціям та незалежним аналітикам.
 • Люди або організації, які вклали свої гроші в ICO проекти, часто не мають гарантії повернення власних інвестицій.
 • Розміщення токенів може здійснюватись навіть без продуманого, серйозного бізнес-плану та відповідних документів.
 • Ціна випущених віртуальних активів залежить від дій великих покупців.

Потрібно враховувати, що ICO використовує більш інноваційний підхід до залучення коштів, в той час як IPO працює за стандартами, що давно стали на традиційних ранках.

ICO: терміни та визначення

ICO, як і будь-яка інша специфічна ніша інвестування, має свою термінологію, яка може бути незрозумілою для пересічного обивателя. Щоб краще орієнтуватися на цьому ринку, необхідно знати основні визначення, що найчастіше зустрічаються.

Pre-ICO (Pre-Sale) – залучення фінансових ресурсів ще до проведення ICO. Найчастіше застосовується для збору грошей на організацію проведення основного етапу ICO, при цьому є можливість купити токени за нижчою ціною.

ICO – безпосередня реалізація токенів стартапу, які будуть використовуватись у майбутній системі проекту. Продаж може відбуватися через свій сайт, зовнішню платформу чи біржу. Сам термін ICO може бути змінений за рішенням творців, залежно від особливостей проекту та юридичних обмежень, наприклад: ITO, TGE, STO, Crowdsale, Token sale, Crowdfunding тощо.

Токени – деякі «акції» проекту. Випускаються у формі цифрової валюти безпосередньо самим розробником, засновником перспективної ідеї з метою їхнього обміну на реальний фінансовий інструмент, а також залучення інвесторів та спільноти.

Баунті або Аірдроп – винагорода у вигляді бонусів за виконання певних дій, наприклад, за розміщення різних нотаток на форумах, лайків, ріпостів, перекладів документів на різні мови, написання статей та блогів про продукт та інше.

White Paper (Біла книга) – основний документ ICO-проекту, в якому розкривається вся його суть. Зазвичай містить бізнес-план і розповідає про перспективи стартапу та інші важливі моменти, які можуть зацікавити потенційного інвестора.

RoadMap – частина Білої книги, яка є покроковим планом розвитку стартапу, це якийсь календар або розклад, що показує всі етапи реалізації і позначає терміни їх завершення.

SCAM (СКАМ) — шахрайський проект, який запускається з метою збирання коштів через ICO нібито під концепцію, яку творці самі не планують розвивати в майбутньому.

Як проводиться ICO

Серед досвідчених інвесторів вважається, що основна цінність проекту — це ідея, і якщо вона є перспективною, значить, можливості для реалізації завжди знайдуться. Нові ICO таки проводяться для того, щоб стартапи могли вирішити проблему фінансування.
Заходи зі збору коштів відбуваються у кілька основних стадій.

Підготовка та анонс

Зазвичай цьому етапі майбутній проект викладено лише з папері чи взагалі у голові стартапера. Щоб привернути увагу та зацікавити потенційних фінансових донорів, ідею потрібно подати широкому загалу.

Найбільш поширеним способом є анонсування бізнес-ідеї через електронні ЗМІ та соціальні мережі, а також участь у конференціях.
Паралельно проводиться і низка технічних дій, які включають:

 • реєстрацію компанії;
 • вибір майданчиків для краудсейлу (OmniLayer, Ethereum, Bancor, Counterparty та інші);
 • пошук спеціалістів (програмісти, копірайтери, піарники, рекламники, дизайнери, юристи, консультанти та інші професіонали, знання та вміння яких допоможуть у просуванні ICO), їхнє додаткове навчання для роботи в конкретному проекті;
 • побудова спільноти у соціальних мережах, для поширення новин про проект та їх обговорення;
 • формування основного документа – White Paper: представляє повну картину проекту від моменту зародження ідеї до отримання кінцевого продукту, включаючи аналіз ринку, технічні аспекти та інше.

Залежно від технічних особливостей, і навіть юридичних умов, можна зробити інші дії, необхідних розвитку проекту.

Оферта

На цьому етапі від імені компанії, що є власником проекту, розміщується публічна пропозиція про співпрацю. Або з потенційними інвесторами підписують документи, що регулюють відносини емітента та інвестора.

Pre-sale

Пре-сейл – проведення закритих передпродаж токенів з деякою знижкою. Цей етап не є обов’язковим, але застосовується дуже часто, особливо в умовах нестачі фінансових інструментів для просування ідеї та підготовки до основного ICO.

Маркетингова кампанія

Виконавши всі необхідні для ICO підготовчі роботи необхідно запустити рекламну розкрутку. Найчастіше створюються спеціальні спільноти в соціальних мережах, наприклад, у Facebook або Twitter, для поширення новин про проект та їх обговорення. Також активно використовуються різні ЗМІ та проводяться тематичні презентації. На цьому ж етапі оголошується дата, на яку призначено продаж токенів, а також інші умови проведення ICO.

Старт ICO

Це фінальний етап, на якому запускається безпосередня реалізація віртуальних активів. Пізніше поширення токенів може відбуватися через загальнодоступні криптовалютні біржі.

Загалом, організація та проведення ICO досить трудомісткий процес, тому перш ніж прийняти рішення про залучення грошей у такий спосіб, необхідно добре зважити свої можливості. Інакше є ризик просто витратити гроші та час, не досягнувши позитивного результату.

Правове регулювання ICO

Регулятори різних країн мають різні позиції щодо правового статусу ICO, у своїй кожен із новачків намагається розробити свою власну законодавчу базу, визначальну процедуру і правила первинного розміщення монет.

Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) визначила, що при дотриманні певних критеріїв, токени розглядаються як вид цінних паперів, а тому їх обіг повинен регулюватися Законом про торгівлю цінними паперами 1934 року. І як наслідок — кожна пропозиція щодо їх реалізації підлягає реєстрації в SEC.

Ситуація з ICO у Китаї дуже складна. 4 вересня 2017 року урядом країни було видано указ про заборону всіх ICO та залучення коштів шляхом продажу токенів. Проте через тиждень віце-президент Народного банку Китаю Фан Юфей заявив, що цей захід є тимчасовим (до розробки правил і стандартів регулювання ICO).

В Австралії Комісією з цінних паперів та інвестицій (ASIC) прийнято зведення правил проведення ICO, проте він поширюється лише на юридичні компанії з керованою інвестиційною схемою. ASIC зобов’язує такі організації не лише повністю розкривати всю інформацію про організаторів та інвесторів, але й отримувати відповідну ліцензію на продаж токенів.

У Білорусі ухвалено законодавчий акт про розвиток цифрової економіки. Цей документ встановив правила використання блокчейн-технологій, майнінгу, емісії токенів та врегулював інші питання криптовалютної індустрії. Багато положень цього документа є унікальними в контексті світового досвіду.

Загалом, незабаром варто очікувати на створення правового режиму сфери ICO та операцій з криптовалютою від все більшої кількості національних регуляторів.

Найуспішніші ICO в історії

У світі запущено вже тисячі проектів серед блокчейн-технологій та криптовалют, і, звичайно ж, серед них є лідери, які залишили в історії свій слід, як найуспішніші.

За час існування цього ринку справді величезні інвестиції змогли залучити:

 • EOS – проект з автоматизації бізнес-процесів, а також створення децентралізованих додатків та сервісів на основі нової блокчейн-архітектури. Він залучив понад $4,1 млрд доларів протягом року.
 • Проект Telegram — за сумою зборів його можна поставити на тверде друге місце в рейтингу успішних ICO-проектів, але за своєю перспективністю він цілком заслуговує на перше місце. Компанії вдалося зібрати 1,7 млрд доларів (в інших джерелах $3,7 млрд) для розробки власної блокчейн-мережі — Telegram Open Network, яка включатиме різні децентралізовані сервіси. На відміну від EOS, команда TON проводила приватний продаж серед дуже обмеженого кола інвесторів. Тому важко навіть припустити, наскільки величезну суму міг би зібрати цей проект, якби команда вирішила провести відкриті продажі та приймала піднесення від усіх бажаючих.
 • Dragon – наступний у списку лідерів. На етапі первинного розміщення він продав токенів більш ніж на 320 млн доларів. Слід зазначити, що токени DRG підкріплені фізичним активом – плавучим казино в Макао.
 • Проект Huobi практично нічим не поступився позицією своєї успішності вищевказаному проекту. Він зміг зібрати 300 млн. доларів на створення власного блокчейн-майданчика для торгівлі цифровими активами.
 • HDAC завершує п’ятірку найуспішніших ICO. Він залучив близько 258 млн. доларів для розробки першої у світі контрактної та платіжної платформи для IoT-пристроїв.

Хочеться згадати, що одним із першопрохідників в ICO був проект Mastercoin — у 2013 році він зміг зібрати 5 млн. доларів, що на той час здавалося захмарною сумою. Ця подія стала відправною точкою розвитку краудфандингових кампаній на ринку криптовалют.

Чому ICO втратили популярність

Дослідження компанії Autonomous Research фіксують динаміку зниження інтересу інвесторів у ICO-проектах. Максимальний пік цього ринку був зафіксований у грудні 2017-січні 2018 року, потім же був поступовий спад його активності.

Експерти Autonomous Research виділяють три основні причини, внаслідок яких знизився інтерес до первинного розміщення токенів.

 1. Через велику кількість скамів, шахрайських схем, а також хакерських атак інвестори втрачають віру в ICO.
 2. Виникнення STO – пропозиція токенів безпеки. Це відносно новий різновид поширення токенів, який цілком можливо зможе замінити ICO. Інвестори дедалі більше схиляються до придбання цифрових фінансових інструментів, підкріплених реальними цінними паперами та активами компанії-емітента.
 3. Ведмежий тренд на криптовалютному ринку, який знецінив у минулому році цифрові валюти більш ніж на 80%. Це призвело до суттєвих фінансових втрат багатьох інвесторів.

Перший фактор може бути виправлений завдяки грамотному регулюванню, як і третій. Щодо STO — обидва види залучення інвестицій цілком можуть існувати паралельно.

Переваги та ризики для інвестора

На ICO можна легко заробити, так і втратити свої гроші, тому перш ніж прийняти рішення про інвестування в ICO-проект, необхідно добре зважити всі плюси і мінуси такого вкладення.

Основними перевагами ICO для інвесторів вважаються:

 • Низький поріг входу. Вкладати можна практично будь-яку суму. Більшість стартапів розміщують свої токени за дуже низькою ціною.
 • Легкий доступ приватних осіб до фінансування проекту. Абсолютно кожна людина, зацікавлена ​​у реалізації стартапу, може стати її інвестором. Щоправда, є деякі винятки через юридичні обмеження.
 • Висока прибутковість. Якщо проект виявиться справді якісним, він може принести величезний прибуток. Наприклад, вартість Ефіру на етапі ICO становила 0,35-0,4 долара, сьогодні ж він оцінюється в 130 доларів, а в найкращі часи його курс піднімався до 1500 доларів.

Вкладаючи кошти в ICO-проекти, інвестори також дуже ризикують, адже:

 • правовий статус криптовалюти та ринку ICO не визначений у більшості країн;
 • перспективи легкого отримання коштів інвесторів залучають шахраїв, які створюють скам-проекти;
 • іноді навіть шахрайські стартапи можуть виправдати вкладені у яких гроші і виявитися провальними;
 • електронні гаманці часто стають мішенню хакерських атак, тому недосвідчені користувачі можуть втратити свої гроші, при цьому шанси на повернення викрадених коштів близькі до нуля;
 • вартість віртуальних активів схильна до частих і непередбачуваних курсових змін.

Численні дослідження показали, що недоліки ICO вже практично звели нанівець усі його переваги, зробивши процес марним для інвесторів.

STO змінюють ICO

Відсутність регулювання, велика кількість ризиків втратити свої вкладення, а також нестабільність курсу віртуальних активів призвела до необхідності створення більш прийнятних способів фінансування інновацій.

Тепер інвестори все більше звертають увагу на пропозиції, підкріплені правом на майбутні дивіденди, частку компанії або участь у її управлінні. Це сприяє зростанню популярності певного виду токенів, що по суті схожі на цінні папери. Процес їхнього первинного розміщення отримав назву Security Token Offering (STO), що в перекладі означає «пропозицію токенів безпеки».

Якщо детальніше розглянути принципи проведення STO, можна дійти висновку, що STO поєднує у собі переваги ICO і IPO:

 • низький рівень входу до регульованого ринку інвестицій;
 • ризиків визнання випуску віртуальних активів недійсним практично відсутні;
 • вище шанси повернення вкладених інвестицій надалі;
 • права інвестора захищаються на законодавчому рівні;
 • невисокі витрати внаслідок повної чи часткової децентралізації проектів.

Перспективи STO виглядають перспективними.

Час покаже, чи є майбутнє у ICO, а поки що воно зарекомендувало себе як ефективний спосіб залучення інвестицій, а також вкладень власних коштів. Хоча друга думка — досить спірна, оскільки на цьому ринку все частіше з’являються шахрайські ICO, і відрізнити їх від сумлінних важко навіть досвідченим інвесторам, не кажучи про початківців. Втім, багато залежатиме від того, як розвиватиметься законодавча база щодо ICO і STO.

Залиште коментар:

Ваш email не буде опубліковано.

Продовжуючи роботу на сайті, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie. Детальніше

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close